Debiutantė įsiveržė į sprinto žvaigždyną

2008 08 18 0:00
L.Grinčikaitė (kairėje) puikiai susidorojo su olimpinio debiuto jauduliu.

Jauna sprinterė iš Klaipėdos Pekine pasiekė tai, ko iki šiol nesugebėjo padaryti nė viena Lietuvos atletė.

21-erių Pekino žaidynių debiutantė Lina Grinčikaitė prasiveržė į prestižiškiausios lengvosios atletikos rungties - 100 m bėgimo - pusfinalį ir bendrojoje įskaitoje užėmė keturioliktąją vietą. Daugelis tikėjosi, kad pusfinalyje mūsų sprinterė pagerins Lietuvos rekordą. Bet ar ne per daug norime iš jaunos bėgikės? Tai, ką ji pasiekė savo pirmosiose olimpinėse žaidynėse, yra fantastiška. Banalu kartoti nuvalkiotą frazę, tačiau Edmundas Norvilas ir jo auklėtinė L.Grinčikaitė atvertė naują puslapį mūsų šalies sporto istorijoje.

Iki šiol geriausiai šioje rungtyje buvo pasirodžiusi Agnė Eggert (Visockaitė) - Atėnų olimpiadoje ji pateko į ketvirtfinalį ir užėmė 33-iąją vietą. Tada mums tai atrodė itin didelis laimėjimas. Beje, Agnei iki šiol priklauso Lietuvos moterų 100 m bėgimo rekordas - 11,29 sekundės.

Vakar vykusį 100 m finalinį bėgimą laimėjo jamaikietė Shelly Ann Fraser - 10,78 sekundės. Sidabro medalius iškovojo kitos dvi Jamaikos sprinterės - Sherone Simpson ir Kerron Stewart, jos distanciją įveikė per tokį patį laiką (10,98 sek.). Taigi bronza šį kartą niekam nebuvo įteikta.

Vieta svarbesnė už rezultatą.

Vakar per pusfinalį Lina nuotolį nubėgo per 11,50 sekundės. Lietuvė, aplenkusi varžoves iš Bulgarijos ir Ganos, liko šešta, o bendrojoje įskaitoje - keturiolikta. Vietos finale Linai nebūtų garantavęs net šeštadienį ketvirtfinalyje pasiektas asmeninis rekordas - 11,33 sek., kai ji per savo bėgimą užėmė antrąją vietą (mūsiškę aplenkė tik amerikietė Torri Edwards - 11,31 sek.). Bendrojoje įskaitoje tarp visų į pusfinalį patekusių sprinterių L.Grinčikaitė buvo penkiolikta. Per kvalifikacinį bėgimą Lina įveikė nuotolį trečia (11,43 sek.), tad ši vieta ir atvėrė jai kelią į ketvirtfinalį. Lietuvę aplenkė Bahamų salų sprinterė Chandra Sturrup (11,30 sek.) ir Kelly-Ann Baptiste (11,39 sek.) iš Trinidado ir Tobago.

Geriau nei Atėnuose

Užvakar visi laukėme dar vienos staigmenos, bet stebuklo neįvyko. Vienai geriausių Europos maratonininkių 29 metų Lietuvos moterų maratono rekordininkei (2.25:15 - 2005-ųjų lapkričio 20 dieną Tokijuje) Živilei Balčiūnaitei per olimpinį 42,195 km bėgimą nepavyko įsiterpti į greičiausių stajerių aštuntuką. Tačiau jos pasirodymas

maratono gerbėjų nenuvylė - pelnyta išties aukšta 11-oji vieta (2.29:33). Prieš ketverius metus debiutuodama Atėnų žaidynėse Živilė užėmė 14-ąją vietą (2.35:01). Kita Lietuvos maratonininkė, žaidynių debiutantė 27-erių Rasa Drazdauskaitė distanciją baigė 37-a (2.35:09) tarp 69 finišavusių bėgikių (startavo 81). Beje, tai buvo tik trečias maratonas per visą Rasos sportinę karjerą.

Olimpinio maratono čempione tapo rumunė Constantina Tomescu (2.26:44), vicečempione - Kenijos stajerė Catherine Ndereba (2.27:06), bronzą iškovojo Kinijos atstovė Zhou Chunxiu (2.27:07).

