Lietuviai triukšmingai nutildė skeptikus

2010 09 03 0:00
Lietuvos krepšininkai per nieko nelėmusias rungtynes su Libanu neatsipalaidavo ir garbingai baigė pasirodymą grupės varžybose.

Penkios pergalės iš penkių! Net didžiausias optimistas nebūtų spėjęs tokio Lietuvos krepšinio rinktinės, kurioje net penki debiutantai, pasirodymo pasaulio čempionate Turkijoje.

Vakar per paskutines pirmojo etapo rungtynes D grupės lyderiai Kęstučio Kemzūros treniruojami lietuviai 84:66 nugalėjo paskutinę, šeštąją, vietą grupėje užėmusią Libano rinktinę ir į atkrintamąsias varžybas pateko nepatyrę pralaimėjimo. Keturias dienas pailsėję mūsų krepšininkai antradienį žais aštuntfinalio rungtynes su ketvirtąją vietą C grupėje užėmusia komanda.

Lietuvių varžovais tapo Kinijos krepšininkai. Vakar per C grupės rungtynes Dramblio Kaulo Kranto rinktinė nelauktai 88:79 įveikė ketvirtojoje vietoje buvusią Puerto Riko komandą ir taip kelią į aštuntfinalį atvėrė Kinijos atstovams.

M.Gecevičius iššovė.

Rungtynes su prancūzais ir libaniečiais ant suoliuko praleido Simas Jasaitis, per akistatą su ispanais pasitempęs kojos raumenį. Per paskutinę dvikovą Izmiro arenoje mūsų ekipos treneriai leido pailsėti komandos kapitonui Robertui Javtokui ir suteikė galimybę save parodyti mažiau ir ne itin sėkmingai ligi tol rungtyniavusiems Martynui Andriuškevičiui ir Martynui Gecevičiui. Pastarasis atsiskleidė - pataikęs keturis tritaškius, surinko 16 taškų ir buvo antras komandoje pagal rezultatyvumą. Už jį vienu tašku daugiau surinko Renaldas Seibutis.

"Pagaliau pramušiau, tikiuosi, mano blogas etapas baigėsi", - po dvikovos teigė M.Gecevičius.

Pirmą kėlinį abi komandos pradėjo vangiai ir iš pradžių sunkiai rinko taškus. Kiek geriau sekėsi lietuviams, kurie pirmavo 8:2. Libaniečiai nesunkiai pavijo mūsiškius ir visą kėlinį, kuris baigėsi 16:16, neleido mūsiškiams atitrūkti. Antro pradžioje varžovai netgi pirmavo (13 min. 23:21), tačiau Lietuvos komanda kelių minučių atkarpą laimėjo 15:2 ir įgijo dviženklę persvarą - 36:25. Prie tokio spurto prisidėjo nesportinė Jacksono Vromano pražanga ir M.Gecevičius, nutraukęs savo netaiklių metimų nuo trijų taškų linijos seriją čempionate. Tiesa, iki didžiosios pertraukos Libano rinktinė šį skirtumą sumažino iki 7 taškų - 39:32. Tačiau ir per trečią kėlinį mūsų komandai nepavyko padėti taško. Tai padaryta tik baigiantis susitikimui, kai skirtumas pašoko iki 20 taškų (82:62), o aistruoliai tribūnose uždainavo "Mes laimėjom!"

Kai L.Kleiza prabilo

O trečiadienį lietuvių dvikova su prancūzais vyko jau pagal tradiciniu tampantį scenarijų su laiminga pabaiga: varžovams pasiekus mažiausiai 15 taškų persvarą, mūsų komanda stebuklingai atgimsta iš naujo, priešininkus sulygina su žeme ir švariomis rankomis išsineša pergalę iš Izmiro "Halkapinar" arenos.

Kovoje dėl pirmosios vietos prancūzai idealiai sužaidė pirmą kėlinį, jį laimėję 24:11. "Žaidėme geriausią ketvirtį šiame čempionate, bet pirmą kartą pralaimėjome", - paraleles išvedė prancūzų treneris Vincentas Collet.

Antro kėlinio viduryje prancūzai skirtumą padidino iki 15 taškų (29:14). Tačiau jau po 7 minučių rezultatas buvo lygus - 30:30.

