Geltonas namas lyg saulės gabalėlis

Nijolė STORYK 2010-09-07 00:00
Nijolė STORYK 2010-09-07 00:00
Net ir šalta žiema nebaisi prie tokio židinio. Asmeninio albumo nuotrauka
Tė­vai sa­vo vai­kams vis­ką ati­duo­tų, kad jie bū­tų lai­min­gi, nie­ko jiems ne­trūk­tų ir tu­rė­tų sa­vo pa­sto­gę. Bet yra to­kių vai­kų, ku­rie su­au­gę sa­vo tė­vų ne­pa­lie­ka ir jais rū­pi­na­si, kad šie ga­lė­tų džiaug­tis gy­ve­ni­mu, su­lau­kę ne­rū­pes­tin­gos se­nat­vės.

Šiauliečiai Zinaida ir Zenonas Paulauskai dar ne pensininkai, abu dirba ir sveikata nesiskundžia. Tačiau savo tėvais jau dabar pasirūpino jų vaikai. Daugiau nei metai šiauliečiai gyvena naujame name, kurį jiems suprojektavo sūnus architektas Lauras.

Ginčas dėl raudonos spalvos.

Šviesus ir modernus namas Verdukliukų gyvenvietėje išsiskiria neįprasta spalva ir savita architektūra. Geltonos spalvos pastatas raudonu stogu - ne kas kita, kaip "saulės" namas Saulės mieste. Aplink tokio būsto nėra - šviečiančio lyg saulė net ir ūkanotą dieną.

Architektas L.Paulauskas šypteli sakydamas, kad toks menkas dalykas kaip pastato spalva buvo vos ne esminis ginčo objektas su tėvais. Gan ilgai juos įtikinėjo, kad būtent šitoje vietoje, kur jie gyvens, turi stovėti šviesus spalvotas namas lyg saulės gabalėlis. Tradiciškai kaimo sodybose dar galima pamatyti geltonos spalvos namų. Bet prie miesto esančiose gyvenvietėse tokių pastatų beveik nėra. "Po ilgų svarstymų tėvai nusileido, bet nė už ką nenorėjo sutikti, kad lietaus vamzdžiai, kaip ir stogas, būtų tamsiai raudoni. Toks ryškus spalvų kontrastas jiems nepatiko. Tėvas net buvo užsakęs baltus lietvamzdžius. Tokie lietvamzdžiai netiko prie namo fasado stiliaus", - teigė 29 metų architektas.

Architektas neapsiriko - geltonos spalvos namą tik dar labiau pagyvino tamsiai raudonas stogas ir tokios pat spalvos lietaus vamzdžiai. Aplink namą - tokia pati raudona tvora. Tačiau Lauro tėvai vos ne šoką gavo, kai tą tvorą pamatė.

Dabar jau ne taip viskas ryšku. Tvorą uždengė margaspalvės gėlės. Žydinčių augalų netrūko ir už sodybos tvoros. Tvarkingi šeimininkai neapsikentė, kai šalia jų namų pradėjo želti piktžolės.

Užaugo daugiabutyje

Tėvų namo projektas - L.Paulausko kūrybos vizitinė kortelė. Jo tėvai liko patenkinti galutiniu rezultatu - jiems patinka gyventi naujame name, bet šiek tiek liūdna, nes nėra šalia vaikų. Abu sūnūs baigė mokslus ir gyvena savarankiškai. "Aš užaugau daugiabutyje. Mūsų šeima gyveno trijų kambarių bute, antrame aukšte. Tai - tipinė blokinė dėžutė. Standartinis butas tėvams niekada neprilygo jų gimtiesiems namams kaime, iš kurių jie kadaise išėjo. Vis dėlto tėvai tikėjosi, kad kada nors gyvens nuosavame name nedideliame sklype", - pasakojo Lauras.

Toks metas pribrendo, kai netoli Šiaulių buvo parduodami šešių arų sklypai, kuriuose buvo galima pastatyti gyvenamąjį namą. "Mano tėvas - statybininkas. Tačiau sau iki šiol namo nepasistatė. Prieš trejus metus baigiau architektūros studijas ir buvau įgijęs praktikos, tad tėvams galėjau padėti. Jie džiaugėsi, kad ne svetimas žmogus, o sūnus jiems suprojektuos būstą", - užsiminė jaunas architektas.

