Klastingojo sprinto pavojai ir žavesys

2010 02 24 0:00
Olimpiniai debiutantai iš Lietuvos slidininkai M.Strolia (antras iš kairės) ir M.Vaičiulis (trečias iš kairės) komandiniame sprinte užėmė 18 vietą.

Vankuverio žiemos olimpinėse žaidynėse Lietuvos slidininkai Modestas Vaičiulis ir Mantas Strolia komandinio sprinto lenktynėse aplenkė keturis varžovus ir užėmė 18 vietą.

Per pirmadienio vakarą vykusias varžybas 22 šalių slidininkų duetams sprinto lenktynėse iš viso teko įveikti 9,6 km, kiekvienam sportininkui - po 3 ratus (kiekvieno ilgis - 1,6 km).

Pirmavo trumpai.

20-metis M.Vaičiulis ir 23-ejų M.Strolia distanciją nušliuožė per 19 min. 43,1 sek. Taigi antrajame pusfinalyje Lietuvos duetas užėmė 9 vietą. Paskutiniame rate šliuožęs M.Strolia finišo tiesiojoje aplenkė Kinijos sportininką ir distancijos nebaigusius britus. Mūsiškiai taip pat pranoko australus ir baltarusius iš pirmojo pusfinalio. Baltarusijos dueto vienas narių Leonidas Karnejenka distancijos pabaigoje suklydo, jis pasuko ne į finišo, o į starto juostą ir buvo diskvalifikuotas.

Įdomu, kad po pirmojo rato M.Vaičiulį pakeitęs M.Strolia staiga išsiveržė į priekį ir kurį laiką buvo lyderis. Gal netikėtas televizijos kamerų dėmesys, o gal patirties stoka (neteisingai paskirstytos jėgos) jam pakišo koją - netrukus varžovai pastatė lietuvį į vietą.

"Vaikinai pernelyg jaudinosi, todėl kartais veržėsi į priekį toje vietoje, kur reikėjo palaukti, o kartais buvo per daug atsargūs ten, kur galėjo bandyti spustelėti", - sakė Lietuvos slidininkų trenerė Kazimiera Strolienė.

Jauniausias medalininkas

Sprinto lenktynių finale varžėsi 10 komandų. Dramatišką kovą laimėjo norvegai Oeysteinas Pettersenas ir Petteris Northugas, 1,3 sek. aplenkę vokiečius Timą Tscharnkę ir Axelį Teichmanną bei 1,5 sek. - rusus Nikolajų Morilovą ir Aleksejų Petuchovą.

Paskutiniame rate vokietis A.Teichmannas turėjo solidų pranašumą prieš persekiotojus, tačiau galingas P.Northugo spurtas finišuojant lėmė auksą Norvegijai. Sidabrą iškovojusio vokiečio A.Teichmanno porininkas T.Tscharnke tapo jauniausiu slidininku, olimpiadų istorijoje pelniusiu medalį - užvakar jam buvo 20 metų ir 71 diena.

Moterų komandinio sprinto lenktynes (2x4,2 km) laimėjo Vokietijos pora Evi Sachenbacher ir Claudia Nystad. Įdomu, kad pusfinalio varžybose E.Sachenbacher krito ir prarado daug brangaus laiko, tačiau į finalą prasimušė.

Visi keturi mūsų slidininkai jau baigė savo pasirodymą. Iš jų aukščiausią vietą užėmė olimpiados debiutantas M.Strolia - sprinto varžybose jis buvo 46-as iš 62 dalyvių. Jau trečioje olimpiadoje dalyvavusi mūsų Irina Terentjeva moterų sprinte buvo 49-a tarp 54 slidininkių.

O absoliučiai geriausiai iš lietuvių pasirodžiusi biatlonininkė Diana Rasimovičiūtė (7,5 km sprinte ji buvo 25-a, 10 km persekiojimo lenktynėse 34-a, 15 km asmeninėse varžybose 30-a) jau išvyko iš Vankuverio į Latviją, kur rengsis Europos čempionatui.

Vakar vėlai vakare turėjo startuoti paskutinis Lietuvos atstovas kalnų slidininkas Vitalijus Rumiancevas.

