LIETUVA

Mes važiuojame į Kauną!

2011 09 12 0:00
Šiandien Vilniuje baigiasi "EuroBasket 2011" antrasis etapas, o jau poryt Kaune aštuonios stipriausios ekipos pradės kovę dėl Europos vyru krepšinio čempionato apdovanojimų. Vakar paskutinėse E grupės rungtynėse Lietuvos rinktinė dėl kelialapio į ketvirtfinalį susikovė su Vokietijos komanda.
Joe Klamaro nuotrauka

Lietuvos krepšininkai prieš paskutines "EuroBasket 2011" antrojo etapo E grupės rungtynes su Vokietija žinojo, kad net pralaimėję nedideliu taškų skirtumu pateks į ketvirtfinalį. Tačiau turnyro šeimininkai dalinti dovanų varžovams vakar nebuvo nusiteikę.

Patekti į finalinį aštuntuką lietuviai galėjo net ir pralaimėję vokiečiams 10 taškų skirtumu. Bet treneris tokių variantų nė nesvarstė.

"Net negalvojame apie tai. Mes laimėsime prieš Vokietiją", - dar penktadienį užtikrintai pareiškė K.Kemzūra. Ir savo pažadą tesėjo.

Supančiojo lyderį

Vakar vėlai vakare Lietuvos krepšininkai palaužė Vokietijos rinktinę rezultatu 84:75. Šiuo pralaimėjimu Vokietija baigė pasirodymą Europos čempionate.

Pergalė paskutinėse E grupės rungtynėse nebuvo lengva. Vokiečiai per visas rungtynes alsavo lietuviams į nugarą, o kartais net patys išsiverždavo į priekį. Lietuvos rinktinei atitrūkti pavyko tik pačioje dvikovos pabaigoje, kai kelis labai svarbius metimus pataikė Jonas Valančiūnas, vokiečiai ėmė gelbėtis pražangomis. Tačiau Šarūno Jasikevičiaus ranka metant baudas nedrebėjo. Viena iš pagrindinių pergalės priežasčių buvo ta, kad pavyko sustabdyti Vokietijos rinktinės lyderį Dirką Nowitzkį. Pasikeisdami prieš jį įnirtingai gynėsi Darius Songaila ir Paulius Jankūnas. Pirmuosius taškus D.Nowitzkis pelnė baudų metimais, kai buvo sužaista beveik 14 minučių. Vėliau NBA čempionas įsimėtė ir surinko 16 taškų, tačiau jo pataikymo procentas nebuvo idealus - vos 3 iš 14 dvitaškių ir 1 iš 3 tritaškių.

Kai nekrito D.Nowitzkiui, lyderio vaidmens vokiečių ekipoje imdavosi vidurio puolėjas Chrisas Kamanas. Per 34 minutes jis surinko 25 taškus (12/17 dvitaškių).

"Laimėjome, nes rungtynių pabaigoje sėkmingai sužaidėme kelis epizodus gynyboje, pataikėme. Pergalę galėjome iškovoti lengviau, bet vokiečiai gerai gynėsi. Matome daug taisytinų dalykų mūsų žaidime", - rungtynes vertino 19 taškų pelnęs Rimantas Kaukėnas.

"Šios rungtynės mums buvo tarsi gyvybės ar mirties klausimas. Parodėme charakterį ir komandinę dvasią, todėl labai džiaugiuosi pergale, - teigė K.Kemzūra. - Mums daug problemų kėlė Ch.Kamanas, tačiau džiugu, kad pavyko sustabdyti D.Nowitzkį."

Iškovoję trečiąją įskaitinę pergalę, lietuviai E grupėje užėmė 3 vietą. Šį vakarą paaiškės, su kuo mūsiškiams teks kautis ketvirtfinalyje trečiadienį Kaune. Tapti Lietuvos komandos varžove pretenduoja Rusija ir Makedonija.

Turkų apmaudas

Skirtingai nei F grupėje, E grupės varžybose intriga išliko iki paskutinės dienos - kiekvienas susitikimas buvo lemiamas. Pirmieji vakar į aikštę žengė Turkijos ir Serbijos krepšininkai. Jie formaliai aiškinosi, kam atiteks paskutinis E grupės kelialapis į ketvirtfinalio etapą. Po dramatiškos kovos pergalę rezultatu 68:67 iškovojo serbai.

