Lietuvos jauniams - Europos sidabras

2012 08 20 7:52
Mūsų šalies aštuoniolikmečiams vakar nepavyko pasiekti revanšo už nesėkmę 2010-ųjų Europos šešiolikmečių čempionato finale./Oresto Gurevičiaus nuotrauka

Arūno Visocko treniruojami aštuoniolikmečiai krepšininkai kovojo pasiaukojamai, tačiau jiems nepavyko pakartoti dvejų metų senumo euforijos, kai savo žiūrovų akivaizdoje Europos jaunių čempionato taurę į viršų kėlė Jono Valančiūno vedama auksinės kartos rinktinė.

Latvijoje ir Lietuvoje surengtame 2012 metų Europos jaunių (iki 18 metų) krepšinio čempionate pergalingai iki finalo nužygiavę jaunieji mūsų šalies krepšininkai sekmadienio vakarą panarinę galvas stebėjo, kaip čempionų tinklelį kerpa ir nugalėtojų taurę kelia Kroatijos bendraamžiai. A.Visocko auklėtiniai, kaip ir prieš dvejus metus Juodkalnijoje, finale turėjo pripažinti nesustabdomo aukštaūgio Dario Šaričiaus traukiamos Kroatijos rinktinės pranašumą. 2010 metais Europos jaunučių (iki 16 metų) pirmenybėse kroatai triumfavo įtikinamai (80:52), vakar lietuviai priešinosi iki finalinės sirenos - 76:88.

Nesustabdė Dario

Patekdami tarp keturių geriausių turnyro dalyvių aštuoniolikmečiai įgijo teisę kitąmet dalyvauti jaunimo (iki 19 metų) pasaulio čempionate Čekijoje.

Lietuvos rinktinės vyriausiasis treneris A.Viscokas, dar nežinodamas, su kuo teks kautis finale, prisipažino norėjęs kroatų. Tai, pasak jo, būtų puiki galimybė atsirevanšuoti už nesėkmę prieš dvejus metus Europos šešiolikmečių pirmenybių finale (52:80).

Tąkart finale kroatas D.Šaričius pelnė 30 taškų, atkovojo 11 kamuolių ir atliko 11 rezultatyvių perdavimų. Tuomet naudingiausiu čempionato žaidėju pripažintas Kroatijos talentas galvos skausmo sukėlė ir visoms šių metų Europos pirmenybių komandoms - iki finalo jis vidutiniškai rinko 23,7 taško ir atkovojo po 10 kamuolių.

"Jo turbūt neįmanoma uždengti taip, kad jis visai nieko nepadarytų, - prieš kovą dėl aukso medalių svarstė A.Visockas. - Yra du keliai - arba bandyti jį stabdyti paliekant daugiau laisvės kitiems, arba leisti jam įmesti savo taškus ir uždengti kitus žaidėjus."

Tiesa, strategas pripažino, jog iki šiol abu keliai lietuviams buvo nepraeinami.

D.Šaričius vakar vėl rodė stebuklus. 7 min. jis jau buvo pelnęs 12 taškų, o kroatai pirmavo 17:5. Tuomet šeimininkams pavyko jaunąjį svečių monstrą pristabdyti. Vengdami dvejų metų senumo scenarijaus lietuviai neleido kroatams atitrūkti, o trečio kėlinio pradžioje Jokūbas Gintvainis "Siemens" arenos žiūrovus pakėlė ant kojų - lietuviai pirmąkart išsiveržė į priekį 40:38. Tačiau euforija truko neilgai - netrukus varžovai atkarpą laimėjo 10:0 ir trapią persvarą išsaugojo iki finalo pabaigos. D.Šaričius triumfavo - jo sąskaitoje 39 taškai ir 11 atkovotų kamuolių.

Pergalingas metimas

Į finalą Lietuvos krepšininkai pateko paskutinėmis rungtynių sekundėmis pelnę dvitaškį ir taip išplėšdami pergalę pusfinalyje prieš Serbijos ekipą - 69:67. Tiksint paskutinėms sekundėms pergalingo metimo autoriumi tapo per pirmus du kėlinius nė sykio iš vidutinio nuotolio (0/3) ir nuo tritaškio linijos (0/2) nepataikęs Marius Grigonis. Per antrą susitikimo dalį pagirtinai rungtyniavęs puolėjas iš viso pelnė 10 taškų.

Iki ketvirtojo kėlinio pabaigos 4 minutėms serbai pirmavo 62:54, bet lietuviai po minutės pertraukėlės kilo į lemiamą šturmą - atkarpą laimėjo 9:0 ir išsiveržė į priekį 65:64. Prasidėjus paskutinei minutei serbo tritaškis leido svečiams vėl pirmauti (67:65), bet čia pat Augustinas Jankaitis iš po krepšio išlygino - 67:67. Apsigynę nuo serbų antpuolio mūsiškiai ataką baigė M.Grigonio reidu po krepšiu ir dviem taškais - 69:67. Varžovai dar turėjo 5 sekundes, bet chaotiška ataka baigėsi netaikliu Doko Saličiaus metimu. Nuaidėjus sirenai lietuviai sukrito į krūvą švęsdami didžiausią karjeroje pergalę.

