Ir po trečios nesėkmės treneris - nekaltas

2008 06 06 0:00
Lietuvos rinktinės puolėjas R.Poškus taip ir nesugebėjo nudžiuginti sirgalių pergalingais įvarčiais.
Eriko Šmito nuotrauka

Lietuvos nacionalinė futbolo rinktinė trečiadienį Vokietijoje draugiškose rungtynėse 1:4 pralaimėjo Europos čempionatui besirengiančiai Rusijos komandai.

Ketvirtas rungtynes per 8 dienas žaidę lietuviai pirmajame kėlinyje pirmavo po Manto Savėno įvarčio. Tačiau varžovai ne tik išlygino rezultatą - antrajame kėlinyje įmušę tris įvarčius jie sutriuškino pakrikusią Lietuvos rinktinę.

"Gražus" pralaimėjimas.

Rungtynės su Rusija turėjo parodyti, kokias išvadas po pralaimėjimų čekams ir latviams padarė Lietuvos rinktinės strategai ir futbolininkai. Deja. Jei rungtynės su Rusija dėl kokių nors priežasčių būtų pasibaigusios 44-tą minutę, tiek Robertas Poškus, kuriam Algimantas Liubinskas suteikė dar vieną progą reabilituotis, tiek ir rinktinės strategai būtų galėję drąsiai pareikalauti viešų atsiprašymų. Tačiau rungtynės trunka 90 minučių. Ir laimi komanda, kuri dažniau pataiko į vartus.

Lietuviai susitikimą pradėjo ryžtingai ir surengė keletą pavojingų išpuolių, o kėlinio viduryje pelnytai išsiveržė į priekį. Varžovams bandant išmušti kamuolį nuo savų vartų, puikiai sužaidė kamuolį perėmęs Saulius Mikoliūnas ir R.Poškus, atlikęs perdavimą į rusų baudos aikštelę įbėgančiam Mantui Savėnui. Tiesa, pirmasis rinktinės saugo smūgis atsimušė į virpstą, tačiau antruoju bandymu lietuvis pasiuntė kamuolį į vartus.

Nors netrukus Rusijos rinktinė atstatė pusiausvyrą, prieš pertrauką R.Poškus iš kelių metrų nesugebėjo pasiųsti kamuolio į vartus. Galima sakyti, kad šiuo sėkmės taip ir neatradusio puolėjo smūgiu Lietuvos rinktinė ir baigė pasirengimo ciklą.

Antrajame kėlinyje jau dominavo Rusija. Pasinaudodami lietuvių gynybos klaidomis ir vis labiau ryškėjančiu nuovargiu rusai vis dažniau grasindavo Žydrūno Karčemarsko ginamiems vartams. Antrajame kėlinyje įsivyravusiame chaotiškame žaidime dominavo rusai. Greitų kontratakų metu įmušę du įvarčius jie rungtynių pabaigoje padėjo galutinį tašką. Nepaisant gražių norų ir pastangų, atviroje kovoje Lietuva nusileido Rusijai 1:4.

Vieno kėlinio rinktinė

Rungtynėse su Rusija (kaip, beje ir su Čekija) Lietuvos komanda sužaidė du absoliučiai skirtingus kėlinius. LŽ kalbinti futbolo ekspertai vienbalsiai sutiko, kad rinktinės žaidimas rungtynių pradžioje vertas aukščiausio įvertinimo. Vilniaus "Vėtros" vyriausiasis treneris Virginijus Liubšys sakė, kad pirmojo kėlinio pradžia buvo puiki. "Pirmas 10-15 minučių Lietuvos rinktinės žaidimas paliko labai gerą įspūdį - greiti ir tikslūs perdavimai, puikus judėjimas. Žaidė pagirtinai, turėjo ir progų įvarčiams", - teigiamus rinktinės žaidimo aspektus įvertino specialistas.

Antrajame kėlinyje, pasak V.Liubšio, akivaizdžiai išryškėjo žaidėjų fizinio pasirengimo ir meistriškumo spragos. "Akivaizdu, kad kai kurie žaidėjai yra pavargę po sunkaus sezono, persisotinę futbolu. Nors kovingumo netrūko, vien juo rungtynių su aukšto lygio varžovu nelaimėsi. O kai dėl traumos iškrito D.Šemberas, nebeliko žmogaus, galinčio ne tik griauti varžovų atakas, bet ir pradėti savąsias", - konstatavo V.Liubšys.

