Du namai dvyniai - darnios kaimynystės apsuptyje

Nijolė STORYK 2011-03-22 00:00
Nijolė STORYK 2011-03-22 00:00
"ArchiSpektro" archyvo nuotrauka
Kau­no prie­mies­ty­je, me­džių pa­unks­nė­je pri­siš­lie­ję du na­mai pa­na­šūs lyg dvy­niai. Kaip ir de­ra dvy­niams, pa­sta­tai tar­si ap­reng­ti tuo pa­čiu dra­bu­žiu ir juos ga­na su­nku at­slir­ti.

Architektai "ArchiSpektro" Aidas Kalinauskas ir Evaldas Žurkus viename sklype suprojektavo du beveik tokios pačios formos pastatus. Iš išorės būstai - taip pat tos pačios spalvos. Negana to, autoriai namus dar ir sujungė, tad susidaro įspūdis, kad siauru koridoriumi galima patekti iš vieno pastato į kitą.

Naujiena - neblokuotas namas

Dar ne taip seniai lyg iš pančių išsiveržėme iš standartinių namų ir priverstinės būstų kaimynystės. Ar kartais neatsitiks taip, kaip tame garsiame rusų režisieriaus Eldaro Riazanovo filme "Likimo ironija, arba Po pirties". Kaimynas, manydamas, kad grįžta namo, apsiriks ir įsuks ne į savo kiemą!? Filme pašiepiama anų laikų skurdi daugiabučių architektūra.

Kodėl jauni architektai pasirinko blokuoto namo variantą? Be to, "Individualių namų architektūra 2010" konkurse kauniečiai pelnė prizą už geriausią blokuoto gyvenamojo namo koncepciją. Kodėl taip gerai buvo įvertintas blokuoto namo projektas?

Dažnai filmai baigiasi laimingai. Šio blokuoto gyvenamojo namo projektas taip pat turi laimingą pabaigą.

Kauniečiai architektai A.Kalinauskas ir E.Žurkus nė kiek nesuklydo šiais laikais pasirinkę blokuoto namo variantą - taip gyventi ne tik pigiau, bet ir saugiau.

Tačiau šio būsto išskirtinumas - naujoviška architektūros vizija. Autoriams po ilgų derybų ir įtikinėjimų vis dėlto pavyko savo sumanymą įgyvendinti.

Du pastatai dvyniai yra tobulas nepretenzingos archetipinės architektūros pavyzdys Lietuvoje. Būtent tokią architektūrą puikiai įvertino "Individualių namų architektūros" konkurso komisija.

Apdengti lyg skarele

Pats terminas "archetipas" dažnai sutinkamas literatūroje, psichologijoje, mene ir architektūroje. Šis graikiškas žodis reiškia - tobulas pirmapradis pavyzdys.

Archetipinės architektūros būstai itin darniai įsilieja į gamtos aplinką ir jos nedarko. Išorė vientisa nuo pat pastato viršaus iki grindinio, tarsi nuo stogo pastatas būtų apdengtas ta pačia skepetaite.

Viena pastato siena, kaip ir stogas, padengta tokiomis pačiomis čerpėmis.

Forma - gana primityvi, tokius namus piešia vaikai, be jokių raitytų puošybos elementų, atsikišusių kraštų ir nereikalingų detalių.

Archetipiniai namai kol kas yra naujovė Lietuvoje, tačiau - ne Olandijoje. Šioje šalyje tokie būstai buvo pradėti statyti maždaug prieš dešimt metų. Pastatai - ryškūs ir spalvoti. Olandų pavyzdžiu seka ir skandinavai.

"Vienu metu mūsų projektas buvo pakibęs nežinioje. Nedaug trūko, kad archetipinis būstas būtų likęs tik vizualiame projekte, kaip mums jau ne kartą nutiko. Archetipiniai namai turi tradicinius šlaitinius stogus, bet visa kita yra gana nauja", - aiškino architektas A.Kalinauskas.

"ArchiSpektro" architektai yra suprojektavę ne vieną tokio tipo būstą, bet šiuos projektus autoriams sunkoka įgyvendinti. Tačiau jauni kūrėjai neketina atsisakyti pasirinktos naujos architektūros krypties. Kauniečiai toliau eksperimentuoja, vis bando ir intensyviai ieško. Šiais laikais nedaug kas gali sau tai leisti. Paprastai ieškoma kuo didesnės naudos.

