Paieška
LIETUVAGIMTASIS KRAŠTASISTORIJAEKONOMIKAKOMENTARAIPASAULISŠEIMA IR SVEIKATAŠVIETIMAS
ŽMONĖSKULTŪRASPORTASGAMTA IR AUGINTINIAIĮDOMYBĖSMOKSLAS IR ITMULTIMEDIJA
KOMENTARAI

Leiskite teisingumui ateiti!

 
2015 12 16 6:00

Įsibėgėjo adventas – laukimo metas. Laukiame Atėjimo, nes tas, kuris ateina, keičia gyvenimą.Pagaliau, laukiame šventės. Nors ateina ne tik šventė...

Neprisimenu, kada Aukščiausiosios Tarybos-Atkuriamojo Seimo pirmininkas profesorius Vytautas Landsbergis pirmą kartą kreipėsi į nepatikliai suklususį pasaulį, cituodamas Bibliją: „Leiskite mažutėliams ateiti.“ Bet tą mintį jis tiesiog kalte kalė į nenorinčiųjų girdėti galvas...

Mažutėliai – tai mes, Baltijos šalių tautos, Sovietų agresijos ir Potsdamo konferencijos sprendimais paverstos geopolitiniu nuliu: nuvalstybintos, nupilietintos, nuosekliai nutautinamos. Mažutėlės, bet dar gyvos... Ir V. Landsbergis priminė pasauliui apie jas Biblijos žodžiais.

Tie žodžiai sukrėtė pasaulį. Pasiekė jie ir kitus „mažutėlius“.

Islandijos prezidentas Olafuras Ragnaras Grimssonas, kalbėdamas iškilmingame Lietuvos nepriklausomybės atkūrimo 25-mečio minėjime, prisiminė V. Landsbergio žodžius, pasakytus prieš 25 metus Islandijos parlamente Altinge vykusioje ceremonijoje.

Pasaulį, anot V. Landsbergio, galėtų išgelbėti mažosios tautos, ištiesiančios viena kitai pagalbos ranką, nes jos turi moralinės stiprybės, demokratijos ir laisvės visiems viziją. Jos galėtų veikti tada, kai kitus kausto amžinai gyvuojančių imperijų iliuzija.

Kiek vėliau V. Landsbergis yra sakęs, kad jo svajonė išsipildė dėl mažiausios Europos tautos – islandų – veiksmų.

Kitoms šalims sekant mažutėlės Islandijos pavyzdžiu, kaip pabrėžė Islandijos prezidentas, „tapome ilgos Europos istorijos, naujos eros pradžios liudininkais.“

Taigi mažųjų tautų kolektyvinė valia ėmė keisti pasaulio pavidalą.

V. Landsbergio raginimas leisti mažutėliams ateiti sujudino ir Rusijos visuomenę. Na, gal ne visos Rusijos, bet tam tikrą laiką buvusią Rusijos demokratinių permainų flagmanu Sankt Peterburgo visuomenę.

1995–1996 metų žiemą profesorius V. Landsbergis, Sankt Peterburgo lietuvių draugijos pakviestas, viešėjo mieste prie Nevos. Nors, būdamas opozicijos lyderis, profesorius lankėsi kaip privatus asmuo, susidomėjimas juo mieste buvo didžiulis, o simpatijas jam reiškė ne tik kolegos muzikologai, muzikantai, kultūros veikėjai, bet ir politikai, visuomeninių organizacijų lyderiai, net restoranų savininkai.

Bet labiausiai sujaudino viena garsiojo Ermitažo muziejaus rūbininkė. Negaliu sakyti, kad tai buvo „paprasta moteris“, nes tokiame muziejuje dirbantis personalas savaime tampa kažkiek „nepaprastas“. Bet aišku, kad pagyvenusi moteris nebuvo politinių „tusovkių“ dalyvė. Ir tai, kad ji atpažino muziejaus svečią, atėjusį kaip paprastas lankytojas, be prašmatnios palydos, savaime jau buvo panašu į mažą stebuklą. Ir ne tik atpažino, bet ir palaimino, palinkėjo sėkmės ir jam, ir visai lietuvių tautai kelyje į laisvę!

Paprasta rusė moteris suprato V. Landsbergio misiją ir pagerbė jį, kaip mažos tautos vedlį į laisvę!

Tačiau šito supratimo pristigo Lietuvos Respublikos Seimui, praėjus 25 metams nuo to laiko, kai pasaulio didieji priėmė „mažutėlius“ į savo, į laisvų tautų gretas...

Be abejo, kaip ir kiekvienas ilgaamžis politikas, V. Landsbergis yra pasakęs daug įvairių žodžių. Bet šiandien, Sausio 13-osios įvykių 25-ųjų metinių išvakarėse, prasminga būtų prisiminti tai, kas tautai padėjo atgauti ir apginti Laisvę. Pagaliau ir pati Laisvės premija buvo įsteigta siekiant įamžinti Sausio 13-osios atminimą, pagerbti žmones, daugiausia prisidėjusius prie kovos už Rytų ir Vidurio Europos tautų laisvą apsisprendimą ir suverenitetą!

Kokia vata buvo užsikimšę ausis sysai ir skardžiai, jei jie anomis dienomis negirdėjo tūkstantinės minios skanduojamų žodžių „Lietuva! Laisvė! Landsbergis!“? O gal jų atmintis neįgali? Tad ką jie veikia Seime, kur reikalinga ir įgali, švari sąžinė, ir šviesus, įgalus, be pavydo priemaišų protas?

Regis, šį adventą, šių metų didįjį Laukimą Lietuvoje vertėtų papildyti dar vienu kvietimu malda: „Leiskite teisingumui ateiti!“

DALINTIS:
 
SPAUSDINTI
KOMENTARAI
Rubrikos: Informacija:
EkonomikaGamta ir augintiniaiGimtasis kraštasĮdomybėsKontaktai
IstorijaJurgos virtuvėKomentaraiKonkursaiReklaminiai priedai
KultūraLietuvaMokslas ir ITPasaulisPrenumerata
SportasŠeima ir sveikataŠvietimasTrasaKarjera
Žmonės
Visos teisės saugomos © 2013-2017 UAB "Lietuvos žinios"