Buvęs rinktinės narys Raimondas Žutautas, apžvelgdamas visą rungtynių ciklą pastebėjo, kad jų rezultatai turėtų sugrąžinti į realybę visus futbolo specialistus. "Dabar matome, kad nesame tokie stiprūs, kaip buvome pradėję apie save galvoti po kelerių sėkmingų rungtynių. Esame vidutiniokai ir tokiais liksime. Mače su Rusija vyrams ugnelės netrūko ir kovojo jie negailėdami jėgų. Bet to pergalei nepakanka", - konstatavo R.Žutautas.

Pasak jo, norint rimtai kovoti, reikia pakeisti žaidėjų psichologiją, nusiteikimą. "Būtina atminti, kad kiekvienose rungtynėse būtina kovoti iki pabaigos," - akcentavo buvęs rinktinės kapitonas.

Geležinė logika

Lietuvos rinktinės treneris A.Liubinskas po dvikovos su Rusija interviu futbolas.lt pasiguodė, kad rungtynės galėjo baigtis ir pavyzdžiui, 5:4 Lietuvos naudai. "Sukūrėme realių progų, tačiau atostoginė fizinė forma paskutiniu momentu, matyt, ir nulėmė tada, kai reikėjo dalelės sekundės ar judesio. Jei antrąjį kėlinį būtume pradėję pirmaudami 2:1, žaidimas galėjo būti ir kitoks", - kalbėjo A.Liubinskas.

Apibendrinant trenerio komentarą, galima padaryti išvadą, kad pergalė iš Lietuvos rinktinės rankų išslydo tik todėl, kad ekipos puolėjai neįmušė, o gynėjai - nesugebėjo apsiginti nuo retų varžovų išpuolių. Iš esmės, tokį modelį būtų galima efektingai naudoti aiškinantis dėl kiekvieno pralaimėjimo. Ir dėl solidumo pridėti geležinį futbolo dėsnį: "neįmuši tu, įmuša tau". Kita vertus, visi matę rungtynes, gali drąsiai teigti, kad rungtynės galėjo baigtis ir kitaip, pavydžiui, 1:7. Aišku, su sąlyga, kad rusams būtų pakakę meistriškumo išnaudoti visas turėtas progas.

Neprarado tikėjimo

Visgi, regis A.Liubinskas neparado tikėjimo šviesia komandos ateitimi. "Rudenį bus kita komandos fizinė forma. Žaidėjai išeis atostogų ir po jų turėtų atsigauti", - dar vieną vadovavimo ciklą baigė treneris.

Lietuva kitas draugiškas rungtynes žais rugpjūčio 20 dieną su Moldova, o rugsėjo 6-ąją laukia pirmosios pasaulio čempionato atrankos varžybos su Rumunija. Ar galima tikėtis esminių pokyčių Lietuvos rinktinės vadovybėje? Atsakymą į šį daugeliui futbolo mėgėjų aktualų klausimą žino tik išrinktieji, Lietuvos futbolo federacijos vadovai.

Rusijos komandai tai buvo paskutinės kontrolinės varžybos prieš Europos čempionato finalinį turnyrą. Kalbėdamas apie mačą su Lietuva Rusijos strategas olandas Guusas Hiddinkas pripažino, kad rungtynės jam nepaliko teigiamo įspūdžio. "Man nepatiko, kad padarėme daug klaidų. Nors rezultatas to neatspindi, mums dar reikia daug dirbti. Galima laimėti triuškinančia persvara, tačiau rezultatas nieko nepasakys. Europos čempionate bus įvairių niuansų", - teigė olandas.

STATISTIKA

Rusija - Lietuva 4:1 (1:1). Įvarčiai: 24 min. Mantas Savėnas; 33 min. Konstantinas Zyrianovas, 52 min. Andrejus Aršavinas, 64 min. Romanas Pavliučenko, 80 min. Vladimiras Bystrovas. 62 min. Dinijaras Bilialetdinovas nerealizavo 11 m baudinio.