Už pergalę lietuviai dėkojo ir fortūnai

2006 08 28 0:00
Lietuvos krepšininkai Japonijoje atkeršijo italams už pralaimėjimą Atėnų olimpinių žaidynių pusfinalyje.
AFP/Scanpix nuotraukos

Pasaulio čempionato aštuntfinalyje lietuviai po dramatiškos kovos iš varžybų eliminavo Italijos rinktinę. Pergalę mūsiškiams lėmė netaiklūs varžovų snaiperių baudos metimai paskutinėmis mačo sekundėmis.

Antrą kartą pasaulio vyrų krepšinio čempionate dalyvaujanti Lietuvos rinktinė iškopė tarp aštuonių stipriausių planetos komandų. Šeštadienį per aštuntfinalio rungtynes lietuviai po atkaklios ir dramatiškos kovos 71:68 įveikė Italijos krepšininkus ir Japonijoje vykstančiose pasaulio pirmenybėse toliau kovos dėl medalių.

Dramatiška pabaiga

Rungtynių pradžioje varžovai išsiveržė į priekį (0:4), tačiau lietuviams netrukus pavyko išlyginti (4:4) bei persverti rezultatą (6:5) savo naudai. Pirmo kėlinio viduryje Italijos krepšininkų pranašumas buvo minimalus (9:10), tačiau dviem baudų metimais Giedrius Gustas varžovų persvarą panaikino (11:10). Vėliau italams pavyko įgyti trijų taškų (11:14, 13:16) persvarą ir ją išsaugoti iki kėlinio pabaigos (17:20).

Antro kėlinio pradžioje varžovai vienas po kito atliko taiklius metimus (19:22, 23:25). Sužaidus penkias minutes komandas teskyrė vienas taškas (27:28). Iki pertraukos likus žaisti šiek tiek daugiau nei dvi minutes lietuviams vėl pavyko išsivežti į priekį (31:30), o minimalią persvarą (36:35) išlaikyti iki kėlinio pabaigos.

Trečio kėlinio pradžioje kova vyko taškas taškan - pirmavo tai viena, tai kita komanda. Sužaidus 3 minutes mače buvo pusiausvyra (40:40), o kėlinio viduryje - minimali (44:43) lietuvių persvara. Dar po dviejų minučių lietuviai pirmavo trimis (47:44) taškais, tačiau italai netrukus (47:47) pasivijo. Kėlinio pabaigoje sėkmingiau žaidę lietuviai vėl susigrąžino minimalią (50:49) persvarą.

Pirmoje ketvirto kėlinio pusėje lietuvių persvara Arvydo Macijausko pastangomis dukart buvo išaugusi iki penkių (54:49, 57:52) bei šešių (60:54, 62:56) taškų. Likus žaisti keturias su pusė minutės Lietuvos krepšininkai atitolo devyniais (65:56), o po minutės - ir dešimčia (66:56) taškų. Tačiau varžovai pelnė šešis taškus iš eilės ir grėsmingai priartėjo (66:62). Vėliau abu baudų metimus pataikė Darius Songaila (68:62), o italai atsakė tritaškiu metimu (68:65) ir nesugebėjo realizuoti dviejų baudų metimų. Gustas pataikė vieną baudos metimą, o italai - dvitaškį (69:67). Likus žaisti 7,8 sekundės, varžovai pataikė vieną baudos metimą (69:68). Po to po du baudų metimus prametė Linas Kleiza ir Darius Songaila, tačiau po antro Songailos metimo kamuolį atkovojo ir 2 taškus pelnė Darjušas Lavrinovičius (71:68). Italai paskutinėmis sekundėmis nesugebėjo realizuoti nė vieno baudos metimo iš penkių. Paskutinę galimybę išgelbėti italus turėjo veteranas Gianluca Basile, kai jam tritaškį metimą atlikti pražanga sukliudė Macijauskas. Tačiau Basile nepataikė nė vieno iš trijų baudos metimų.

