Olandija gavo trečią šansą

2010 07 07 0:00
M.van Bommelis (oranžinė apranga) su Olandijos rinktine įsiveržė į pasaulio čempionato finalą.

Pietų Afrikos Respublikoje (PAR) vykstančiame pasaulio futbolo čempionate pirmąja finalo dalyve tapo Olandijos rinktinė. Vakar vėlai vakare olandai pusfinalyje rezultatu 3:2 palaužė Urugvajaus komandą.

Berto van Marwijko treniruojama Olandijos rinktinė pratęsė nepralaimėtų rungtynių seriją iki 25-erių. Bet svarbiausia - "oranžiniai" po 32 metų pertraukos vėl iškopė į pasaulio čempionato finalą. Jame olandai žaidė 1974 ir 1978 metais, tačiau abu kartus patyrė pralaimėjimus.

Urugvajaus rinktinei tenka guostis, kad pavyko pakartoti 1970-ųjų pasiekimą - patekti tarp keturių stipriausių planetos rinktinių.

Palaužė po pertraukos

Vakarykštes rungtynes užtikrinamiau pradėjo olandai. Jie nuo pirmų minučių perėmė iniciatyvą ir greitai įmušė įvartį. 18 min. įspūdingu tolimu smūgiu kamuolį į viršutinį vartų kampą nukreipė Olandijos rinktinės kapitonas Giovanni van Bronckhorstas.

Praleidę įvartį Urugvajaus futbolininkai buvo priversti atakuoti ir savo tikslą pasiekė prieš pirmo kėlinio pabaigą. 41 min. tiksliu tolimu smūgiu atsakė Diego Forlanas ir rezultatas tapo lygus - 1:1.

Po pertraukos aikštėje ir toliau dominavo Olandijos futbolininkai. Jie bandė išvengti pratęsimo ir iškovoti pergalę per pagrindinį rungtynių laiką. B.van Marwijko auklėtiniai rezultatą persvėrė 70 min., kai tikslą pasiekė Wesley Sneijderio smūgis. Prabėgo vos trys minutės ir olandai įmušė trečią įvartį - po Dirko Kuyto perdavimo galva smūgiavo Arjenas Robbenas.

Paskutinėmis dvikovos minutėmis Maxi Pereirai pavyko sušvelninti rezultatą (2:3). Bet olandai iniciatyvos iš savo rankų nebeišleido ir iškovojo jau šeštą pergalę iš eilės šiose pirmenybėse bei po 32 metų pertraukos įgijo šansą laimėti pasaulio taurę.

Verta finalo kova

Šiandien po vokiečių ir ispanų dvikovos Durbane paaiškės antrasis pasaulio čempionato finalininkas.

2008 metų birželio 29 dieną Austrijos sostinėje Vienoje Vokietija ir Ispanija kovėsi Europos čempionato finale. Tuomet po vienintelio įvarčio (jį pelnė Fernando Torresas) ispanai šventė pergalę rezultatu 1:0 ir po 44 metų pertraukos susigrąžino stipriausios Europos rinktinės vardą.

Nuo Europos pirmenybių finalo prabėgo dveji metai, abiejose komandose išliko nemažai minėtų rungtynių dalyvių. Vienas jų - Vokietijos rinktinės treneris Joachimas Loewas.

"Negalvojame apie revanšą ir juo labiau kerštą, - tikino J.Loewas. - Niekam nekyla abejonių, kad tada Ispanija buvo stipriausia čempionato komanda, demonstravusi aukščiausio lygio futbolą. Bet situacija pasikeitė. Mes irgi subūrėme gerą komandą ir esame tikri, kad galime laimėti čempionatą."

Ispanijos rinktinė per šį čempionatą pasižymi aktyviu žaidimu, stengiasi dominuoti aikštėje ir naudoja greitų dažnų perdavimų taktiką, priverčiančią varžovus ilgai bėgioti be kamuolio.

"Mums būna sunku su komandomis, kurios nori neleisti mums žaisti. Tikiuosi, per šias rungtynes taip nebus", - vylėsi ispanų treneris Vicente del Bosque.

"Šios rungtynės bus kaip finalas. Abi komandos puikiai pažįsta viena kitą. Mes mėgstame atakuojantį žaidimą, tačiau vokiečiai irgi demonstruoja labai patrauklų futbolą", - pridūrė F.Torresas.

Vokietijos rinktinė, kurios žaidėjų amžiaus vidurkis vos 24,9 metų, PAR per 5 rungtynes jau įmušė 13 įvarčių. Net po keturis kartus kamuolys skriejo į Anglijos ir Argentinos vartus.

Toks vokiečių žaidimas sulaukė nemažai pagyrų, o praeityje garsus šios šalies futbolininkas, 1974-ųjų pasaulio čempionas Franzas Beckenbaueris išreiškė viltį, kad jo tėvynainiai gali iškovoti pasaulio taurę: "Šios rinktinės stilius nuostabus. Kiekvienas nori kamuolio, komandinė dvasia milžiniška. Vokietijoje niekas nesitikėjo, kad ši komanda žais taip gerai. Man ji primena 1990-ųjų rinktinę, tapusią pasaulio čempione. Niekada neturėjome tokių žaidėjų, kaip Pele, bet buvome garsūs savo taktiniu sumanumu ir gebėjimu susikoncentruoti."

Urugvajus - Olandija 1:3 (1:1). Keiptaunas, ...... žiūrovų. Teisėjas - Ravshanas Irmatovas (Uzbekistanas). Įvarčiai - Diego Forlanas (41), Maxi Pereira (90); Giovanni van Bronckhorstas (18), Wesley Sneijderis (70), Arjenas Robbenas (73).

Įspėjimai - Maxi Pereira, Martinas Caceresas (Urugvajus), Wesley Sneijderis, Khalidas Boulahrouzas, Markas van Bommelis (Olandija).