Fotomenininkui balkonas - žvilgsnis į gamtą

Nijolė STORYK 2010-08-24 00:00
Nijolė STORYK 2010-08-24 00:00
Bute daug meninių nuotraukų, kuriose pavaizduotos besilaukiančios moterys. Nuotrauka: ©"Lietuvos žinios"
Dau­ge­lis gy­ven­to­jų dau­gia­bu­čių na­mų bal­ko­nus ap­žel­di­na žy­din­čio­mis gė­lė­mis, o kau­nie­tis fo­to­me­ni­nin­kas Ro­mas Če­ka­na­vi­čius su gy­ve­ni­mo drau­ge ir jo dvie­jų vai­kų ma­ma Ro­si­ta Pa­tū­pai­te šią erd­vę po lan­gais pa­nau­do­jo va­sa­riš­koms van­dens pra­mo­goms.

Prieš kelerius metus tėvai mažamečiams vaikams Titui ir Sofijai balkone pastatė nedidelį mėlyną pripučiamą baseinėlį, o prie turėklų pritaisė baltus ir egzotiniais raštais išmargintus ekstravagantiškus skėčius nuo saulės.

Kai neturi senelių kaime.

Šiemet itin karštą vasarą maudynės balkone pasiteisino su kaupu. Be to, iš balkono kyšantys skėčiai pagyvino monotonišką daugiabučio vaizdą: tokių nėra nė viename kitame balkone, o ryškios spalvos matyti iš tolo.

Jeigu skėčiai išskleisti, vadinasi, balkone prasidėjo maudynės. Žinoma, mažyliai vieni jame nepaliekami - juos prižiūri abu tėvai, kurie kartais ir patys susigundo atsigaivinti kartu su mažyliais nedideliame baseinėlyje.

Fotomenininko šeima pamėgo mėlynąjį baseinėlį, kuriame pripiltas vanduo greitai nuo saulės įšyla. Vaikai beveik kasdien gali pliuškentis, mėgautis išradinga vasaros pramoga, nors gyvena daugiabutyje. Čia pat balkone sukinėjasi trys šeimos augintiniai šuneliai - mažiausieji italų kurtai, levretės. Karštą dieną bute veikia oro kondicionierius, tad šuneliams viduje per šalta - jie bando apšilti palįsdami po pledu ant sofos, arba prašosi į balkoną, kur šilčiau.

Pasak kauniečio, šeima neturi savo sodybos. Neturi jie ir senelių kaime, pas kuriuos vaikai galėtų leisti šiltas vasaras gamtoje. Bene vienintelė jiems smagi pramoga "gamtoje" - sugrįžus iš vaikų darželio pasimaudyti balkono devintame aukšte baseinėlyje.

Varnos iškamša "dirba" sargu

Kai daugiabutis buvo renovuojamas, fotomenininkas R.Čekanavičius atsisakė įstiklinti savo buto balkoną. Dvigubi stikliniai langai ne tik užgožtų panoraminį miesto vaizdą, bet saulės spinduliai dar labiau įkaitintų namus.

"Gyventume lyg akvariume - nei patogumo, nei grožio. O dabar turime viską: iš balkono galime gėrėtis panorama, maudytis ir kvėpuoti tyru oru", - aiškina savo sprendimą šeimininkas.

Romui sunku įsivaizduoti, kaip kaimynai ištveria karščius: balkonai įstiklinti, gyvena be oro kondicionieriaus, o lauke termometras rodė daugiau kaip 30 laipsnių Celsijaus.

Kai vaikai sumiega, o Romas ir Rosita abu baigia savo darbus, vakarus jie paprastai leidžia balkone - pats laikas mėgautis vakaro vėsa. Patogiai įsitaiso foteliuose ir ilgokai šnekučiuojasi, aptardami tai, ką nuveikė ir ką dar norėtų padaryti.

Šią vasarą fotomenininkas su šeima praleido mieste. Nebuvo net nuvažiavę prie jūros pailsėti. Abu sako, kad šiais laikais reikia nuolat mąstyti kaip pragyventi. Ne atostogos jiems rūpėjo.

