Prie istorinio triumfo prisidėjo ir lietuviai

2008 04 22 0:00
FIBA Europos taurę "Barons" komandai padėjęs iškovoti G.Gustas (Nr.9, šalia iš dešinės - D.Adomaitis) pripažintas naudingiausiu finalo ketverto žaidėju.

Po 48 metų pertraukos Europos vyrų krepšinio klubų turnyruose triumfavo Latvijos komanda, o naudingiausio žaidėjo titulas atiteko lietuviui Giedriui Gustui.

Kipre vykusias FIBA Europos taurės vyrų krepšinio turnyro finalo ketverto varžybas laimėjo Rygos "Barons-LMT" (Latvija) ekipa su G.Gustu ir Dainiumi Adomaičiu.

G.Gustas: "Buvome komanda".

Sekmadienį finale Rygos klubas po atkaklios kovos 63:62 (23:15, 12:13, 17:21, 11:13) įveikė Monso-Heno "Dexia" ekipą iš Belgijos. Rezultatyviausiai iš nugalėtojų žaidęs G.Gustas pripažintas naudingiausiu finalo ketverto žaidėju. Finele jis per 28 minutes pelnė 17 taškų (2-4/5, 3-2/3, 1-3/4), triskart kamuolį atkovojo, po kartą perėmė ir blokavo bei už 5 pražangas turėjo palikti aikštelę.

"Visas 40 minučių žaidėme kaip komanda, - po apdovanojimų ceremonijos kalbėjo 75 proc. taiklumu belgų krepšį atakavęs G.Gustas. - Mes ir pirmavome, ir atsilikome, tačiau visi žaidėme drauge. Laimėjome tik vienu tašku, tačiau to pakako, kad švęstume pergalę."

D.Adomaitis per 28 min. taškų nepelnė (2-0/3, 3-0/1), jis atkovojo 7 kamuolius, dukart perdavė mesti ir kartą suklydo.

Trenerio klaida

Susitikimo pradžia geriau sekėsi "Barons-LMT", kuri 14 min. pirmavo 14 taškų (29:15). Baigiantis trečiam kėliniui belgai rezultatą išlygino (46:46), o 33 min. jau išsiveržė 58:54. Tačiau Latvijos komanda pelnė 9 taškus be atsako ir pabėgo - 63:58.

Likus žaisti 2 sek. ir latviams pirmaujant 63:60, dviejų baudų mesti stojęs "Dexia" žaidėjas Travisas Conlonas susidūrė su dilema - pirmą metimą atlikęs sėkmingai, dėl antrojo suabejojo: įmesti ar neįmesti ir bandyti atkovoti kamuolį bei taikliu dvitaškiu išplėšti pratęsimą.

"Padariau didelę klaidą, kai Conlonui liepiau nepramesti antros baudos, tikėdamasis, kad dar spėsime prasižengti ir pakeisti rungtynių eigą", - po pralaimėjimo apgailestavo belgų treneris Chrisas Finchas.

Bronza - internacionalui

Trečiąją vietą užėmė Limasolio "Proteas AEL" (Kipras), mažajame finale 79:70 (21:15, 20:19, 19:20, 19:16) nugalėjęs Tartu "Rock" (Estija) krepšininkus. Estijos ekipoje žaidžiantis Kęstutis Šeštokas pelnė 4 taškus (2-2/3, 1-0/2). Beje, Kipro komanda iš finalo ketverto dalyvių išsiskyrė pagal žaidėjų tautybę: joje rungtyniauja net devyniose šalyse - Kipre, JAV, Prancūzijoje, Serbijoje, Kroatijoje, Rusijoje, Alžyre, Konge ir Irake - gimę krepšininkai.

Ne pirmosios taurės

Paskutinį kartą Latvijos klubas Europoje triumfavo 1960-aisiais. Tąsyk Rygos ASK laimėjo Europos šalių čempionų taurę (dabar Eurolygą). ASK yra vienas iš dviejų klubų, kuriam pavyko tris kartus iš eilės (1958-1960 m.) laimėti prestižiškiausią Europos vyrų klubų turnyrą. Atkūrus nepriklausomybę, geriausiai iš Latvijos klubų sekėsi "Ventspils", kuris 2003 metais FIBA Europos taurės turnyre liko trečias.

Lietuvos krepšininkams - 28 metų 190 cm ūgio G.Gustui ir 34 metų 201 cm ūgio D.Adomaičiui tai ne pirmosios Europos klubų turnyrų taurės. Abu 1999-aisiais su Kauno "Žalgiriu" laimėjo Eurolygą, o metais anksčiau D.Adomaitis su žalgiriečiais iškovojo Europos taurę.