"Manau, kad archetipiniai namai ras nišą Lietuvoje. Tokie būstai labiau atitinka šiuolaikinę gyvenimo mąstyseną. Užsakovas turi patikėti architektu, kuris kartais imasi neįmanomos misijos, - kuria naujos formos ir stilistikos statinį", - įsitikinęs A.Kalinauskas.

"Bet kurioje srityje kiekvienas naujas iššūkis yra drąsus žingsnis. Reikia laiko, kad kas nors pasakytų, jog tai yra gražu. Architektas, kaip ir drabužių dizaineris, privalo diktuoti savo srities naujoves�, - įsitikinęs E.Žurkus.

Kaimynai - du draugai

Kodėl viename sklype atsirado du namai? Pasak architekto E.Žurkaus, jei sklype yra užtektinai vietos, jame gali stovėti du namai. Suprantama, nieko stebėtino, kai šalia yra tėvų ir vaikų namai. Šiuo atveju yra kitaip. Du draugai su šeimomis tapo dar ir kaimynais.

"Kai projektavome du šalia vienas kito esančius namus, svarbiausia buvo išsaugoti kiekvienos erdvės privatumą. Čia gyvena dvi skirtingos šeimos, todėl buvo svarbu, kad šalia esantys svetimi žmonės nejaustų diskomforto turėdami vieną kiemą", - aiškino Evaldas.

Architektas A.Kalinauskas pridūrė, kad kur kas paprasčiau suprojektuoti būstą vienam užsakovui nei dviem tame pačiame sklype. "Projektavome du namus kaip vientisą statinį. Archetipinis architektūros stilius užsakovams buvo didelė naujovė. Jiems pateikėme pavyzdžių, kaip tokie namai atrodo kitose šalyse. Jiems patiko - ir mūsų projektas išliko toks, koks buvo.

Todėl ne viskas, ką buvome numatę projekte, patiko būstų savininkams. Teko ieškoti kompromisų, tačiau projektas iš esmės nepakito. Tai yra svarbiausia�, - sakė Aidas.

Du šalia stovintys namai - iš dalies nedaug kuo skiriasi nuo senovinės architektūros. Lyg ir išlaikytos medinių kaimo namų tradicijos. Pastatai - nedideli, paprasti, kuklūs, su šlaitiniu stogu. Aplink - gamta ir ramybė. Miestas arti, bet triukšmo - nė kvapo.

Virtuvė - nišoje

Gyvenimo privatumas bendrame kieme. Kaip pavyko tai išsaugoti autoriams? Pastatai stovi vos ne miške. Dalį natūralios apsaugos suteikia medžiai, jie lyg tylos takas.

Du šalia esantys namai suprojektuoti taip, kad greta gyvenantys žmonės vieni kitų nematytų pro savo svetainės ar miegamojo langus.

Virtuvės specialiai atskirtos nuo bendros erdvės ir įrengtos nišoje, kuri tarsi jungia abu pastatus. Ši vieta - su langu į gamtą. Šeimininkaujant virtuvėje puikiai matyti, kas vyksta aplinkui.

Į virtuvę su pirkiniais galima patekti tiesiai iš garažo. Pakeliui yra tamsus kambariukas, kuriame stovi šaldytuvas. Taip gyventi labai patogu - virtuvė šiek tiek atitraukta nuo svetainės, nors ir yra šalia jos. "Toks projektas pasitvirtino - virtuvė ir svetainė nepriklauso bendrai erdvei, nors viskas yra čia pat", - aiškino Evaldas.

Be to, archetipinė architektūra vengia didelių langų lyg vitrinų. Tai irgi iš dalies saugo privatumą.

Ryški spalva netraukia

Ryški būsto spalva - itin svarbus archetipinės architektūros akcentas. Ar teko matyti mėlynos, oranžinės ar vyšninės spalvos namų Lietuvoje? Tokių būstų Olandijoje esama gana daug. Olandai mėgsta gyventi spalvotame pasaulyje.

