Po įspūdingos pradžios - apmaudus finišas

2009 08 03 0:00
Aštuoniolikmečių Europos čempionate J.Valančiūnas buvo viena ryškiausių figūrų.

Šeštadienį nesugebėję prasibrauti į Europos jaunių (iki 18 metų) pirmenybių finalą, Lietuvos krepšininkai vakar neišnaudojo paskutinės galimybės pelnyti medalius - Prancūzijoje jie liko ketvirti.

Lietuvos krepšininkai kovą dėl bronzos sekmadienį pralaimėjo bendraamžiams iš Turkijos - 74:95 (21:20, 12:24, 18:25, 23:26).

Vakar vėlai vakare dėl aukso kovojo Prancūzijos ir Serbijos (ši pusfinalyje 66:61 nugalėjo Turkiją) rinktinės.

Turkų revanšas.

Per visą čempionatą be pralaimėjimų žengusi Lietuvos rinktinė paskutines dvejas - svarbiausias - rungtynes pralaimėjo. Šeštadienį pusfinalyje ji nusileido prancūzams (63:68). O vakar mažajame finale - ir turkams.

Tai buvo jau antras Lietuvos ir Turkijos susitikimas šiame čempionate. Per antrojo etapo paskutines rungtynes Mariaus Linarto vadovaujama Lietuvos komanda nugalėjo turkus 91:80 ir F grupėje užėmė pirmąją vietą. Vakar turkai atsirevanšavo su kaupu - iš Prancūzijos jie namo grįžta su bronzos medaliais, o lietuviai - be nieko.

Pirmieji pusantro kėlinuko lyderių neatskleidė. Rungtyniauta labai lygiai - tai viena, tai kita komanda pirmavo vos keliais taškais. Tačiau antrajame likus žaisti 4 minutes, trečią kartą prasižengė Lietuvos ekipos lyderis Jonas Valančiūnas, ir treneris, norėdamas apsidrausti, jį pasodino. Tuo pasinaudoję turkai netrukus spurtavo ir ilsėtis išėjo pirmaudami 44:33.

Po pertraukos vaizdas aikštelėje nepasikeitė - greitai, protingai ir gudriai rungtyniavę turkai vakar buvo akivaizdūs lyderiai. Po trečiojo kėlinuko jie pirmavo 69:51. Ketvirtajame mūsų vaikinai ir toliau beviltiškai vijosi varžovus - 58:78, 63:83, 72:91... O vidurio puolėjų J.Valančiūno ir Eneso Kantero dvikovą šį kartą laimėjo turkas. Nenuostabu, jog po fantastiško žaidimo pusfinalyje J.Valančiūnas vakar buvo "sėdęs". Nepaisant to, jis ir mažajame finale buvo rezultatyviausias savo komandos gretose.

Kai iki rungtynių pabaigos buvo likę maždaug 15 sekundžių, ir švieslentė skelbė Turkijos triumfą prieš Lietuvą 95:74, sportininkai nebežaidė - jie jau spaudė vieni kitiems rankas. Reikia pripažinti, jog tokie veiksmai, rungtynėms dar nesibaigus, nedaro garbės nei vienos, nei kitos šalies krepšininkams.

Lietuvos komandai taškus pelnė Jonas Valančiūnas - 14, Mantas Kadzevičius - 13, Augustas Pečiukevičius - 11, Osvaldas Matulionis - 10, Saulius Kulvietis, Giedrius Staniulis ir Ovidijus Varanauskas - po 7, Vytenis Čižauskas 3 (5 atk. kam.), Deividas Nazarovas - 2.

Turkijos rinktinės lyderis buvo Enesas Kanteras - 35 taškai (19 atk. kam.).

Pakeliui į mažąjį finalą

Pusfinalio rungtynes Lietuvos krepšininkai po dramatiškos atomazgos pralaimėjo šeimininkams prancūzams - 63:68 (21:19, 10:16, 14:17, 18:16). Tame mače įspūdingiausiai žaidė J.Valančiūnas. Net ir po nesėkmės šį susitikimą galima drąsiai vadinti Jono benefisu. Tą dieną jis buvo nesustabdomas - pelnė net 37 taškus, 19 kartų po krepšiais atkovojo kamuolį, 4 sykius blokavo varžovų metimus.

Ketvirtojo ketvirčio pradžioje Lietuva atsiliko 47:58. Tačiau fantastiškai žaidęs rinktinės lyderis J.Valančiūnas sumažino skirtumą - 53:60. Neilgam - netrukus varžovai vėl atitolo - 53:65. Likus žaisti minutę, prancūzai pirmavo 65:60. Tada treneris M.Linartas paprašė minutės pertraukėlės, o po jos mūsiškiai du kartus iš eilės perėmė kamuolį ir sumažino skirtumą iki dviejų taškų - 63:65. Ir čia nemažas buvo J.Valančiūno indėlis. Tačiau tą dieną pergalę šventė prancūzai - 68:63. Be minėto J.Valančiūno, Lietuvos komandai 9 taškus pelnė M.Kadzevičius, po 4 - D.Nazarovas ir A.Pečiukevičius, po 3 - S.Kulvietis ir V.Čižauskas, 2 - O.Matulionis, 1 - Gilvydas Biruta.

Penktadienį ketvirtfinalyje Lietuva nugalėjo Kroatiją - 74:55 (16:16, 20:16, 13:15, 25:8). Nugalėtojams J.Valančiūnas pelnė 16 taškų ir 11 kartų po krepšiais atkovojo kamuolį, V.Čižauskas - 15 taškų ir 10 sykių po krepšiais atkovojo kamuolį.