LIETUVA

Su Panevėžiu atsisveikino pergalingai

2011 09 06 0:00
Š.Jasikevičius (dešinėje) per rungtynes su portugalais dvitaškius ir tritaškius metė šimto procentų taiklumu.
Joe Klamaro nuotrauka

Keturias pergales Panevėžyje pasiekusi Lietuvos vyrų krepšinio rinktinė šiandien atsisveikina su svetingu miestu prie Nevėžio ir keliasi į Vilnių. Čia susirinks dvylika stipriausių Europos čempionato komandų, tęsiančių kovą dėl medalių.

Per paskutines "EuroBasket 2011" A grupės rungtynes Kęstučio Kemzūros komanda 98:69 nugalėjo Portugalijos ekipą, kuri prieš kelionę namo du kėlinius garbingai priešinosi šeimininkams. Su viena įskaitine pergale (prieš turkus) į aštuntfinalį patekę lietuviai trečiadienį sostinėje pradės kovas naujai suformuotoje E grupėje. Mūsiškių varžovai bus prancūzai, serbai ir vokiečiai.

Pagerino rekordą

Paskutinė A grupės dvikova Panevėžyje nieko nelėmė: lietuviai jau anksčiau užsitikrino antrąją vietą, o pergalių nepasiekę paskutinėje vietoje esantys portugalai dar prieš dvikovą buvo susipakavę lagaminus skrydžiui į tėvynę.

Per pirmus du kėlinius mūsų ekipa porą kartų bandė portugalams įgelti taip, kad šie neatsigautų, tačiau nuodai veikė neilgai: 3 minutę lietuviai truktelėjo į priekį 10:4, bet varžovai greitai pavijo 12:12. Antro ketvirčio pradžioje Lietuvos komanda vėl smūgiavo - 28:16, tačiau jam baigiantis vėl buvo lygu - 35:35. Per paskutinę antro kėlinio minutę du tritaškius pataikę Mantas Kalnietis ir Martynas Pocius išvedė saviškius į priekį (41:35), o po ilgosios pertraukos prasidėjo tai, ko visi ir laukė. Pasinaudoję dviem techninėmis pražangomis K.Kemzūros vadovaujami lietuviai spurtavo 15:2 (56:37) ir susitikimo baigtį nulėmė dar per trečią kėlinį.

Į portugalų krepšį įmetusi 98 taškus Lietuvos komanda pagerino sau priklausiusį čempionato rezultatyvumo rekordą. Iki tol daugiausia taškų mūsiškiai buvo pelnę žaisdami su lenkais (97:77).

"Norėjome parodyti gražų žaidimą žiūrovams, kurių į areną visada susirenka daug, - po dvikovos kalbėjo K.Kemzūra. - Tam ir motyvavome žaidėjus. Iš pradžių žaidėme agresyviai, bet antrame kėlinyje sustojome, praradome koncentraciją. Per petrauką viską sutvarkėme ir užtikrintai laimėjome."

Turkus išgelbėjo britai

Ištraukus Europos čempionato burtus beveik niekas neabejojo, kad iš A grupės į tolesnį varžybų etapą žengs Ispanijos, Lietuvos ir Turkijos rinktinės. Tuo tikėjo ir patys turkai, Panevėžyje spinduliavę didžiuliu pasitikėjimu savo jėgomis. Tačiau po pralaimėjimo Lietuvai (68:75) pasaulio vicečempionų rinktinę tarsi kas pakeitė. Turkijos krepšininkams nepadėjo ir poilsio diena - sekmadienį jie dramatiškose rungtynėse sensacingai pralaimėjo Lenkijai 83:84. Lenkams pergalę išplėšė taiklus Dardano Berishos dvitaškis metimas susitikimo pabaigoje.

Po šios pergalės Lenkijos rinktinei atsirado auksinė galimybė palikti turkus už borto ir įsiveržti į antrąjį turnyro etapą. Tam buvo būtina vakar laimėti prieš Didžiosios Britanijos rinktinę. Tačiau slovėno Alešo Pipano treniruojami lenkai šia galimybe nesugebėjo pasinaudoti. Vakar jie 81:88 pralaimėjo Didžiosios Britanijos atstovams ir pasirodymą čempionate baigė. Britus į priekį vedė įspūdingai žaidęs Luolas Dengas, jo sąskaitoje 28 taškai ir 14 atkovotų kamuolių.

Lenkų pralaimėjimas išgelbėjo turkus nuo katastrofos - Turkijos rinktinei tai garantavo trečiąją vietą grupėje ir teisę varžytis aštuntfinalio etape. Sulaukę puikios dovanos pasaulio vicečempionė Turkija per paskutines grupės rungtynes 65:57 nugalėjo pirmą nesėkmę patyrusią Ispanijos rinktinę. Titulą ginantys ispanai per ketvirtą kėlinį pelnė tik du taškus (2:16).

