Penktasis talentingosios kartos auksas

2012 07 23 8:30

1992 metais gimusių Lietuvos vaikinų krepšininkų rinktinė garsiai atsisveikino su jaunimo krepšiniu. Tai, ką padarė šie jaunuoliai, protu nesuvokiama, ir nežinia, ar mūsų vaikai ir anūkai dar galės būti tokio istorinio įvykio liudininkais.

Kazio Maksvyčio treniruojami krepšininkai visuose čempionatuose, kuriuose teko kovoti, raškė vien aukso medalius. Būdami 15-mečiai 2007 metais jie laimėjo olimpinį festivalį Belgrade, 2008-aisiais tapo 16-mečių ir 18-mečių (Vilniuje) Europos čempionais, pernai Rygoje tapo stipriausiais pasaulyje tarp devyniolikmečių. O vakar K.Maksvyčio auklėtiniai Slovėnijos sostinėje Liublianoje Europos jaunimo (iki 20 metų) čempionato finale po dramatiškos pabaigos 50:49 (24:11, 12:13, 7:12, 7:13) nugalėjo Prancūzijos krepšininkus ir penktą kartą lipo ant aukščiausios pjedestalo pakopos.

Pirmus keturis aukso medalius lietuviams padėjo iškovoti ne sykį naudingiausiu čempionatų žaidėju pripažintas vidurio puolėjas Jonas Valančiūnas. Šiemet jis įsibrovė į suaugusiųjų rinktinę, tačiau ir be jo auksiniai berniukai sugebėjo fantastiškai pabaigti pasirodymą jaunimo amžiaus grupėje.

Užtikrintai pradėję paskutinį jaunimo finalą lietuviai jau antro kėlinio pradžioje pirmavo įtikinamai - 26:11. Tai prancūzų neišgąsdino. Iš vidutinio nuotolio iš pradžių netaikliai atakavę Prancūzijos krepšininkai vėliau vis dažniau rasdavo kelią prie krepšio ir galiausiai pavijo lietuvius, kai iki finalinės sirenos buvo likę žaisti 30 sekundžių (49:49). Mūsų krepšininkai savo ataką baigė vienu taikliu Žygimanto Skučo baudos metimu (50:49). 14 sekundžių priklausė prancūzams, kurių likimą galėjo nulemti taikli ataka. Iniciatyvos ėmėsi naudingiausiu čempionato žaidėju išrinktas Leo Westermannas - jis mėgino prasiveržti prie krepšio, tačiau priešais išdygę trys lietuviai išplėšė iš jo kamuolį ir sviedė ne į krepšį, o žiūrovams. Tai buvo triumfo akimirka! Rezultatyviausiai finale rungtyniavo 11 taškų surinkęs Egidijus Mockevičius.

Šeštadienį pusfinalyje mūsiškiai 73:68 (21:17, 16:13, 16:22, 20:16) palaužė Aleksandro Džikičiaus treniruojamus serbus, kurie iki tol  žengė be pralaimėjimo.

Atkakliame mače viskas sprendėsi paskutinėmis minutėmis. Likus žaisti 2 minutes serbai sugebėjo išsiveržti į priekį 64:61, tačiau lietuviai greitai atsitiesė, per paskutines pusantros minutės pataikė 8 baudos metimus ir iškovojo pergalę. Įdomu, jog iki lemtingos akimirkos lietuviai iš 15 baudų pataikė tik 5.

"Koją kišo rungtynių įtampa, bet didžiąją rungtynių dalį laikėme savo rankose, - susitikimą komentavo K.Maksvytis. - Serbams pavyko perlaužti eigą, bet džiaugiuosi, kad žaidėjai parodė charakterį, kovojo iki pabaigos ir pelnytai laimėjo."

14 taškų prie pergalės prisidėjo Žygimantas Skučas, 13 - Vytenis Čižauskas, po 11 - Edgaras Ulanovas ir Paulius Vaitiekūnas. Iš serbų sėkmingiausiai rungtyniavo Bogdanas Bogdanovičius (16 tšk.).

Lietuvos rinktinė serbus įveikė jau ketvirtą kartą per paskutinius trejus metus. 2010-aisiais Europos jaunių čempionate Vilniuje serbai prieš lietuvius pusfinalyje ketvirtame kėlinyje likus žaisti 5 minutes pirmavo 13 taškų skirtumu, tačiau galiausiai mūsiškiai šventė pergalę, o vėliau triumfavo finale. Pernai lietuviai ir serbai net dukart kovėsi pasaulio čempionate. Ir grupės varžybose, ir finale pranašesni buvo mūsiškiai.

Bronzos medalius vakar Slovėnijoje pasibaigusiame čempionate pelnė ispanijos rinktinė, po dramatiškos kovos 67:66 (18:18, 14:15, 20:16, 15:17) nugalėjusi Serbijos bendraamžius. Ispanams pergalę lėmė taiklus tritaškis iki mačo pabaigos likus žaisti 9 sekundes. Būtent ispanus šeštadienį pusfinalyje 66:59 (16:15, 15:16, 16:13, 19:15) nugalėjo vakarykščiai mūsiškių varžovai prancūzai.