Lietuvos krepšininkai Europoje ir tapo čempionais, ir padėjo kilti aukštyn

2016 06 22 6:00
Stipriausiu Austrijos klubu tapo Obervarto „Redwell Gunners“, kuriame rungtyniavo puolėjas Adomas Drungilas (kairėje). redwell.com nuotrauka

Šį sezoną įvairių Europos šalių nacionaliniuose čempionatuose žaidė beveik 90 mūsų šalies krepšininkų. Čempionų laurais kol kas gali pasigirti keturi žaidėjai.

Italijos pirmenybių auksą pelnė Mantas Kalnietis (Milano „Emporio Armani“), Austrijos – Adomas Drungilas (Obervarto „Redwell Gunners“), Norvegijos – Darius Kiminius (Oslo „Centrum Tigers“), Latvijos – Vytenis Čižauskas („Valmiera“).

Ispanijos čempiono titulas antrus metus iš eilės ranka pasiekiamas Jonui Mačiuliui. Jo atstovaujamas Madrido klubas „Real“ pirmadienį savo arenoje 91:74 (29:21, 25:20, 23:17, 14:16) įveikė reguliariojo sezono nugalėtojus „FC Barcelona Lassa“ krepšininkus ir finalo varžybų serijoje iki trijų pergalių pirmauja 2:1. Lietuvos rinktinės puolėjas per šią dvikovą pelnė 3 taškus. Šiandien komandos žais ketvirtas finalo rungtynes.

Derlingiausias – Italijos čempionatas

Šį sezoną buvo galima išvysti mūsų šalies krepšininkų, žaidžiančių Airijoje, Anglijoje, Austrijoje, Belgijoje, Kipre, Danijoje, Estijoje, Prancūzijoje, Vokietijoje, Graikijoje, Olandijoje, Ispanijoje, Italijoje, Kosove, Latvijoje, Lenkijoje, Norvegijoje, Portugalijoje, Rumunijoje, Rusijoje, Slovėnijoje, Švedijoje, Šveicarijoje, Turkijoje ir Ukrainoje.

Daugiausia – net 15 – lietuvių varžėsi įvairiose Ispanijos lygose. Aukščiausiame divizione – „Liga Endesa“ – kovojo šeši lietuviai. Kaip jau rašėme, arčiausiai Ispanijos čempiono titulo atsidūrė „Real“ su J. Mačiuliu.

Derlingiausias mūsiškiams čempionatas tapo Italijoje. Čia sezoną pradėjo aštuoni mūsų krašto žaidėjai. Iš jų trys kovojo finale. Po metų pertraukos bei 27 kartą stipriausia šalies komanda tapo „EA7 Emporio Armani“, kurioje nuo sezono vidurio žaidė Lietuvos vyrų krepšinio rinktinės įžaidėjas M. Kalnietis. Sidabro medaliai įteikti Emilijos Redžo „Grissin Bon“ ekipai. Joje šį sezoną dirbo trys Lietuvos atstovai – krepšininkai Darjušas Lavrinovičius ir Rimantas Kaukėnas bei trenerio asistentas Donatas Slanina. Finale ekipos varžėsi iki keturių pergalių, o iš viso prireikė šešerių rungtynių. Ypač jautriai nesėkmę finale išgyveno 39-erių R. Kaukėnas, kuris iš viso Italijos čempionu yra tapęs 5 kartus. Ir visus juos – su jau bankrutavusia Sienos „Montepaschi“ komanda (2007, 2008, 2009, 2011, 2012 metais).

Sezono viduryje prie Milano ekipos prisidėjęs Mantas Kalnietis tapo Italijos čempionu. / LaPresse/Scanpix nuotrauka

Netrūksta ir sidabro

Austrijos čempione šiemet tapo Obervarto „Redwell Gunners“, kurioje rungtyniavo 26 metų 203 cm ūgio puolėjas A. Drungilas. Obervarto krepšininkai finalo varžybose 3:0 nugalėjo Velso ekipą „WBC Raiffeisen“.

Slovėnijoje triumfavo Domžalių „Helios“ komanda, kurioje šį sezoną žaidė traumų kamuojamas trisdešimtmetis 218 cm ūgio centras Martynas Andriuškevičius. Per atkrintamąsias varžybas jis savo komandai nepadėjo. „Helios“ finalo varžybose 3:1 įveikė Laško klubą „Zlatorog“.