Pergalė - aistruoliams

"Manau, kad Dievas buvo su mumis. Esu atsivežęs Bibliją. Ir ne šiaip sau atsivežęs - paskaitau ją. Fortūna buvo mūsų pusėje, - po rungtynių dar neatslūgus emocijoms kalbėjo nacionalinės komandos vyriausiasis treneris Antanas Sireika. - Nustebau - Basile neįmetė nė karto. Jį dengė Mindaugas Žukauskas ir Linas Kleiza, tačiau nenorėčiau išskirti nė vieno mūsų komandos žaidėjo. Visi prisidėjo prie pergalės. Taip nuteikiau vyrus, kad net pasakiau: "Arba neišeisime iš šių sporto rūmų, arba laimėsime". Buvome pasirengę po rungtynių išnešti vyrus iš aikštės. Jėgų išeiti patiems neturėjo likti".

Treneris pareiškė, kad pergalę prieš italus skiria Lietuvos rinktinės gerbėjams, kurie iki šiol prisimena fatališką nacionalinės komandos nesėkmę Atėnų olimpinių žaidynių pusfinalyje: "Noriu padėkoti vyrams už kovingumą, kurį jie demonstravo nuo pat čempionato pradžios. Per rungtynes su italais prisidarėme problemų, tačiau kovingumu jas išsprendėme".

Epizodą, kai lietuviai iššvaistė 10 taškų persvarą, treneris komentavo taip: "Čia iš tų atvejų, kai eini sau žmogus gatve ir netyčia lygioje vietoje paslydęs nusilauži koją".

Mintyse - rugsėjo 3-ioji

Per mačą su italais Lietuvos rinktinėje vėl rezultatyviausias buvo Macijauskas. Būtent jis ketvirtą kėlinį pelnė 8 taškus iš eilės ir padėjo pamatus pergalei.

Sireika teigė tikėjęs gynėju visada, nors dar prieš savaitę negailėjo jam ir kritinių pastabų. "Mano darbo principas toks, kad pirmiausia vertinu žaidėjus kaip žmones. Tuo noriu pasakyti, kad jais reikia tikėti. Iš pradžių buvo tokių kritikų, kurie teigė, neva Macijauskas neranda vietos komandoje. Tačiau aš tikėjau, kad jis sužais gerai, kai bus labai svarbūs mačai. Manau, jis pateisino mano ir kitų lūkesčius. Jis nebijo imtis atsakomybės ir užsikrauti sau didžiulės naštos".

Ar Lietuvos rinktinės žaidimo lygis jau yra aukštas? "Ne. Pasakysiu, kad pasiekėme aukštą žaidimo lygį, jei žaisime rungtynes rugsėjo 3 dieną. Ir ne dėl kokių nors kitų vietų, o dėl pirmųjų", - šyptelėjo Sireika.

Italijos rinktinės vyriausiasis treneris Carlo Recalcati po mačo buvo labai nusivylęs dėl pralaimėjimo, tačiau pareiškė, kad jo jaunai komandai dar viskas prieš akis. "Mūsų komanda jauna, ir čia atvykome pasisemti patirties. Esame labai laimingi, kad patirties pasisėmėme, tačiau nelaimingi, kad vykstame namo. Vis dėlto aš didžiuojuosi savo komanda", - sakė italas.

Po pergalės prieš italus lietuviai turi dvi poilsio dienas, kurios komandai, pasak trenerių, reikalingos kaip oras. Lietuviai per 5 dienas sužaidė 4 rungtynes, o laisvą dieną kraustėsi iš Hamamatsu į Saitamą, tos pačios dienos vakarą dar ir treniravosi.

Ispanai vargo neturėjo

Pasaulio pirmenybių ketvirtfinalyje rytoj 10.30 val. Lietuvos laiku mūsų rinktinė susitiks su Ispanijos nacionaline ekipa, kurią palaužė per 2003-iųjų Europos čempionato finalą. Tad dabar jau ispanai gali kalbėti apie revanšą.