"Kaip gera, kad turime nors tokį jaukų kampelį, kuris iš dalies mums yra langas į gamtą. Iš aukštai kaip ant delno matome miesto vaizdą. Pasijuntame tarsi būtume gamtoje, kai galime įkvėpti vakaro gaivios vėsos. Mums tos valandėlės prilygsta vasaros poilsiui", - sako R.Čekanavičius.

Balkono kamputyje patupdyta varnos iškamša čia ne šiaip tupi, o "dirba" labai svarbų darbą. Mat balandžiai, ieškodami kur prisiglausti, jau buvo nusitaikę į vienintelį neįstiklintą daugiabučio balkoną. Varna lyg sargė atbaido nekviestus paukščius, nors pati negali skristi. Romas juokiasi, kad ši apgaulė išgelbėjo nuo balandžių antplūdžio, kurie įkyriai lenda ir teršia aplinką.

Žuvytės "Šreko" herojų vardais

Gamtos dvelksmas jaučiamas ir būsto viduje. Nors beveik dešimt metų kauniečiai gyvena daugiabutyje, jų bute netrūksta žalumos. Prie palangės lyg tvorelė surikiuotos žaliuojančios gėlės - gyvas gamtos kampelis. Du dideli langai beveik siekia grindis, tad namie ir gražu, ir šviesu.

Aukštesni augalai auga vazonuose kambariuose. Rosita sako, kad gėles vazonėliuose ji dažnai perstato pagal nuotaiką. Moteris jaučia, kur kiekvienas augalas turi stovėti, jei saulė pernelyg kaitina.

Kitas gamtos kampelis - didokas akvariumas. Jame plaukiojančios žuvytės turi animacinio filmo "Šrekas" herojų vardus. Vaikams labai patinka šis filmukas, tad ir žuvytėms akvariume buvo suteikti būtent mėgstamų herojų vardai. Pasak Romo, kai kurios akvariumo žuvytės atkeliavo iš kitų namų, kai jis dar neturėjo šeimos. Ankstesnis jo butas buvo mažesnis, tad ir akvariumą turėjo mažesnį. "Dabar ne tik namai didesni, bet ir mūsų daugiau. Padaugėjo ir žuvyčių", - smagiai pasakojo Romas.

Kaip madona su kūdikiu

Bute daug besilaukiančių moterų meninių nuotraukų. Jos didelio formato ir dengia vos ne visas sienas ne tik koridoriuje, bet ir svetainėje, darbo kambaryje. Kai kurios meninės nuotraukos tapo lyg ir autoriaus vizitine kortele. Prieš kelerius metus R.Čekanavičius nustebino reportažinių nuotraukų iš gimdyklos ciklu "Gimdymo namai". 2004-aisiais autorius surengė parodą pagrindiniuose Europos Parlamento rūmuose Briuselyje. O ciklo "Gimdymo namai" nuotrauka "Aukotoja" pelnė aukso medalį parodoje Austrijoje.

Sėkmingai debiutavęs svetur, Romas tęsė motinystės temą, į kūrybą pažvelgęs kitu kampu. Jo akiratyje atsirado besilaukianti moteris. Šios nuotraukos taip pat susilaukė pripažinimo.

Motinystės tema sukurti ciklai "Laiškai dar negimusiam vaikui", "Mano vaikai", "Motinystė" iš dalies pakeitė ir paties autoriaus požiūrį į moterį, kuri jam yra gyvybės nešėja ir amžino grožio paslaptis. "Besilaukianti moteris - tai gamtos stebuklas. Ji kaip madona su kūdikiu ant rankų", - sako kaunietis.

Modelis - gyvenimo draugė

Dabar fotomenininkui uoliai talkina jo gyvenimo draugė Rosita. Moteris pradėjo savarankiškai fotografuoti būsimąsias mamas, kai ją paskatino jos vaikų tėvas. Jos žvilgsnis į modelius kiek kitoks - trapesnis, lyriškesnis ir švelnesnis. "Daug metų esu šalia Romo. Stebėjau, kaip jis fotografuoja, jam nuolat talkinau fotosesijų metu. Jo moterys kupinos laukimo dramatizmo ir nežinios. Tai atsispindi ne tik būsimųjų mamų veiduose, bet ir jų judesiuose. Tas laukimo periodas, man, kaip moteriai, pačiai patyrusiai, kas tai yra, atrodo kiek kitaip. Kai vaikai buvo maži, reikėjo jais rūpintis. O dabar turiu daugiau laisvo laiko ir galiu pati fotografuoti", - sako Rosita.