Susitikimo pradžioje atrodė, kad jie laimės lengvai. Serbai iš karto šovė į priekį 10:2, 16:6. 13 minutę Milošas Teodosičius įmetė 14-ąjį tašką ir jo ekipa nutolo 29:15. Tačiau turkai nepasidavė. Po pertraukos jie kantriai vijosi, kol 31 minutę po Keremo Tunčeri metimo skirtumas ištirpo iki taško - 55:56. Veržliai rungtyniavę serbai ir vėl sugebėjo atitrūkti, tačiau vos nepaleido pergalės iš rankų. Likus žaisti 57 sek. jie pirmavo 68:63. Bet Ersanas Ilyasova pataikė dvitaškį, tą patį padarė ir kamuolį perėmęs Enderas Arslanas, o M.Teodosičius iš toli atakavo labai netaikliai ir turkams atsirado šansas. Bet paskutinis E.Ilyasovos metimas buvo netikslus.

"Pirmame kėlinyje žaidėme labai gerai ir kontroliavome situaciją, tačiau antrojoje rungtynių dalyje atsipalaidavome tarsi pamiršę, jog rungtynės trunka 40 minučių, - aiškino Serbijos ekipos treneris Dušanas Ivkovičius. - Bet mes nusipelnėme pergalės."

"Esu labai nusivylęs, nes ir vėl praradome galimybę po ilgos pertraukos iškovoti kelialapį į olimpines žaidynes", - po nesėkmės kalbėjo Turkijos rinktinės treneris Orhunas Ene. Jo auklėtiniai Lietuvoje turėjo problemų puldami varžovų krepšį. Nė į vienos iš penkių E grupės komandų krepšį turkai neįmetė daugiau kaip 68 taškų.

Vakar Turkijos krepšininkai dvikovoje su Serbija suklydo vos 5 kartus, tačiau juos žemyn tempė netaiklūs baudų metimai (16/29, taiklumas 55 proc.).

Ispanai triuškino

Ispanijos ir Prancūzijos dvikovoje sprendėsi pirmosios vietos E grupėje likimas. Atkakli kova šiame susitikime vyko tik du kėlinius, jiems pasibaigus Ispanija pirmavo 39:38. Po didžiosios pertraukos ispanai surengė lemiamą spurtą. Per 4 minutes varžovams jie leido pelnyti vos 2 taškus, o patys po Rudy Fernandezo tritaškio nutolo 57:40. Be traumas patyrusių Mickaelo Gelabale'io ir Joakimo Noah bei pailsėti gavusio Tony Parkerio žaidę prancūzai vėliau nuleido rankas, ir Ispanijos rinktinė šventė pergalę 96:69.

Nugalėtojams 16 taškų pelnė vos 15 minučių žaidęs ir visus 4 tritaškius pataikęs Juanas Carlosas Navarro. Prancūzų gretose išsiskyrė Kevinas Seraphinas (18 tšk.).

Europos čempionate iki šiol be pralaimėjimų žengusiai Prancūzijos rinktinei tai buvo pirmoji nesėkmė.

X faktorius

Lietuviai jau penktadienį galėjo garantuoti sau vietą ketvirtfinalyje, bet tą dieną Kęstučio Kemzūros auklėtiniams kelią pastojo atletiška Prancūzijos rinktinė - 67:73. Šios rungtynės tik patvirtino Rimanto Kaukėno žodžius, išsakytus po įspūdingos pergalės prieš Serbiją (100:90): "Taip pataikyti dvejas rungtynes iš eilės beveik neįmanoma."

Dvikovą su prancūzais penktadienį lietuviai pradėjo ryžtingai - 4:0, tačiau netrukus buvo priversti vytis varžovus - 8:13, 16:18. Kol mūsiškiams nesisekė atakuoti krepšio, prancūzai vis didino savo pranašumą. Po Nicolas Batumo metimo varžovai atitrūko 30:21, o pirmąją rungtynių dalį laimėjo 34:28. Iki didžiosios pertraukos lietuviai pataikė tik 37 proc. metimų (11 iš 27).

Trečiame ketvirtyje lietuviai pakilo į lemiamą kovą. Simas Jasaitis taikliu tritaškiu persvėrė rezultatą 42:41 ir "Siemens" arenos garso matuokliai užfiksavo rekordinį tą vakarą 111 decibelų lygį. Kai ketvirtojo kėlinio pradžioje pataikė Kšyštofas Lavrinovičius, tribūnos vėl siautė - 48:43.

Tačiau prancūzų žvaigždes Tony Parkerį ir N.Batumą akylai sergėję lietuviai gavo smūgį iš pasalų. Iki tol Europos čempionate vos po 2,2 tšk. rinkęs prancūzų gynėjas Nando de Colo per tris kėlinius surinko 8 taškus, o ketvirtajame įsidrąsino ir kirto iš peties. Per penkias su puse minutės N.De Colo pelnė 11 taškų ir padėjo savo komandai susigrąžinti iniciatyvą - 62:54.

"Gerai gynėmės nuo N.Batumo, Boriso Diaw, pagal galimybes - nuo T.Parkerio, tačiau N.De Colo tapo vadinamuoju "X faktoriumi", - sakė K.Kemzūra.

