Žodį tarė T. Parkeris ir P. Gasolis

2015 09 17 6:00
Žaisdama su latviais Prancūzijos rinktinė iškovojo septintą pergalę iš eilės. AFP/Scanpix nuotrauka

Europos čempionų titulą ginantys Prancūzijos krepšininkai jau per trečias pirmenybes iš eilės žais pusfinalyje, tuo metu galinga Ispanijos rinktinė tarp keturių stipriausių žemyno komandų pateko net devintą sykį iš eilės.

Ryškiais „EuroBasket 2015“ favoritais laikomi prancūzai antradienį ketvirtfinalyje su Tony Parkeriu priešakyje 84:70 nugalėjo Ainaro Bagatskio treniruojamą Latvijos ekipą, o Ispanijos krepšininkai, tarp kurių nesulaikomas buvo Pau Gasolis, po atkaklios kovos 73:71 šventė pergalę prieš Graikijos atstovus.

Dėl vietos finale ir garantuoto kelialapio į kitų metų vasaros olimpines žaidynes nė vieno pralaimėjimo čempionate nepatyrę prancūzai ir ispanai varžysis šiandien 22 valandą. Prieš dvejus metus Europos pirmenybėse Slovėnijoje šių dviejų rinktinių keliai taip pat susikirto pusfinalyje. Tąkart triumfavo T. Parkerio vedami prancūzai. San Antonijaus „Spurs“ įžaidėjas tuomet sužaidė geriausias savo rungtynes pirmenybėse – pelnė 32 taškus, o prancūzai įveikė ispanus per pratęsimą 75:72.

Ketvirtfinalio mačus antradienį pralaimėjusios Latvijos ir Graikijos rinktinės toliau kovos dėl kelialapio į olimpinį atrankos turnyrą – šiandien 17 val. jos susigrums dėl 5-8 vietų.

Beje, FIBA pranešė, kad šių metų Europos čempionate jau viršytas žiūrovų lankomumo rekordas. Grupių varžybas keturiuose miestuose ir aštuntfinalio etapo rungtynes Lilio arenoje stebėjo 560 tūkst. žmonių. 2013 metais Europos pirmenybių kovas arenose iš viso žiūrėjo 328 tūkst., o 2011-aisiais Lietuvoje – 357 tūkst. aistruolių.

Latviai buvo nepasirengę

Vicento Collet treniruojami Prancūzijos krepšininkai žino – pusfinalyje jų šeštasis žaidėjas bus žiūrovai. Lilio miesto stadione įrengtoje krepšinio arenoje ketvirtfinalio dvikovą su latviais stebėjo 22 tūks. sirgalių.

Audringas minios palaikymas latvių neišgąsdino. Jau per pirmą kėlinį į geriausiai čempionate besiginančių prancūzų krepšį jie įmetė 25 taškus. Tiesa, tokio tempo Latvijos komanda nesugebėjo išlaikyti. Per antrą ketvirtį ji surinko jau 13, o per trečią – tik 7 taškus. A. Bagatskio auklėtiniai dažnai įsiveldavo į greitą prancūzų žaidimą, tačiau atakuodavo skubotai, o metimai būdavo tušti. Šiaip ar taip, intriga iki ilgosios pertraukos išliko – šeimininkai pirmavo tik dviem taškais (40:38).

Trečiame kėlinyje prancūzai taip sutankino gynybą, kad Latvijos ekipa, tarp 8 stipriausių žemyno rinktinių patekusi po 14 metų pertraukos, niekaip nerado kelio prie varžovų krepšio. Taip Prancūzijos komanda atitrūko 17 taškų skirtumu ir žengė dar vieną žingsnį gindama titulą.

„Mūsų problemos prasidėjo antro kėlinio pabaigoje, kai T. Parkeris pelnė 9 taškus iš eilės, – sakė A. Bagatskis. – Ir po ilgosios pertraukos neradome savo žaidimo. Nebuvome pasirengę tokioms sunkioms rungtynėms.“

Graikus nugalėję ispanai džiaugėsi devintą kartą iš eilės patekę tarp keturių stipriausių žemyno ekipų. / SIPA/Scanpix nuotrauka

Dabar niekas negali pasakyti, kaip būtų pasibaigusi ši dvikova, jeigu snaiperiais garsėjanti Latvijos rinktinė būtų davusi garo. Antradienį mūsų kaimynai iš toli metė 21 kartą, pataikė 6, prancūzai nuo trijų taškų linijos atakavo 13 sykių, pataikė 3.

