Lietuvos didvyriai - pasaulio ketverte

2014 09 09 19:50
Trys Darjušo Lavrinovičiaus tritaškiai antrame kėlinyje padėjo lietuviams atsitiesti ir žengti į pusfinalį. AFP/Scanpix nuotrauka

Jono Kazlausko treniruojami Lietuvos krepšininkai tęsia žygį iki pasaulio krepšinio čempionato medalių. Antradienį ketvirtfinalyje pasiaukojamai kovoję lietuviai 73:61 (13:18, 20:10, 14:16, 26:17) pranoko pasaulio vicečempionus turkus ir pateko tarp keturių pajėgiausių planetos ekipų.

Trečiadienį pailsėję Lietuvos krepšininkai jau ketvirtadienį 22 val. stos į kitą gyvybės mūšį su JAV krepšininkais, ketvirtfinalyje nugalėjusiais slovėnus.

Galbūt mūsų krepšininkai pamiršo arba nežinojo, kad prieš ketverius metus tą pačią dieną - rugsėjo 9-ąją - pasaulio čempionate Turkijoje Kęstučio Kemzūros treniruojama rinktinė taip pat žaidė ketvirtfinalyje ir 104:85 nugalėjo Argentiną. Ši dvikova pateko į Lietuvos krepšinio istoriją kaip viena gražiausių ir įspūdingiausių. Žinoma, grožio nepakartosi, tačiau padaryti tokį patį žingsnį - įšokti į pusfinalį - lietuviai labai norėjo.

Antradienį rungtynių pradžioje niekas nelaukė tokio Turkijos komandos, kurią treniruoja Erginas Atamanas, šturmo: sužaidus penkias minutes varžovai pirmavo 14:6, ir J. Kazlauskas buvo priverstas prašyti minutės pertraukėlės. Visus 6 taškus turkai leido pelnyti tik Jonui Valančiūnui. Nuotaikos nekėlė ir svarbi statistikos grafa - visi keturi mūsiškių metimai iš toli buvo netaiklūs. Laimė, šį nesėkmių ruožą pirmas įveikė Renaldas Seibutis, taikliai švystelėjęs nuo trijų taškų linijos ir padėjęs laikinai priartėti (11:14). Pirmą kėlinį Turkijos ekipa laimėjo 18:13.

Pukiai žaidimą antrame kėlinyje įsiliejo Darjušas Lavrinovičius. Jis šaltakraujiškai ir taikliai triskart atakavo iš toli, ir lietuviai pagaliau išsiveržė į priekį 24:23, o bendromis pastangomis iki ilgosios pertraukos atitrūko 33:28.

Pertrauka suteikė jėgų Jonui Mačiuliui, kuris per pirmus du kėlinius buvo pelnęs tik tašką. Krepšininkas trečią kėlinį pradėjo taikliu metimu iš toli (36:28). Turkai į tai atsakė septyniais taškais (36:35). Per tą laiką porą kartų nesėkmingai krepšį atakavęs J. Valančiūnas neišlaikė, kai teisėjai jam skyrė techninę pražangą. To varžovams ir tereikėjo: pasinaudoję proga akimirksniu turkai jau buvo priekyje 40:36. Varžovų spurtą sustabdė R. Seibučio tritaškis, o jo pavyzdžiu pasekęs M. Pocius dukart taikliai metė iš toli ir padėjo ketvirtį laimėti 47:44.

Lemiamų 10 minučių pradžią taikliau žaidę mūsiškiai pabandė atitrūkti (56:48). Turkams tai nepatiko, tačiau tuomet žodį tarė J. Mačiulis - po dviejų jo taiklių atakų lietuviai pirmąsyk įgijo dviženklę persvarą (62:51). Varžovai pradėjo skubėti, klysti ir žingsniuoti. Barselonos arenoje aidint šalies krepšinio gerbėjų miniai "Lie-tu-va" mūsų rinktinė užtikrintai žengė į pusfinalį.

