Du skrydžiai - auksinis ir juodas

2010 03 16 0:00
Nuotaikos: trišuolininko T.Tamgho mama po rekordinio sūnaus skrydžio čiumpa jį į glėbį; legendinė šuolininkė su kartimi J.Isinbajeva antrus metus iš eilės pasaulio čempionate liko be nieko.
AFP/Scanpix nuotraukos

Kataro sostinėje Dohoje pasibaigusiame pasaulio uždarųjų patalpų lengvosios atletikos čempionato paskutinę dieną žiūrovai tapo dviejų sensacijų liudininkais.

Pirmoji staigmena - pirmenybių puošmena tapęs vyrų trišuolio sektoriuje pasiektas pasaulio uždarųjų patalų rekordas. Antroji - pasaulio šuolių su kartimi rekordininkės fiasko.

Išprovokuotas šuolis.

Pasaulio rekordo autoriumi tapo 20-metis prancūzas Teddy Tamgho - 17,90 metro. Jaunasis šuolininkas pasaulio rekordą, o kartu ir čempionato aukso medalį iškovojo paskutiniuoju bandymu. Sidabro ir bronzos medalius laimėjo Kubos trišuolininkai - atitinkamai 28-erių Yoandrisas Betanzosas (17,69 m) ir 25-erių Arnie Davidas Giratas (17,36 m). Ketvirtojoje vietoje liko daugkartinis Europos ir pasaulio čempionas 30 metų švedas Christianas Olssonas (17,23 m).

Ką tik iškovojęs fantastišką pergalę naujasis pasaulio rekordininkas T.Tamgho sakė: "Tiesą sakant, šiandien nesitikėjau pasiekti tokio rezultato. Nors ir žinojau, kad turiu jėgų tiek nušokti. Tuo įsitikinau pernai Prancūzijoje, kai mano neįskaitytas šuolis beveik siekė 18 m ribą. Maniau, jei šiandien laimėsiu, nušoksiu apie 17,60 metro. Tačiau kai kubietis įveikė 17,69 m, supratau, jog privalau į tai reaguoti. Ir per paskutinį šuolį atidaviau visas jėgas. Dabar, jau po viskam, net negaliu apibūdinti mane užvaldžiusio jausmo."

Ankstesnis pasaulio uždarųjų patalpų vyrų trišuolio rekordas (18,83 m) nuo 1997 metų priklausė kubiečiui Aliecerui Urrutiai, 2004-aisiais jį pakartojo Ch.Olssonas. Šios rungties planetos rekordo stadione autorius iki šiol tebėra 43-ejų britas Jonathanas Davidas Edwardsas (18,29 m), šį rezultatą pasiekęs 1995-aisiais per pasaulio čempionatą Geteborge (Švedija).

J.Isinbajevos fiasko

Antrąją staigmeną paskutinę pirmenybių dieną Dohoje pateikė legendinė Rusijos šuolininkė su kartimi 27-erių J.Isinbajeva. Ji - vienintelė moteris pasaulyje įveikusi 5 m aukštį uždarosiose patalpose (5,00 m) ir stadione (5,06 m) - Dohoje liko be medalio, nes užėmė tik ketvirtąją vietą. Šitaip jai nesisekė ir pernai vasarą per Pasaulio čempionatą Berlyne, iš kur garsioji atletė grįžo irgi be nieko. Šį sekmadienį moterų šuolių su kartimi sektoriuje triumfavo 29-erių brazilė, pirmuoju bandymu įveikusi 4,80 m aukštį. Tokį patį rezultatą antruoju mėginimu pasiekusi rusė Svetlana Feofanova pelnė sidabro medalį, o bronza atiteko lenkei Annai Rogowskai - 4,70 metro. Čia vėl reikėtų prisiminti J.Isinbajevą, kuri po karčios pamokos Berlyne šį kartą Dohoje pradėjo nuo "vaikiško" aukščio - 4,60 metro. Ir be jokių kliūčių lengvai jį įveikė. Tada Rusijos žvaigždė nutarė praleisti du etapus ir iškart forsuoti 4,75 metro. Atrodytų, anoks čia sunkumas pasaulio rekordininkei. Tačiau visi trys jos bandymai įveikti šį aukštį baigėsi nesėkmingai, kaip ir lenkei Annai Rogowskai. Tačiau ši buvo truputį nuoseklesnė - praleido 4,65 m aukštį, tačiau šoko 4,70 m, ir po antrojo bandymo jau rengėsi naujam iššūkiui, kuris jai nepasidavė. Tačiau bronzą ji vis tiek iškovojo ir paliko už borto per daug savimi pasitikėjusią J.Isinbajevą.

Nusodinta pasaulio rekordininkė po nesėkmės kalbėjo: "Nežinau, kas nutiko. Gal esu per daug išvargusi emociškai. Regis, kad ne tik 2009-ieji, bet ir 2010 metai man itin nepalankūs."

Be medalių, bet su rekordu

Pasaulio čempionate Dohoje tarp komandų labiausiai žibėjo JAV atletai, iškovoję 17 medalių - 8 aukso, 3 sidabro ir 6 bronzos. Etiopijos sportininkai namo išsivežė 5 medalius (iš jų - 3 aukso ir 2 bronzos). Trečia pagal aukso medalių kiekį ir antra pagal bendrą apdovanojimų skaičių buvo Rusija. Ši šalies atletai pelnė 9 medalius - 2 aukso, 4 sidabro ir 3 bronzos. Iš viso medaliais džiaugėsi 28 šalių lengvaatlečiai. Ir nors iš 5 Lietuvos pasiuntinių Dohoje nė vienas nestovėjo ant prizininkų pakylos, turime kuo pasidžiaugti. Penktąją vietą 800 m distancijoje užėmusi jaunoji bėgikė iš Šiaulių 21-erių Eglė Balčiūnaitė pagerino 17 metų gyvavusį Lietuvos rekordą - 2:01,37. Ankstesnis rezultatas nuo 1993 metų vasario 27 dienos priklausė Daliai Matusevičienei (2:0174). Kita mūsų šalies viltis 22-ejų sprinterė iš Klaipėdos Lina Grinčikaitė per 60 m bėgimo pusfinalį tarp 24 bėgikių buvo trylikta. Likusieji trys lengvaatlečiai - septyniolikmetė šuolininkė į aukštį Airinė Palšytė (Vilnius), 30-metė rutulio stūmikė Austra Skujytė (Kaunas) ir 800 m bėgęs 23-ejų Vitalijus Kozlovas (Vilnius) - neįveikė atrankos varžybų barjero.