Lietuviškasis aukso derlius Europoje

2008 06 06 0:00
Po karjeros NBA į Europą grįžęs Š.Jasikevičius savo kolekciją papildė Graikijos pirmenybių aukso medaliu.

Net šeši lietuviai šią savaitę iškovojo aukso medalius kitų šalių krepšinio čempionatuose. Finalus nacionalinėse pirmenybėse laimėjo Atėnų "Panathinaikos" (Graikija), Sopoto "Prokom Trefl" (Lenkija) ir Vitorijos "Tau Ceramica" (Ispanija).

Bene sunkiausias išbandymas laukė Šarūno Jasikevičiaus su "Panathinaikos" bei Tomo Pačėso treniruojamo "Prokom Trefl" su trimis lietuviais. Šios ekipos čempionais tapo laimėjusios lemiamas rungtynes.

Brangiausias titulas.

Penktą kartą iš eilės Lenkijos čempionu tapusio "Prokom Trefl" klubo treneris T.Pačėsas "Lietuvos žinioms" neslėpė, jog tai sunkiausiai jo iškovotas titulas per karjerą. Lenkijos čempionu lietuvis tapo jau septintą sezoną iš eilės.

Per lemiamas finalo rungtynes trečiadienį svečiuose Sopoto ekipa 76:70 nugalėjo stipriausią reguliariojo sezono komandą Zgoželeco "PGE Turow" ir laimėjo seriją 4:3. Auksinių rungtynių didvyriu tapo net 36 taškus (2-5/8, 3-5/11, 1- 11/11) nugalėtojams pelnęs ir 10 kamuolių atkovojęs Milanas Gurovičius. Trijų Sopoto lietuvių indėlis buvo kuklesnis: Tomas Masiulis ir Simonas Serapinas surinko po 4, Donatas Slanina - 2 taškus.

Šį sezoną trenerio darbą pradėjęs ir vyriausiojo stratego poste debiutavęs T.Pačėsas pabrėžia, jog serija su pirmąkart į finalą patekusia "PGE Turow" ekipa buvo nepaprastai sunki. "Lenkijoje nuo 1999-ųjų nebuvo tokios finalo, kad komanda taptų nugalėtoja tik po septintųjų rungtynių, - kalbėjo treneris. - Ir finalo scenarijus buvo sunkiai suvokiamas. Serijoje atsilikome 0:2, po to išsiveržėme į priekį 3:2. Prieš šeštąsias rungtynes jau kabinome sau medalius. Tačiau namie pralaimėjome ir praradome aikštės pranašumą... Per paskutines rungtynes vyko lygi kova ir šiaip taip laimėjome šešiais taškais. Labai džiaugiuosi."

Pasak T.Pačėso, sezonas buvo sunkus. O finale viską lėmė žaidėjų psichologinis pasirengimas. Prieš šeštąsias rungtynes Sopoto krepšininkai jautė, jog jie čempionai - tai skelbė ir salėje iškabinti plakatai". "Jei žaidėjai pasiduoda aplinkos dirgikliams, tai parodo žaidėjo lygį, - sakė T.Pačėsas. - Pralaimėję namie vėl turėjome susikaupti - važiuoti 1000 kilometrų autobusu ir žaisti septintąjį mačą. Visi atrodė išsunkti, tarsi gavę per galvą beisbolo lazda."

T.Pačėso sutartis su "Prokom Trefl" jau baigėsi, tačiau treneris neslėpė, kad norėtų ten likti: "Didelis privalumas - komanda žais Eurolygoje, norėčiau pats ją komplektuoti ir jai vadovauti."

T.Pačėso ateitis galėjo paaiškėti jau vakar per komandos ir klubo rėmėjų vakaronę.

Šaras vedė į pergalę

Intriguojančią daug nervų ir aistrų sukėlusią Graikijos čempionato finalo seriją šeštus metus iš eilės bei 29 kartą per klubo istoriją laimėjo Atėnų "Panathinaikos" su Šarūnu Jasikevičiumi.

Per paskutines finalo rungtynes Atėnų klubas namie 90:76 įveikė Pirėjo "Olympiakos" komandą ir laimėjo seriją 3:2. Du Pirėjo komandai priklausantys lietuviai - nugaros traumą besigydantis Arvydas Macijauskas bei Renaldas Seibutis vėl nežaidė, tuo tarpu Šaras su Mike'u Batiste buvo rezultatyviausi savo komandoje - pelnė po 18 taškų. Lietuvos rinktinės įžaidėjas per 25 minutes pataikė 4 tritaškius iš 9, 1 dvitaškį iš 3, visus 4 baudų metimus, atliko 4 rezultatyvius perdavimus, kartą perėmė kamuolį, blokavo 2 metimus bei suklydo 5 kartus.

Š.Jasikevičius per paskutines pusantros minutės pataikė du tritaškius bei du baudos metimus ir įtvirtino "Panathinaikos" pergalę.

Kaip "Lietuvos žinioms" vakar pasakojo lemiamą mačą per televiziją stebėjęs krepšininko tėtis Linas Jasikevičius, likus žaisti 6 sekundes iš tribūnų prie Pirėjo komandos atsarginių suolelio pradėjo kristi žiebtuvėliai, mineralinio vandens buteliukai, tad nieko nelaukdami visi "Olympiakos" žaidėjai pabėgo į drabužinę. Netrukus vyriausiasis "Olympiakos" treneris Panagiotis Yannakis iš drabužinės atsivedė penkis žaidėjus, kurie per likusį laiką spėjo tik išsimesti kamuolį, pasveikinti nugalėtojus ir vėl pasislėpti persirengti skirtoje patalpoje.

"Šarūnas patenkintas, kad komanda tapo čempione, - sakė su sūnumi po rungtynių telefonu bendravęs L.Jasikevičius. - Dabar jis ketina vykti į Barseloną pailsėti."

Be Graikijos čempionato aukso, savo kolekcijoje Šaras dar turi Ispanijos, Izraelio bei Slovėnijos čempionų titulus.

Bronzos medalius bei teisę ateinantį sezoną žaisti Eurolygoje iškovojo Atėnų "Panionios" komanda su Antanu Kavaliausku. Per lemiamas mažojo finalo rungtynes "Panionios" 88:74 įveikė Atėnų "Marousi" krepšininkus ir seriją laimėjo 3:2. Be šios ekipos, Eurolygoje kitą sezoną dar rungtyniaus čempionas "Panathinaikos" ir vicečempionas "Olympiakos".

Trečias iš eilės titulas

Lietuvos rinktinės žaidėjui 26 metų 201 cm ūgio Simui Jasaičiui trečius metus iš eilės pavyko tapti čempionu. 2006 m. krepšininkas su Vilniaus "Lietuvos rytu" laimėjo LKL čempionatą, pernai su Tel Avivo "Maccabi" iškovojo Izraelio čempionato auksą, o šiemet su Vitorijos "Tau Ceramica" tapo stipriausiu ir Ispanijoje.

Ispanijos ACB lygos finale "Tau Ceramica" nesunkiai tris kartus įveikė "AXA-Barceloną" ir po šešerių metų laimėjo pirmenybes. Trečiąją dvikovą Vitorijos ekipa laimėjo 76:61, o lietuvis per 5 minutes dukart nepataikė iš toli.

Iki šiol Vitorijos klubas šalies čempionu buvo 2002 metais, o paskutinį kartą finale žaidė 2006-aisiais. Antrą sezoną iš eilės finale žaidusi Barselonos komanda paskutinį kartą Ispanijos pirmenybes laimėjo 2004-aiais.