Archetipiniai namai dvyniai Kauno priemiestyje - tradicinės išvaizdos. Sienos - rudos spalvos.

Architektai šypsosi sakydami, kad jiems teko įveikti gana dideles kliūtis, kol apskritai buvo pastatyti du tokio tipo pastatai.

"Jei dar būtume mėginę įrodinėti, kad tokiems namams tinka ryškios spalvos, manau, būtume patyrę visišką fiasko. Archetipinis namas tikriausiai net nebūtų pastatytas. Kol kas spalvotas gyvenimas lietuvių netraukia. Jiems patinka tradicinės ramios spalvos", - sakė autoriai.

Maumedis - itin patvarus ir ilgaamžis. Namų dvynių išorės spalva natūrali, kaip ir pati gamta. Prie maumedžio pritaikyta stogo čerpių spalva.

Krosnelė - svetainės viduryje

Archetipinis namas - visiška architektūros naujovė.

Jo minimalistinis interjeras - jaukus ir šiltas. Laiptai į antrą aukštą - dar viena ryški detalė. Jų ąžuolinės pakopos įspraustos tarp metalo sutvirtinimų. Konstrukciniai elementai atstoja turėklus. Sukabinimo varžtai panaudoti kaip interjero akcentas.

"Namo išorė gana asketiška. Tad viduje užsakovas pageidavo šiek tiek daugiau įvairovės. Sienos - šviesios. Apšvietimas - dalis tos įvairovės", - sakė Evaldas.

Unikalus būstas apstatytas lietuviškais baldais. "Viską gaminame patys. Mūsų baldai moderniški ir patogūs. Be to, dar ir pigesni", - tikino kauniečiai.

Židinio vieta netikėta - prie pat svetainės lango, bet jis lango neuždengia. Sėdint svetainėje ant sofos vienu metu pro langą matyti ir gamta, ir židinio ugnies liepsna. Televizorius yra kitoje pusėje nuo lango.

Architektai buvo numatę židinį patupdyti vos ne svetainės viduryje. Mat ta krosnelė - kiek netradicinė, jų pačių suprojektuota. Židinį galima kūrenti iš abiejų pusių. Jo durelės - stiklinės. Viskas kiaurai matyti.

"Mūsų pasiūlyto varianto užsakovai atsisakė. Gana neįprasta krosneles statyti kambario viduryje. Pavyko įtikinti, kad židinys būtų prie pat lango", - aiškino A.Kalinauskas.

