Lietuva vėl laukia bronzos

2014 09 13 6:00
Kietai su DeMarcusu Cousinsu (kairėje) grūmęsis Jonas Valančiūnas vertė varžovą ne juokais nervintis. FIBA nuotraukos

Antrame iš eilės pasaulio krepšinio čempionate Lietuvos rinktinė pelnė teisę kovoti dėl bronzos medalių. 2010-aisiais Kęstučio Kemzūros treniruojama kariauna nukovė Serbiją ir pasaulyje tapo trečia. Ar pavyks šiandien tai pakartoti Jono Kazlausko vedamiems mūsų vyrams?

Šeštadienio vakarą, 19 val., Ispanijos sostinėje Madride prasidės Pasaulio krepšinio taurės turnyro mažasis finalas. Sekmadienį 22 val. į kovą stos dvi pretendentės į auksą. Viena jų – titulą ginanti JAV rinktinė. Jos varžovas paaiškėjo penktadienio vakarą po Prancūzijos ir Serbijos pusfinalio dvikovos. Ją pralaimėjusi ekipa šiandien stengsis neleisti lietuviams nugriebti bronzos.

Atsilaikė 20 minučių

Jau antrame iš eilės pasaulio čempionate lietuvių ir amerikiečių keliai susikirto pusfinalyje. Abukart aukščiau iššoko iš NBA krepšininkų sudaryta JAV rinktinė.

Ketvirtadienio vakarą pakiliai nusiteikę šalies krepšinio aistruoliai nekantriai laukė dvikovos ir slapta vylėsi: o gal pavyks lietuviams sužaisti taip, kaip išvakarėse ketvirtfinalyje su ispanais kovojo prancūzai? Svajoti nedraudžiama. Bet visas 40 minučių taip pasiaukojamai mūsiškiams žaisti su JAV rinktine nepavyko – pralaimėta 68:96. Pavyko atsilaikyti tik 20 minučių (35:43).

Po ilgosios pertraukos išvydome tikrąją JAV rinktinę, kurios sustabdyti šių metų pasaulio čempionate nepavyko niekam. Mike'o Krzyzewskio treniruojami amerikiečiai per 5 trečio kėlinio minutes pabėgo 18:2, rezultatas tapo 61:37 ir likusias 15 minučių ekipos tausodamos jėgas laukė galutinės sirenos.

Pirmoje susitikimo dalyje iš savo šešėlio pabėgti nesugebėjęs Jamesas Hardenas trečiame ketvirtyje pelnė visus 16 savo taškų. Tai dviem daugiau, nei per tą laiką surinko visa Lietuvos rinktinė.

Adas Juškevičius aikštelėje drąsiai elgėsi nuo pat pirmųjų susitikimo minučių.

Mojavo kumščiais

Šios poros favoritas, regis, buvo aiškus iš anksto, amerikiečiai tradiciškai trečiame kėlinyje parodė, kuo yra stiprūs ir kodėl neįveikiami, tačiau krepšininkų ir trenerių emocijos ne sykį įkaito iki 100 laipsnių karščio.

Nors po mūšio kumščiais nemojuojama, jais grūmota ir per rungtynes, ir po jų. Kietai su DeMarcusu Cousinsu grūmęsis Jonas Valančiūnas antrame kėlinyje vos nesulaukė smūgio į nugarą: susinervinęs amerikietis jau užsimojo, bet paskutinę akimirką susilaikė neužvožęs lietuviui. Už tai teisėjai amerikietį nubaudė technine pražanga.

Kumščiai kilo į viršų ir pasibaigus rungtynėms. Po finalinės sirenos Rudy Gay puolė aiškintis santykių su Darjušu Lavrinovičiumi. Kaipmat saviškių puolė ginti komandų draugai. Įkarštį nuslopino įsikišęs JAV rinktinės strategas M. Krzyzewskis.

„Paprasčiausiai norėjau išskirti vyrus. Juk seno žmogaus niekas nemuš. Be to, esu dar ir lenkas – lietuvių brolis", – juokais incidentą pavertė JAV ekipos vyriausiasis treneris.