Reikėjo idealaus žaidimo

Užvakar mūsiškiai pasitikrino jėgas per egzaminą su Europos čempionais ispanais. Egzaminas neišlaikytas. Į egzaminuotojų vaidmenį įsijautusi Ispanijos rinktinė varžovams parengė gerą krepšinio pamoką - 91:79. Nors lietuviai į kito etapo kovas Vilniuje atvyksta su 1 įskaitine pergale iš 2 galimų, žaidėjai dėl to nesisielojo, žinojo, kad viskas pataisoma.

"Einame gera linkme. Tai nėra NBA septynerių rungtynių finalo serija. Pakanka nugalėti varžovus vieną kartą. Duok Dieve, kad mums šiame čempionate atsirastų galimybė su ispanais susitikti dar kartą", - vylėsi įžaidėjas Šarūnas Jasikevičius.

Sekmadienio rungtynėse intriga laikėsi labai trumpai. 4 minutę iš vidutinio nuotolio pataikius Robertui Javtokui, Lietuvos rinktinė paskutinį kartą pirmavo, kai rezultatas buvo 7:6. Ispanai netrukus pelnė 16 taškų iš eilės ir nutolo 22:7. Lietuvos komandai gyvybės įpūtė jaunojo talento Jono Valančiūno pasirodymas aikštėje. Tačiau varžovai žaidė tobulai. Pau Gasolis 12 minutę padidino rezultatą - 38:12. Įpusėjus dvikovai komandas tebeskyrė 26 taškai - 62:36.

"Rungtynės baigėsi antrame kėlinuke. Visur vėlavome sekundės dalimi, o ispanai ta sekundės dalimi buvo greitesni, - neslėpė Š.Jasikevičius. - Reikia nulenkti galvas prieš juos ir žiūrėti pirmyn."

Jei ir buvo tikinčiųjų, kad Lietuvos komanda atsities po pertraukos, jų sumažėjo, kai varžovai pelnė 5 taškus iš eilės ir pasiekė rekordinę 31 taško persvarą - 67:36. Lietuviai nežinojo, iš kur laukti pavojaus - Juanas Carlosas Navarro, P.Gasolis, Jose Manuelis Calderonas, Serge'as Ibaka pasikeisdami bombardavo šeimininkų krepšį.

"Taip žaidžiančius ispanus šį vakarą būtų sunku sulaikyti bet kuriai komandai, - po dvikovos atsiduso K.Kemzūra. - Rungtynių pradžioje nedemonstravome komandinio krepšinio, visas problemas bandėme spręsti individualiai. Mėginome gelbėtis zonine gynyba, tačiau tada pasipylė tritaškiai į mūsų krepšį. Per du kėlinius ispanai pataikė 10 tritaškių iš 16. Turi žaisti idealiai, kad laimėtum prieš taip atakuojančią komandą."

Pašėlę aistruoliai

K.Kemzūra nepamiršo padėkoti rinktinę triukšmingai palaikiusiems aistruoliams: "Esu nusiminęs dėl pralaimėjimo. Nusiminę ir žiūrovai. Tačiau esu jiems labai dėkingas už didžiulį palaikymą visų rungtynių metu, jie tai darė nepaisydami rezultato."

Iš tiesų Lietuvos publika užvakar dar kartą pademonstravo begalinę meilę krepšiniui. Kai 26 minutę komandas skyrė 24 taškai (50:74), arenoje nuvilnijo galinga aistruolių banga. Likus žaisti 3 minutes, kai nugalėtojas nebekėlė abejonių, tribūnos vieningai užtraukė "Ant kalno mūrai". Stebėdamiesi Lietuvos žiūrovų atsidavimu mylimai komandai, Ispanijos komentatoriai vis kraipė galvas ir nuolat kartojo: "locos" (liet. - pašėlę).

38 minutę skirtumas sumažėjo iki 19 taškų (70:89) ir ispanų treneris Sergio Scariolo lyg apsidrausdamas paprašė minutės pertraukėlės. Tačiau jo klausėsi tik 11 krepšininkų, nes Marcas Gasolis tuo metu atsisuko į šalia aikštės stoviniavusį kelio traumą besigydantį Lietuvos krepšininką Joną Mačiulį ir džiaugsmo kupinu veidu pamerkė jam akį. Jonas šyptelėjo ir linktelėjo galvą.

Per likusį rungtynių laiką lietuviai dar labiau sumažino atsilikimą ir pralaimėjo garbingai - 79:91.

Po dvikovos Panevėžio arenos sirgalių zona ištuštėjo gana greitai. Žiūrovai skirstėsi santūrūs. Tik grupelė nepataisomų optimistų atkakliai įtikinėjo visus, kad ispanai vis tiek bus antri. Kas pirmi, ir klausti nereikėjo.