Tavo komentaras
Vardas: * El.paštas:
Komentaras: *
Komentarai
Stebetojas  212.117.6.7 2013-03-26 16:03:06
Grazu. Ar po 1000 lt.uzdirbantys greit gales isigyti tokia grozybe?
2 0  Netinkamas komentaras
patiko  78.60.202.145 2013-03-26 16:03:06
būtų gerai, dar ir spalvos: geltona, žalia, rusva. Norėčiau čia gyventi, o šalia pvz., sesers šeima:)
2 0  Netinkamas komentaras
Po­li­ti­nių idė­jų ba­das, men­ka agi­ta­ci­ja ir rin­kė­jų abe­jin­gu­mas bei pa­sy­vu­mas – to­kie šio ru­dens rin­ki­mų į Sei­mą kam­pa­ni­jos bruo­žai. Ko­dėl taip yra ir ko­kiu bū­du visuomenę sie­kia­ma iš­ju­din­ti, [...]
Va­kar Vil­niu­je ati­deng­ti No­be­lio li­te­ra­tū­ros pre­mi­jos lau­rea­to Czes­la­wo Mi­los­zo var­du pa­va­din­ti laip­tai. Ce­re­mo­ni­jos da­ly­viai ci­ta­vo poe­to ei­lė­raš­čius bei min­tis ir džiau­gė­si, kad jo at­mi­ni­mas įam­žin­tas [...]
JAV de­mo­kra­tė Hil­la­ry Clin­ton ir res­pub­li­ko­nas Do­nal­das Trum­pas pir­ma­die­nį kal­bė­jo pa­kel­tu to­nu ir svai­dė­si įžei­di­mais per ug­nin­gus pre­zi­den­to rin­ki­mų kam­pa­ni­jos de­ba­tus, agresyviai stum­da­mi sa­vo [...]
Tuo me­tu, kai Jung­ti­nių Tau­tų (JT) Sau­gu­mo Ta­ry­bos na­riai smer­kia Ru­si­ją dėl jos „bar­ba­riš­kų“ veiks­mų, jau va­di­na­mų ka­ro nu­si­kal­ti­mais, prieš ci­vi­lius Si­ri­jo­je, nau­jo tipo Ru­si­jos bom­bos [...]
An­tra­die­nį Anykš­čiuo­se, ant Šei­my­niš­kė­lių pi­lia­kal­nio, pra­de­da­ma sta­ty­ti medinė Vo­ru­tos pi­lis.
1893 me­tų rugp­jū­tį Vil­niu­je įvy­ko IX Ru­si­jos im­pe­ri­jos ar­cheo­lo­gų su­va­žia­vi­mas. Ruo­šian­tis jam rink­ta in­for­ma­ci­ja apie lie­tu­viš­kų gu­ber­ni­jų – Šiau­rės va­ka­rų kraš­to is­to­ri­ją. Tam bu­vo [...]
Šv. Je­ro­ni­mo pre­mi­ja už nuo­sek­lų, kryp­tin­gą dar­bą, ve­dan­tį lie­tu­vių skai­ty­to­jus į pra­ncū­zų ir fran­ko­fo­niš­ko­sios li­te­ra­tū­ros lo­by­ną ir su­bti­liai jį at­ve­rian­tį tur­tin­ga lietuvių kal­ba šie­met [...]
Vie­nas di­džiau­sių ir gar­bin­giau­sių do­ku­men­ti­nio ki­no ren­gi­nių pa­sau­ly­je – tarp­tau­ti­nis Ams­ter­da­mo do­ku­men­ti­nio ki­no fes­ti­va­lis ID­FA – pa­kvie­tė pri­sta­ty­ti nau­jau­sią režisieriaus Aud­riaus Sto­nio [...]
Pir­ma­die­nio va­ka­rą rau­do­nas ki­li­mas bus iš­ties­tas nau­jo lie­tu­viš­ko ki­no fil­mo „Se­ne­kos die­na“ kū­ry­bi­nei gru­pei. Pir­mą kar­tą ša­lies is­to­ri­jo­je žiū­ro­vams pri­sta­to­mas fil­mas, prie ku­rio kū­ri­mo [...]
Po tre­jų me­tų per­trau­kos Rob­bie Wil­liam­sas grįž­ta su il­gai lauk­tu nau­ju al­bu­mu. At­li­kė­jas pa­skel­bė, kad nau­ja­sis stu­di­ji­nis al­bu­mas va­din­sis „Hea­vy En­ter­tain­ment Show“. Vie­nuo­lik­ta­sis R.Wil­liams [...]