Rezultatyviausiai Lietuvos komandoje žaidė 18 taškų pelnęs R. Seibutis, 13 surinko M. Pocius, 12 - J. Valančiūnas, 11 - D. Lavrinovičius. Iš turkų geriausiai sekėsi Keremui Gonlumui (13 tšk.) ir Enderui Arslanui (12).

Tai buvo devintoji Turkijos ir Lietuvos rinktinių akistata per pastaruosius du dešimtmečius. Iki tol penkias pergales iškovojo lietuviai. Net du kartus mūsiškiai turkams nusileido 2006-ųjų planetos pirmenybėse: grupės etape 74:76, kovoje dėl 5-8 vietų - po pratęsimo 84:95. Europos čempionatuose lietuviai su turkais žaidė šešis kartus ir iškovojo penkias pergales. Įspūdingiausios pasiektos 1999 metų pirmenybėse: 74:48 bei 80:56.

Specialisto komentaras

Buvęs Lietuvos vyrų krepšinio rinktinės Antanas Sireika:

"Oficialiai nesilažinau, bet su draugais kalbėjomės, sakiau, kad lietuviai laimės 16 taškų. Jie teiravosi, kokie argumentai. Atsakiau: du kartus iš eilės gimtadieniai nebūna. Manau, turkų pergalė prieš australus jau buvo pirmas jų gimtadienis. Mano praktikoje niekada nebuvo dviejų iš eilės gimtadienių. Turkijos rinktinės lyderis Emiras Preldžičius buvo tik šešėlis. Jei jis būtų įmetęs 20 taškų, būtų buvę blogiau.

Mūsų rinktinės broliukai, ypač Darjušas Lavrinovičius, patvirtino, kokie yra vertingi žaidėjai. R. Seibutis savo žaidimu man priminė Ramūną Šiškauską, kai dirbau rinktinėje. Jis irgi buvo įžaidėju ir visi tik džiaugėsi jo galimybėmis. Jonas Valančiūnas - savo vietoje. Kitas Jonas - Mačiulis - taip pat savo vietoje. Sunkesniais momentais jis labai padėjo. Šiuo metu atrodo, kad J. Mačiulis - žmogus be nervų. Arba labai užtikrintas. Jei tik mūsų komandai sunkiau, visi dvejoja - mesti ar ne, J. Mačiulis šaltakraujiškai meta. Mūsų vyrai parodė jėgą.

Turkai sublizgėjo tik per rungtynes su australais, kai šie per anksti nusiramino. Iš tiesų turkai nėra tokie pajėgūs, kaip serbai ar gerą žaidimą demonstravę argentiniečiai. Turkai čempionate neparodė nieko įspūdingo, išskyrus pirmus du kėlinius su amerikiečiais. Neabejojau, kad turkai su lietuviais žais avantiūrišką krepšinį, nes jie neturi nei jėgos po krepšiais, nei gerų metikų.

Lietuva - Turkija 73:61 (13:18, 20:10, 14:16, 26:17). Lietuva: R. Seibutis 19 tšk. (3-3/3), M. Pocius 13 (3-3/5), J. Valančiūnas 12 (13 atk. kam.), D. Lavrinovičius 11 (3-3/4), J. Mačiulis 9, A. Juškevičius 3, S. Jasaitis, P. Jankūnas ir D. Motiejūnas po 2; Turkija: K. Gonlumas 13, E. Arslanas 12, O. Ašikas 11 (10 atk. kam.), E. Preldžičius 10 (3-0/4), S. Guleras 9, O. Savašas 4, G. Osmanas 2.

Komandų rodikliai: dvitaškiai - 17/39 (44 proc.) ir 20/40 (50 proc.), tritaškiai - 10/19 (53) ir 3/18 (17), baudų metimai - 9/11 (82) ir 12/17 (71), kamuolys atkovotas 36 ir 32 kartus, rezultatyviai perduotas po 13, perimtas 3 ir 8, prarastas 15 ir 11 kartų.