Paieška
LIETUVAGIMTASIS KRAŠTASISTORIJAEKONOMIKAKOMENTARAIPASAULISŠEIMA IR SVEIKATAŠVIETIMAS
ŽMONĖSKULTŪRASPORTASGAMTA IR AUGINTINIAIĮDOMYBĖSMOKSLAS IR ITMULTIMEDIJA
KOMENTARAI

Vargšė Vyriausioji rinkimų komisija

 
2012 10 24 8:31

Kažkodėl staiga suvokėme, kai Seimo rinkimai įbrido į aromatingų technologijų beribę, kad Vyriausioji rinkimų komisija (VRK) jau kelintą rinkimų sykį klampoja savo organizacinėje, dalykinėje ir teisinėje nekompetencijoje.

Kuomet aimanuojama, kad įstatymai skylėti, todėl neleidžiantys kovoti su rinkimų korupcija, o aimanuotojai nesiūlo jokio esminio lopo, - nors jį sudarytų bent poros žodžių skaidra, kas yra "šiurkštus pažeidimas", juolab sisteminis, - tai gal VRK ir patinka kuistis kiauromis teisinėmis kelnėmis. Gal patiko ir kairėje sėdintiems Seimo nariams, balsavusiems prieš VRK vadovo pakeitimą.

Dabar žinios apie chaosą rinkimų apylinkėse, apie atvirą balsų pirkimą už pinigus arba arbatžoles ("darbo" pinigais kontroliuojamuose kalėjimuose), apie vasaros vaišių masines degustacijas pateikiant liaudžiai politiškai neutralios "Vikondos" ("ona-že Jangila" iš Mergelių salų) produkciją, dar ir apie modernizuotą praktiką nubraukti miestelių parduotuvėse varguolių skolas, jei teisingai pabalsavo, - visą šį gerai sustyguotą spektaklį nūnai papildo balsų supirkėjų literatūrinė kūryba teismuose. Supirkėjas antai tik dalinęs dvasios elgetoms išmaldą (!) su patarimu, kaip balsuoti...

Ir komisijos narių, ne bet ko, pagalba seneliams pirštu parodant, ties kurio tikrai "labai gero žmogaus" pavarde brūkštelti - bemaž samarietiška. Biblinė. Sakosi nekalti, padėję nemokamai! Ir komisijos pirmininkė, "iš nepatyrimo" išsinešusi krūvą nepanaudotų biuletenių - gal prireiks silkei vynioti, - ji ir toliau pirmininkė... VRK tik skėsčioja sparneliais.

Apie VRK kompetenciją neliudija nė jos išvada dėl patariamojo referendumo rezultato. Nepataria balsavę žmonės ar nepritaria? Nepataria pritarti ar nepritaria patarti?

Seimo nutarimo skelbti referendumą iniciatoriai ir balsavusieji už 2012 metų liepos 16-osios nutarimą (kai jau skubėjo į paplūdimius) neblykstelėjo nei teisiniu, nei kitokiu įžvalgumu. Kai kurie gal apgaudinėjo arba liko apgauti. Antai pirmasis nutarimo punktas skelbia konsultacinį (patariamąjį) referendumą, o trečiasis punktas, apšokdamas pirmąjį, formuluoja referendumui teikiamo klausimo sprendimo (!) tekstą: "Pritariu..." ir t. t. Jau sprendimas? Nūnai balsavusių "ne", lygus nepritariu, aiškinamas būtent kaip nuosprendis VAE.

Sąžiningai būtų reikėję formuluoti: "Patariu, kad..." ir t. t. Kadangi patariamasis balsavimas nereikštų daugiau, negu piliečio nuomonę "patariu arba nepatariu", nereikėjo sukčiauti įkišant "sprendimą". Jau nekalbu apie nutarimo preambulėje varomą agitaciją, kad "valstybei gali tekti prisiimti didelius finansinius įsipareigojimus" ir kad tai vienas klausimų, "dėl kurių mokesčių mokėtojams atsiranda ilgalaikiai įsipareigojimai". Taigi trumpalaikiai (?) įsipareigojimai mokėti "Gazpromui", kiek tas norės, nors ir dvigubą kainą, būtų mieli dalykai, nereikalavę referendumo, o branduolinę jėgainę Kalėdų Senelis iš "Hitachi" arba "Rosatommašo" būtų linkęs atnešti be didesnių Lietuvos valstybės finansinių įsipareigojimų, neviršijančių kokio tūkstančio litų. Kaugė šieno Kalėdų Senelio elniams, ir jokių rūpesčių.

Taip jėgainei kur nors Lietuvoje tarsi nepritariam, o visiškai nesaugiam, dar nebandytam monstrui čia pat už sienos - tuo pačiu netiesiogiai pritariam. Juk referendumui tokio klausimo neiškelta. Maskvoje, be abejo, gausiai gėrė.

Tiek to su tuo linksmu niekalu, kuris balsavusiems Seimo nariams atrodė priimtinas, bet štai nutarimo (teisinis aktas) pirmojo ir trečiojo punkto kolizija - verta Konstitucinio Teismo žodžio. Kažin ar iš apgavystės, tai yra neteisėtumo, gali gimti teisėtumas.

DALINTIS:
 
SPAUSDINTI
KOMENTARAI
Rubrikos: Informacija:
EkonomikaGamta ir augintiniaiGimtasis kraštasĮdomybėsKontaktai
IstorijaJurgos virtuvėKomentaraiKonkursaiReklaminiai priedai
KultūraLietuvaMokslas ir ITPasaulisPrenumerata
SportasŠeima ir sveikataŠvietimasTrasaKarjera
Žmonės
Visos teisės saugomos © 2013-2017 UAB "Lietuvos žinios"