Paieška
LIETUVAGIMTASIS KRAŠTASISTORIJAEKONOMIKAKOMENTARAIPASAULISGYNYBAŠEIMA IR SVEIKATA
ŠVIETIMASŽMONĖSKULTŪRASPORTASGAMTA IR AUGINTINIAIĮDOMYBĖSMOKSLAS IR ITMULTIMEDIJA
LIETUVA

Konservatoriai susikibo dėl pavardžių rašybos

 
2017 03 17 10:30
Alinos Ožič nuotrauka

Grupė konservatorių skubiai parengė naują asmenvardžių rašybos įstatymo projektą. Tokiu būdu bandoma užbėgti už akių partijos kolegos Andriaus Kubiliaus vadovaujamos parlamentinės grupės iniciatyvai teikti svarstyti liberalesnį, analogišką socialdemokratų projektui šio teisės akto variantą.

Seime gausėja asmenvardžių rašybą reguliuojančių, bet vis nepriimamų įstatymo projektų.

Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų (TS-LKD) frakcijos narių parengtame naujame Vardų ir pavardžių rašymo asmens dokumentuose įstatymo projekte iš esmės ketinama eiti tokiu pat keliu, kokį dar 2015-ųjų rudenį siūlė visuomenininkai, surinkę 70 tūkst. piliečių parašų. Tačiau šios Seimui pateiktos Asmens tapatybės kortelės ir paso įstatymo pataisos kol kas nepajudėjo iš mirties taško. Jų, kaip ir konservatorių projekto, esmė – pagrindiniame asmens oficialių dokumentų puslapyje vardai ir pavardės būtų rašomi tik valstybinės lietuvių kalbos abėcėlės raidėmis pagal tarimą, o įrašai nevalstybine kalba galėtų būti paso papildomų įrašų puslapyje arba tapatybės kortelės antroje pusėje.

Tačiau netrukus dienos šviesą turėtų išvysti socialdemokratų Irenos Šiaulienės ir Gedimino Kirkilo praėjusią Seimo kadenciją parengto projekto, kuriuo mėginama įteisinti galimybę asmens dokumentuose Lietuvos piliečių vardus ir pavardes rašyti pagal originalų šaltinį lotyniško pagrindo rašmenimis, atmaina. Tokios iniciatyvos ėmėsi Seimo Gegužės 3-iosios grupės pirmininkas konservatorius Andrius Kubilius.

Skubėti negalima

Pasak vieno iš naujojo TS-LKD frakcijos atstovų projekto autorių Audroniaus Ažubalio, naujausias variantas atitinka visas Konstitucijos normas bei įstatymų nuostatas, atliepia tūkstančių piliečių valią, kurią šie patvirtino savo parašais. Taip pat atsižvelgiama į naujausius Vyriausiojo administracinio teismo nutarimus, kuriuose konstatuota, kad pavardės nelietuviškais rašmenimis gali būti rašomos ne pirmajame asmens dokumento puslapyje. Vis dėlto pats A. Ažubalis mano, kad pastaruoju metu vėl aktyviai pradėtą eskaluoti pavardžių rašymo problemą reikėtų kuriam laikui atidėti.

„Jau daug metų vyksta diskusijos šia tema. Mano nuomone, neradus sutarimo, šį klausimą būtų išmintingiausia tiesiog palikti ramybėje, kol nusistovės aiški visuomenės nuomonė“, – „Lietuvos žinioms“ sakė A. Ažubalis. Jo teigimu, nereikalingas skubėjimas gali lemti tokį rezultatą, koks buvo A. Kubiliaus Vyriausybės metu, kai iš esmės neparengtas klausimas buvo pateiktas Seimui ir „apmaudžiai sutapo su mūsų didelio bičiulio Lecho Kaczynskio vizitu Lietuvoje“. „Tokių klaidų, skubotumo, improvizacijų labai jautriomis temomis ypač šiandien, tokioje įkaitusioje atmosferoje, Lietuvoje reikėtų vengti“, – tvirtino buvęs užsienio reikalų ministras.