Tačiau L.Paulauskas tuo metu dar nežinojo, jog šis projektas jam bus gan atsakingas kūrybinis išbandymas. "Tėvams visų pirma esu sūnus, bet ne architektas, nors ir turiu diplomą. Man teko įrodyti, kad savo darbą išmanau ne blogiau kaip mano tėvas. Šis būstas turėtų atitikti tėvų poreikius, kai jie sulauks brandžios senatvės. Tačiau statyti namą savo tėvams nėra taip paprasta", - pasakojo Lauras.

Pakeitė sklypo vietą

Šiauliečiai nepasitarė su sūnumi ir patys be jo žinios išsirinko sklypą, kuriame ketino statyti namą. Ši vieta nepatiko jaunam architektui dėl keleto esminių priežasčių. "Visas priežastis išdėsčiau tėvams, bet jie nenorėjo su manimi sutikti", - aiškino Lauras. Jei kiemas bus šiaurinėje pusėje, trūks saulės šviesos. Jo tėvų pasirinktas sklypas buvo orientuotas būtent į šiaurę, nors siauroje gatvelėje - galutinis. Ką daryti? Šalia dar buvo laisvų sklypų, tad tėvai suskubo pakeisti vietą. Naujas sklypas atitiko jauno architekto reikalavimus.

Šiaurinėje siauros gatvelės pusėje - garažas ir virtuvė. Į pietų pusę - vidinis kiemas su poilsio zona. O koks nuostabus vaizdas pro erdvius svetainės langus - žėri vien gėlių spalvos.

"Mano mama negalėtų gyventi name be gėlių. Net už tvoros žydi augalai, kad aplink būtų gražiau", - pasakojo Lauras.

Garažas su langu

Bet tai - dar ne pabaiga. Svarstymai ir ginčai su tėvais nesibaigė, kai architektas projektavo namą. Garažas - su langu? Bus ne koks nors mažas langelis, bet langas iki pat grindinio! Kur tai matyta? "Mano tėvai gyveno standartinėje aplinkoje. Jiems galbūt yra svetimos kai kurios architektūros naujovės. Kodėl jie turi klausyti sūnaus?! Tėvo balsas visada buvo lemiamas sprendžiant statybų reikalus. O dabar viskas buvo kitaip. Tėvas turėjo man paklusti. Kai tarp mūsų kildavo ginčų, mama atsisėsdavo viduryje, kad rimtai nesusibartume. Manau, toks procesas yra natūralus dalykas. O savam žmogui juk galima daug ką atviriau pasakyti, tuo labiau savo sūnui. Bet be langų garaže neįsivaizdavau tėvų namo", - prisiminė architektas.

L.Paulauskas neapsiribojo vieno projekto variantu - tėvams pateikė net penkis būsimo namo pavyzdžius. Jo nuostabai, jie išsirinko tą projektą, kuriame yra garažas su langais iki pat žemės. Garažas tarsi įaugęs į namo erdvę. Ta siena, kuri sujungta su namu, jei būtų be langų - styrotų lyg tuščia, aklina erdvė. Ją reikėjo kažkuo užpildyti.

Miegamasis pirmame aukšte

Pasak architekto, vienoks namas, kai šeimininkai yra jauni žmonės ir augina vaikus, kitoks - kurių amžius, tarkim, kaip jo tėvų. Kokio namo šiems reikėtų? Be abejo, nedidelio ir patogaus. Vaikai užauginti, lyg ir rūpesčių mažiau. Tik gyvenk ir džiaukis, jog neužmiršo vaikai ir anūkai. Dažnai miegamieji yra antrame aukšte. Bet šiauliečiai Paulauskai savo miegamąjį nukėlė į apačią. "Taip pageidavo tėvai. Mat sulaukus senatvės vis sunkiau bus užlipti laiptais. Jų tėvams taip atsitiko, kai gyveno nuosavame name. Tad manieji iš anksto numatė, kur turėtų būti miegamasis ir vonios kambarys", - pasakojo Lauras.

Prie miegamojo - jauki svetainė, kurioje pagrindinis akcentas - ryškios spalvos ir neįprastos formos židinys. Net ir šalta žiema nebaisi prie tokio židinio. Vietoj miegamojo antrame aukšte - svečių kambarys, šalia - atskira nedidelė patalpa darbui prie kompiuterio. Kai atvažiuoja abu sūnūs su savo antrosiomis pusėmis, visi apsistoja antrame aukšte.