Kai pati laukėsi vaikučių, ji taip pat, kaip ir kitos nepažįstamos moterys, panoro įamžinti šią svarbią gyvenimo akimirką. Rositą fotografo Romas. Jos nuotraukos kabo namie ant sienos ir yra įtrauktos į albumą "Motinystė".

Laikas savo vaikams

Kaitrią vasarą R.Čekanavičius daug dirbo. Bet ne taip, kaip buvo anksčiau. Pablogėjusi šalies ekonominė situacija atsiliepė ir kūrybai. Tačiau, anot jo, ateina toks metas, kai reikia kažką daryti kitaip. Tas kitaip jau pribrendo: vaikai paaugo, gyvenimo draugė tęsia jo pradėtą darbą.

"Tai, ką pats atradau, galiu palikti patikimose rankose. Rosita net geriau už mane fotografuoja", - sako jis patenkintas, džiaugdamasis, kad draugė jam padeda. Romas apžvelgė savo darbus, kabančius ant buto sienų. Čia jo nuotraukų tik maža dalis. Kaunietis sako, kad nėra to blogo, kas neišeitų į gera: dabar, kai gali mažiau dirbti, nes turi pagalbininkę, kiekvieną laisvą minutę jis stengiasi skirti savo dviem vaikams, būti jiems tikru tėvu.

"Jei ir toliau būčiau taip daug dirbęs, vaikai būtų užaugę be manęs. Titui ir Sofijai stengiuosi atiduoti tėvišką šilumą, ko anksčiau negalėjau jiems suteikti", - prisipažino kaunietis fotomenininkas. Kol kas iš daugiabučio R.Čekanavičius su šeima neketina keltis. Vietos pakankamai - didelė svetainė, sujungta atvira erdve su oranžine virtuve. "Gyvename patogioje strateginėje vietoje - arti oro uostas, greitkelis Kaunas-Vilnius. O koks nuostabus vaizdas pro mūsų balkoną! Ar rasime kur geriau? Žinoma, būtų gerai turėti sodybą, ypač tai patiktų vaikams. Žinome, turėsime ir tai, bet tai bus vėliau", - pasakojo Romas.

Fotomenininkas nusiteikęs optimistiškai, bet jo balse pasigirdo abejonės. "Kartais dingteli abejonės, jog pribrendo metas keistis pačiam. Jaučiu, jog esu viską išsakęs apie tai, ką iki šiol fotografavau. Man trūksta didesnės erdvės. Būdamas vienoje vietoje surambėji, tampi neįdomus tiems, kurie yra šalia. Gal ir man metas pakelti sparnus", - atvirai svarstė R.Čekanavičius.

O kol kas nėra taip blogai. Neseniai prie oranžinio virtuvės stalo subrendo kitas besilaukiančių moterų albumo projektas. Šį kartą jo autoriai bus darnus šeimos duetas - R.Čekanavičius ir jo gyvenimo draugė R.Patūpaitė.