Atsiprašė asistento

"Be abejo, esame patenkinti rezultatu. 27 minutes žaidėjai rungtyniavo labai gerai, vykdė visus nurodymus. Pabaigoje klydome ir leidome sumažinti skirtumą, tačiau sunku palaikyti tempą turint tokį pranašumą", - sakė S.Scariolo.

Lietuvos krepšininkai po nesėkmės nebuvo susikrimtę.

"Nuotaika nesubjuro. Svarbiausia, jog žinome, ką reikia daryti, kad žaidimas gerėtų", - tvirtino Paulius Jankūnas.

Martynas Pocius įžvelgė minusų gynyboje: "Gindamiesi nespėjome paskui varžovus ir jie tuo naudojosi."

Po pralaimėjimo K.Kemzūra įžvelgė ir pozityvių dalykų: "Antra rungtynių dalis buvo gera. Ženkliai sumažinome atsilikimą ir įrodėme, kad galime žaisti gerą krepšinį."

A grupės favoritų dvikovoje netrūko emocijų. Daug aistrų sukeldavo arbitrų sprendimai. Po vieno švilpuko neišlaikė santūriu treneriu laikomo K.Kemzūros nervai - jis užsidirbo techninę pražangą, o jo raminti prišokusį asistentą Robertą Kuncaitį šiurkščiai nustūmė į šalį. Iškart po rungtynių K.Kemzūra nenorėjo komentuoti teisėjų darbo: "Kai leidi varžovams pirmauti 30 taškų, skųstis teisėjais yra silpnumo požymis."

Atvėsęs strategas atsiprašė K.Kuncaičio. "Jis puolė mane raminti, o aš buvau įsiutęs. Ir jis tuo momentu pakliuvo man po ranka. Tai mano nesusivaldymas. Aš atsiprašiau. Taip nedera elgtis su draugu, kuris padeda. Pažadu daugiau taip nedaryti", - tikino K.Kemzūra.

STATISTIKA

A grupė

Portugalija - Lietuva 69:98 (16:28, 19:13, 15:27, 19:30). Portugalija: C.Andrade 16 tšk., A.Tavaresas 14, F.da Silva 10, J.Santosas 9, E.Evora 8, M.Miranda 5, C.Fonseca 3, M.Minhava ir M.Goncalvesas - po 2; Lietuva: Š.Jasikevičius ir M.Pocius - po 14, R.Kaukėnas 13 (2-4/4), S.Jasaitis 12 (3-2/2), M.Kalnietis 10, K.Lavrinovičius (7 atk. kam.) ir J.Valančiūnas (7 atk. kam.) - po 8, D.Songaila ir P.Jankūnas - po 6, T.Delininkaitis 4, R.Javtokas 3.

Komandų rodikliai: dvitaškiai - 12/35 (34,3 proc.) ir 22/37 (59,5 proc.), tritaškiai - 10/27 (37) ir 7/11 (63,6), baudų metimai - 15/18 (83,3) ir 33/43 (76,7), kamuolys atkovotas 26 ir 40 kartų, rezultatyviai perduotas 14 ir 16, perimtas 4 ir 5, prarastas 12 ir 17, blokuotas 1 ir 2 kartus.

Didžioji Britanija - Lenkija 88:81 (18:17, 21:14, 16:25, 33:25).

Turkija - Ispanija 65:57 (10:19, 25:19, 14:17, 16:2).

Lietuva - Ispanija 79:91 (12:31, 24:31, 23:19, 20:10). Lietuva: J.Valančiūnas 13 (2-5/7), R.Kaukėnas ir M.Pocius po 11, P.Jankūnas 8, R.Javtokas (2-3/3) ir M.Kalnietis (3-1/6) po 7, Š.Jasikevičius ir S.Jasaitis (5 atk. Kam.) po 6, D.Songaila 4, K.Lavrinovičius (8 atk. Kam.) ir T.Delininkaitis po 3; Ispanija: J.C.Navarro 22 (3-5/9), P.Gasolis 17 (2-5/12), S.Ibaka 15 (2-7/9, 9 atk. kam.), J.M.Calderonas 12, R.Fernandezas ir M.Gasolis (8 atk. Kam.) po 8, S.Llullas 5, F.Reyesas 4.

Komandų rodikliai: dvitaškiai - 24/40 (60 proc.) ir 19/42 (45), tritaškiai - 7/19 (36) ir 13/26 (50), baudos - 10/14 (71) ir 14/17 (82), kamuolys atkovotas 32 ir 34 kartus, rezultatyviai perduotas 21 ir 25, prarastas 13 ir 7, perimtas 2 ir 7, blokuotas 2 ir 3 kartus.

Lentelė (rungtynės, pergalės, pralaimėjimai, taškų skirtumas, taškai)

1. Ispanija 5 4 1 404:364 9

2. Lietuva 5 4 1 429:374 9

3. Turkija 5 3 2 385:333 8

4. Didžioji Britanija 5 2 3 372:410 7

5. Lenkija 5 2 3 401:424 7

6. Portugalija 5 0 5 344:430 5