Anot jo, viešas nesutarimo vienu ar kitu klausimu eskalavimas nestiprina valstybės pozicijos tarptautinėje erdvėje. Todėl A. Ažubalis stebėjosi tiek parlamentinės Gegužės 3-iosios grupės iniciatyvomis, tiek šią savaitę išplatintu viešu žinomų žmonių kreipimusi dėl asmenvardžių rašybos.

Andrius Kubilius: „Dabar yra painiava, dėl kurios pirmiausia kenčia Lietuvos piliečiai, ypač už užsieniečių ištekėjusios moterys, jų vaikai.“

Apibrėš konkrečiai

A. Kubiliaus teigimu, jo vadovaujamos grupės parengtas projektas turi nemažai panašumų su socialdemokratų parengtu dokumentu, tačiau yra konkretesnis, tiksliai atspindi tai, ką nurodė Konstitucinis Teismas (KT) ir Valstybinė lietuvių kalbos komisija (VLKK). „Dar 2014 metais KT paskelbė, kad jei VLKK nustato kokias nors įstatymo išimtis, pagal kurias asmens dokumentuose galima rašyti w,q ar x, tai turi būti įgyvendinta. Gaila, kad iki šiol tai nepadaryta“, – „Lietuvos žinioms“ sakė A. Kubilius.

Pasak jo, priėmus numatytas išimtis įtvirtinančias pataisas, pavardes lotyniškos abėcėlės raidėmis būtų galima rašyti ir pirmajame paso puslapyje. „Dabar yra painiava, dėl kurios pirmiausia kenčia Lietuvos piliečiai, ypač už užsieniečių ištekėjusios moterys, jų vaikai“, – pabrėžė Seimo narys. Anot jo, praėjusią Seimo kadenciją svarstytame socialdemokratų projekte trūko aiškumo, nes dokumentas buvo parengtas dar iki paskelbiant KT išaiškinimą. A. Kubilius tikino, kad įstatymo projektas jau beveik parengtas, artimiausiu metu jis bus teikiamas Seimui.

Išplatino kreipimąsi

Gausus būrys žinomų šalies kultūros, švietimo, mokslo, visuomenės veikėjų šią savaitę išplatino kreipimąsi į šalies vadovus prašydami pagal turimą kompetenciją baigti jau daugiau nei 25 metus trunkantį „tyčiojimąsi iš mūsų valstybės piliečių ir pagaliau įtvirtinti civilizuotą asmenvardžių rašybą naudojant lotyniškosios abėcėlės raides q, x ir w tvarką tais atvejais, kai dėl šių Lietuvos piliečių kilmės, istorinių protėvių ir šeiminio statuso, pagrįstų pirminių tapatybės dokumentų (išduotų gimimo ir santuokos liudijimų, įstatymo leidžiamais atvejais turimų kitos valstybės pasų) šios raidės yra būtinos jų vardų ir pavardžių rašyboje“.

Prašoma „atsižvelgti ne į emocijomis ir draudimais pagrįstą pseudolietuvybės demagogiją, vedančią į mūsų visuomenės skaldymą ir dalies jos akivaizdų diskriminavimą, bet į konkrečius Lietuvos raštijos ir teisės istorijos bei dabarties socialinės bei teisinės tikrovės faktus“.

DALINTIS:
 
SPAUSDINTI
LIETUVA
Rubrikos: Informacija:
EkonomikaGamta ir augintiniaiGimtasis kraštasGynybaKontaktai
ĮdomybėsIstorijaJurgos virtuvėKomentaraiReklaminiai priedai
KonkursaiKultūraLietuvaMokslas ir ITPrenumerata
PasaulisSportasŠeima ir sveikataŠvietimasKarjera
TrasaŽmonės
Visos teisės saugomos © 2013-2017 UAB "Lietuvos žinios"