Tavo komentaras
Vardas: * El.paštas:
Komentaras: *
Lie­tu­vos vals­ty­bi­nės ins­ti­tu­ci­jos kas­dien su­lau­kia tūks­tan­čių ban­dy­mų reng­ti ki­ber­ne­ti­nes at­akas, šim­tai jų ke­lia vi­du­ti­nę, o bent 5 proc. – rim­tą grės­mę, sa­ko Nacionalinio ki­ber­ne­ti­nio sau­gu­mo [...]
Sei­mo vi­ce­pir­mi­nin­kas „tvar­kie­tis“ Kęs­tas Koms­kis, krei­pę­sis į pro­ku­ro­rus su pra­šy­mu pe­rim­ti iki­teis­mi­nį ty­ri­mą dėl jo bro­lio nu­šau­to pa­sie­nie­čių šuns, ki­ša­si į ty­ri­mą ir da­ro spau­di­mą [...]
Krem­liui ar­ti­mi žmo­nės pro­ru­siš­kiems se­pa­ra­tis­tams Ry­tų Ukrai­no­je ak­ty­viai pa­ta­ri­nė­ja, kaip va­ry­ti „pro­pa­gan­dos kam­pa­ni­ją“ prieš Ki­je­vą ir Va­ka­rus, ket­vir­ta­die­nį pranešė Vo­kie­ti­jos ži­niask­lai­da.
Jung­ti­nė­se Vals­ti­jo­se trau­ki­niui įsi­rė­žus į Ho­bo­ke­no sto­tį Nau­ja­ja­me Džer­sy­je, pa­tvir­tin­ta vie­no žmo­gaus žū­tis, sa­kė Nau­jo­jo Džer­sio gubernatorius Chri­sas Chris­tie.
An­tra­die­nį Anykš­čiuo­se, ant Šei­my­niš­kė­lių pi­lia­kal­nio, pra­de­da­ma sta­ty­ti medinė Vo­ru­tos pi­lis.
1893 me­tų rugp­jū­tį Vil­niu­je įvy­ko IX Ru­si­jos im­pe­ri­jos ar­cheo­lo­gų su­va­žia­vi­mas. Ruo­šian­tis jam rink­ta in­for­ma­ci­ja apie lie­tu­viš­kų gu­ber­ni­jų – Šiau­rės va­ka­rų kraš­to is­to­ri­ją. Tam bu­vo [...]
Spa­lio 1 ir 2 die­no­mis Pa­ne­vė­žio Juo­zo Mil­ti­nio dra­mos tea­tre įvyks iš­skir­ti­nė prem­je­ra – gar­saus len­kų ki­no ir tea­tro re­ži­sie­riaus, sce­na­ris­to, pro­diu­se­rio Krzysz­to­fo Zanussio „Hyb­ris (Pui­ky­bė)“. [...]
Ka­dai­se, so­viet­me­čiu, tai bu­vo mies­te­lio ar kai­mo kul­tū­ros na­mai, ku­riuos sta­tant bu­vo sie­kia­ma už­gož­ti vie­tos baž­ny­čią. Da­bar kai ku­rie jų te­be­vei­kia, ki­ti ap­leis­ti, o kai kurių pa­tal­po­mis nau­do­ja­si [...]
Grum­da­ma­sis su pra­stu oru ir prieš­prie­ši­niu vė­ju prieš 180 me­tų iš Ka­ra­liau­čiaus į Klai­pė­dą vy­kęs bur­lai­vis ga­be­no žmo­gų, il­gai­niui ta­pu­sį vie­nu žy­miau­siu XIX amžiaus kom­po­zi­to­rių, pa­sku­ti­nį­jį [...]
Lie­tu­vos na­cio­na­li­nia­me ope­ros ir ba­le­to tea­tre spa­lio 1 d. ro­do­ma Lud­wi­go van Beet­ho­ve­no ope­ra „Fi­de­li­jus“ – ypa­tin­gas spek­tak­lis, mat tą va­ka­rą įvyks net trys de­biu­tai. 
Rug­sė­jo 29 d., ket­vir­ta­die­nį, du­ris ofi­cia­liai at­vė­rė de­ši­nia­ja­me Ne­ries kran­te įsi­kū­ręs vers­lo mies­tas „Quad­rum“, į ku­rį Nor­ve­gi­jos įmo­nių gru­pė „Scha­ge Group“ investavo 100 mln. [...]
