P. Gasolis prancūzams paskelbė gedulo dieną

2015 09 18 6:00
Pau Gasolis (centre) šiame čempionate ir ypač pusfinalyje parodė savo antžmogiškus gabumus. SIPA/Scanpix nuotrauka

Europa turės naują krepšinio čempioną. Vienintelis pralaimėjimas po septynių iš eilės pergalių užkirto nugalėtojų titulą gynusiems Prancūzijos krepšininkams antrą kartą iš eilės kovoti Europos čempionato finale ir savo žiūrovams padovanoti dar vieną aukso medalių komplektą. Stipriausiai šeimininkų svajones į šipulius daužė istorines rungtynes sužaidęs Ispanijos rinktinės vidurio puolėjas Pau Gasolis.

Finalas Prancūzijos miesto Lilio stadione, paverstame krepšinio arena, įvyks sekmadienį 20 val., o dėl bronzos medalių ekipos kausis 15 valandą. Su kuo teks varžytis ispanams dėl žemyno aukso, kurį jie yra laimėję 2009 metais Lenkijoje ir 2011-aisiais Lietuvoje, paaiškėjo po penktadienio vakarą įvykusios Lietuvos ir Serbijos rinktinių akistatos.

Nesiekė atkeršyti

Pratęsimo pareikalavusiame pusfinalyje ispanai pelnė 80 taškų. Lygiai pusę jų surinko antžmogiškas galimybes pademonstravęs Čikagos „Bulls“ centras P. Gasolis. Be to, jis atkovojo 11 kamuolių, išprovokavo 11 pražangų ir metė 18 baudos metimų (pataikė 16) bei surinko net 52 naudingumo balus. Jo pastangomis Ispanijos rinktinė įsidėjo į kišenę tiesioginį bilietą į kitų metų Rio de Žaneiro olimpines žaidynes.

Sykiu ispanai atsirevanšavo už nesėkmę praėjusiose Europos pirmenybėse, kai pusfinalyje taip pat po pratęsimo pralaimėjo prancūzams (72:75).

„Praėjusiose Europos pirmenybėse mums buvo nemalonu pralaimėti prancūzams pusfinalyje. Bet jie nusipelnė pergalės, nes daugiau dirbo. Todėl šįkart labai norėjome laimėti. Neturėjome keršto nuotaikų, mes paprasčiausiai norėjome patekti į finalą, – kalbėjo rungtynių didvyris P. Gasolis. – Vyko sunkios rungtynės su čempionato favorite, kuri rungtyniavo palaikoma tūkstančių savo žiūrovų.“

Prieš pirmenybes skambiai pareiškęs, kad šių metų rinktinė yra stipriausia komanda Prancūzijos krepšinio istorijoje, prancūzų įžaidėjas Tony Parkeris (dešinėje) ketvirtadienio vakarą buvo nutildytas. /AFP/Scanpix nuotrauka

Beveik visą pagrindinį rungtynių laiką priekyje buvo čempionato šeimininkai prancūzai, trečio kėlinio pabaigoje jie buvo įgiję 11 taškų persvarą (51:40). Tačiau ketvirtame kėlinyje Sergio Scariolo treniruojami Ispanijos krepšininkai varžovus stabdė zonine gynyba, tai prancūzus išmušė iš ritmo. P. Gasolio taškai ištirpdė prancūzų pranašumą ir ekipoms teko santykius aiškintis per papildomas penkias minutes. Čia jau tvarką darė ispanai ir P. Gasolis. Jis per pratęsimą, kurį Ispanijos ekipa laimėjo 14:9, pelnė 8 taškus.

Prancūzijos žaidėjai nesugebėjo lemiamu momentu pataikyti penkių baudų metimų: likus žaisti tris minutes abu kartus prametė Tony Parkeris, o likus 15 sekundžių Nicola Batumas išprovokavo varžovą atakuodamas iš toli, bet visi trys jo metimai, galėję išlyginti rezultatą, lėkė pro šalį.

Šios rungtynės Lilyje kėlė milžinišką susidomėjimą. Jas arenoje stebėjo 26 922 žiūrovai ir tai yra Europos čempionatų rekordas. Ankstesnis vienų rungtynių lankomumo rekordas pasiektas taip pat šiose pirmenybėse: Lilyje aštuntfinalio dvikovą tarp prancūzų ir turkų stebėjo 26 135 aistruoliai.