Eu­ro­po­je stip­ri­nant Šiau­rės ir Bal­ti­jos jū­rų pre­ky­bos tink­lą bei gau­siu fi­nan­sa­vi­mu ma­ži­nant uos­tų inf­ras­truk­tū­ros skir­tu­mus, kon­ku­ren­cin­gu­mui vis di­des­nį po­vei­kį da­ro geopolitinė įta­ka ir [...]
Vi­du­ti­nė elek­tros kai­na „Nord Pool“ bir­žos Lie­tu­vos pre­ky­bos zo­no­je pra­ėju­sią sa­vai­tę, rug­sė­jo 19–25 d., bu­vo 36 eu­rai už me­ga­vat­va­lan­dę (EUR/MWh). Tai 8 proc. dau­giau nei anks­tes­nę sa­vai­tę [...]
Jau be­veik mė­nuo, kai Tau­ra­gės ra­jo­no sa­vi­val­dy­bės ad­mi­nis­tra­ci­jos val­di­nin­kai ka­va iš me­ri­jos pa­sta­te sto­vin­čio apa­ra­to ga­li mė­gau­tis kiek šir­dis gei­džia, nes už ją mokėti ne­rei­kia. Iš­lai­dos [...]
Kul­tū­ros pa­vel­do de­par­ta­men­te prie Kul­tū­ros mi­nis­te­ri­jos (KPD) pra­ėju­sios sa­vai­tės pa­bai­go­je vy­ku­sia­me dvi­ša­lia­me Lie­tu­vos-Bal­ta­ru­si­jos pa­si­ta­ri­me nu­tar­ta kreip­tis dėl tolimesnio fi­nan­sa­vi­mo Rad­vi­lų [...]
Šio­mis die­no­mis val­džios dė­me­sys nu­kreip­tas į ša­lies par­olim­pie­čius, Rio de Ža­nei­ro žai­dy­nė­se iš­ko­vo­ju­sius me­da­lius. Pir­ma­die­nį juos ir tre­ne­rius ap­do­va­no­jo ša­lies prezidentė Da­lia Gry­baus­kai­tė, [...]
Ša­lies vy­rų krep­ši­nio ly­go­je (LKL) po dvie­jų tu­rų be pra­lai­mė­ji­mo žen­gia trys eki­pos – Vil­niaus „Lie­tu­vos ry­tas“, Prie­nų-Birš­to­no „Vy­tau­tas“ ir Pa­ne­vė­žio „Liet­ka­be­lis“.
Dr. Mal­go­ža­ta Ste­fa­no­vič, len­kai­tė iš Vil­niaus, Kro­ku­vo­je bai­gu­si po­li­to­lo­gi­jos ir so­cio­lo­gi­jos stu­di­jas, da­bar Kro­ku­vos Jo­gai­lai­čių uni­ver­si­te­te va­do­vau­ja Lie­tu­vos studijų cen­trui. „Ste­bė­da­ma [...]
Dvi jau­nos mer­gi­nos iš Ka­ma­jų mies­te­lio (Ro­kiš­kio r.) Li­na Ma­tiu­kai­tė ir Ie­va Ki­lie­nė su­ma­nė, par­ašė ir iš­lei­do pa­sa­kų vai­kams kny­ge­lę, ku­rios pa­grin­di­niai he­ro­jai – skai­čiai. Mer­gi­nos sie­kia [...]
Vil­niaus uni­ver­si­te­to moks­li­nin­kai (VU) kar­tu su par­tne­riais iš Fe­de­ra­li­nio tech­no­lo­gi­jos ins­ti­tu­to Ciu­ri­che da­ro prie­lai­dą, kad da­bar­ti­nius duo­me­nų įra­šy­mo ir sau­go­ji­mo įrenginius at­ei­ty­je pa­keis [...]
Gy­ve­ni­mas iš­ban­do mū­sų dva­si­nę stip­ry­bę, kai ma­žiau­siai to ti­ki­mės. Ti­krą dva­si­nę stip­ry­bę at­sklei­džia tai, ką da­ro­me, ko ne­da­ro­me ir ko nie­ka­da ne­da­ry­tu­me. Kuo di­des­nis iš­šū­kis, tuo su­nkiau [...]
Pir­mą­jį spa­lio sa­vait­ga­lį gam­tos my­lė­to­jai vi­so­je Eu­ro­po­je kvie­čia­mi pri­si­jung­ti prie kas­met gau­sė­jan­čio ste­bė­to­jų bū­rio iš­ly­dė­ti iš­skren­dan­čius pa­ukš­čius. Tūks­tan­čiai žmonių 36 ša­ly­se [...]
Lie­tu­vos Zoo­lo­gi­jos so­das pri­sta­to elek­tro­ni­nį bi­lie­tą – jį lan­ky­to­jai ga­lės įsi­gy­ti in­ter­ne­tu ir taip iš­veng­ti ei­lių prie Kau­ne įsi­kū­ru­sio zoologijos so­do var­tų.
