Paieška
LIETUVAGIMTASIS KRAŠTASISTORIJAEKONOMIKAKOMENTARAIPASAULISŠEIMA IR SVEIKATAŠVIETIMAS
ŽMONĖSKULTŪRASPORTASGAMTA IR AUGINTINIAIĮDOMYBĖSMOKSLAS IR ITMULTIMEDIJA
LIETUVA

Redakcijos paštas. Dėl Prezidento Antano Smetonos

 
2016 06 15 6:00
Antanas Smetona
Antanas Smetona

Jos Ekscelencijai Lietuvos Respublikos Prezidentei gerb. p. Daliai Grybauskaitei Lietuvos Respublikos Seimo Pirmininkei gerb. p. Loretai Graužinienei Lietuvos Respublikos Ministrui Pirmininkui gerb. p. Algirdui Butkevičiui Vilniaus miesto Merui gerb. p. Remigijui Šimašiui

Prezidentas Antanas Smetona – reikšmingiausias moderniosios Lietuvos valstybinės raidos politikas, kultūros ir visuomenės veikėjas. Jo pastangomis buvo sukurta moderni Lietuvos valstybė, įtvirtinta kultūrinė ir politinė lietuvybės ugdymo programa, išplėtotas švietimo įstaigų tinklas, auklėjęs jaunimą, kuriam Tėvynės meilė buvo nelygstamas gėris ir įsipareigojimas. Prezidento veikla ir jo istorinė reikšmė mūsų valstybės raidai iki šiol nėra deramai įvertinta, stokojame ir jo atminimui skirtų ženklų. Viena priežasčių – sovietmečiu išmoningai skleista Prezidento šmeižimo, juodinimo ir pajuokimo kampanija, kurios atgarsių gausu ir dalies šiuolaikinių istorikų darbuose. Nors jau seniai paaiškėjo paskutinio prieš sovietinę okupaciją Lietuvos Vyriausybės posėdžio aplinkybės, tačiau iki šiol kartojami šmeižikiški sovietinės valdžios skleisti prasimanymai apie Prezidento „bėgimą“. Juk A. Smetona siūlė atmesti sovietų ultimatumą ir pasipriešinti gresiančiai okupacijai, tačiau daugumai Vyriausybės narių nepritarus Prezidentas suprato esąs išduotas ir buvo priverstas pasitraukti, kad jo rankomis nebūtų įteisinta okupacija. Taigi jo išvykimas iš Lietuvos buvo vienintelis teisingas žingsnis susiklosčius beviltiškai situacijai.

A. Smetona taip pat niekada nesutiko su Vilniaus krašto okupacija, ir tik dėl jo nepalaužiamos politinės laikysenos Vilnius visam laikui tapo Lietuvos sostine.

Nedera pamiršti, kad iš sovietinės okupacijos laisvinomės kultūrinėje atmintyje išlaikę „nepriklausomos smetoninės Lietuvos“ vaizdinį. Deja, išsilaisvinę iki šiol taip ir nesugebame sukurti aiškaus istorinio mūsų moderniosios valstybės raidos pasakojimo, apimančio XX a. ir dabartį. Ginčijamės dėl detalių, vis stengiamės nuvertinti A. Smetonos vaidmenį. Tačiau kaip tik A. Smetona savo valstybės kūrimo ir lietuvybės stiprinimo darbais yra pagrindinė mūsų istorinio pasakojimo ir kultūrinės atminties figūra, iki šiol patriotiškai telkianti Lietuvos piliečius valstybingumo ir lietuvybės darbui. Tos figūros reikšmė ne mažėja, o didėja, jei turėsime galvoje dabar kylančias globalizmo grėsmes ir iššūkius. Kol kas esame, matyt, vienintelė Europos Sąjungos valstybė, kurios sostinėje nėra jokių paminklų žymiausiems valstybę kūrusiems politiniams veikėjams. Kai žvelgiame atgal į moderniosios Lietuvos valstybės susikūrimo aplinkybes ir jos raidoje kilusius sunkumus, galime drąsiai sakyti – laimė, buvo A. Smetona.

Paminklas A. Smetonai Vilniuje reikalingas ne jam, ne jo atminimui, o mums patiems, kad rodytume sau ir pasauliui suvokiantys valstybės ir valstybingumo reikšmę, kad šio didžio Lietuvos patrioto veiklos ir darbų pavyzdžiu auklėtume savo jaunąją kartą.

Atsižvelgdami į daugumos Lietuvos inteligentijos ir visuomeninių organizacijų svarstymus, paminklą Prezidentui Smetonai siūlome statyti Vilniuje, Odminių gatvės skvere. Čia didžiausi žmonių srautai, čia ir reikšmingiausi istoriniai mūsų valstybės statiniai ir paminklai – Gedimino pilis, Valdovų rūmai, Vilniaus arkikatedra, paminklas Gediminui, netoliese yra paminklai karaliui Mindaugui, Lietuvos himno kūrėjui Vincui Kudirkai. Be to, svarstoma ir apie paminklo Lietuvos didžiajam kunigaikščiui Vytautui pastatymą Katedros aikštės pakraštyje.

Mūsų nuomone, paminklas Smetonai, pastatytas Odminių gatvės skvere, istoriškai dėsningai ir logiškai įsilietų į visą Katedros aikštės architektūrinį ansamblį.

Tikimės, kad Jūs rimtai apsvarstysite šias mūsų iniciatyvas ir priimsite palankius sprendimus, kurie leistų tikėtis, jog švenčiant Lietuvos valstybės nepriklausomybės paskelbimo šimtmetį mūsų sostinėje, Odminių gatvės skvere, paminklas Prezidentui Smetonai bus pastatytas.

Primename, kad mūsų Asociacija ne kartą kreipėsi į Jus prašydama pritarti mūsų iniciatyvai ir imtis konkrečių veiksmų dėl Prezidento Smetonos ir jo žmonos palaikų perlaidojimo Tėvynėje, Vilniaus Rasų kapinėse.

Valstybė aukščiausiu lygiu turi aiškiai pareikšti norą ir įsipareigojimą perlaidoti mūsų Prezidentą. Smetona yra vienintelis iš visų buvusių Lietuvos prezidentų, kurio palaikai ilsisi svetimoje žemėje, nors jis valdė ilgiausiai iš visų prezidentų ir yra daugiausia nuveikęs Lietuvos valstybei ir Vilniui.

Asociacija „Mūsų tautos atmintis“

DALINTIS:
 
SPAUSDINTI
LIETUVA
Rubrikos: Informacija:
EkonomikaGamta ir augintiniaiGimtasis kraštasĮdomybėsKontaktai
IstorijaJurgos virtuvėKomentaraiKonkursaiReklaminiai priedai
KultūraLietuvaMokslas ir ITPasaulisPrenumerata
SportasŠeima ir sveikataŠvietimasTrasaKarjera
Žmonės
Visos teisės saugomos © 2013-2017 UAB "Lietuvos žinios"