Bronzos šturmas vėl pralaimėtas

2008 08 25 0:00
Jau antrose žaidynėse Lietuvos krepšininkams nesaldu - iki pusfinalio pergales sėmę po lemiamo mačo jie liko be medalių. Žaidynių pabaigoje JAV ir Ispanijos krepšininkai sporto gurmanams dovanojo fantastišką desertą.
AFP/Scanpix nuotraukos

Triskart olimpinę bronzą iškovoję Lietuvos krepšininkai vakar Pekino žaidynių mažajame finale antrą kartą iš eilės bandė vėl pakilti ant olimpinės prizininkų pakylos, bet ir šį sykį nepasisekė - argentiniečiams pralaimėta 75:87.

Nuo pat nepriklausomybės atgavimo Lietuvos krepšininkų rinktinė kiekvienoje olimpiadoje patenka į geriausiųjų ketvertuką, tačiau jau antrose žaidynėse iš eilės ji liko be medalių.

Blankiau nei pusfinalyje.

Penktadienį pusfinalyje po intriguojančios ir permainingos kovos apmaudžiai pralaimėję (86:91) pasaulio čempionams ispanams, vakar dėl bronzos medalių lietuviai susikovė su olimpinių čempionų titulą praradusiais Argentinos krepšininkais, kurie pusfinalyje 81:101 nusileido JAV rinktinei.

Deja, vakarykštė lietuvių kova dėl trečiosios vietos nebuvo tokia intriguojanti kaip pusfinalis. Mūsų krepšininkai 75:87 (21:24, 13:22, 15:22, 26:19) nusileido Argentinai ir antroje olimpiadoje iš eilės liko šalia prizininkų pakylos. Lietuvių žaidimas nebuvo beviltiškas, tačiau jau trečiame kėlinuke mačo lyderė buvo aiški. Lietuvos rinktinėje rezultatyviausiai vakar žaidė Ramūnas Šiškauskas ir Rimantas Kaukėnas, jie pelnė atitinkamai 15 ir 14 taškų. 9 pridėjo Šarūnas Jasikevičius, 8 - Mindaugas Lukauskis, 7 - Robertas Javtokas, 6 - Jonas Mačiulis, po 5 - Simas Jasaitis ir Linas Kleiza, po 3 - Kšyštofas Lavrinovičius ir Marijonas Petravičius.

Argentinos komandos vienas lyderių Emanuelis Ginobilis dėl traumos finalą stebėjo sėdėdamas šalia komandos draugų ant atsarginių žaidėjų suolelio. Tačiau ir be jo pagalbos argentiniečiai puikiai išsprendė visas lietuviško krepšinio problemas. Daugiausia taškų argentiniečiams pelnė Carlosas Delfino - 20 ir Luisas Scola - 16.

Pirmame kėlinuke mūsų krepšininkai šeštąją minutę pirmą kartą išsiveržė į priekį - 14:13, tačiau tai buvo vienas iš kelių blyksnių - pirmąjį ketvirtį laimėjo varžovai 24:21. Antrą kėlinuką argentiniečiai dar labiau įsibėgėjo ir išėjo ilsėtis pirmaudami 46:34. Trečiame lietuvių priešininkai jau siautėjo po aikštelę. Vienu metu jie pirmavo net 24 taškų skirtumu (68:44), o šį ketvirtį baigė atsilikdami 49:68. Ketvirto ketvirčio pradžioje lietuviai tris minutes laimi 10:3 ir sumažina skirtumą iki 12 taškų (59:71), dar po poros minučių atsiliko jau 11 taškų - 64:75.

Daugiau priartėti nebesugebėjo. Likus žaisti 2 minutes Argentina padidino persvarą iki 16 taškų (82:66), tačiau pabaigoje lietuviams pavyko truputį susiaurinti bedugnę tarp prizinės vietos ir ketvirtosios - 75:87.

Treneris nieko nekaltina

Po pralaimėto mažojo finalo Lietuvos rinktinės strategas Ramūnas Butautas kalbėjo: "Mūsų vyrai buvo verti medalio. Rungtynės su Ispanija mums kainavo daug fizinių ir moralinių jėgų. Šiandien žaidėme anksti (12 val. Lietuvos laiku), dėl to buvome lėtesni, turėjome sunkumų ir puldami, ir gindamiesi. Žaidimas nesiklijavo. Nepavyko pademonstruoti komandinio žaidimo, kurį žaisdavome anksčiau. Man reikėtų viską gerai išanalizuoti, kad galėčiau išsamiai išvardyti pralaimėjimo priežastis.

