A.Gomelskio taurė be lietuvių - kaip sriuba be druskos

2012 09 29 13:38
2008-ieji: pirmąjį A.Gomelskio taurės turnyrą Maskvoje laimėjo "Žalgirio" vyrai. /Championat.ru nuotrauka

Šiandien ir rytoj keturios vyrų krepšinio komandos Maskvoje kovos dėl Aleksandro Gomelskio taurės. Jau ketvirtą kartą jame dalyvaus Kauno "Žalgirio" vyrai.

Šiemet - pirmasis mažas šių varžybų jubiliejus. Penktą kartą surengtame turnyre, be šeimininkų Rusijos čempionų CSKA krepšininkų ir Lietuvos čempiono "Žalgirio", dar rungtyniaus praėjusį sezoną Eurolygoje triumfavęs Pirėjo "Olympiakos" (Graikija) su Martynu Gecevičiumi ir Rusijos pirmenybių bronzinis prizininkas Krasnodaro klubas "Lokomotiv-Kuban" (Rusija) su Simu Jasaičiu. Pirmajame pusfinalyje susitiks "Žalgiris" ir CSKA, antrajame - "Lokomotiv-Kuban" ir "Olympiakos".

CSKA komanda A.Gomelskio taurę yra iškovojusi du kartus, po sykį - Kauno "Žalgiris" ir Atėnų "Panathinaikos" (Graikija).

Varžovai yra bičiuliai

Rusijos sostinėje organizuotą A.Gomelskio taurės turnyrą sporto gerbėjai pamėgo iš karto. Kasmet rugsėjį rengiama krepšinio šventė tapo itin laukiama. Tradiciškai joje dalyvauja keturi klubai. Tačiau svarbiausias vaidmuo jame tenka šeimininkams - daugkartiniams Sovietų sąjungos (SSRS) ir Rusijos čempionams CSKA krepšininkams.

Legendinio Sovietų sąjungos ir Rusijos krepšinio (CSKA komandos ir šalies rinktinės) trenerio A.Gomelskio (1928-2005) turnyras pirmą kartą surengtas 2008 metais. Šiemet "Žalgiris" jame dalyvaus jau ketvirtą kartą. Lietuvos čempionų klubas yra aršiausias garsiojo Maskvos CSKA varžovas aikštelėje ir geras bičiulis už jos ribų. Mat abi komandas sieja ilga ir spalvinga tarpusavio susitikimų istorija. Gūdžiais okupacijos laikais žalgiriečiai trejus metus iš eilės dovanojo Lietuvai didžiulę šventę: 1985-1987 metais jie triumfavo prieš Maskvos CSKA klubą SSRS čempionatų finale. Net ir po tokių skaudžių smūgių A.Gomelskis labai vertino ir mylėjo Lietuvos krepšininkus, be jų neįsivaizdavo SSRS rinktinės startinio penketuko.

Pirmasis trofėjus iškeliavo į Kauną

Pirmasis A.Gomelskio taurės turnyras žalgiriečiams buvo sėkmingiausias, kai 2008-aisiais jie iškovojo didįjį prizą. Tais metais kauniečiai jau pusfinalyje nugalėjo CSKA (83:81), o finale įveikė Graikijos klubą Atėnų "Panathinaikos (80:69), kuris dalyvavo visuose ankstesniuose šio vardo turnyruose. Šeimininkai tuomet tenkinosi trečiąja vieta, mažajame finale jie 76:59 laimėjo prieš Tel Avivo "Maccabi" (Izraelis) krepšininkus.

2009 metais A.Gomelskio taurę iškovojo klubas "Panathinaikos", kovoje dėl nugalėtojų titulo 78:72 įveikdamas Maskvos armiečius, o mažąjį finalą tais metais laimėjo mūsų šaliai atstovavęs "Lietuvos rytas", dvikovoje dėl trečiosios vietos vilniečiai nugalėjo Liubercų klubą "Triumf" (Rusija) - 94:90.

2010 metais pusfinalyje "Žalgiris" 76:70 įveikė "Panathinaikos" ir finale susitiko su CSKA. Per turnyro pabaigos iškilmes A.Gomelskio taurę į viršų kėlė šeimininkai maskviečiai, lemiamose rungtynėse jie "Žalgirį" nugalėjo 76:70.

Dar viena galimybė

Pernai legendinis Kauno klubas Maskvoje liko paskutinis, ketvirtas. Pusfinalyje "Žalgirį" 88:85 nugalėjo CSKA komanda. Ji triumfavo ir finale - 73:57 laimėjo prieš "Fenerbahce Ulker" (Turkija). O mažajame finale kauniečiai neatsilaikė prieš "Panathinaikos" - 66:80.

Ką tik prasidėjusio naujo LKL sezono išvakarėse ispano Joano Plazos vadovaujami "Žalgirio" krepšininkai džiaugėsi dviem trofėjais - Lietuvos Supertaure ir Stepo Butauto taure. Ar pavyks iškovoti trečią?

Kovos dėl A.Gomelskio taurės prasideda jau šiandien. Kasmet Maskvoje rengiamą tarptautinį turnyrą tiesiogiai transliuos LRT televizija. Šiandien 16 val. pusfinalyje susitiks Pirėjo "Olympiakos" ir Krasnodaro "Lokomotiv-Kuban", 19 val. kitame pusfinalyje Maskvos CSKA stos prieš Kauno "Žalgirį". Sekmadienį mažasis finalas numatytas 16 val., o lemiama kova dėl A.Gomelskio taurės prasidės 19 valandą.