Mes vėl galingi!

2010 09 13 0:00

Kęstučio Kemzūros kariauna vakar pasaulio čempionate Turkijoje šoko istorinės pergalės šokį. Ne vieną įspūdingą spektaklį per dvi savaites planetai parodę Lietuvos krepšininkai sugrįžo į elitą ir namo skrenda su pirmąkart iškovotais pasaulio bronzos medaliais.

Aštuonios pergalės ir tik vienas pralaimėjimas JAV rinktinei, kuri vakar tapo pasaulio čempionais. Štai toks mūsų atgimusios rinktinės, privertusios didžiuotis, jog esame lietuviai, laimikis.

Lemiamoje kovoje dėl bronzos medalio mūsų krepšininkai 99:88 parklupdė serbus ir lipo ant pjedestalo.

"Tai didelė ir istorinė pergalė Lietuvos krepšiniui", - sakė net 33 bronzinius taškus į serbų krepšį įmetęs rinktinės lyderis Linas Kleiza.

Kai likus žaisti 2 minutes Tomas Delininkaitis įmetė į krepšį (97:82), Mantas Kalnietis atsistojo ant suoliuko ir rankos mostu sirgaliams liepė traukti skanduotę "Mes laimėjome". Tuos žodžius dvi savaites girdėjo visas pasaulis. Mes didžiuojamės jumis - šalį šlovinančiais dvylika didvyrių krepšininkų ir nuostabių trenerių štabu.

Pasaulio čempionatą ketvirtą kartą laimėjo JAV rinktinė. Favoritais laikyti amerikiečiai finale nesulaukė rimto pasipriešinimo - šeimininkus turkus jie nugalėjo rezultatu 81:64.

Į simbolinį čempionato penketą pateko Hydaetas Turkoglu (Turkija), Kevinas Durantas (JAV), L.Kleiza (Lietuva), Luisas Scola (Argentina) ir Milošas Teodosičius (Serbija). K.Durantas išrinktas naudingiausiu pirmenybių žaidėju.

Saldi pabaiga

Nuo pirmųjų mažojo finalo minučių serbų krepšininkams sekėsi diktuoti savo žaidimą. Jie vertė mūsiškius klysti įpusėjus kėliniui pirmavo jau 17:9. K.Kemzūrą iškart paprašė minutės pertraukėlės ir, ieškodamas būdų sulaikyti serbus, į aikštelę įleido iškart tris žaidėjus Simą Jasaitį, Paulių Jankūną ir Martyną Pocių. Žingsnis buvo teisingas - P.Jankūnas drąsiai ėmėsi lyderio vaidmens ir per kėlinuką, kurį lietuviai laimėjo 23:22, pelnė 9 taškus.

Tempo nemažindama Lietuvos rinktinė baigiantis antram kėliniui gijo 8 taškų pranašumą (39:31). Siautėti, kaip esame įpratę, pradėjo L.Kleiza. Po taiklių jo dvitaškių bei dviejų tritaškių skirtumas pašoko iki 10 - 45:35. Prasidėjus trečiam kėliniui po M.Kalniečio tritaškio ir L.Kleizos dvitaškio skirtumas išaugo iki 15 taškų - 53:38. Netrukus dar du L.Kleizos tritaškiai (62:43) pakėlė Lietuvą į viršų. Tada pradėjome skaičiuoti minutes, likusias iki bronzos medalio. Serbai ginklų nesudėjo ir paskutinio kėlinio viduryje sugebėjo priartėti iki 12 taškų (86:74), tačiau minėtas T.Delininkaičio metimas tribūnose užvedė pergalės dainą.

"Slapta svajonė buvo, bet ji labai giliai. Tai buvo didžiulė didžiulė svajonė, - po pergalės prisipažino K.Kemzūra. - Didžiuojuosi savo komanda. Esu nepaprastai laimingas."

"Lietuva nusipelnė šios pergalės. Lietuviai žaidė geriau", - pripažino serbų rinktinės strategas Dušanas Ivkovičius.

K.Duranto nesustabdė

Šeštadienį pergalingą mūsų rinktinės žygį sustabdė Pekino olimpiniai čempionai amerikiečiai. Pusfinalyje JAV rinktinė lietuvius įveikė 89:74 ir į finalą pateko po 16 metų pertraukos.

Lietuvos komandoje rezultatyviausiai žaidė Robertas Javtokas - pelnė 15 taškų ir atkovojo 9 kamuolius. Juoda diena buvo mūsų ekipos lyderiui Linui Kleizai, jis iš 11 metimų pataikė tik sykį ir rungtynes baigė turėdamas 4 taškus.