Trims Bal­ti­jos ša­lims po il­gų ir su­dė­tin­gų de­ry­bų pa­sie­kus su­si­ta­ri­mą, kad eu­ro­pi­nės ge­le­žin­ke­lio ve­žės pro­jek­to „Rail Bal­ti­ca“ ran­gos kon­kur­sai bū­tų skel­bia­mi ne tik per bend­rą įmo­nę, [...]
Vil­niu­je ket­vir­ta­die­nį pra­dė­jus šil­dy­mo se­zo­ną, ki­ti di­die­ji Lie­tu­vos mies­tai kol kas neketina šil­dy­ti na­mų.
Tau­ra­gės kraš­to mu­zie­jus pri­sta­to so­viet­me­čio pra­džią Lie­tu­vo­je pri­me­nan­čią NKVD būs­ti­nę su au­ten­tiš­ko­mis su­lai­ky­mo, tar­dy­mo ka­me­ro­mis ir kar­ce­riu. Mu­zie­jaus lan­ky­to­jams bus su­tei­kia­ma pro­ga [...]
Ute­nos „Ju­ven­tus“ ko­man­da sa­vų sir­ga­lių aki­vaiz­do­je kur kas už­ti­krin­čiau su­sit­var­kė su Por­to „Por­to“ krep­ši­nin­kais ir žen­gė į pa­grin­di­nį FI­BA Čempionų ly­gos tur­ny­rą.
Penk­ta­die­nį ir šeš­ta­die­nį Jo­na­vo­je vyks 22-ą kar­tą ren­gia­mas tarp­tau­ti­nis mo­te­rų tink­li­nio tur­ny­ras „A. Ogo­naus­ko at­mi­ni­mo tau­rė“. Ja­me var­žy­sis po dvi Lie­tu­vos ir Lat­vi­jos ko­man­das.
Shi­mo­nas Pe­re­sas, ku­ris mi­rė tre­čia­die­nį bū­da­mas 93 me­tų, du­kart ėjo prem­je­ro par­ei­gas ir, at­si­sa­kęs sa­vo anks­tes­nių ka­rin­gų pa­žiū­rų, ini­ci­ja­vo pa­stan­gas siek­ti taikos su pa­les­ti­nie­čiais, [...]
Kas­kart į Lie­tu­vą ar­ti­mų­jų, gi­mi­nių ir bi­čiu­lių ap­lan­ky­ti at­vyks­tan­ti ži­no­mo po­li­ti­ko, vi­suo­me­ni­nin­ko, gy­dy­to­jo Ka­zio Bo­be­lio naš­lė Da­lia Bo­be­lie­nė iš­vys­ta ge­rų po­ky­čių. Šįsyk ją itin [...]
Rug­sė­jo pra­džio­je Eko­no­mi­nio bend­ra­dar­bia­vi­mo ir plė­tros or­ga­ni­za­ci­ja (EB­PO) pa­skel­bė kas­me­ti­nį švie­ti­mo duo­me­nų lei­di­nį „Žvilgs­nis į švie­ti­mą“ (anlg. Edu­ca­tion at a Glan­ce), ku­ria­me pir­mą [...]
Pi­gi ir leng­vai pa­ga­mi­na­ma sin­te­ti­nė kau­lų me­džia­ga, im­plan­tuo­ta žiur­kių stu­bu­ruo­se ir bež­džio­nių kau­ko­lė­se, sti­mu­liuo­ja kau­li­nio au­di­nio vys­ty­mą­si, trečiadienį pra­ne­šė moks­li­nin­kai.
Žvar­bus ūžau­jan­tis vė­jas, snie­go pus­nys, ap­šar­mo­ję lan­gai ir... kak­tu­sai? Ne, tai ne fan­ta­zi­jos, o vi­siš­kai rea­lus vaiz­das: lie­tu­viš­ką žie­mą iš­tve­rian­tys ir lau­ke vi­sus metus ga­lin­tys aug­ti [...]
Pa­si­bai­gus mau­dy­mo­si se­zo­nui ir api­bend­ri­nus mau­dyk­lų van­dens ko­ky­bės ty­ri­mų re­zul­ta­tus, nu­sta­ty­ta, kad šį mau­dy­mo­si se­zo­ną šva­riau­sias van­duo bu­vo Tau­ra­gės ir Tel­šių aps­kri­ty­se.
Pra­si­dė­jo tarp­tau­ti­nė Par­yžiaus (Pra­ncū­zi­ja) au­to­mo­bi­lių par­oda, o be­ne svar­biau­sia jos nau­jie­na – kon­cep­ci­nis elek­tro­mo­bi­lis „Volks­wa­gen I.D. Con­cept“, ku­rio se­ri­ji­nė versija pa­si­ro­dys, de­ja, [...]
