Fantastiška istorinė pergalė

2009 04 06 0:00
M.Lukauskis (centre) - vienintelis iš vilniečių džiaugiasi antrą kartą iškovojęs Europos taurę.

Europos taurės turnyro finalo aštuoneto varžybose vakar Turine (Italija) triumfavo Vilniaus "Lietuvos ryto" krepšininkai - jie iškovojo Didįjį prizą ir kelialapį į Eurolygą.

Sekmadienį antrojo pagal pajėgumą Senajame žemyne turnyro finale Rimo Kurtinaičio vadovaujamas "Lietuvos rytas" 88:74 (22:22, 13:22, 18:18, 27:12) nugalėjo Maskvos srities "Chimki" (Rusija) komandą ir tapo pirmuoju klubu šio turnyro istorijoje antrą kartą iškovojusiu Europos taurę bei kelialapį į Eurolygą. Pirmą kartą vilniečiai Didįjį prizą (tuomet vadintą ULEB taure) pelnė 2005 metais.

Fantastiška pabaiga.

Rungtynes vilniečiai pradėjo užtikrintai - pirmasis tritaškį iššovė vilniečių legionierius Chuckas Eidsonas, po jo dvitaškį pridėjo Marijonas Petravičius, ir "Lietuvos rytas" jau pirmavo 5:0. Netrukus varžovai spurtavo ir išsiveržė į priekį 9:7. O ketvirtis baigėsi rezultatu 22:22.

Antrąjį kėlinuką sėkmingiau pradėję Rusijos klubo žaidėjai išsiveržė į priekį 36:27, 40:31. Nervingas žaidimas trukdė vilniečiams sėkmingai atakuoti "Chimki" krepšį. Baigiantis kėlinukui dviem taikliomis baudomis Jorge Garbajosa dar padidino skirtumą 45:35 ir iki didžiosios pertraukos rezultatas nebepasikeitė. Per pirmuosius du kėlinukus vilniečiai baudas metė 40 procentų taiklumu.

Netaikliai "Lietuvos rytas" pradėjo ir trečiąjį ketvirtį - 39:48, 40:51. Jam pasibaigus nuo varžovų atsilikome 53:62.

Ketvirtąjį kėlinuką vilniečiai pradėjo fantastiškai - 8:0 - ir jau atsiliko tik tašku (61:62). Bet tuo vilniečių spurtas nesibaigė, netrukus jie jau pirmavo 64:62. Likus žaisti mažiau nei 2 minutes, rezultatas 72:71. Ir - Ch.Eidsono dvitaškis (74:71)!. S.Babrauskas pataikė tritaškį (77:71)! Karšta! "Chimki" panikuoja. Mes pirmaujame 80:74. Pergalė!!!

Rezultatyviausias Vilniaus komandoje buvo M.Petravičius (20 taškų). Jam įteiktas ir naudingiausio finalo žaidėjo prizas. Jis neslėpė džiaugsmo po pergalės ir teigė, kad ne jis, o visi žaidėjai atvedė komandą į pergalę. Tą patį pakartojo ir čempionų strategas R.Kurtinaitis, pasak jo, komanda atidavė visas jėgas ir pasiekė tikslą. Tuo jis labiausiai didžiuojasi.

Serbus nušlavė

Šeštadienį "Lietuvos rytas" pusfinalyje 73:68 (24:14, 12:14, 13:19, 24:21) nugalėjo Vršaco "Hemofarm Stada" (Serbija) komandą ir po dvejų metų pertraukos trečią kartą pateko į šio turnyro finalą (2007 metais vilniečiai finale pralaimėjo Madrido "Real" ekipai).

Paskutiniame kėlinuke vilniečiai per 6 minutes atitrūko 58:50, bet netrukus N.Jokšimovičius pataikė 2 iš eilės tritaškius ir "Hemofarm" atsiliko vos tašku - 59:60. Likus žaisti daugiau nei 2 minutes B.Marjanovičius išlygino rezultatą - 63:63. Tada R.Kurtinaitis paprašė minutės pertraukėlės. Po jos M.Lukauskis paskutinę atakos sekundę beveik iš aikštės vidurio pataikė įspūdingą tritaškį. Netrukus M.Petravičius pridėjo dvitaškį, ir "Lietuvos rytas" pirmavo 68:63. Varžovai nebesugebėjo pavyti puikiai rungtyniavusių vilniečių, kurie šventė pergalę 73:68.

"Lietuvos ryto" gretose rezultatyviausi buvo Marijonas Petravičius - 23 taškai, Mindaugas Lukauskis - 15, Chuckas Eidsonas - 13 (7 rezultatyvūs perdavimai). Vrsačo ekipoje sėkmingiausiai žaidė Nebojša Joksimovičius (24 tšk.), Stafanas Markovičius ir Bobanas Marjanovičius (po 9 taškus).