Amerikiečius pusfinalyje, kaip ir ketvirtfinalyje žaidžiant su rusais, į pergalę vedė Kevinas Durantas. Jo sąskaitoje - net 38 taškai ir 9 atkovoti kamuoliai. Šis krepšininkas vien per pirmą ketvirtį pelnė 17 taškų ir taip padėjo savo komandai susikrauti dviženklę persvarą. Turėtos atsargos JAV rinktinė neišvaistė ir tvirtai laimėjo mačą. Pergalę K.Durantas skyrė 2001 metų rugsėjo 11-osios teroro akto aukų atminimui ir jų artimiesiems.

JAV ekipos treneris Mike'as Krzyzewskis pasibaigus rungtynėms gyrė visas jėgas gynybai atidavusius Lamarą Odomą ir Andre Iguodalą, bet negailėjo pagyrų ir lietuviams. "Prieš susitikimą vaikinams sakiau, kad Lietuvos rinktinė niekada nepasiduoda, - kalbėjo nugalėtojų strategas. - Trečiame kėlinyje turėjome 19 taškų persvarą, bet lietuviai toliau kovojo ir pataikė šešis tritaškius metimus. Mes įveikėme komandą šalies, kurioje krepšinis yra mėgstamas labiau nei bet kur kitur." Sykiu M.Krzyzewskis išskyrė minėtą amerikiečių duetą. "A.Iguodala puikiai sustabdė L.Kleizą, o L.Odomas šauniai darbavosi gynyboje ir sėkmingai kovojo dėl atšokusių kamuolių", - pridūrė jis.

Mūsų ekipos strategas K.Kemzūra teigė neturintis auklėtiniams priekaištų, nors šie ne viską padarė, kaip buvo suplanuota. "Reikia pripažinti, jog amerikiečiai žaidė labai gerai ir išsamiai išstudijavo mūsų žaidimą, - kalbėjo treneris. - Buvo akimirkų, kai kabinomės - norėjome, kad skirtumas sumažėtų iki vienženklio skaičiaus. Tačiau priekaištų vyrams neturiu."

"Reikėjo mažiau klysti, nes amerikiečiai, naudodamiesi mūsų klaidomis, labai greitai bėgo į puolimą ir taip surinko daug taškų", - svarstė Simas Jasaitis. Panašios nuomonės buvo ir kiti rinktinės žaidėjai.

Klaida kainavo brangiai

Antra pusfinalio dvikova, per kurią dėl vietos finale varžėsi šeimininkai turkai ir serbai, klostėsi itin dramatiškai. Likus žaisti 4 sekundes serbai jau beveik turėjo pergalę savo rankose - 82:81. Tačiau neįtikima Serbijos komandos klaida kainavo brangiai: per paskutinę turkų ataką serbai be priežiūros paliko Keremą Tunceri, o šis prasiveržė prie krepšio ir išplėšė kelialapį į finalą - 83:82. Tai buvo aštunta iš eilės Turkijos rinktinės pergalė planetos pirmenybėse. Serbai išėjo iš aikštelės nunarinę galvas. "Kovojome labai gerai, bet lemiamomis akimirkomis padarėme keletą gynybos klaidų, kurios ir lėmė pralaimėjimą", - nusiminęs kalbėjo Serbijos rinktinės žaidėjas Milenko Tepičius.

"Per paskutines minutes visiškai praradome koncentraciją, - sunkiai rinko žodžius serbų treneris Dušanas Ivkovičius. - Norėjau sustabdyti krepšininkus, kad jie per anksti nešvęstų pergalės, bet nepavyko. Sėkmė nusisuko nuo mūsų. Tai buvo svarbios rungtynės Turkijos krepšinio istorijai."

Turkijos rinktinės vyriausiasis treneris Bogdanas Tanjevičius negalėjo atsidžiaugti įvykusiu stebuklu: "Mums tai buvo sunkiausia dvikova čempionate. Esame laiminga komanda, o pergalė - tiesiog stebuklas."

Specialisto komentaras

Krepšinio treneris Rimas GIRSKIS: "Per visą čempionatą pralaimėtos tik vienos rungtynės, bet garbingai - pusfinalyje pajėgiai JAV rinktinei. Turbūt šis čempionatas pateks į istoriją kaip "nukraujavusių" rinktinių pirmenybės, nes nežaidė daug žvaigždžių. O pergalė prieš Serbiją saldesnė, nes ši rinktinė žaidė pajėgiausios sudėties. Kad serbai fiziškai nespėjo pailsėti po sunkaus pusfinalio, bet tai jų problemos. O mūsų rinktinė išsprendė visas savo problemas.

Vakar vyrai žaidė gražiai. Bet jie taip žaidė ir per visą čempionatą.

