Paieška
LIETUVAGIMTASIS KRAŠTASISTORIJAEKONOMIKAKOMENTARAIPASAULISŠEIMA IR SVEIKATAŠVIETIMAS
ŽMONĖSKULTŪRASPORTASGAMTA IR AUGINTINIAIĮDOMYBĖSMOKSLAS IR ITMULTIMEDIJA
KOMENTARAI

Vyriausybės šimtadienis: daugiau kalbų negu darbų

 
2013 03 18 4:22

Valdančioji koalicija negali skųstis likimu. Šią savaitę sukaks Vyriausybės veiklos pirmosios 100 dienų, o ji ir ypač premjeras Algirdas Butkevičius tebėra palyginti populiarūs.

Vasarį daugiau žmonių vertino Vyriausybę teigiamai negu neigiamai, o A.Butkevičius buvo palankiausiai vertinamas Lietuvos politikas. Paprastai Vyriausybė negailestingai kritikuojama, o premjerai rikiuojasi tarp nepopuliariausių politikų.

Prezidentė ir opozicija gerbė nerašytą taisyklę pernelyg nekritikuoti valdžios per pirmąsias jos veiklos dienas. Prezidentės Dalios Grybauskaitės tyla itin pastebima. Prieš rinkimus, neslėpdama savo palankumo konservatoriams, ji labai aktyviai dalyvavo sudarant Vyriausybę, pamokė ir pašokdino ne vieną kandidatą į ministrus, stengėsi iš būsimos koalicijos išstumti Darbo partiją. Prezidentė nuolat pabrėžia politikos tęstinumo svarbą, ypač kai paliečiami strateginiai reikalai, o naujoji valdžia kartkarčiais elgėsi nesvarbu kaip, bet būtinai kitaip. D.Grybauskaitė beveik nereagavo į užsienio reikalų ministro Lino Linkevičiaus akibrokštą, kai šis su ja nepasitaręs atsiprašinėjo Lenkijos už Seimo balsavimą. Neseniai interviu delfi.lt prezidentė pažymėjo, kad jos santykiai su premjeru yra geri, nors švelniai ir netiesiogiai kritikavo Vyriausybės neryžtingumą energetikos srityje.

Konservatoriai ir liberalai irgi neskubėjo pulti naujos valdžios. Būta kritikos, bet gana santūrios. Tiesa, praeitą savaitę konservatoriai stipriau išreiškė savo nuogąstavimus dėl galimos Rusijos įtakos Lietuvos energetikos politikai ir skeptiškai priėmė premjero tikinimus, kad Vyriausybė gebės įžvelgti visas grėsmes.

Dvi kitos priežastys prisideda prie Vyriausybės populiarumo augimo. Ji kol kas vengia imtis sprendimų, tad niekam neužmynė ant kojos. Vyriausybė pasikliovė tradiciniu problemų sprendimų vilkinimo būdu, kurdama vieną darbo grupę po kitos. Bet kai jos ilgainiui skelbs savo išvadas, susižavėjimas Vyriausybe veikiausiai sumažės. Būdinga ir tai, kad dažnai skelbiami vieni kitiems prieštaraujantys pareiškimai. A.Butkevičius atsiribojo nuo L.Linkevičiaus atsiprašymo Lenkijoje, bet kartu sakė esąs labai patenkintas ministro darbu. Premjeras santūriai vertino Kovo 11-osios eitynes, teigiamai vertino tvarkos užtikrinimą pabrėždamas, kad "nereikia bijot eitynių, bet reikia vengti tam tikrų šūkių, plakatų ir laikytis visiems drausmės". Jo žodžiais, "kiekvienas draudimas lemia didžiulius pasipriešinimus". Po kelių dienų socdemai griežtai pasmerkė "ultranacionalizmo ir demokratijos procesų pažeidimo apraiškas", teigė, kad pasaulis jau ne kartą išgyveno ultradešiniųjų "sukeltus košmarus". Susidaro įspūdis, kad sąmoningai sakoma viena ir kita, siekiant patenkinti visus ir išvengti kritikos.

Nežinia, kiek ilgai truks medaus mėnuo, bet matyti ir augančių problemų. Nutarimas į koaliciją pakviesti Lietuvos lenkų rinkimų akciją (LLRA) atrodo kaip didelė klaida, nes partija dar nėra pribrendusi rimtai politikai. Neturiu omenyje vien partijos vadovo Valdemaro Tomaševskio polinkio kliautis grasinimais pasitraukti iš koalicijos arba kontroversiško Švietimo ir mokslo ministerijos nutarimo lengvinti lietuvių kalbos egzaminą tautinių mažumų moksleiviams, - jis sulaukė visuomenės, teisininkų ir lituanistų kritikos.