"Lietuviai labai greit išlygino rezultatą ir mums rungtynės buvo baigtos", - V.Collet apgailestavo dėl tokio netikėto susitikimo posūkio.

Lietuvos rinktinės lyderis Linas Kleiza per pirmus du kėlinius nė sykio kamuolio nepataikė į krepšį. Pirmuosius taškus Toronto "Raptors" puolėjas pelnė tik trečio kėlinio pradžioje. Ir krepšys atsirišo. Per trečią ketvirtį jis surinko 12 taškų, o po jo metimų Lietuva pirmavo 52:41.

"Kai L.Kleiza pradėjo rinkti taškus, žaidimas pasikeitė", - reziumavo prancūzų strategas.

Spartos nemažindami Lietuvos krepšininkai ketvirtame kėlinyje įgijo 17 taškų (60:43) persvarą ir dvikovos baigtis niekam nekėlė abejonių. Pergalė iškovota rezultatu 69:55. Rezultatyviausiai mūsų komandoje žaidė Jonas Mačiulis, surinkęs 19 taškų.

"Manau, daugumai pesimistų jau daug ką įrodėme, tačiau pirmiausia turime nenuleisti rankų ir toliau dirbti", - tikino J.Mačiulis.

Viskas dar tik prasidės

Lietuvos rinktinės vyriausiasis treneris K.Kemzūra prisipažino bijojęs šių rungtynių. Nors, pasak jo, Prancūzijos ekipoje nerungtyniauja žvaigždės, žaidėjai demonstruoja atletišką krepšinį. Jo baimė buvo pagrįsta, nes per pirmą kėlinį lietuviai nebuvo susikaupę, nerado savo žaidimo.

"O kai radome būdų, kaip varžovus sustabdyti, perėmėme iniciatyvą, išsiveržėme į priekį ir laimėjome", - teigė lietuvių treneris. Ir jam nesvarbu, kad komanda atrado naują tradiciją laimėti: "Svarbu iškovoti pergalę."

Strategas įsitikinęs, kad pirmoji vieta grupėje - tik didelis žingsnis į priekį. "Visas įdomumas dar tik prasideda", - sakė K.Kemzūra.

Visas rungtynes su prancūzais ant suoliuko praleido Simas Jasaitis, mat per akistatą su ispanais jis pasitempė raumenį.

Vokiečiai išstumti

Iš keturių komandų, gavusių FIBA kvietimus į pasaulio čempionatą, toliau kovos tik dvi - Lietuva ir Rusija, kurios treneris Davidas Blattas paskubėjo atsiimti anksčiau ištartus žodžius, jog po varžybų Turkijoje paliks rinktinę. Namo važiuos Libanas ir Vokietija. Vokiečiai trečiadienį po pratęsimo 88:92 pralaimėjo Angolai ir atsisveikino su aštuntfinaliu.

Kiti trečiadienio ir ketvirtadienio rezultatai. A grupė: Argentina - Jordanija 88:79 (35:19, 14:18, 12:18, 27:24), Angola - Vokietija 92:88 (19:19, 21:16, 18:19, 20:24; 14:10), Serbija - Australija 94:79 (16:12, 27:25, 26:24, 25:18), Argentina - Serbija 82:84 (22:20, 17:20, 15:18, 28:26), Angola - Australija 55:76 (18:15, 11:24, 9:21, 17:16).

B grupė: Slovėnija - Brazilija 80:77 (20:18, 24:12, 23:21, 13:26), JAV - Iranas 88:51 (19:13, 23:15, 20:11, 26:12), Kroatija - Tunisas 84:64 (23:12, 20:11, 22:17, 19:24), JAV - Tunisas 92:57 (19:13, 20:20, 24:13, 29:11), Slovėnija - Iranas 65:60 (19:6, 9:17, 24:11, 13:26).

C grupė: Turkija - Puerto Rikas 79:77 (19:19, 11:18, 26:20, 23:20), Graikija - Dramblio Kauno Krantas 97:60 (20:14, 27:5, 34:19, 16:22), Rusija - Kinija 89:80 (15:21, 25:22, 23:19, 26:18), Puerto Rikas - Dramblio Kaulo Krantas 79:88 (14:19, 19:20, 26:25, 20:24), Graikija - Rusija 69:73 (10:20, 20:10, 13:29, 26:14).

