Paieška
LIETUVAGIMTASIS KRAŠTASISTORIJAEKONOMIKAKOMENTARAIPASAULISGYNYBAŠEIMA IR SVEIKATA
ŠVIETIMASŽMONĖSKULTŪRASPORTASGAMTA IR AUGINTINIAIĮDOMYBĖSMOKSLAS IR ITMULTIMEDIJA
LIETUVA

Kovoja dėl stogo virš galvos

 
2016 05 05 6:00
Romo Jurgaičio (LŽ) nuotraukos

Gegužės 4–6 dienomis valstybės įmonė Turto bankas (TB) viešuose aukcionuose pardavinėja beveik pusšimtį butų Vilniuje ir kituose šalies miestuose, nors juose iki šiol gyvena atsargos karių – Lietuvos kariuomenės kūrėjų – šeimos.

Skirdama tarnybinius butus kariškių šeimoms prieš daugiau kaip du dešimtmečius valstybė garantavo, kad pasibaigus tarnybai jie galės likti gyventi. Tačiau šiomis dienomis ne viena dešimtis dabar jau atsargos karių dėl butų, kuriuose gyvena apie porą dešimtmečių, priversti kautis aukcione, o pralaimėjusieji turės išsikraustyti iš namų.

Tuo pasipiktinę į atsargą išėję kariškiai ir juos palaikantys žmonės vakar sostinėje, Vinco Kudirkos aikštėje, prie Vyriausybės, surengė piketą. Antras piketas, kuriame bus reiškiamas pasipiktinimas ir dėl tarnaujančių, ir dėl į atsargą išėjusių karių socialinių garantijų mažinimo, šiandien rengiamas prie Krašto apsaugos ministerijos (KAM), o rytoj – prie prezidentūros.

Pasijuto apgauti

Grėsmė atsidurti gatvėje po dešimtmečių tarnybos Lietuvai yra kilusi maždaug 100 atsargos karių, daugiausia karininkų – Nepriklausomos Lietuvos kariuomenės kūrėjų. TB jau kuris laikas pardavinėja KAM jam perduotus butus, kurių daugelyje vis dar glaudžiasi atsargos kariai. Gyventojams nurodoma išsikraustyti, o anksčiau įstatymais jiems garantuotą pastogę dabar jau išsipirkti bendra tvarka rinkos kainomis.

Šiandien toks pat likimas laukia ir dviejų kambarių buto Vilniuje, Jono Kairiūkščio gatvėje, kuriame gyvena Romo Urbonavičiaus šeima. Atsargos karininkas vakar sakė numatęs dalyvauti aukcione, nors butas, kuriame gyvena su šeima, įvertintas pradine Urbonavičiams gana nemenka suma – 39 tūkst. eurų. Atsargos karininko šeima, auginanti ir nepilnamečius vaikus, kitos galimybės išsaugoti gyvenamąjį būstą paprasčiausiai neturi. Išsikelti kitur – taip pat. „Bandėme įvairius būdus. Siekėme, kad aukcionas būtų atidėtas, t. y. nukeltas vėlesniam laikui. Rašėme net prezidentei, tačiau viskas veltui“, – „Lietuvos žinioms“ kalbėjo R. Urbonavičius.

Pasak jo, tikimybė, kad pavyks laimėti, sunkiai nuspėjama. Pavyzdžiui, Urbonavičių kaimynui išsipirkti butą pavyko tik tada, kai kainą nuo 39 tūkst. pakilo iki 41 tūkst. eurų. Tokią pinigų sumą surinkti į atsargą išėjusiems kariams yra gana sudėtinga. „Tačiau lendame į skolas ir bandome išsipirkti namus, nes kitaip būsime išmesti į gatvę“, – teigė pašnekovas.

Trūksta politinės valios

Protestuojančių atsargos karių atstovai vakar buvo susitikę su Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos, TB atstovais. Kaip LŽ sakė VšĮ Karių teisių gynimo centro vadovas Laimonas Jakas, viena iš opiausių susitikime gvildentų temų – atsargos karių butų aukcionai. Deja, susitarti, kad jau vykstantys buvusių tarnybinių butų aukcionai būtų sustabdyti ar bent jau atidėti vėlesniam laikui, nepavyko. „TB atstovai paaiškino, kad jie yra priversti vykdyti aukcionus, nes iš KAM yra perėmę turtą, kurį dabar privalo parduoti“, – „Lietuvos žinioms“ tvirtino L. Jakas. Jis pabrėžė, kad KAM yra nusiteikusi prieš aukcionų stabdymą ir butų su gyventojais pardavimo atidėti neketina.

Laimonas Jakas.
Laimonas Jakas.

