"Panathinaikos" susigrąžino karūną

2011 05 09 0:00
"Panathinaikos" labiausiai prestižinį žemyno turnyrą laimėjo šeštą kartą, o jos treneris Ž.Obradovičius (dešinėje) - jau aštuntą sykį.

Rimantui Kaukėnui ir Kšyštofui Lavrinovičiui nenusišypsojo laimė kelti į viršų Eurolygos taurę - Italijos čempionė Sienos "Montepaschi" šiemet liko tik trečia.

Sekmadienį Barselonoje (Ispanija), "Palau Sant Jordi" arenoje, paaiškėjo stipriausia ULEB Eurolygos komanda. Po dvejų metų pertraukos Eurolygos taurę į viršų iškėlė patyrusio trenerio Željko Obradovičiaus vadovaujama Graikijos čempionė "Panathinaikos".

Aštuntas serbo titulas

Finalo ketverto turnyro finale vakar Graikijos klubas 78:70 nugalėjo Davido Blatto treniruojamą Tel Avivo "Maccabi" (Izraelis) komandą. Naudingiausiu finalo ketverto žaidėju išrinktas čempionų ekipos gynėjas Dimitris Diamantidis. Jis ir Jeremy Pargo superfinale atliko po devynis rezultatyvius perdavimus, taip pakartoję 2001 metais pasiektą Arrielio McDonaldo finalo rekordą.

"Panathinaikos" prestižiškiausią žemyno turnyrą laimėjo jau šeštą kartą (1996, 2000, 2002, 2007, 2009 ir 2011 m., be to, 2001 m. triumfavo Suprolygoje). Atėnų ekipos strategas serbas Ž.Obradovičius Eurolygos titulą iškovojo jau aštuntą sykį.

Kadangi gegužės 8-ąją Izraelyje minima svarbi valstybei gedulo diena, Eurolygos vadovai atsižvelgė į "Maccabi" vadovų prašymą ir pirmą kartą finalą surengė ne vėlų vakarą. Lietuvos laiku finalas prasidėjo 17.30 val.

Kovoje dėl trečiosios vietos Sienos "Montepaschi" 80:62 nugalėjo Madrido "Real" (Ispanija) krepšininkus ir trečią kartą tapo Eurolygos prizininke. Daugkartiniai Italijos čempionai 2003 ir 2008 metais Finalo ketverte liko treti, o 2004-aisiais - ketvirti.

Rezultatyviausiai iš nugalėtojų žaidęs K.Lavrinovičius pelnė 17 taškų, o R.Kaukėno sąskaitoje - 8 taškai. Abiem mūsiškiams tai jau antrieji Eurolygos bronzos medaliai.

Tradicijos nesulaužė

Tris kartus iki šiol Eurolygos finalo ketverto turnyruose žaidusi "Montepaschi" nesugebėjo sulaužyti tradicijos - penktadienį ketvirtuoju bandymu ir vėl neperšoktas pusfinalio barjeras. Sienos komandą sustabdė "Panathinaikos" krepšininkai, Italijos čempionus nugalėję 77:69. R.Kaukėnas Italijos ekipoje buvos rezultatyviausias - 13 taškų.

"Stengėmės, bet komandinio žaidimo nebuvo", - pralaimėjimą apibūdino 7 taškus surinkęs ir 5 asmeninių pražangų limitą išnaudojęs K.Lavrinovičius.

Per antrą pusfinalio dvikovą "Maccabi" 82:63 įveikė "Real" penketuką. Tel Avivo ekipos legionierius amerikietis Chuckas Eidsonas, pelnęs 19 taškų ir atvedęs komandą į finalą, per šį susitikimą pagerino Eurolygos finalo ketvertų perimtų kamuolių rekordą. Kamuolį perėmęs 6 sykius buvęs "Lietuvos ryto" krepšininkas sumušė lietuviškų šaknų turinčio Joe Arlaucko bei graiko Theodoro Papalouko rekordą - pirmasis 5 kamuolius perėmė 1995 m., o antrasis - 2007 m.

Atsiėmė apdovanojimus

Šeštadienį, per laisvą finalo ketverto varžybų dieną, Katalonijos nacionaliniame meno muziejuje buvo apdovanoti geriausi šio sezono Eurolygos žaidėjai. Tarp geriausių buvo ir Lietuvos krepšinio mokyklos atstovas - "Montepaschi" puolėjas K.Lavrinovičius išrinktas į antrąjį geriausio sezono žaidėjų penketą.

