Pažadėjo - ir pasiekė tikslą

2010 08 02 0:00
Vlado Kopūsto (ELTA) nuotrauka

Visą čempionatą tvirtinę, jog Vilniuje jų tikslas vienintelis - auksas, Lietuvos aštuoniolikmečiai sėkmingai pasiekė finalą ir vakar triumfavo lemiamame mūšyje su Rusijos krepšininkais. Bronzą iškovojo Latvijos rinktinė, mažajame finale nugalėjusi serbus.

Europos čempionais tapę Kazio Maksvyčio auklėtiniai pakartojo 2008-ųjų triumfą Slovakijoje - tuomet jie tapo Senojo žemyno jaunučių (šešiolikmečių) čempionais.

Nepaliko vilčių rusams.

Nuo pat pradžios lietuviai diktavo savo sąlygas ir netruko atsiplėši nuo varžovų - 23:6. Dar nepasibaigus pirmam kėlinukui mūsiškiai spėjo 14 kartų atkovoti kamuolį, rusai - tik 3. Aikštėje siautėję Deividas Pukis ir Jonas Valančiūnas darė tvarką, ir pirmas ketvirtis baigėsi 28:9. Antrame Rusijos komanda ir vėl nieko negalėjo padaryti prieš labai karingai nusiteikusius lietuvius, o minėtieji mūsų lyderiai J.Valančiūnas ir D.Pukis po dviejų kėlinukų jau buvo pelnę atitinkamai 17 ir 11 taškų. Rusijos gretose išsiskyrė S.Karasiovas - 9 taškai ir Tamirlanas Bekkijevas - 8. Per pirmąją rungtynių dalį Lietuvos krepšininkai net 31 kartą buvo atkovoję kamuolį, jų varžovai - 17. Per visą čempionatą daug klaidų darę lietuviai per finalo pirmą dalį suklydo tik 5 kartus, rusai - 4.

Po pertraukos lietuviai stengėsi neprisileisti varžovų artyn. Po trečio ketvirčio mūsų vaikinai pirmavo 63:43, o rungtynes laimėjo 90:61 (28:9, 18:12, 17:12, 27:18).

Auksinėse rungtynėse čempionams daugiausia taškų pelnė J.Valančiūnas - 31, D.Pukis - 21, Renaldas Simanavičius - 12, Žygimantas Skučas - 10. Rusijos komandoje pasižymėjo S.Karasiovas - 15, Vladislavas Truškinas - 13, T.Bakkijevas - 11.

Naudingiausias - J.Valančiūnas Naudingiausiu Europos čempionato žaidėju išrinktas J.Valančiūnas (per devynerias rungtynes vidurio puolėjas vidutiniškai pelnydavo 19,4 taško ir 13,4 karto atkovodavo kamuolį). Į simbolinį penketuką pateko ir D.Pukis, Lietuvos rinktinėje taikliausiai metęs iš toli (tritaškius pataikė 46,7 proc., jo vidurkis čempionate - 15,7 taško). Į penketuką dar pateko rusas Dimitrijus Kulaginas, latvis Davis Bertanis ir serbas Nikola Siladi.

Latviai sutramdė serbus

Bronzos medalius iškovoję Latvijos krepšininkai, sekmadienį gana lengvai 75:49 (14:16, 16:12, 25:15, 20,6) nugalėjo Serbijos rinktinę, kuri pusfinalyje vos nepaskandino lietuvių.

Sunku patikėti, kad viskas galėjo baigtis daug liūdniau. Šeštadienį K.Maksvyčio vadovaujama Lietuvos rinktinė buvo atsidūrusi ties praraja. Pusfinalio rungtynes su Serbijos komanda mūsų krepšininkai laimėjo minimaliu skirtumu 67:66 (22:14, 12:23. 17:19, 16:10). Iki paskutinės minutės vyko dramatiška kova ir tik pabaigoje lietuviai sugebėjo išlyginti rezultatą, o netrukus jie dar gavo iš serbų neįkainojamą dovaną - varžovai prasižengė ir mūsiškiai pasinaudojo fantastiška galimybe išplėšti pergalę.

Rungtynių įdomumas prasidėjo įpusėjus ketvirtam kėlinukui, kai serbai atsiplėšė 13 taškų (66:53) ir atrodė, jog čempionato šeimininkams teks tenkintis mažuoju finalu. Bet pamažu vaizdas ėmė keistis - likus žaisti 1 min. 25 sek. J.Valančiūnas pataikė abi baudas ir skirtumas ištirpo iki 2 taškų. Kita serbų ataka baigėsi nerezultatyviai, o lietuvių gretose Vytenis Čižauskas prasiveržęs po krepšiu išlygino rezultatą - 66:66. Kita serbų ataka truko apie 40 sek. (po ginčo kamuolys išliko jų rankose), tačiau tolimas metimas buvo netaiklus. O netrukus įsikarščiavę varžovai prasižengė ir prieš Žygimantą Skučą. Šis, likus žaisti 1,5 sek., pataikė pirmą baudą, antrą prametė pro šalį, o kamuolį atkovoję serbai nebespėjo nieko suregzti. Štai toks pragariškas buvo be pralaimėjimų žengusių lietuvių paskutinis etapas į finalą.

Pusfinalyje nugalėtojams taškus pelnė V.Čižauskas - 15 (8 atk. kam., 6 kld.), D.Pukis - 12, Dovydas Redikas ir Žygimantas Skučas - po 11, J.Valančiūnas - 8 (14 atk. kam.), Edgaras Ulanovas - 5, Renaldas Simanavičius - 3, Rolandas Jakštas - 2.

Serbų gretose išsiskyrė Bogičius Vujosevičius - 15, Nikola Siladi - 14, Stefanas Nastičius - 10.

Po per stebuklą iškovotos pergalės lietuvių treneris K.Maksvytis sakė: "Kai svarbiausiomis akimirkomis reikėjo apsiginti, manau, kad mano auklėtiniams tai buvo nauja patirtis. Esu įsitikinęs, kad po mačo su serbais žaidėjai gavo tiek adrenalino, jog jėgų finalui tikrai užteks."

Kitame pusfinalyje Rusija nugalėjo Latviją 73:42 (11:11, 17:12, 19:10, 26:9).

Primename, jog ketvirtfinalyje Lietuva įveikė Graikijos rinktinę 84:51 (19:16, 23:10, 25:16, 17:9).

Visi kiti

Penktąją vietą čempionate užėmė Kroatija, lemiamose rungtynėse 92:77 įveikusi Lenkiją. Septintoje pozicijoje - Prancūzija, kuri 77:75 laimėjo prieš Graikiją. Devintąją vietą užėmė Turkija, 74:71 nugalėjusi Slovėniją. Čempionato išvakarėse viena favoričių laikyta Ispanija liko tik vienuolikta, lemiamoje dvikovoje ji nugalėjo dvyliktą poziciją užėmusią Italiją - 84:59.