Kelią į ketvirtfinalį ispanai prasiskynė gana lengvai. Aštuntfinalyje jie visas rungtynes pirmavo prieš Serbijos ir Juodkalnijos ekipą, varžovams nė akimirkai neleido pavojingai priartėti ir nugalėjo 87:75.

Tokios dramatiškos kovos, kaip tarp lietuvių ir italų, per aštuntfinalio rungtynes daugiau nebuvo. Vokiečiai tik taško skirtumu 78:77 palaužė Nigerijos krepšininkų pasipriešinimą, tačiau pastarieji visą laiką buvo priversti vytis varžovus ir nė karto nebuvo prasiveržę į priekį. Prancūzai 68:62 įveikė kitą Afrikos ekipą - Angolos rinktinę. Turkai turėjo nemažai vargo su slovėnais. Pastarieji ketvirtą kėlinį turėjo 5 taškų persvarą, tačiau turkai pataikė 5 tritaškius metimus iš eilės ir šventė pergalę - rezultatas 90:84.

Lengviausiai į ketvirtfinalį žengė amerikiečiai, nušlavę nuo savo kelio australus 113:73, graikai rungtynių pradžioje buvo atsilikę nuo kinų (17:27), tačiau sutriuškino varžovus 31 taško skirtumu 95:64. Argentinos rinktinė taip pat gana lengvai 79:62 įveikė Naujosios Zelandijos krepšininkus.

ARGENTINA - NAUJOJI ZELANDIJA 79:62

Argentina: Ginobili 28, Oberto 23, Scola 10. Naujoji Zelandija: Dickelis 14, Penney 11, Jonesas 9.

LIETUVA - ITALIJA 71:68 (17:20, 19:15, 14:14, 21:19)

Lietuva: Macijauskas 15 (3 perimti kamuoliai), D.Lavrinovičius 12, Songaila 12, Kalnietis 7, Kleiza 7, Gustas 6, Javtokas 6 (8 atkovoti kamuoliai), K.Lavrinovičius 6 (Žukauskas, Delininkaitis). Italija: Rocca 15, Di Bella 15, Gigli 9, Belinelli 9, Mordente 8, Soragna 5, Marconato 4, Pecile 3 (Basile. Michelori, Garri). Taiklumas: dvitaškiai - 42/20 (47,6) ir 38/13 (42,1), tritaškiai - 12/4 (33,3) ir 21/10 (47,6), baudos - 30/19 (63,3) ir 19/6 (31,6). Atkovoti kamuoliai 38 ir 33, rezultatyvūs perdavimai 5 ir 14, perimti kamuoliai 9 ir 11, blokuoti metimai 1 ir 2, klaidos 13 ir 17.

TURKIJA - SLOVĖNIJA 90:84

Turkija: Erdoganas 24, Gonlumas 11, Akyolas 11. Slovėnija: Udrihas 18, Nesterovičius 14, Nachbaras 14.

ISPANIJA - SERBIJA IR JUODKALNIJA 87:75

Ispanija: P.Gasolis 19, Fernandezas 18, Calderonas 13. Serbija ir Juodkalnija: Miličičius 18, Marinovičius 15, Rakočevičius 11.

VOKIETIJA - NIGERIJA 78:77

Vokietija: Nowitzkis 23, Okulaja 19, Greene'as 9. Nigerija: Ibekwe 22, Muoneke 16, Awojobi 15.

JAV - AUSTRALIJA 113:73

JAV: Anthony 20, Johnsonas 18, Wade'as 15. Australija: Bogutas 20, Newley 15, ir Mackinnonas 8.

PRANCŪZIJA - ANGOLA 68:62

Prancūzija: Jeanneau 16, Diaw 14, Gelebale 14. Angola: Almeida 13, Moraisas 12, Cipriano 12.

GRAIKIJA - KINIJA 95:68

Graikija: Papaloukas 19, Spanoulis 15, Kakiouzis 11. Kinija: Shipengas 16, Mingas 10, Fanguy 10.