Pagerintas rekordas

Šeštadienį per antrąsias pusfinalio rungtynes "Chimki" 79:73 (26:21, 14:14, 18:15, 21:23) įveikė Bilbao "iurbentia" (Ispanija) komandą su Renaldo Seibučiu. Lietuvis per 16 minučių pelnė 4 taškus, sugriebė 3 ir perėmė 1 kamuolį bei kartą prasižengė. Nugalėtojų gretose sėkmingiausiai žaidė Carlosas Delfino (18 tšk.), Vitalijus Fridzonas (14 tšk.) ir Kelly McCarty (12 taškų). Įdomu, jog šiose rungtynėse "Chimki" žaidėjas Timofejus Mozgovojus blokavo net 5 varžovų metimus ir pagerino Europos taurės turnyro blokuotų metimų per vienas rungtynes rekordą. Ankstesnis - 4 blokuoti metimai - priklausė Eurelijui Žukauskui ir ukrainiečiui Grigorijui Chižniakui. E.Žukauskas pasižymėjo 2007 metų kovo 20 dieną, kai "Lietuvos rytas"

72:69 įveikė Železniko FMP (Serbija) ekipą, o G. Chižniakas 4 varžovų

metimus blokavo 2005 metų kovo 29-ąją, kai jo Kozanio "Alfa Makedonikos" (Graikija) ekipa 96:65 sutriuškino Vršaco "Hemofarm" (Serbija) penketuką.

Baiminosi nuovargio

Pusfinalio mače R.Kurtinaitis rėmėsi penkiais žaidėjais, o "Chimki" strategas Sergio Scariolo - 9 krepšininkais. "Keičiame žaidėjus, norėdami leisti pailsėti lyderiams, o "Chimki" keitimais tik sustiprina savo žaidimą", - prieš finalą tvirtino R.Kurtinaitis, kuris pažymėjo, jog sekmadienio varžovai turi 12 lygiaverčių krepšininkų.

"Atvykome čia su tikslu laimėti turnyrą, - finalo išvakarėse tvirtino "Chimki" treneris S.Scariolo. - Mūsų laukia labai sunkios rungtynės. "Lietuvos ryto" komanda yra puiki, bet norime titulo ir darysime viską, kad jį iškovotume."

Vilniečių lyderis Ch.Eidsonas, šeštadienį žaidęs 38 minutes, vakar prieš finalą neslėpė esąs pavargęs. "Tačiau tai juk finalas - viskas bus gerai", - vylėsi krepšininkas.

Pusfinalyje pergalę įspūdingu tritaškiu įtvirtinęs M.Lukauskis prieš finalą taip prisiminė savo metimą: "Nebeturėjau, ką daryti. Varžovas dar išmušė kamuolį. Griebiau jį, paleidau į krepšio pusę - ir įkrito".

Finalas:

"Lietuvos Rytas" - "Chimki" 88:74 (22:22, 13:22, 18:18, 27:12).

Marijonas Petravičius 20, Steponas Babrauskas 18, Chuckas Eidsonas 14, Milko Bjelica 9, Donatas Zavackas ir Artūras Jomantas po 8, Mindaugas Lukauskis 3; Kelly McCarty 20, Carlosas Delfino 16, Vitallijus Fridzonas ir Timofėjus Mozgovas po 11 taškų.

Komandų rodikliai: dvitaškiai - 66 ir 40 (proc.); tritaškiai - 29 ir 33; baudos - 65 ir 78; atkovota kamuolių - 38 ir 36; perimta kamuolių - 14 ir 12; klaidos 15 ir 13.

Pusfinalis:

Vilniaus "Lietuvos rytas" - Vršaco "Hemofarm Stada" 73:68

(24:14, 12:14, 13:19, 24:21).

Marijonas Petravičius 23, Mindaugas Lukauskis 15, Chuckas Eidsonas 13, Steponas Babrauskas 8, Donatas Zavackas 5, Milko Bjelica 4, Artūras Jomantas ir Evaldas Dainys po 2, Michailas Anisimovas 1; Nebojša Joksimovičius 24, Stafanas Markovičius ir Bobanas Marjanovičius po 9 taškus.

Komandų rodikliai: dvitaškiai - 26/43 (60 proc.) ir 16/31 (51 proc.); tritaškiai - 4/18 (22) ir 7/22 (31); baudos - 9/14 (64) ir 15/24 (62); atkovoti kamuoliai - 29 ir 32; perimti kamuoliai - 12 ir 8; klaidos - 13 ir 18; rezult. perdavimai - 13 ir 12; blokuoti metimai - 1 ir 1.