Daugiausia prie pergalės pusfinalyje prisidėjo 18 taškų pelnęs Simas Raupys ir 14 surinkęs Augustinas Jankaitis (8 atkovoti kamuoliai). Iš serbų sėkmingiausiai rungtyniavo po 17 taškų pelnę Luka Andušičius ir Nikola Jankovičius (13 sugriebtų kamuolių).

"Su kai kuriais šių vaikinų dirbu nuo pirmos klasės, su kitais žaidėme prieš porą metų šešiolikmečių čempionate ir tada buvome atsidūrę baisesnėse situacijose. Jie turi nugalėtojų mentalitetą, kovotojų savybes ir tada išsigelbėdavome", - nuo pralaimėjimo pabėgusiais auklėtiniais didžiavosi A.Visockas.

Jis pripažino, jog pirmoje rungtynių pusėje pirmaujant 8-9 taškais komanda galėjo atitrūkti, bet padarė porą vaikiškų klaidų, leidusių serbams susikaupti. "Tokiose rungtynėse negalima atsipalaiduoti nė minutei. Džiugu, kad vaikinai nenuleido rankų ir kovojo iki pabaigos", - džiaugėsi treneris.

Dramos šeštadienį netrūko ir antrame pusfinalyje. Vienu metu net 19 taškų skirtumu atsilikdami kroatai sugebėjo susitelkti ir švęsti pergalę prieš bendraamžius iš Rusijos - 61:57. 24 taškais prie pergalės prisidėjo D.Šaričius (13 sugriebtų kamuolių), 12 - Mislavas Bžoja.

Neparankūs latviai

Lietuvos rinktinė ketvirtfinalyje 65:53 nugalėjo Latvijos bendraamžius bei iškopė į turnyro pusfinalį. Šalies rinktinė pirmavo beveik visas rungtynes, o lemiamą pranašumą įgijo ketvirtajame kėlinyje, per kurį praleido tik 10 taškų ir susikrovė dviženklę persvarą. 16 taškų prie pergalės prisidėjo M.Grigonis, 9 taškus pelnė ir tiek pat sykių kamuolį sugriebė Denisas Krestininas.

Po dvikovos puolėjas M.Gigonis prisipažino jautęs didelę įtampą: "Juk čia vienos rungtynės. Nesvarbu, kad laimėjome šešerias iš eilės. Pralaimėtume - kovotume tik dėl penktos vietos." Tačiau, pasak žaidėjo, susitikimo pabaigoje komandos draugai pradėjo pataikyti, tai ir išgelbėjo Lietuvos ekipą. Be to, krepšininko manymu, daug padėjo ir tai, jog lietuviai mažai klydo - kamuolį prarado tik 7 kartus.

"Latviai didelę dvikovos dalį buvo mus įvėlę į lėtą pozicinį krepšinį ir negalėjome atitrūkti. Kai pavykdavo sužaisti greičiau, įgydavome persvarą", - susitikimą apibendrino treneris A.Visockas.

Devintoji vieta čempionate atiteko Turkijos komandai, kuri po ypač sėkmingo trečiojo kėlinio 81:61 įveikė Slovėnijos ekipą. Vienuoliktąją vietą užėmė graikai, 83:69 nugalėję Ukrainos ekipą.

STATISTIKA

Finalas

Lietuva - Kroatija 76:88 (15:22, 18:14, 20:22, 23:30). Lietuva: M.Grigonis 17 tšk., J.Tamulis ir J.Gintvainis - po 15; Kroatija: M.Šaričius 39 (10 atk. kam.), T.Gabričius 14, J.Mustapičius 11.

Dėl trečios vietos

Serbija - Rusija 66:56 (20:20, 15:13, 17:12, 14:11).

Pusfinaliai

Lietuva - Serbija 69:67 (21:15, 17:20, 14:16, 17:16). Lietuva: S.Raupys 18 (3-3/4), A.Jankaitis 14 (8 atk. kam.), M.Grigonis 10 (3-0/4, 5 kld.), J.Tamulis ir L.Lekavičius - po 7; Serbija: N.Jankovičius (13 atk. kam.) ir L.Andusičius - po 17, S.Potas 11, D.Saličius 10.

Kroatija - Rusija 61:57 (15:11, 9:24, 18:12, 19:10).

Ketvirtfinaliai

Lietuva - Latvija 65:53 (15:14, 15:12, 17:17, 18:10). Lietuva: M.Grigonis 16, D.Krestininas 9 (9 atk. kam.), R.Gustys 8, S.Raupys ir L.Lekavičius - po 7; Latvija: D.Gekas 12, A.Ginteris 10, I.Gromovas 7 (10 atk. kam.).

Rusija - Ispanija 58:54 (15:15, 14:8, 13:17, 16:16).

Serbija - Bulgarija 88:79 (20:15, 20:24, 26:21, 22:19).

Kroatija - Italija 76:69  (20:19, 15:9, 22:13, 19:28).