LENGVOJI ATLETIKA

Juodi scenarijai dažnai nesikartoja

2009 08 19 0:00
J.Isimbajeva: "Man labai gėda. Žinau, kaip visi laukė mano pergalės."

Berlyne vykstančiame pasaulio lengvosios atletikos čempionate šį vakarą į kovą dėl medalio stos didžioji mūsų viltis - Europos, dukart pasaulio ir dukart olimpinis čempionas Virgilijus Alekna.

Vakar atrankos varžybose dalyvavo trys Lietuvos atletai - disko metikas V.Alekna ir bėgikės Irina Krakoviak (1500 m) bei Sonata Tamošaitytė (100 m b/b). Du pirmieji sėkmingai įveikė kvalifikacijos barjerą.

V.Alekna nepersistengė.

Lietuvos rinktinės lyderis 37-erių V.Alekna B grupėje jau pirmuoju bandymu įvykdė normatyvą - jo diskas nuskriejo 65,04 m (normatyvas - 64,50 m). Atrankos varžybose Virgilijus nepersistengė, jėgas kaupė finalui. Retai iš pasaulio čempionatų be apdovanojimų grįžtantis V.Alekna šį vakarą taip pat sieks medalio. Bet kokios spalvos. Svarbiausia, kad jį iškovotų. Mat dviejuose iš septynių pasaulio čempionatų Virgilijui buvo skirtas juodas scenarijus - 1999 ir 2007 metais jis liko ketvirtas (1995-ųjų čempionato, kur V.Alekna užėmė 19 vietą, neskaičiuojame, nes tai buvo jo debiutas). Visa laimė, kad juodi scenarijai žvaigždėms dažnai nesikartoja.

B grupėje toliau už lietuvį įrankį nusviedė vengras Zoltanas Kovago (65,58 m) ir amerikietis Jarredas Rome'as (65,51 m). B grupėje V.Aleknos rezultatas buvo trečias, o tarp 30 kvalifikacijos dalyvių - šeštas. Geriausias V.Aleknos rezultatas šį sezoną - 69,59 m.

A grupėje toliausiai skriejo vokiečio Roberto Hartingo diskas (66,81 m). Pasaulio ir olimpinio čempiono esto Gerdo Kanterio rezultatas buvo antras (66,73 m). Į šį vakarą vyksiantį finalą (pradžia 21.10 val.) pateko 12 disko metikų, iš jų tik 7 įvykdė normatyvą.

Nepasisekė V.Aleknos bičiuliui estui Aleksandrui Tammertui, kuris atrankos varžybose liko tryliktas (62,24 m).

Sėkminga - ilgesnė distancija

Antradienį pirmoje atrankos grupėje bėgusi 32 metų I.Krakoviak 1500 m distanciją įveikė per 4:08,96 ir užėmė šeštą vietą, tai jai garantavo kelialapį į pusfinalį. Bendrojoje įskaitoje Lietuvos bėgikė užėmė 17 vietą. Penktadienį pusfinalyje varžysis 24 sportininkės iš 42 startavusiųjų atrankos varžybose. Primename, jog praėjusį sekmadienį I.Krakoviak 800 m bėgimo distancijoje neįveikė kvalifikacijos barjero.

Pasaulio čempionato debiutantė, šių metų pasaulinės universiados vicečempionė 22-ejų Sonata Tamošaitytė vakar antrajame 100 m b/b atrankos bėgime (iš viso jų buvo penki) užėmė 7 vietą (13,44 sek.) ir nepateko į kitą etapą - bendrojoje įskaitoje tarp 40 atlečių buvo 31-a.

Prie suskilusios geldos

Viena iškiliausių visų laikų lengvaatlečių - dukart olimpinė (2004 ir 2008 m.) ir dukart pasaulio (2005 ir 2007 m.) šuolio su kartimi čempionė, daugkartinė planetos rekordininkė 27-erių Jelena Isimbajeva pirmadienį privertė iš nuostabos atsilošti ne tik sausakimšą Berlyno stadioną, bet ir milijonus savo gerbėjų tėvynėje Rusijoje bei visame pasaulyje. Tituluotoji gražuolė finale neįveikė pradinio 4,75 m aukščio ir liko prie suskilusios geldos. Vienintelę moterį pasaulyje, įveikusią 5 m aukščio ribą (jai priklausantis planetos rekordas - 5,05 m), pirmadienį "sudegino" per didelis pasitikėjimas savo jėgomis. Tai buvo pirmoji J.Isimbajevos nesėkmė aukščiausio lygio varžybose nuo 2003 metų.