Laimėjo protingas krepšinis

Praėjusio čempionato bronzos medalininkei Ispanijai, kuri nuo 1999 metų visuomet patenka į Europos pirmenybių pusfinalį, ketvirtfinalyje buvo gerokai sunkiau.

Trečiame ketvirtyje kovingieji graikai šovė į priekį ir po Georgio Printezio dvitaškio metimo persvėrė rezultatą savo naudai (46:44). Tačiau P. Gasolio, kuris trečiame kėlinyje pelnė 11 taškų, pastangomis ispanai neleido varžovams nutolti. Per lemiamas 10 minučių jų treneris Sergio Scariolo parengė graikams tokį gynybos planą, kad šie per 9 minutes sugebėjo pelnyti vos 4 taškus. Tuo metu Ispanijos rinktinė persvėrė rezultatą ir įgijo apčiuopiamą pranašumą. Paskutinėmis sekundėmis graikai bandė gelbėtis tritaškiais metimais ir pražangomis, bet ispanai išlaikė persvarą ir laimėjo 73:71.

Netrukus savo paskyroje "Instagram" tinkle rezultatyviausiai iš ispanų žaidęs P. Gasolis (pelnė 27 taškus ir atkovojo 9 kamuolius) parašė: „Negaliu nusakyti žodžiais, kaip didžiuojuosi būdamas šios komandos dalis. Nuostabi pergalė prieš graikus! Dabar reikia kiek pailsėti ir pradėti rengtis pusfinaliui.“

Atvykęs į spaudos konferenciją ispanų aukštaūgis tikino, kad jam ne taip ir svarbu, su kuo teks žaisti pusfinalyje. „Svarbiausia buvo laimėti ketvirtfinalį, – sakė Ispanijos rinktinės lyderis. – Žinojome, kad reikia išlaikyti kovinę dvasią ir vienybę. Laukėme tikro mūšio ir buvome teisūs. Dėkoju rinktinės partneriams, kurie aikštelėje atidavė viską. Rungtynės su prancūzais bus ypatingos. Mes turime išteklių maksimumui pasiekti.“

Ispanų ekipos puolėjas Nikola Mirotičius pabrėžė gerą komandos draugų darbą stabdant graikų atakas. „Mums buvo labai sunku, bet gerai, kad gynybos užraktas veikė patikimai. Dar anksčiau žinojome, kad puolame neblogai, todėl reikėjo pagerinti gynybą. Ir ketvirtfinalyje viskas pavyko. Kiekvienas atlikome savo vaidmenį“, – kalbėjo 18 taškų surinkęs N. Mirotičius.

„Graikai turi talentingų krepšininkų, bet mes žaidėme protingą krepšinį, kontroliavome dvikovos tempą, – dalijosi mintimis ispanų strategas S. Scariolo. – Pirmą dvikovos dalį rungtyniavome gerai, bet po ilgosios pertraukos graikai parodė save. Esu laimingas, kad mums pavyko laimėti, nors susitikimo pabaigoje padarėme nemažai klaidų.“

Graikų ekipos vyriausiasis treneris Fotis Katsikaris pripažino, kad jo auklėtiniai stengėsi gintis kuo geriau, bet klaidos būtent ginantis ir nulėmė rungtynių baigtį. „Tai apmaudu, tačiau didžiuojuosi savo vyrais. Jie kovojo iki paskutinės sekundės“, – tvirtino specialistas.

Ketvirtfinalis

Prancūzija – Latvija 84:70 (21:25, 19:13, 16:7, 28:25). T. Parkeris 18 tšk. (2-3/13, 6 rez. perd.), B. Diawas 14, R. Gobertas 13, N. De Colo 11, J. Lauvergne 10 (7 atk. kam.); K. Janičenokas 16 (3-3/3), J. Strelniekas 14 (7 rez. perd.), D. Bertanis 12, R. Freimanis 9 (8 atk. kam.).

Ispanija – Graikija 73:71 (14:14, 25:18, 16:25, 18:14). P. Gasolis 27 (9 atk. kam.), N. Mirotičius 18, S. Rodriguezas 10, S. Llullas 8; N. Calathesas 14 (7 rez. perd.), G. Printezis 13, G. Antetokounmpo 12 (17 atk. kam.), V. Spanoulis 10.