Ispanai liko be karūnos

2010 09 09 0:00
Po ketvirtfinalio: Serbijos triumfas ir Ispanijos tragedija.

Sekmadienį Turkijoje paaiškės naujas pasaulio vyrų krepšinio čempionas: titulą gynusi Ispanijos rinktinė vakar neįveikė serbų barjero ir kovos tik dėl 5 vietos.

Vakar per pirmas ketvirtfinalio rungtynes Serbijos krepšininkai pateikė staigmeną - 92:89 įveikė titulą gynusius ispanus ir tęs kovą dėl medalių. Serbų varžovai paaiškėjo vakar po Turkijos ir Slovėnijos ekipų dvikovos, kurią 95:68 laimėjo čempionato šeimininkai.

Lemtingas tritaškis.

Prieš ketverius metus pasaulio čempionate Japonijoje triumfavę ispanai šiose planetos pirmenybėse patyrė tris pralaimėjimus. Kad Europos čempionai ir Pekino olimpinių žaidynių vicečempionai pažeidžiami, pirmieji įrodė prancūzai, ispanus nugalėję 72:67. Paskui antausį ispanams vožė lietuviai - 76:73. Skaudžiausią smūgį vakar ketvirtfinalyje jiems sudavė serbai.

Vakarykštis susitikimas intrigavo iki pat pabaigos. Pirmo kėlinio viduryje serbų lyderiai Nemanja Bjelica ir Novica Veličkovičius surengė spurtą 10:0 ir jų ekipa atitrūko 23:13, o kėlinį laimėjo 27:23. Per pirmas 10 minučių minėtas duetas pelnė net 21 tašką (N.Bjelica 11, N.Veličkovičius 10).

Antrame ketvirtyje ispanai beveik pavijo serbus (29:28), bet šie neleido išlyginti ir iki pertraukos įgijo 8 taškų pranašumą - 49:41.

Pailsėjusiems ispanams prireikė tik dviejų minučių, kad išsiveržtų į priekį - 51:49. Ir kova užvirė iš naujo. O per lemiamą kėlinį serbai įgijo 8 taškų persvarą - 86:78. Audringai palaikomi savųjų ispanai pradėjo šturmą, ir jis pasiteisino: J.Garbajosa, Marcas Gasolis ir Rudy Fernandezas atkūrė intrigą - 86:84, o likus žaisti pusę minutės M.Gasolis įkrovė kamuolį į krepšį ir išlygino rezultatą - 89:89.

Serbų treneriai prieš paskutinę ataką paprašė minutės pertraukėlės. Žaidėjai stratego nurodymus nuoširdžiai vykdė: baigiantis atakai skirtam laikui Milošas Teodosičius iš labai toli pataikė fantastišką tritaškį - 92:89. Kad išplėštų pratęsimą, ispanai turėjo 3 sekundes, tačiau jomis nesugebėjo pasinaudoti - varinėdamas kamuolį J.Garbajosa jį pametė, ir serbai iš džiaugsmo suvirto į krūvą aikštelės viduryje. Įdomu, kaip tuo metu jautėsi per ispanų televiziją šias rungtynes komentavęs Ispanijos ir NBA krepšinio žvaigždė Pau Gasolis?..

Įsimintina rugsėjo 9-oji

O šiandien 18 val. dėl vietos pusfinalyje kausis JAV su Rusija. Paskutinį kartą pasaulio čempionate rusai taip toli buvo nukeliavę 1998 m. Graikijoje, kai pasiekė finalą. Po ketverių metų prasibrauti į atkrintamąsias varžybas jiems sutrukdė Naujoji Zelandija, o 2006-ųjų pirmenybėse rusai nedalyvavo.

Šiandien - rugsėjo 9-oji. Tą dieną prieš 38 metus Miuncheno olimpiados finale SSRS rinktinė žaisdama su JAV po Aleksandro Belovo metimo išplėšė auksą ir nutraukė amerikiečių hegemoniją olimpiadose.

Tai iš žurnalistų išgirdęs Rusijos rinktinės strategas amerikietis Davidas Blattas šypsodamasis replikavo: "Darote man spaudimą?".

"Manau, amerikiečius galima įveikti, - ryžtingai prieš ketvirtfinalį nusiteikęs rusų puolėjas Andrejus Voroncevičius. - Jie neturi Kobes Bryanto ar LeBrono Jameso, tad galima kovoti".

Dar drąsiau kalbėjo gynėjas Antonas Ponkrašovas: "Čempionato favoritai - mes. Tai amerikiečiai turi galvoti, kaip mus sustabdyti."

JAV rinktinės vyriausiasis treneris Mike'as Krzyzewskis po pergalės aštuntfinalyje prieš Angolos ekipą patikino, jog į Turkiją atvyko tik aukso: "Gerbiame visas komanda ir žinome, kad esame įveikiami. Į Turkiją atvykome čempionų titulo, tačiau turėsime labai sunkiai dirbti, kad tai pasiektume".

Ketvirtfinalis

Serbija - Ispanija 92:89 (27:23, 22:18, 18:23, 25:25). M.Keseljis ir N.Veličkovičius - po 17, D.Savanovičius 15, N.Bjelica 14, N.Krstičius 13, M.Teodosičius 12; J.C.Navarro 27, J.Garbajosa 18, R.Fernandezas 15, M.Gasolis 13.