Per šias tris dienas TB yra paskelbęs 47 butų, kuriuose gyvena kariškių šeimos, aukcionus. Norą juose dalyvauti ir įsigyti butus, be atsargos kariškių, yra pareiškę dar 116 asmenų. Pradinė butų pardavimo kaina – 39–49 tūkst. eurų. Todėl didelė tikimybė, kad butai atiteks daugiau pinigų turintiems pirkėjams, o kariuomenės kūrėjų šeimos bus priverstos išsikraustyti.

„Ketvirtadienį iš ryto susitiksime su krašto apsaugos ministru Juozu Oleku ir bandysime dar kartą kalbėtis, ieškoti būdų, kaip pagelbėti parduodamuose butuose gyvenančioms atsargos karių šeimoms“, – sakė L. Jakas, bet čia pat prisipažino nebededantis daug vilčių į šį susitikimą. Juk, anot jo, KAM nuo šios problemos sprendimo tiesiog „nusiplovė“ perdavusi butus TB. Tad dabar viskas šios institucijos ir Vyriausybės rankose.

L. Jakas teigė, kad bus siekiama likusius neparduotus butus, kurie prieš beveik porą dešimtmečių buvo skirti kariškiams kaip tarnybiniai butai, garantuojant, jog ir išėję į atsargą galės juose gyventi, vėl grąžinti KAM. Tačiau tokiam žingsniui turi ryžtis Vyriausybė. „Techninių problemų stabdyti aukcionus nėra, tereikia politinės valios“, – tikino VšĮ Karių teisių gynimo centro vadovas.

Teise į tarnybinius butus pasinaudojo 1000 karių

Garantija, kad baigę tarnybą galės toliau gyventi tarnybiniuose butuose, Lietuvos kariuomenės kūrėjams suteikta 1992 metais priimtu ir iki 2001-ųjų galiojusiu Civiliniu kodeksu. Jis numatė tarnybinės gyvenamosios patalpos nuomininko, išėjusio į senatvės pensiją, teisę būti iškeldintam iš tarnybinių patalpų tik jam suteikiant kitą gyvenamąją patalpą.

Tačiau 2012 metais Seimui priėmus Krašto apsaugos sistemos organizavimo ir karo tarnybos įstatymo (KASOKTĮ) pataisas, tarnybinių butų buvo atsisakyta. Kaip „Lietuvos žinioms“ aiškino krašto apsaugos ministro patarėjas viešiesiems ryšiams Vaidotas Linkus, visiems to pageidaujantiems kariams nebuvo galimybės suteikti tokio pobūdžio socialinės garantijos. Tad didžioji dalis krašto apsaugos sistemos tarnybinių butų perduota kitoms institucijoms. „Perdavus tarnybinius butus Turto bankui, dalį tarnybinių butų jau įsigijo juose gyvenantys asmenys per banko skelbiamus aukcionus. Šiuo metu liko ne itin daug Lietuvos kariuomenės kūrėjų, jų giminaičių ar buvusių sutuoktinių, kuriems yra sudarytos galimybės gyventi šiuose butuose iki pat jų pardavimo aukcione, kuriame jie taip pat gali dalyvauti“, – teigė V. Linkus.

Pasak jo, tarnybiniai butai buvo skiriami tarnaujantiems Lietuvos kariuomenėje. Šia socialine garantija pasinaudojo apie 1000 karių. Esą absoliuti dauguma karių baigę tarnybą paliko tarnybinius butus naudotis kitiems tarnaujantiems kariams ir tik dalis baigusiųjų tarnybą iš tarnybinių butų neišsikėlė arba juos užleido savo artimiesiems.

Siūlo nesitaikstyti

Seimo Nacionalinio saugumo ir gynybos komiteto (NSGK) pirmininkas Artūras Paulauskas LŽ vakar teigė, kad KAM pozicijos Lietuvos kariuomenės kūrėjų atžvilgiu negalima vadinti sąžininga. Anot jo, šiuo metu kaip tik rengiamos, derinamos ir netrukus bus registruotos KASOKTĮ pataisos, sudarysiančios galimybę šiems nusipelniusiems Lietuvos kariuomenei žmonėms likti gyventi tuose būstuose, kuriuos jie yra gavę kaip tarnybinius butus.

„Kol šios pataisos nepriimtos Seime, manau, yra vienintelis kelias – stabdyti paskelbtus aukcionus. Tačiau tai gali padaryti tik teismas, į kurį turėtų kreiptis šiuo metu minėtuose butuose gyvenantys žmonės“, – patarė NSGK pirmininkas.

DALINTIS:
 
SPAUSDINTI
LIETUVA
Rubrikos: Informacija:
EkonomikaGamta ir augintiniaiGimtasis kraštasGynybaKontaktai
ĮdomybėsIstorijaJurgos virtuvėKomentaraiReklaminiai priedai
KonkursaiKultūraLietuvaMokslas ir ITPrenumerata
PasaulisSportasŠeima ir sveikataŠvietimasKarjera
TrasaŽmonės
Visos teisės saugomos © 2013-2017 UAB "Lietuvos žinios"