LENGVOJI ATLETIKA

Coliukė nukalė Lietuvai aukso medalį

2010 08 02 0:00
Pergalingas Ž.Balčiūnaitės maratonas Barselonoje buvo 27-as per visą jos karjerą.

Živilė Balčiūnaitė dešimt metų nepailsdama bėgo šios pergalės link. Ir pagaliau ji nukalė Lietuvai aukso medalį - Europos lengvosios atletikos čempionate Barselonoje 31 metų 158 cm ūgio valingoji coliukė užtikrintai laimėjo alinantį 42,195 km maratoną.

Kai prieš ketverius metus Senojo žemyno čempionate Geteborge Živilė šioje distancijoje finišavo ketvirta, ji neslėpė apmaudo. Aukščiausio lygio sportininkui likti per žingsnį nuo prizininkų pakylos tolygu pralaimėjimui. Tuokart auksą Lietuvai pelnė tituluotasis mūsų diskininkas Virgilijus Alekna. O praėjusį šeštadienį iš galingojo disko metiko estafetę perėmė smulkutė geležinės valios stajerė, linkėdama Virgilijui jau kitą dieną, sekmadienį, finale apginti titulą. Įdomiausia, kad iš gausios Lietuvos delegacijos (Barselonoje startavo 25 mūsų atletai) šiame Europos čempionate geriausiai pasirodė valios rungčių atstovai: į pirmąjį dešimtuką pateko ėjikai Kristina Saltanovič (20 km) ir Tadas Šuškevičius (50 km) - užėmė atitinkamai 7 ir 9 vietas, dešimtkovininkas Darius Draudvila buvo šeštas ir, žinoma, labiausiai nudžiugino auksą iškovojusi Ž.Balčiūnaitė. Beje, į šį gražų būrelį pateko ir diskininkė - penktąją vietą užėmusi Zinaida Sendriūtė. O vakar vėlai vakare ir V.Alekna stengėsi prisidėti prie minėtos kompanijos.

Viskas tiko idealiai

Bėgdama su grupe Živilė įveikė daugiau kaip pusę maratono, o paskui atsiplėšė nuo varžovių ir toliau visą laiką bėgo viena. Atrodė, jog geriausią šio sezono rezultatą pasiekusi Ž.Balčiūnaitė finišavo be didelių pastangų. Jos rezultatas - 2.31:14. Artimiausią persekiotoją - sidabro medalį iškovojusią rusę Nailiją Julamanovą - lietuvė aplenkė net 1 minute ir 1 sekunde. Bronzą pelniusi italė Anna Incerti nuo čempionės atsiliko 1 minute ir 34 sekundėmis.

Šeštadienį, be Živilės, maratoną bėgo dar dvi Lietuvos stajerės - Rasa Drazdauskaitė ir Remalda Kergytė. Pirmoji užėmė 15 vietą (2.38:55), antroji liko 34-a (2.55:12) tarp 36 dalyvių (startavo 43 bėgikės).

Finišavusiai Živilei dar užteko jėgų pulti savo treneriui Romui Sausaičiui į glėbį. Jam bėgikė labiausiai dėkinga už auksą. Duodama interviu oficialiai Lietuvos lengvosios atletikos federacijos (LLAF) internetinei svetainei Europos čempionė dėkojo visiems, padėjusiems jai siekti šios pergalės: savo šeimai, vyrui, draugams ir, žinoma, treneriui R.Sausaičiui, kuris ją ilgai ir atkakliai vedė auksinio pjedestalo link. Pasak Živilės, būtent treneris įkalė į galvą, kad ji gali iškovoti auksą. Kalbėdama apie šeštadienio pergalę geležinė coliukė džiaugėsi viskuo - puikia trasa, idealia danga, varžovėmis, kurios posūkiuose nesistumdė, ir itin palankiu oru. Živilei viskas tiko. Ir ji šimtu procentų išnaudojo situaciją.

Pasiėmė, ko atvyko

LLAF internetinei svetainei čempionės treneris R.Sausaitis papasakojo, kad jie į Barseloną atvyko iškovoti ne medinio medalio, o pasiimti tikrojo. Ir pasiėmė. Mat iš anksto suplanavo, kad likus maždaug 15 km Živilė bandys atitrūkti. Ir jai puikiai pavyko tai padaryti 28-ame kilometre. R.Sausaitis teigė, jog paskutinius 5-6 km sportininkė jau bėgo savo malonumui. Apie ateities planus treneris kalbėjo labai aptakiai, nes, pasak jo, negalima planuoti įvykių dvejiems metams į priekį - tai per ilga distancija. Tačiau apie Londono olimpiadą R.Sausaitis pasakė taip: "Atėnų žaidynėse Živilė buvo 14-a, Pekino olimpiadoje - 11-a, Londone norėtume patekti į šešetuką."

V.Alekna - penktas

Vakar vėlai vakare vyko disko metikų finalas. Per jį titulą gynė dukart pasaulio ir dukart olimpinis čempionas 38-erių V.Alekna, kvalifikacijos varžybose šeštadienį įrankį paskutiniu, trečiuoju, bandymu nusviedęs 63,93 metro. Sekmadienį finale jis liko penktas. Geriausiu, penktuoju, bandymu įrankį lietuvis nusviedė 64,64 m. Čempiono titulą iškovojo Pekino žaidynių nugalėtojas lenkas Piotras Malachovskis - 68,87 m, sidabrą pelnė vokietis Robertas Hartingas - 68,47 m, bronza džiaugėsi į didįjį sportą grįžęs vengras Robertas Fazekašas - 66,43 m. Ketvirtas liko estas Gerdas Kanteris - 66,20 m. Kitas mūsų šalies diskininkas, čempionato debiutantas 26-erių Aleksas Abromavičius po atrankos bendrojoje įskaitoje užėmė 29-ąją (58,03 m) vietą tarp 32 dalyvių.

Šuolių į tolį sektoriuje 27 metų Povilui Mykolaičiui iki finalo pritrūko 4 centimetrų. Per kvalifikacijos varžybas jis nušoko 7,94 m ir, pakartojęs asmeninį sezono rekordą, bendrojoje įskaitoje liko 13-as tarp 31 dalyvio.

Lietuvos sprinterių kvartetas - Silva Pesackaitė, Edita Kavaliauskaitė, Sonata Tamošaitytė ir Lina Grinčikaitė - nepateko į estafetės 4x100 m bėgimo finalą. Jos distanciją įveikė per 44,13 sek. ir pirmąjį bėgimą baigė penktos, o bendrojoje įskaitoje liko vienuoliktos tarp aštuoniolikos komandų.