E.Balčiūnaitės paraiška

Pekino olimpiados 800 m bėgimo rungtyje nudžiugino jaunoji šiaulietė Eglė Balčiūnaitė. Devyniolikmetė per atrankos bėgimą pagerino asmeninį rekordą - nuotolį įveikė per 2:00,15 ir pateko į pusfinalį. Taigi po daugelio metų šiemet Pekino žaidynėse vėl išvydome Lietuvos atstovę, dalyvaujančią šios rungties pusfinalyje. 1972-ųjų žaidynėse Miunchene Nijolė Sabaitė (Razienė) bėgdama šią distanciją iškovojo olimpinį sidabrą (1:58,7). O Lietuvos rekordininkė iki šiol tebėra Dalia Matusevičienė (1:56,7 -

1988 06 25).

Užvakar 800 m rungties pusfinalyje E.Balčiūnaitė liko septinta (2:02,59 sek.) ir finalo nepasiekė. Galutinėje įskaitoje tarp 42 bėgikių ji užėmė 22-ąją vietą. Nors jaunoji sportininkė olimpiadoje pateko tik į trečią dešimtuką, per metus padaryta didžiulė pažanga yra rimta Eglės paraiška į ateities aukščiausio rango varžybas. Moterų 800 m bėgimo finalas vyks šiandien.

R.Troup pagerino rekordą

31-erių Rasa Troup penktadienį net 14,01 sekundės pagerino 3000 m kliūtinio bėgimo Lietuvos rekordą. Deja, į Pekino olimpinių žaidynių finalą talentinga bėgikė nepateko. Nuotolį R.Troup įveikė per 9:30,21 ir trečią atrankos bėgimą baigė aštunta, o bendrojoje įskaitoje liko devyniolikta tarp 47 finišavusių sportininkų (startavo 51 atletė).

.......

Šoko terapija

Šeštadienį šoką patyrė mūsų septynkovininkių gerbėjai, kurie, ne paslaptis, net medalio tikėjosi iš rugpjūčio 12 dieną 29-ąjį gimtadienį šventusios Atėnų olimpinės vicečempionės Austros Skujytės.

Penktadienį po keturių rungčių A.Skujytė buvo trylikta (3702 taškai), o Europos jaunimo (iki 23 metų) ir universiados čempionė 23 metų Viktorija Žemaitytė (3496 taškai) užėmė 27-ąją vietą.

Šeštadienį iš ryto abi Lietuvos daugiakovininkės per penktą rungtį surengė savo gerbėjams tikrą šoko terapijos seansą - šuolių į tolį sektoriuje per visus tris bandymus jos peržengė atsispyrimo lentelę ir buvo priverstos pasitraukti iš varžybų. Štai kaip kartais baigiasi ketverių metų triūsas. Sporto varžybose ir atletai, ir jų gerbėjai turi būti viskam pasirengę.

Septynkovės olimpine čempione tapo ukrainietė Natalija

Dobrynska (6733 tšk.). Ji vos 33 taškais aplenkė savo tėvynainę Liudmilą Blonską (6700 tšk.). Bronza atiteko amerikietei Hyleas Fountain (6619 tšk.). Latvijos lengvaatletė Aiga Grabustė, surinkusi 6050 taškų, liko 20-a tarp 35 varžybas baigusių (startavo 43) sportininkių.

V.Alekna atliko formalumą

Šeštadienį disko metikų kvalifikacinėse varžybose antrą kartą olimpinio čempiono titulą ginsiantis Virgilijus Alekna lengvai atliko savo užduotį - jau pirmu bandymu užsitikrino vietą finale. Jo diskas nuskriejo 65,84 m, o tai 1,34 m viršijo kvalifikacinį normatyvą. Taigi tituluotasis lietuvis tik atėjo į stadioną ir netrukus jį paliko ramus bei garantuotas. O tikroji kova laukia jau rytoj. 23 metų Zinaida Sendriūtė disko metikių kvalifikacinėse varžybose finalo nepasiekė - įrankį nuskraidino tik 54,81 m ir užėmė 33-iąją vietą tarp 37 atlečių. Kad patektų į finalinį dvyliktuką, Z.Sendriūtei pritrūko net 5,47 metro. Akivaizdu, jog ši sportininkė per anksti gavo kelialapį į aukščiausio rango varžybas, nors tokia patirtis jai bus labai naudinga ateityje.

Ėjikas - 35-as

Mūsų šalies ėjikas 22-ejų Marius Žiukas vyrų 20 km sportinio ėjimo varžybose vienintelis atstovavo Lietuvai ir užėmė 35-ąją vietą tarp 49 finišavusių atletų (startavo 51), jo laikas - 1.25:36. Čempiono titulą iškovojo 2006-ųjų Europos vicečempionas iš Rusijos 21 metų Valerijus Borchinas (1.19:01). Jis 14 sekundžių aplenkė antrojoje vietoje likusį triskart šios rungties pasaulio čempioną Jeffersoną Perezą iš Ekvadoro. Bronza atiteko australui Jaredui Tallentui (1.19:42).