Per likusį rungtynių laiką Lietuvos krepšininkai kovėsi kaip liūtai, bet pakeisti susitikimo baigties jiems nepavyko. Nepaisant pralaimėjimo, žalioji aistruolių jūra "Siemens" arenoje net ir po pralaimėjimo dėkojo savo dievukams už pastangas siekiant pergalės.

Taktinė klaida

"Mums pergalė ypač maloni. Atrodė, kad esame vieni prieš likusį pasaulį, nes visa arena nusidažė žaliai", - stebėjosi Prancūzijos rinktinės puolėjas Joakimas Noah.

"Labai apmaudu, nes per šias rungtynes nežaidėme prastai, - vertino Šarūnas Jasikevičius. - Pasitaikydavo klaidų gynyboje, bet prancūzai pataikė puikiai. Jie yra atletiška komanda. Net ir nedemonstruodami geriausio savo žaidimo lipome jiems ant kulnų."

"Prancūzija visiems neparanki varžovė. Ypač mums, kai prieš čempionatą netekome pagrindinių savo puolėjų (Jono Mačiulio ir Lino Kleizos, - red.)", - sakė K.Kemzūra.

Daugelis nesuprato stratego sprendimo ant atsarginių žaidėjų suolelio po didžiosios pertraukos palikti puolėją Darių Songailą. Per pirmus du kėlinius 12 min. žaidęs ir 9 taškus pelnęs bei 3 kamuolius atkovojęs žaidėjas antroje susitikimo dalyje aikštėje taip ir nepasirodė.

"Tai buvo mano klaida. Atrodė, kad žemesniems žaidėjams bus geriau su K.Lavrinovičiumi ir Pauliumi Jankūnu. Prašoviau. O vėliau nenorėjau Dariaus "mesti" į aikštę nes maniau, kad po ilgesnės pertraukos nebus pasirengęs", - prisipažino treneris.

STATISTIKA

Lietuva - Vokietija 84:75 (21:17, 16:16, 21:19, 26:23). Lietuva: R.Kaukėnas 19 tšk., Š.Jasikevičius 17 (2-5/6), J.Valančiūnas 15, M.Kalnietis 9 (3-0/3), S.Jasaitis (3-2/3, 9 atk. kam.) ir R.Javtokas (7 atk. kam.) - po 8, D.Songaila 4, M.Pocius ir P.Jankūnas - po 2; Vokietija: C.Kamanas 25 (2-12/17, 11 atk. kam.), R.Benzingas 18 (2-5/5, 3-2/2), D.Nowitzkis 16 (2-3/14, 9 atk. kam.), H.Schaffartzikas 13 (3-3/9), P.Schwethelmas 3 (4 kld.).

Komandų rodikliai: dvitaškiai - 28/55 (50,9 proc.) ir 22/45 (48,9), tritaškiai - 3/9 (33,3) ir 7/17 (41,2), baudos - 19/24 (79,2) ir 10/13 (76,9), kamuolys atkovotas 40 ir 29 kartus, rezultatyviai perduotas 10 ir 3, perimtas 6 ir 3, prarastas 11 ir 12, blokuotas 2 ir 3 kartus.

Lietuva - Prancūzija 67:73 (16:18, 12:16, 18:9, 21:30). Lietuva: S.Jasaitis 13 tšk., J.Valančiūnas 12, D.Songaila 9, M.Pocius, Š.Jasikevičius ir R.Javtokas po 6, R.Kaukėnas 5, M.Kalnietis ir P.Jankūnas po 4, K.Lavrinovičius 2; Prancūzija: N.De Colo 21, T.Parkeris 19, J.Noah ir N.Batumas po 9, A.Traore, B.Diaw ir F.Pietrusas po 4, Ch.Kahudi 3.

Komandų rodikliai: dvitaškiai - 19/41 (46 proc.) ir 25/52 (48), tritaškiai - 7/23 (30) ir 3/12 (25), baudos - 8/12 (67) ir 14/19 (74), kamuolys atkovotas 39 ir 38 kartus, rezultatyviai perduotas 15 ir 10, prarastas 16 ir 10, perimtas 6 ir 11, blokuotas 1 ir 3 kartus.

Prancūzija - Ispanija 69:96 (22:21, 16:18, 10:29, 21:28). K.Seraphinas 18, A.Traore 16, N.De Colo 10, N.Batumas 9; J.C.Navarro 16, R.Fernandezas 15, P.Gasolis 11, F.Reyesas ir S.Ibaka (7 atk. kam.) - po 10.

Serbija - Turkija 68:67 (18:11, 17:16, 21:26, 12:14). M.Teodosičius 20 (8 atk. kam.), D.Savanovičius 14, M.Tepičius 12 (8 atk. kam.); E.Kanteris ir O.Onanas - po 11, E.Ilyasova 10.