Po pralaimėjimo ispanams psichologiškai buvome pasirengę mačui su Argentina. Ryžto mums netrūko. Nors, žinoma, pralaimėti pusfinalyje yra apmaudu, bet nemanau, kad tai buvo pagrindinė pralaimėjimo mažajame finale priežastis.

Tiesiog Argentina labai gerai žaidė ir išmušė mus iš vėžių nuo pat pradžios. Prastai pataikėme. Ir klaidų daug buvo. Tiesiog - ne mūsų diena. Vyrai labai stengėsi, jokių priekaištų nė vienam iš jų neturiu. Tiems, kas buvo aikštelėje, priekaištauti negaliu. Reikia tik padėkoti jiems už kovingumą, dvasią ir tikėjimą. Už patriotiškumą. Mūsų vyrai tikrai buvo verti medalių.

Sunku vertinti visą turnyrą. Lyg ir neblogai žaidėme. Šešerias rungtynes laimėjome, bet pralaimėjome svarbiausias dvejas. Pralaimėjom medalius. Tai labai skaudu."

Planas įvykdytas, o svajonė neišsipildė

Lietuvos krepšinio federacijos viceprezidentas ir Lietuvos krepšinio rinktinės vadovas Šarūnas Kliokys po mažojo finalo taip kalbėjo apie mūsų rinktinę: "Vyrai šovė per rungtynes su ispanais. O per rungtynes dėl bronzos labai nepataikėme. Stengėmės gynyboje, bet, matyt, buvo Argentinos diena, kai jų žaidėjai antrame kėlinyje ar ne šešis tritaškius iš eilės pataikė ir įgijo dviženklę persvarą. Argentinos komanda labai stipri ir sugebėjo išlaikyti persvarą. Mūsų vyrai stengėsi, darė, ką galėjo. Mūsų planas buvo būti ketvertuke, o svajonė - žaisti finale.

Beje, peržiūrėjęs kelis kartus pusfinalio rungtynių su Ispanija įrašą pamačiau, jog buvo keli labai abejotini teisėjų sprendimai, neleidę lietuviams pasiekti dviženklės persvaros. Per rungtynes su ispanais mums viskas sekėsi, gal tik pabaigoje pritrūko fizinės jėgos. O šiandien (vakar) kovoti dėl bronzos buvo ne pati geriausia diena.

Federacijos vykdomajam komitetui bus pateikta ataskaita. Užduotis įvykdyta - lietuviai ketverte. Artėja naujas olimpinis ketverių metų ciklas. 2011 metais Europos čempionatas vyks Lietuvoje, tai kartu bus ir atranka į Londono olimpines žaidynes."

Fantastiškas desertas

Nors ir labai liūdna buvo pralaimėjus mūsų rinktinei, netrukus prasidėjusi kova dėl aukso tarp pasaulio čempionų ispanų ir JAV krepšininkų nejučia taip įtraukė į krepšinio sūkurį, kad visos neigiamos emocijos nėrė šalin. Per visą finalą Ispanija kvėpavo "Svajonių komandai" į pakaušį. Tai buvo fantastiškas mačas, kuriame susitiko dvi lygiavertės varžovės. Ir nenuostabu, kad nugalėję ispanus 118:107 (38:31, 31:30, 22:21, 27:25) amerikiečiai džiaugėsi kaip vaikai. Mat karštieji ispanai iki pat rungtynių pabaigos neleido amerikiečiams nė sekundės ramiau atsidusti.

Po aštuonerių metų pertraukos olimpine čempione vėl tapusiai JAV rinktinei vakar 27 taškus pelnė Dwyane'as Wade'as, 20 - Kobe Bryantas, 14 - LeBronas Jamesas, po 13 - Chrisas Paulas ir Carmelo Anthony.

Net po 24 metų olimpinių žaidynių prizininke tapusioje Ispanijos komandoje išsiskyrė Rudy Fernandezas - 22 tšk., Pau Gasolis - 21, Juanas Carlosas Navarro - 18, Carlosas Jimenezas - 12, Marcas Gasolis - 11 ir Felipe Reyesas - 10.

Apie tokį finalą jau seniai svajojome. Tai pirmiausia Ispanijos krepšininkų nuopelnas - jie ne tik privertė drebėti iš NBA žvaigždžių sukomplektuotą komandą, bet ir žaidynių pabaigoje užsigardžiavimui sporto aistruoliams pateikė fantastišką desertą.