D grupė: Ispanija - Libanas 91:57 (21:22, 22:10, 29:15, 19:10), Kanada - Naujoji Zelandija 61:71 (8:11, 20:24, 13:12, 20:24), Ispanija - Kanada 89:67 (28:17, 14:20, 21:11, 26:19).

Specialisto komentaras

Krepšinio treneris Šarūnas SAKALAUSKAS: "Lietuvos rinktinės treneriai rimtai vertino šias rungtynes - starto penkete buvo pagrindinis įžaidėjas M.Kalnietis, lyderis L.Kleiza. Jei ne R.Javtoko trauma, manau, ir jis būtų pradėjęs susitikimą. Bet logiška, kad R.Javtokas nepasirodė aikštelėje, nes čiurnai, dėl kurios jis turi problemų, reikia ramybės.

Per visus kėlinius buvo matyti, kad komanda rengiama artėjančioms varžyboms - žaidėjai visą laiką jautė įtampą ir negalėjo atsipalaiduoti. Be to, per visas penkerias rungtynes mūsų komandoje žaisdavo po 10 krepšininkų. Tai labai daug. K.Kemzūra suteikė daug laisvės M.Gecevičiui - žaisti tol, kol pagaliau pataikys. O juk atakuojančiam gynėjui reikia, kad treneris juo pasitikėtų. Manau, rungtynės su Libanu numalšino šio žaidėjo nerimą.

Be abejo, ir aukštaūgių indėlis turi būti didesnis, tad daug žaisti gavo M.Andriuškevičius ir T.Klimavičius.

Vakar mūsų komanda greitai atliko derinius, kamuolys iš vieno karšto į kitą buvo perduodamas neperlaikant jo. Tuo mūsų rinktinė yra stipri. Ir jei krepšininkai nebūtų truputį atsipalaidavę, būtų mažiau klaidų ir Libanas per paskutinį kėlinį būtų pelnęs dar mažiau taškų. Visų Lietuvos rinktinės pergalių pagrindas buvo gynyba - ir asmeninė, ir komandinė."

Lietuva - Prancūzija 69:55 (11:24, 13:6, 28:11, 17:14). Lietuva: J.Mačiulis 19 taškų (2-5/6, 1-6/6), L.Kleiza 15, M.Kalnietis 9, M.Pocius 8, R.Seibutis 6, T.Klimavičius 5, T.Delininkaitis 3, P.Jankūnas ir R.Javtokas - po 2; Prancūzija: N.Batumas 13, M.Gelabale'is 10, N.De Colo ir B.Diawas - po 9, A.Traore 6, A.Albicy 3, A.Koffi ir I.Mahinmi - po 2, Y.Bokolo 1.

Komandų rodikliai: dvitaškiai - 16/30 (53) ir 11/32 (34), tritaškiai - 7/19 (37) ir 7/20 (35), baudos - 16/19 (84) ir 12/19 (63), kamuolys atkovotas 32 ir 29 kartus, rezultatyviai perduotas 13 ir 11, perimtas 8 ir 10, prarastas 19 ir 18 kartų.

Lietuva - Libanas 84:66 (16:16, 23:16, 25:19, 20:15). Lietuva: R.Seibutis 17, M.Gecevičius 16, T.Delininkaitis 11, L.Kleiza 10, T.Klimavičius 9, M.Kalnietis 7, M.Pocius ir M.Andriuškevičius - po 4, P.Jankūnas ir J.Mačiulis - po 3; Libanas: R.Fahedas 19, J.Vromanas 15, A.Fakhreddine 11.

Komandų rodikliai: dvitaškiai - 22/37 (59,5 proc.) ir 16/36 (44,4 proc.), tritaškiai - 10/25 (40) ir 7/23 (30), baudos - 10/14 (71,4) ir 13/21 (61,9), kamuolys atkovotas 38 ir 31 kartą, rezultatyviai perduotas 18 ir 17, perimtas 6 ir 9, prarastas po 16 kartų.