Naudingiausiu Eurolygos žaidėju pripažintas graikas D.Diamantidis ("Panathinaikos"). Jis tapo pirmuoju Eurolygos žaidėju, pagerbtu trijose sezono nominacijose, skelbiamose nuo 2005 metų. D.Diamantidžiui taip pat atiteko geriausio gynėjo prizas ir jis išrinktas į pirmą geriausių sezono žaidėjų penketuką. Be graiko, į pirmą penketuką dar išrinkti Juanas Carlosas Navarro ("Barcelona", Ispanija), Fernando San Emeterio (Vitorijos "Caja Laboral", Ispanija), Mike'as Batiste'as ("Panathinaikos") ir Sofoklis Schortsanitis ("Maccabi"). J.C.Navarro tarp geriausių penkių sezono žaidėjų pateko jau penktą kartą, o D.Diamantidis - antrą.

Alphonso Fordo prizą, skiriamą rezultatyviausiam Eurolygos žaidėjui, atsiėmė Stambulo "Efes Pilsen" (Turkija) krepšininkas Igoris Rakočevičius, o perspektyviausio žaidėjo prizas įteiktas Nikolai Mirotičiui ("Real").

"Žalgirio" jaunimas antras

Sekmadienį Barselonoje taip pat baigėsi ULEB Eurolygos jaunių (iki 18 metų) finalinis turnyras. Jo finale Kauno "Žalgirio" jaunimui nepavyko iškovoti vienintelio kelialapio į prestižinį krepšinio turnyrą JAV rugpjūčio mėnesį. Per lemiamas rungtynes žalgiriečiai 65:76 (16:12, 18:20, 9:21, 22:23) pralaimėjo "KK Zagreb" (Kroatija) bendraamžiams. Po 13 taškų Kauno ekipai pelnė Kasparas Vecvagaras ir Artūras Gudaitis (15 atkovotų kamuolių). Nugalėtojams Dario Saričius pelnė 19 taškų, atkovojo 14 kamuolių ir atliko 10 rezultatyvių perdavimų.

Per pirmas turnyro rungtynes "Žalgiris" 73:46 sutriuškino Kinijos rinktinę, po to kauniečiai 74:65 įveikė Belgrado "Crvena Zvezda" (Serbija) ekipą, 77:50 nugalėjo šeimininkę "Regal FC Barceloną" ir, B grupėje užėmę pirmąją vietą, pateko į finalą.

STATISTIKA

Finalas

Tel Avivo "Maccabi" - Atėnų "Panathinaikos" 70:78 (15:22, 15:11, 13:21, 27:24). Ch.Eidsonas 17 tšk. (7 atk. kam.), D.Blu 14, J.Pargo ir L.Eliyahu - po 12; M.Batiste'as 18, D.Diamantidis 16 (9 rez. perd.), D.Nicholasas 14, R.Sato 13 (7 atk. kam.).

Dėl 3 vietos

Sienos "Montepaschi" - Madrido "Real" 80:62 (19:11, 17:21, 21:13, 23:17). K.Lavrinovičius 17 (31,5 min., 2-3/4, 3-2/2, 1-11/13, 5 atk. kam., 4 rez. perd.), D.Mossas 11, B.McCalebbas 10, N.Zisis 9, R.Kaukėnas 8 (19 min., 2-3/8, 3-0/2, 1-2/2, 2 atk. kam.); S.Llullas 23, A.Tomičius ir F.Reyesas - po 8, N.Veličkovičius 7.

Pusfinaliai

"Montepaschi" - "Panathinaikos" 69:77 (21:17, 15:23, 11:16, 22:21). R.Kaukėnas 13 (26 min., 2-2/4, 3-1/3, 1-6/7, 3 atk. kam., 2 kld.), M.Hairstonas 12, M.Rakovičius 10, B.McCalebbas ir K.Lavrinovičius (21,5 min., 2-2/4, 3-0/1, 1-0/2, 3 atk. kam., 2 kld.) - po 7; N.Calathesas 17, M.Batiste'as 16 (2-5/5), A.Fotsis 14, D.Diamantidis 8 (9 rez. perd.).

"Maccabi" - "Real" 82:63 (14:12, 18:17, 23:18, 27:16). Ch.Eidsonas 19 (8 atk. kam., 6 per. kam.), S.Schortsanitis 16, G.Pnini 14, J.Pargo 13 (7 rez. perd.), D.Blu 10; A.Tomičius 17, F.Reyesas 15 (14 atk. kam.), S.Llullas ir P.Prigioni - po 9.