Po fiasko J.Isimbajeva kalbėjo: "Tikriausiai atėjo metas pralaimėti, nes negalima visąlaik pirmauti ir gerinti rekordus. Kažkas nepavyko. Per apšilimą bandymas buvo puikus - peršokau 4,70 m ir pasitikėjau savimi. Tikėjau, kad laimėsiu. Tai likimas. Kitaip to nepaaiškinsiu. Man labai gėda. Žinau, kaip visi laukė mano pergalės, rekordo. Tai tarsi sapnas, kuriame manęs nėra."

Paklausta, kodėl startuodama pasirinko gana rizikingą aukštį - 4,75 m, pasaulio rekordininkė atsakė: "4,65 m - ne tas aukštis, kuriuo turėčiau pradėti ir juo labiau baigti varžybas. Sidabras ir bronza manęs netenkino, o laimėti įveikus 4,65 m aukštį - nerealu. Todėl kai Rogovska pirmuoju bandymu peršoko į 4,75 m aukštį iškeltą kartelę, nutariau rizikuoti - per kitus du mėginimus bandžiau įveikti 4,80 m. Manau, jog taktiškai viską dariau teisingai."

Po šios nesėkmės J.Isimbajeva prisipažino, kad jai gėda pažvelgti į akis savo treneriui Vitalijui Petrovui, kuris, beje, išugdė legendinį Sergejų Bubką - šios rungties planetos rekordininką.

Šuolio su kartimi pasaulio čempione tapo 28-erių lenkė Anna Rogowska (4,75 m). Iki šiol jos didžiausias laimėjimas buvo trečioji vieta 2004 metų Atėnų žaidynėse.

Dar vienas smūgis

Užvakar Rusija patyrė dar vieną smūgį į paširdžius - pirmadienį nuplaukė planuotas aukso medalis moterų 3000 m kliūtinio bėgimo finale. Favorite laikyta olimpinė čempionė Gulnara Galkina-Samitova distanciją įveikė tik ketvirta (9:11,09). Tiesa, medalio Rusija vis dėlto sulaukė - šioje rungtyje sidabrą iškovojo Julija Zarudneva (Rusija) 9:08,39. O nugalėtoja tapo Pekino olimpiados vicečempionė 33 metų Ispanijos bėgikė Marta Dominguez.

Prestižiškiausioje rungtyje - 100 m sprinto varžybose tarp moterų triumfavo 22 metų Pekino olimpiados čempionė Shelly-Ann Fraser iš Jamaikos. Diena anksčiau šią rungtį laimėjo ir pasaulio rekordą pagerino jos tėvynainis Usainas Boltas (9,58 sek.). O planetos čempionės titulą gynusi taip pat jamaikietė Veronica Campbell-Brown finale liko tik ketvirta (10,95 sek.).

Moterų trišuolio rungtyje čempionės titulą apgynė 24-erių kubietė Yargelis Savigne (14,95 m).

Kaip jau įprasta, 10 000 m distancijos paskutiniame rate įspūdingai spurtavo 27-erių Kenenisa Bekele iš Etiopijos. Jis ketvirtą kartą iš eilės iškovojo pasaulio čempiono titulą. Dukart olimpinis čempionas K.Bekele šį sykį 10 kilometrų nubėgo per 26:46,31 ir pagerino pasaulio čempionatų rekordą. Be to, jis pratęsė nuo 2003-iųjų rugpjūčio tebesitęsiančią savo pergalių seriją aukščiausio lygio varžybose.

Vyrų kūjo metimo planetos čempionu tapo Pekino žaidynių nugalėtojas 29 metų Primožas Kozmusas iš Slovėnijos. Jo įrankis nuskriejo 80,84 m. Tai - net 1,54 m toliau už sidabrą pelniusio 2000 metų Sidnėjaus olimpinio čempiono lenko Szymono Ziolkowskio geriausiai atliktą bandymą.