Norvegijos krepšinio pirmenybes laimėjo Oslo „Centrum Tigers“ žaidėjai, tarp kurių buvo ir 192 cm ūgio gynėjas D. Kiminis. „Centrum Tigers“ finale 85:71 įveikė Trumsės „Storm“ ekipą.

Latvijos čempionai paaiškėjo tik po septynerių rungtynių. Finalo varžybose „Valmieros“ ekipa su V. Čižausku 4:3 nugalėjo Rygos VEF krepšininkus. Valmieros klube šį sezoną pradėjo 215 cm ūgio vidurio puolėjas Michailas Anisimovas. Būtų tapęs čempionu, bet persikėlė į Ukrainą ir ten su Kijevo „Dinamo“ iškopė į finalą. Tačiau finalo varžybose 3:1 triumfavo Južnės klubas „Chimik“, o Lietuvos ir Ukrainos pilietybę turintis M. Anisimovas turėjo tenkintis sidabro medaliu.

Toks pat likimas ištiko ir 212 cm ūgio vidurio puolėją Karolį Petrukonį, kuris su Tartu „TU/Rocks“ tapo šalies vicečempionu. Jo komanda finale 1:4 pralaimėjo Talino „Kalev/Cramo“ krepšininkams. Airijos vicečempionu tapo 35-erių puolėjas Arnoldas Kuncaitis (Dublino „Killester“). Vienintelis Rusijoje rungtyniavęs mūsų šalies atstovas Artūras Milaknis su Kazanės „Uniks“ ekipa pelnė Vieningosios lygos sidabro medalį. Finale Kazanės klubas 1:3 neatsilaikė prieš šių metų Eurolygos čempioną Maskvos CSKA.

Rumunijos čempionate Bukarešto „Steaua“ su Simu Galdiku laimėjo reguliarųjį sezoną, tačiau tapti stipriausia šalies ekipa nesugebėjo – iš kovos dėl aukso ji pasitraukė po pusfinalio.

Ko gero, labiausiai nepasisekė Kipre rungtyniavusiam Edvardui Vetrenkai. Jo atstovaujama Germasogeios „Anagennises“ komanda reguliariajame sezone nelaimėjo nė vienų rungtynių ir iš aštuonių ekipų liko paskutinė.

Pateko į aukštesnius divizionus

Dar du mūsų krepšininkai – Tomas Dimša ir rinktinės vyriausiojo trenerio Jono Kazlausko dėmesio sulaukęs Vaidas Kariniauskas – padėjo savo klubams iškopti į aukštesnius divizionus.

Į rinktinės stovyklą šiemet pakviestas 22 metų V. Kariniauskas šį sezoną žaidė Graikijos antrajame divizione. Įžaidėjo atstovaujama „G.S. Kymis“ ekipa triumfavo pirmenybėse ir iškovojo kelialapį į pirmąją lygą. Finale klubas, kuriame žaidžia lietuvis, 67:56 nugalėjo „Faros Keratsini“ krepšininkus. Vaidotas per šią dvikovą buvo rezultatyviausias iš nugalėtojų – buvęs Kauno „Žalgirio“ žaidėjas pelnė 16 taškų. Iš viso šį sezoną jis vidutiniškai rinko po 10 taškų.

T. Dimšos atstovaujamas Frankfurto „Fraport Sky-2“ klubas Vokietijos trečiosios lygos finale abukart pralaimėjo „Ehingen“ ekipai. „Pro B“ lygos vicečempione tapusi „Fraport Sky-2“ ekipa iškopė į „Pro A“ divizioną. Tiesa, 22 metų lietuvis sezoną pradėjo pagrindinėje „Skyliners“ ekipoje, kuri kovojo Vokietijos aukščiausioje lygoje. Tačiau Tomas kuriam laikui iškrito iš rikiuotės dėl pėdos skausmų, o grįžusiam į rikiuotę žaidėjui dažniausiai tekdavo sėdėti ant atsarginių suolo. Klubas nusprendė lietuviui leisti rungtyniauti jaunimo komandoje, kuri varžėsi trečioje pagal pajėgumą Vokietijos lygoje. Čia T. Dimša vidutiniškai per rungtynes pelnydavo 12,6 taško.