Paieška
LIETUVAGIMTASIS KRAŠTASISTORIJAEKONOMIKAKOMENTARAIPASAULISŠEIMA IR SVEIKATAŠVIETIMAS
ŽMONĖSKULTŪRASPORTASGAMTA IR AUGINTINIAIĮDOMYBĖSMOKSLAS IR ITMULTIMEDIJA
LIETUVA

Teismas: M. Misiukonis genocido nevykdė

 
Prokurorai siūlė Marijoną Misiukonį įkalinti šešeriems su puse metų, bet išteisintas jis teigė pernelyg nesidžiaugiantis jam palankiu teismo sprendimu.
Prokurorai siūlė Marijoną Misiukonį įkalinti šešeriems su puse metų, bet išteisintas jis teigė pernelyg nesidžiaugiantis jam palankiu teismo sprendimu. Daivos Baronienės (LŽ) nuotrauka

Lietuvos teisėsauga, 16 metų aiškinusis, ar KGB generolas ir buvęs pirmasis atkurtos Lietuvos vidaus reikalų ministras Marijonas Misiukonis vykdė genocidą, jo kaltės nerado.

Vakar Panevėžio apygardos teismas paskelbė palankų nuosprendį genocidu kaltintam M. Misiukoniui. Marijonas Misiukonis buvo kaltintas tuo, kad būdamas etatiniu KGB darbuotoju savo veiksmais prisidėjo prie paskutiniu Aukštaitijos partizanu vadinamo Antano Kraujelio mirties 1965-ųjų kovo 17 dieną. Būtent tuomet Utenos rajone pas giminaičius slapstęsis partizanas buvo susektas, KGB bei milicijos darbuotojų apsuptas ir, nenorėdamas gyvas pasiduoti, nusišovė.

Artimieji iki šiol nežino, kur A. Kraujelio žūties kaltininkai padėjo jo kūną. Kur yra partizano palaikai, jie tikėjosi išgirsti iš teisingumo vykdytojų, bet per 16 metų vykusį apklausų, o vėliau – ir teismo procesą, šio fakto išsiaiškinti nepavyko. Dabar įrodyta dar ir tai, kad M. Misiukonis, vienintelis likęs gyvas iš tų, kurie dalyvavo apsupant A. Kraujelį ir taip paspartino jo žūtį, yra nekaltas.

Nusikaltimo nepadarė

Vakar Panevėžio apygardos teismas paskelbė, jog M. Misiukonis išteisinamas, nes nėra padaręs veikos, turinčios nusikaltimo požymių, o tai reiškia, kad jis nevykdė genocido – t. y. nežudė, nekankino bei nežalojo žmonių. Teismas paneigė M. Misiukoniui pateiktus kaltinimus, jog būdamas etatinis represinės struktūros darbuotojas, turėdamas tikslą sunaikinti tautos dalį, kuriai priklausė partizanai, jų ryšininkai bei rėmėjai, drauge su kitais vyko pas A. Kraujelį Utenos rajono Papiškių kaime priglaudusius asmenis. Išnagrinėjus bylą nustatyta, kad M. Misiukonis net nežinojo tikslaus apsilankymo šioje sodyboje tikslo, jam buvo žinoma tik tiek, kad einama daryti kratos.

Teismas taip pat nustatė, kad visi represinių struktūrų darbuotojai, tarp kurių buvo ir M. Misiukonis, dalyvavę operacijoje prieš A. Kraujelį, nesiekė jo nužudyti. To įrodymas – A. Kraujeliui siųstas raštelis su prašymu pasiduoti geruoju. Taip pat teismas atsižvelgė į tai, kad KGB ir milicijos darbuotojai nešaudė į kitus tame pat name buvusius žmones, o tai rodo, kad su partizanų ryšininkais nenorėta susidoroti, taigi nebuvo vykdytas ir genocidas kurios nors tautos dalies atžvilgiu. Teismas pabrėžė, kad išteisinamajam nuosprendžiui įtakos turėjo M. Misiukonio liudijimas, jog per operaciją, kurios metu žuvo A. Kraujelis, jis pats viso labo buvo gretimo namo kieme, o partizanui pradėjus atsišaudyti pasislėpė. „Tai, kad M. Misiukonis buvo KGB įgaliotinis, dar nėra įrodymas, kad jis turėjo tikslą sunaikinti A. Kraujelį“, - skelbė teismas. Drauge buvo pabrėžta, kad M. Misiukoniui skirti kaltinimai genocidu prieštarauja logikos dėsniams. Anot teismo aiškinimų, kad būtų galima šį žmogų apkaltinti genocidu, jis turėjo dalyvauti įvykio vietoje nusižudant dar bent vienam Lietuvos partizanui. Tai ir lėmė jo išteisinimą.

Šis Panevėžio apygardos teismo nuosprendis gali būti skundžiamas Lietuvos apeliaciniam teismui.

Gėlės – A. Kraujelio artimiesiems

Išteisinamąjį nuosprendį M. Misiukonis išklausė atvykęs drauge su savo advokatu Vytautu Sviderskiu. Abu jie bylą vadino išskirtinai politine. M. Misiukonis teigė, jog tai, kad 10 metų vykęs ikiteisminis tyrimas, o paskui - teismo posėdžiai, kurių būta apie 30, baigėsi jo pergale, rodo, kokia silpna mūsų šalies teisinė sistema. „Argi tokia byla neverta Strasbūro?“ – retoriškai klausė M. Misiukonis. Jis pabrėžė pernelyg nesidžiaugiantis jam palankiu teismo sprendimu, nes ilgi tardymai, teismai jį labai išvarginę.

A. Kraujelio artimieji išklausyti teismo sprendimo neatvyko. Tačiau į Panevėžio apygardos teismą atėjo gėlėmis nešini panevėžiečiai. Jie norėjo jas įteikti A. Kraujelio žmonai bei seseriai. Teisme dalyvavę ir nukentėjusiais nuo sovietų teroro prisistatę žmonės negailėjo rūsčių žodžių M. Misiukoniui, o paskelbus teismo sprendimą tikino nebetikintys teisingumu.

Kaltinimus M. Misiukoniui palaikę prokurorai siūlė jį įkalinti šešeriems su puse metų.

DALINTIS:
 
SPAUSDINTI
LIETUVA
Rubrikos: Informacija:
EkonomikaGamta ir augintiniaiGimtasis kraštasĮdomybėsKontaktai
IstorijaJurgos virtuvėKomentaraiKonkursaiReklaminiai priedai
KultūraLietuvaMokslas ir ITPasaulisPrenumerata
SportasŠeima ir sveikataŠvietimasTrasaKarjera
Žmonės
Visos teisės saugomos © 2013-2017 UAB "Lietuvos žinios"