Rug­sė­jo pa­bai­go­je du­ris at­ver­sian­čio­je tarp­tau­ti­nė­je Par­yžiaus (Pra­ncū­zi­ja) par­odo­je jos lan­ky­to­jams Pie­tų Ko­rė­jos au­to­mo­bi­lių ga­min­to­jas „Hyun­dai Mo­tor“ ža­da leisti pir­mie­siems žvilg­te­lė­ti [...]
Eksp­loa­tuo­jant trans­por­to prie­mo­nes su­si­da­ro ne­ma­žai pa­vo­jin­gų­jų at­lie­kų, ku­rias bū­ti­na tin­ka­mai su­tvar­ky­ti. Lie­tu­vo­je kas­met vis dau­giau su­ren­ka­ma ir sutvarkoma au­to­mo­bi­lių at­lie­kų.
Dar ne­sup­la­nuo­ti sa­vait­ga­liai ir dau­gu­mo­je Eu­ro­pos mies­tų ru­de­nį vis dar vy­rau­jan­tys ma­lo­nūs orai per­ša tik vie­ną min­tį – ne­dve­jo­da­mi ga­li­me leis­tis į ke­lių dienų nuo­ty­kius sve­tur.
Ryž­tis pi­lig­ri­mys­tei pa­ska­ti­no ūmai užp­lū­dęs il­ge­sys ke­liau­ti su kup­ri­ne ant pe­čių. Svar­biau­sia, at­ro­dė, ei­ti. Ir net ne­la­bai svar­bu bu­vo, kur tas ke­lias ves­tų.
Ki­ni­jos mi­li­jar­die­riaus sū­nus nu­pir­ko sa­vo šu­niui aš­tuo­nis nau­jau­sio modelio „iP­ho­ne“ te­le­fo­nus.
Ket­vir­tus me­tus iš ei­lės, Kau­no se­na­mies­čio bend­ruo­me­nė kvie­čia gy­vū­nų my­lė­to­jus pa­mi­nė­ti Šv. Pra­nciš­kaus, gyvūnų glo­bė­jo, die­ną. 
Lie­tu­vo­je pik­ty­bi­niai na­vi­kai yra an­tro­ji pa­gal daž­nu­mą mir­ties prie­žas­tis po šir­dies ir krau­ja­gys­lių li­gų. Mū­sų ša­ly­je ši klas­tin­ga li­ga kas­met nu­si­ne­ša apie 8 tūkstančius gy­vy­bių. Vė­žio [...]
„Ma­no sū­nus šau­nus ir pro­tin­gas vai­kas, ta­čiau mo­kyk­lo­je jam ne­si­se­ka ir jis gau­na blo­gus pa­žy­mius“, – šiuos žo­džius ne­re­tai ga­li­ma iš­girs­ti iš nu­si­vy­lu­sių tė­ve­lių. 
Tri­me­tis Di­džio­sios Bri­ta­ni­jos pri­ncas Geor­ge'as sek­ma­die­nį li­ko su auk­le ir jau­nes­ne se­su­te pri­nce­se Char­lot­te. Jų tė­vai – pri­ncas Wil­lia­mas su žmo­na Ka­te – to­liau ke­lia­vo po Kanadą be sa­vo [...]
Es­ti­jos bu­riuo­to­ja Ing­rid Puus­ta sek­ma­die­nį ta­po pir­mą­ja mo­te­ri­mi, perp­lau­ku­sia Bal­ti­jos jū­rą bur­len­te. Ji nuo Fo­rio sa­los ne­to­li Šve­di­jai pri­klau­san­čio Got­lan­do nu­plau­kė iki Kaunispės uos­to Sa­re­mos [...]
Komentarai
Dienos klausimas
Ar reikia izoliuoti Rusiją?
Taip. Kol neišnyks Maskvos agresija, su šia šalimi negali būti bendradarbiaujama 
Ne. Izoliacija tik mažina problemų sprendimo galimybę
Neturiu nuomonės
horoskopai
SVARSTYKLĖS

SVARSTYKLĖS

Vi­są sa­vai­tę ka­muos sa­vi­raiš­kos prob­le­mos. Ypač skaus­min­gai rea­guo­si­te į vi­so­kiau­sio plau­ko su­var­žy­mus ir ap­ri­bo­ji­mus. Iš ap­lin­ki­nių ga­li­te ti­kė­tis tik įvai­riau­sių ban­dy­mų kaip nors pa­si­nau­do­ti ju­mis sa­viems tiks­lams. Penk­ta­die­nis - ri­bi­nė die­na. Daug kas baig­sis ir daug kas pra­si­dės.

Daugiau

Komentuojami