Spe­cia­lis­tai ra­gi­na gy­ven­to­jus, nu­spren­du­sius įsi­gy­ti nau­do­tą au­to­mo­bi­lį, ne­pa­si­ra­ši­nė­ti su­tar­čių, ku­rios su­da­ro­mos ne­va su už­sie­nio pi­lie­čiais, nors au­to­mo­bi­lio pre­kei­vis yra vie­ti­nis gy­ven­to­jas.
Ra­mia­ja­me van­de­ny­ne pa­bi­ru­sias Ga­la­pa­gų sa­las bio­lo­gai va­di­na gy­vu evo­liu­ci­jos mu­zie­ju­mi. Ek­va­do­rui pri­klau­san­tį sa­ly­ną, per tūks­tan­tį ki­lo­me­trų nu­to­lu­sį nuo Pie­tų Ame­ri­kos že­my­no, su­da­ro 19 [...]
Lan­ky­to­jai, no­rin­tys pa­ma­ty­ti gar­sią­ją Ro­mos Boc­ca del­la Ve­rità (Tei­sy­bės bur­ną), nuo šiol tu­rės su­si­mo­kė­ti. Už 2 eu­rų mo­kes­tį smal­suo­liai ga­lės iš­vys­ti šį objektą ir nu­si­fo­tog­ra­fuo­ti [...]
Šis mar­gas­pal­vė drau­gu­tė ma­nais į jū­sų mei­lę ar­tė­jant šal­tu­kui ga­li pa­siū­ly­ti sa­vo ši­lu­mą, darbš­čias „ma­sa­žo“ le­te­nė­les bei ra­my­bės su­tei­kian­tį mur­ki­mą. Mėlynakei smul­ku­tei ka­ty­tei [...]
Ki­ni­jos mi­li­jar­die­riaus sū­nus nu­pir­ko sa­vo šu­niui aš­tuo­nis nau­jau­sio modelio „iP­ho­ne“ te­le­fo­nus.
Įtam­pa, stre­sas, prieš­iš­ku­mas, pyk­tis, dep­re­si­ja, ne­ri­mas, pa­vy­das. Ko­kią įta­ką svei­ka­tai da­ro vi­sos šios ne­igia­mos emo­ci­jos? Jos – tar­si kli­jai, la­šas po lašo užk­li­juo­jan­tys  šir­dį [...]
Moks­li­niai ty­ri­mai ro­do, kad net apie treč­da­lis vi­sų nėš­tu­mų bai­gia­si per­si­lei­di­mu, be to, pa­si­tai­ko at­ve­jų, kai jis įvyks­ta taip anks­ti, kad mo­te­ris nė ne­spė­ja su­ži­no­ti, kad lau­kė­si. To­kių [...]
Pe­ru pie­tuo­se pa­upį tvar­kę dar­bi­nin­kai ap­ti­ko da­lį se­no­vės in­kų al­to­riaus, ku­ris bu­vo lai­ko­mas din­gu­siu, tre­čia­die­nį pranešė Kul­tū­ros mi­nis­te­ri­ja.
Aji Cha­ra­pi­ta rū­šies ai­trio­ji pa­pri­ka yra maž­daug žir­nio dy­džio. Kaip skel­bia­ma, ki­log­ra­mas šių prie­sko­nių ga­li kainuoti tūks­tan­čius eu­rų.
Komentarai
Dienos klausimas
Ar išvados dėl numušto Malaizijos keleivinio lėktuvo pakeis Vakarų politiką Rusijos atžvilgiu?
Taip. Vakarai su Rusija elgsis griežčiau
Ne. Toliau bus vykdoma "dialogo ir kompromiso paieškos" politika
Išvados dar labiau išgąsdins Vakarus. Pozicija Maskvos atžvilgiu taps švelnesnė
Man nerūpi
horoskopai
SVARSTYKLĖS

SVARSTYKLĖS

Vi­są sa­vai­tę ka­muos sa­vi­raiš­kos prob­le­mos. Ypač skaus­min­gai rea­guo­si­te į vi­so­kiau­sio plau­ko su­var­žy­mus ir ap­ri­bo­ji­mus. Iš ap­lin­ki­nių ga­li­te ti­kė­tis tik įvai­riau­sių ban­dy­mų kaip nors pa­si­nau­do­ti ju­mis sa­viems tiks­lams. Penk­ta­die­nis - ri­bi­nė die­na. Daug kas baig­sis ir daug kas pra­si­dės.

Daugiau

Komentuojami