Rusijos fiasko

Užvakar Vankuveryje Rusijos dailiojo čiuožimo funkcionieriai patyrė dar vieną fiasko. Jų ledo šokių pora Oksana Domnina ir Maksimas Šabalinas (207,64 balo) užėmė "tik" trečiąją vietą. Aukso medaliais pasipuošė olimpiados šeimininkų kanadiečių pora Tessa Virtue ir Scottas Moiras (221,57 balo), sidabrą iškovojo amerikiečiai Meryl Davis ir Charlie White'as (215,74).

Anksčiau rusas Jevgenijus Pliuščenka, atvykęs į Vankuverį ginti olimpinio čempiono titulo, liko "tik" antras vyrų varžybose. O sportinių porų medalių dalybose Rusijos atletai liko be apdovanojimų. Pirmą kartą per 50 metų dailiojo čiuožimo varžybose Rusija liko be olimpinio aukso (tiesa, neskaitant moterų varžybų, kurios prasidėjo vakar). Kai 1976 metais į olimpinių žaidynių programą buvo įtraukti ledo šokiai, Sovietų Sąjungos ir Rusijos poros šioje rungtyje tik du kartus liko be aukso: 1984 metais čempionais tapo britai Jayne Torvill ir Christopheris Deanas, 2002 metais - Marina Anisina ir Gwendalis Peizerat'as (Prancūzija).

Trenerius vilios namo

Kanada ledo šokių medalio laukė 22 metus - nuo to laiko, kai 1988 metais Kalgaryje bronzą iškovojo Tracy Wilson ir Robertas McCallas.

Per savo karjerą pirmojoje olimpiadoje dalyvavę naujieji čempionai yra labai jauni - T.Virtue tėra 20 metų, S.Moirui - 22-eji. Publiką ir teisėjus jie sužavėjo laisvąja programa, kurią atliko pagal Gustavo Mahlerio penktąją simfoniją. Kanadiečių pora 5,83 balo aplenkė treniruočių partnerius amerikiečius Meryl Davis ir Charlie White'ą. Prieš dvejus metus T.Virtue buvo atlikta blauzdos operacija.

Įdomu, kad šias Kanados ir JAV poras treniruoja garsūs Rusijos dailiojo čiuožimo treneriai - Marina Zujeva ir Igoris Špilbandas. Todėl su Oksana Domnina bronzą pelnęs Maksimas Šabalinas atvirai pareiškė, kad vienintelis būdas Rusijos čiuožėjams atgauti prarastas pozicijas - susigrąžinti M.Zujevą ir I.Špilbandą į tėvynę.

"Tai būtų puikus sprendimas. Nesitikėjome, kad mūsų šalies dailusis čiuožimas smuks taip žemai", - liūdną šio sporto situaciją Rusijoje apibūdino M.Šabalinas.

Skrajojantys austrai

Pirmadienį surengtas įspūdingas šuolių nuo tramplino komandines varžybas įtikinama persvara laimėjo Austrijos kvartetas Wolfgangas Loitzlis, Andreasas Kofleris, Thomasas Morgensternas ir Gregoras Schlierenzaueris (1107,9 tšk.). Jie pateisino favoritų statusą ir net 72 taškais aplenkė vokiečius Michaelį Neumayerį, Andreasą Wanką, Martiną Schmittą ir Michaelį Uhrmanną.

Čempionų titulą gynę austrai laimėjo šešis iš aštuonių savo šuolių. Asmeninėse varžybose bronzą iškovojęs G.Schlierenzaueris pademonstravo absoliučiai geriausią šuolį - nuo tramplino nuskriejo net 140 m bei pelnė 144,9 ir 145,2 taško.

Komadinėse šuolių nuo tramplino varžybose sirgaliai negalėjo pamatyti jau du aukso medalius Vankuveryje pelniusio šveicaro Simono Ammanno. Mat Šveicarijos atstovai nesurinko keturių šuolininkų rinktinės.

28-erių S.Ammannas jau prabilo apie planuojamą karjeros pabaigą. Savo galutinį sprendimą jis ketina pranešti po 2011-ųjų šuolių nuo tramplino pasaulio čempionato.