„Blogai, kad leidome save daužyti“, – po rungtynių apgailestavo J. Kazlauskas. Jis liko nepatenkintas ir teisėjų darbu, kurie pirmo kėlinio pabaigoje už ginčus jam skyrė techninę pražangą.

Stebino ne tik maloniai

Po šios dvikovos gerų atsiliepimų sulaukė rinktinės naujokas Adas Juškevičius ir Mindaugas Kuzminskas. Adas aikštelėje drąsiai elgėsi nuo pat pirmųjų susitikimo minučių. Jo prasiveržimai buvo šaltakraujiški ir agresyvūs. Bet to, įžaidėjas rodė pavyzdį, kaip likę komandos draugai turėtų mesti baudas – visi jo 10 metimų buvo taiklūs.

Antrame kėlinyje pamatėme, koks iš tiesų gali būti M. Kuzminskas. D grupės rungtynes su slovėnais ir ketvirtfinalio akistatą su turkais nuo atsarginių suolelio stebėjęs Mindaugas ketvirtadienį pelnė daugiau taškų nei per visas penkerias čempionato rungtynes. M. Kuzminskas pelnė 15 taškų ir atkovojo 9 kamuolius. Iki tol jo indėlis į rinktinės sąskaitą buvo kuklus – 12 taškų.

Puolėjo dėka Lietuvos rinktinė antrame ketvirtyje sugebėjo smarkiai amerikiečiams ant kulnų minti.

Deja, tokių gerų žodžių niekas negalėtų skirti vienam iš dviejų mūsų rinktinės žaidėjų, ragavusių NBA duonos, – Donatui Motiejūnui.

Hjustono „Rockets“ puolėjas D. Motiejūnas per 17 min. pelnė tik 2 taškus (dvitaškiai – 1/3, tritaškiai – 0/2, baudos – 0/2). Negana to, lietuvis gavo dar nesportinę pražangą, kietai sustabdęs savo komandos – „Rockets“ – narį J. Hardeną.

Abiejų komandų žaidėjų pasirodymą įvertinęs amerikiečių leidinys „Bleacher Report“ Donatui skyrė mažiausią pažymį.

Kalba skaičiai

Ketvirtadienį lietuviai turėjo idealią progą lavinti rankos taiklumą mesdami baudas. Po to, kai per grupės rungtynes su Pietų Korėja mūsiškiai nė karto nestojo prie baudų metimo linijos, šįkart lietuviai metė net 42 baudas (JAV krepšininkai – 20).

„Šiaip tai mes puolime žaidžiame agresyviai ir išprovokuojame daug pražangų. Neprisimenu rungtynių, kada būtų nutikę kas nors panašaus“, – stebėjosi M. Krzyzewskis.

Dar viena įdomi – atkovotų kamuolių – statistika. Šią kovą įtikinamai laimėjo amerikiečiai (50-38). Po lietuvių krepšiu varžovai kamuolį sugriebė net 18 kartų.

Pusfinalis

JAV – Lietuva 96:68 (21:16, 22:19, 33:14, 20:19). JAV: K. Irvingas 18 tšk., J. Hardenas ir K. Thompsonas po 16, S. Curry 13, K. Fariedas 9 (6 atk. kam.), A. Davisas 8 (6 atk. kam.), D. Cousinas 7 (6 atk. kam.), D. Rose'as 4, R. Gay 3 (7 atk. kam.) ir M. Plumlee po 2; Lietuva: M. Kuzminskas (2-6/8, 9 atk. kam.) ir J. Valančiūnas (1-11/13, 7 atk. kam.) po 15, A. Juškevičius 12 (3-0/4, 1-10/10), M. Pocius 10, D. Lavrinovičius 9, R. Seibutis 3, D. Motiejūnas ir J. Mačiulis po 2.

Komandų rodikliai: dvitaškiai – 29/56 (52 proc.) ir 15/38 (39 proc.), tritaškiai – 9/24 (38) ir 2/18 (11), baudų metimai – 11/20 (94) ir 32/42 (76), kamuolys atkovotas 50 ir 38 kartus, rezultatyviai perduotas 14 ir 10, perimtas 9 ir 5, prarastas 16 ir 21 kartą.