T. Parkeris pralaimi ispanui

„Esu nusivylęs pralaimėjimu ir tuo, kaip mes žaidėme. Dabar savo gerbėjams pasistengsime padovanoti bronzos medalius“, – apmaudo neslėpė San Antonijaus „Spurs“ ekipoje rungtyniaujantis prancūzų puolėjas Borisas Diawas. Nežinia, ką viduje išgyveno kitas šio NBA klubo žaidėjas T. Parkeris, per svarbiausias čempionato rungtynes pataikęs tik 3 dvitaškius iš 13. Iš viso prancūzų rinktinės įžaidėjas pelnė 10 taškų ir atliko 6 rezultatyvius perdavimus. Pastarasis rodiklis T. Parkerį iškėlė į pirmąją Europos čempionatuose daugiausia perdavimų atlikusio žaidėjo vietą. Iki tol šioje statistikoje karaliavo Šarūnas Jasikevičius (219). Dabar T. Parkerio sąskaitoje jau 224 perdavimai mesti.

Statistikai, analizuojantys T. Parkerio ir P. Gasolio komandų akistatas, suskaičiavo, kad prancūzų rinktinės varikliukas Tony su savo rinktine oficialiose varžybose jau trečią kartą iš eilės pralaimėjo P. Gasoliui ir Ispanijai: pirmąkart tai įvyko 2009-ųjų Europos čempionato ketvirtfinalyje, antrąsyk – 2011-ųjų žemyno pirmenybių finale.

Tuo metu P. Gasolis tapo pirmuoju krepšininku nuo 1989-ųjų, kuriam Europos čempionato pusfinalyje pavyko surinkti 40 taškų. Pastarąjį kartą 40 ir daugiau taškų pusfinalyje pelnė graikas Nikas Galis. Tai jis padarė per dvikovą su SSRS rinktine.

Graikus palieka trijulė

Iš didžiojo „EuroBasket 2015“ aštuoneto pirmieji pasirodymus baigė Graikijos ir Italijos krepšininkai. Šios ekipos laimėjo savo dvikovas dėl 5-8 vietų, taip užsitikrindamos vietas olimpiniame atrankos turnyre (dėl 5-6 vietų šiose Europos pirmenybėse nežaidžiama). Italijos ekipa 85:70 nugalėjo čekus, o graikai 97:90 nukovė latvius, kurie trečio kėlinio viduryje pirmavo 17 taškų skirtumu.

Tačiau atrodo, kad olimpiniame atrankos turnyre Graikijai teks kovoti be trijų dabartinės rinktinės žaidėjų. Po pergalės prieš latvius apie karjeros pabaigą nacionalinėje komandoje paskelbė 33-ejų Vassilis Spanoulis, 31-erių Ioannis Bourousis ir 32-ejų Nikos Zisis. V. Spanoulis šalies garbę gynė nuo 2004 metų, kiti du – nuo 2005-ųjų.

Penktadienio vakarą dėl paskutinio Europai skirto kelialapio į olimpinį atrankos turnyrą žaidė Latvijos ir Čekijos rinktinės.

Apie varžovus

Rašydami šį straipsnį nežinojome, kaip seksis lietuviams pusfinalyje, todėl čia trumpai pristatysime galimus mūsiškių varžovus paskutinę „EuroBasket 2015“ dieną.

Šiemet Ispanijos rinktinėje žaisti atsisakė Juanas Carlosas Navarro, Ricky Rubio, Jose Manuelis Calderonas, Marco Gasolis, Serge'as Ibaka, tačiau ir be jų pagalbos ispanai pasiekė finalą.

Šiame Europos čempionate Ispanijos komanda yra trečia pagal rezultatyvumą (vid. 85,1 tšk.), ketvirta pagal rezultatyvius perdavimus (20,8), penkta pagal dvitaškių taiklumą (53,2 proc.), šešta metant baudas (79 proc.), septinta pagal atkovotus kamuolius (36,9), devinta pagal tritaškių taiklumą (35,5 proc.). Varžovams ispanai leidžia įmesti 77,9 taško ir tai yra tik 19 rezultatas.