Atrodo, kad LLRA tiek rūpi įtikti savo rinkėjams, gal ir kai kuriems Lenkijos sluoksniams, kad ji net nemėgina "paskaičiuoti", kaip į jos veiksmus reaguos visuomenė. Kaip kitaip galima suprasti siūlymą mokyklose įvesti privalomą tikybos mokymą? Arkivyskupas Sigitas Tamkevičius teisingai pažymėjo, kad siūlymas kelia "nereikalingą įtampą ir pasipiktinimo bangą", sudaro įspūdį, kad Bažnyčia prievarta siekia primesti savo įsitikinimus. S.Tamkevičius pabrėžė, kad LLRA savo siūlymo nederino su Katalikų bažnyčios vadovybe. Ir po šio šalto dušo V.Tomaševskis toliau aiškino, jog partijos siūlymas neprieštarauja Konstitucijai. Jis pridūrė, kad neaišku, ar S.Tamkevičiaus "išsakyta nuomonė sutampa su visų Lietuvos bažnyčios hierarchų nuomone", tuo lyg suabejodamas, ar S.Tamkevičius įpareigotas kalbėti Bažnyčios vardu. Nežinau, ar LLRA vadovas negeba pripažinti klydęs, ar gal tiesiog turi silpną sąlytį su tikrove. Kiekvienu atveju LLRA sukels nemažai bėdų koalicijai.

Bendrovės "Sprinter tyrimai" atlikta apklausa parodė, kad gyventojai sveikatos apsaugos ministro Vytenio Andriukaičio veiksmus laiko didžiausia Vyriausybės iki šiol padaryta klaida. Sveikatos apsaugos ministerijos sprendimai veikia visus gyventojus, tad jie atidžiai stebimi. Neigiamą reakciją kelia kovinga ministro retorika, nes kol kas konkrečios veiklos yra mažai. V.Andriukaitis neabejoja savo įsitikinimų tiesa, neturi sąmojo jausmo, o jo nepaprastas pasitikėjimas savimi atsiduoda arogancija ("aš esu dirbęs įvairiose srityse, mano patirtis, turima atmintis turi būti panaudojama"). Tai gali būti pragaištinga savybių kombinacija ministrui, vadovaujančiam jautriai ministerijai ir turinčiam įsiklausyti į kitų pasiūlymus bei nuomones.

LLRA ir V.Andriukaitis nelems Vyriausybės populiarumo, nors gali jį sumažinti. Artėja sprendimų metas. Vyriausybė turės pasakyti, ar ketina statyti atominę jėgainę, o jei ne, tai kaip Lietuva gamins elektrą ir kaip ji atsijungs nuo Rusijos elektros tinklų. Reikės apsispręsti ir dėl skalūnų dujų žvalgybos. Ar ateityje Lietuva turėtų savo lėšomis žvalgyti gelmes, ir ar tai reikštų atsiribojimą nuo Vakarų bendrovių? Kokie bus santykiai su Rusija? Kaip Vyriausybei seksis derėtis su "Gazprom", siekiant sumažinti dujų ir šilumos kainas? Vyriausybės programoje skelbiama, kad reikia "perkrauti" santykius su Rusija, žingsnius ta linkme žengė Seimo pirmininkas Vydas Gedvilas, slapta susitikęs su "Rossatom" atstovais. Kita vertus, penktadienį Briuselyje prezidentė taip griežtai kritikavo "Putino Rusiją", kad sunku įsivaizduoti bet kokių "perkrovimų".

Šįmet beveik apsieita be politikos. Tačiau atostogos jau baigiasi, politinis sezonas prasideda. Birželio pabaigoje geriau žinosime, ar rinkėjų susižavėjimas Vyriausybe ir A.Butkevičiumi buvo laikinas, ar tvirtesnį pagrindą turintis reiškinys.

DALINTIS:
 
SPAUSDINTI
KOMENTARAI
Rubrikos: Informacija:
EkonomikaGamta ir augintiniaiGimtasis kraštasĮdomybėsKontaktai
IstorijaJurgos virtuvėKomentaraiKonkursaiReklaminiai priedai
KultūraLietuvaMokslas ir ITPasaulisPrenumerata
SportasŠeima ir sveikataŠvietimasTrasaKarjera
Žmonės
Visos teisės saugomos © 2013-2017 UAB "Lietuvos žinios"