Krepšininkai turi būti dėkingi treneriui Kęstučiui Kemzūrai, nes šis juos atvėrė Europai. Ligi šiol Kalnietis, Mačiulis, Pocius, Jankūnas buvo paprasti žaidėjai. O dabar visi pamatė, kad jie puikūs krepšininkai.

Finalas

Turkija - JAV 64:81 (17:22, 15:20, 16:19, 16:20). Turkija: H.Turkoglu 16 taškų, S.Erdenas 9, O.Onanas, U.Ilyasova ir K.Tunceri - po 7, E.Arslanas 6, O.Asikas 5, K.Gonlumas 4, O.Savasas 3; JAV - K.Durantas 28, L.Odomas 15, R.Westbrookas 13, R.Gay'us 6, Ch.Billupsas ir A.Iguodala - po 4, S.Curry 3.

Dėl 3 vietos

Lietuva - Serbija 99:88 (23:22, 25:16, 24:16, 27:34). Lietuva: L.Kleiza 33 taškai (3-5/7, 2-7/11), P.Jankūnas 15, S.Jasaitis (10 atk. kam.) ir M.Kalnietis - po 14, M.Pocius 12, T.Delininkaitis 4, J.Mačiulis 3, R.Seibutis ir R.Javtokas - po 2; Serbija: N.Veličkovičius 18, M.Kešeljis 12, D.Savanovičius 10, M.Teodosičius 9, A.Rasičius ir M.Mačvanas - po 8, M.Tepičius 7, I.Pauničius 6, N.Krstičius 5, S.Markovičius 3, N.Bjelica 2.

Komandų rodikliai: dvitaškiai - 24/38 (63 proc.) ir 26/43 (60 proc.), tritaškiai - 12/23 (52) ir 6/17 (35), baudos - 15/16 (94) ir 18/24 (75), kamuolys atkovotas 30 ir 24 kartus, perimtas po 6, prarastas 12 ir 11 kartų.

Pusfinaliai

Lietuva - JAV 74:89 (12:23, 15:19, 26:23, 21:24). Lietuva: R.Javtokas 15 (9 atk. kam.), M.Pocius 13 (3-3/5, 7 atk. kam.), M.Kalnietis 10, J.Mačiulis 9, T.Delininkaitis 8, M.Gecevičius 6, S.Jasaitis 5, L.Kleiza (2-1/7, 3-0/4) ir P.Jankūnas - po 4; JAV: K.Durantas 38 (2-9/13, 3-5/12, 1-5/5, 9 atk. kam.), L.Odomas 13 (10 atk. kam.), R.Westbrookas 12 (7 atk. kam.), A.Iguodala 9, K.Love'as 6, Ch.Billupsas, S.Curry ir E.Gordonas - po 3, R.Gay'us 2.

Komandų rodikliai: dvitaškiai - 16/42 (38 proc.) ir 25/46 (54 proc.), tritaškiai - 11/28 (39) ir 8/25 (32), baudos - 9/11 (82) ir 15/20 (75), kamuolys atkovotas 29 ir 45 kartus, rezultatyviai perduotas 13 ir 15, perimtas 8 ir 10, prarastas 14 ir 11 kartų.

Turkija - Serbija 83:82 (17:20, 18:22, 25:21, 22:19). H.Turkoglu 16, O.Onanas 14, K.Tunceri (5 rez. perd.) ir E.Arslanas - po 12, S.Erdenas 9; M.Kešeljis 18, D.Savanovičius ir N.Krstičius - po 15, M.Teodosičius 13 (11 rez. perd.), N.Veličkovičius 8.

Dėl 5-8 vietų

Ispanija - Slovėnija 97:80 (16:23, 22:18, 26:21, 33:18). J.C.Navarro 26, R.Fernandezas ir F.Vazquezas - po 16; J.Lakovičius ir G.Dragičius - po 19, S.Bečirovičius 13.

Argentina - Rusija 73:61 (15:11, 21:22, 18:19, 19:9). L.Scola 27, C.Delfino 26, F.Oberto 10; S.Monia 17, A.Voroncevičius ir T.Mozgovas - po 10.

Dėl 5 vietos

Ispanija - Argentina 81:86 (16:23, 16:26, 30:16, 19:21). R.Fernandezas 31, M.Gasolis 16, F.San Emeterio 8; C.Delfino 27, L.Scola 22, P.Prigioni 17, F.Oberto 10.

Dėl 7 vietos

Rusija - Slovėnija 83:78 (21:23, 9:14, 22:22, 31:19). T.Mozgovas 19, V.Fridzonas 18, S.Monia 13, A.Žukanenka 12, A.Ponkrašovas 10; B.Nachbaras 20, G.Dragičius 15, U.Slokaras ir S.Bečirovičius - po 12.