Virtuvė ir svetainė - atskirose erdvėse

Koks namas - be pirties? Tai Zenono Paulausko sena svajonė. Tą svajonę jam padėjo paversti realybe sūnus architektas. Nedideliame name yra pirtelė, bet be baseino. "Tėvų miegamąjį teko šiek tiek sumažinti, kad šalia būtų patogus vonios kambarys. Lova turėjo stovėti galu į langą, kad prabudus matytųsi, kaip pateka saulė. Be to - nebuvo vietos kitaip baldą pastatyti. Tačiau yra pirtelė", - smagiai pasakojo Lauras. Džiaugtis gali ir Zinaida. Kokia šiuolaikinė virtuvė be tamsaus kambariuko? Prie virtuvės buvo įspraustas toks kambariukas, kuriame galima laikyti vaisius ir daržoves, įvairius buitinius rakandus.

"Mama patenkinta, kad įsiklausiau į dar vieną jos pageidavimą. Virtuvė turi būti atskirta nuo svetainės. Jokių bendrų erdvių. Iš dalies pasitvirtino sumanymas, kai vienoje zonoje yra virtuvė, sandėliukas ir svečiams skirtas vonios kambarys. Daugelis užsakovų pageidauja būtent tokio projekto savo namui", - užsiminė architektas.

Jaučiasi kaip naujakuriai

Jaunas architektas projektavo namą savo tėvams, tikėdamas, kad pats čia kada nors gyvens. "Ką gali žinoti, kaip bus ateityje. Juk tai ir mūsų namai. Labai stengiausi, kad tas namas patiktų tėvams", - sakė L.Paulauskas. Jis pats gyvena Vilniuje. Norėtų turėti panašų namą, kokį suprojektavo tėvams. "Beveik tuo pačiu metu, kai tėvai kėlėsi gyventi į naują namą, aš įsigijau butą Vilniuje. Vienu metu įrenginėjau būstą tėvams ir sau. Antrame aukšte svečiams skirtame vonios kambaryje yra tokios pačios keraminės plytelės kaip ir mano bute. Tų plytelių raštas ir spalva lėmė namo ir buto interjero dizainą. Kai esu savo bute, jaučiuosi, tarsi būčiau tėvų name, ir priešingai", - šypsojosi pašnekovas.

Kol kas šiauliečiai Paulauskai naujame name jaučiasi kaip naujakuriai. Toks jausmas suprantamas. Juk čia viskas nauja, daug erdvės. Jie norėjo gyventi, kaip ir jų tėvai, nuosavame būste su nedideliu žemės lopinėliu. Jų svajonė išsipildė pačiu laiku, kol yra sveiki ir gali džiaugtis gyvenimu. "Tėvų naujas namas yra ir mūsų namai, tokie pat šilti ir jaukūs lyg seniai juose būtume gyvenę", - pasidžiaugė Lauras.

Tavo komentaras
Vardas: * El.paštas:
Komentaras: *
Komentarai
valdis  82.135.194.68 2013-03-26 16:03:06
kas cia per interjeras? kazkokia mesmale... o zidinys.... :D
2 0  Netinkamas komentaras
Martas  194.126.252.241 2013-03-26 16:03:06
Saunus tas Lauras, mat koki nama suprojektavo... Super!!!
2 0  Netinkamas komentaras
Lie­tu­vos vals­ty­bi­nės ins­ti­tu­ci­jos kas­dien su­lau­kia tūks­tan­čių ban­dy­mų reng­ti ki­ber­ne­ti­nes at­akas, šim­tai jų ke­lia vi­du­ti­nę, o bent 5 proc. – rim­tą grės­mę, sa­ko Nacionalinio ki­ber­ne­ti­nio sau­gu­mo [...]
Sei­mo vi­ce­pir­mi­nin­kas „tvar­kie­tis“ Kęs­tas Koms­kis, krei­pę­sis į pro­ku­ro­rus su pra­šy­mu pe­rim­ti iki­teis­mi­nį ty­ri­mą dėl jo bro­lio nu­šau­to pa­sie­nie­čių šuns, ki­ša­si į ty­ri­mą ir da­ro spau­di­mą [...]
Nau­ja­ja­me Džer­sy­je ket­vir­ta­die­nį ry­ti­nio pi­ko me­tu trau­ki­niui įsi­rė­žus į Ho­bo­ke­no sto­tį, žu­vo ma­žiau­sia trys žmo­nės, par­ei­gū­nams pa­tvir­ti­nus, kad su­žeis­tų­jų yra dau­giau negu 100, dau­ge­lio [...]
Ru­si­ja ket­vir­ta­die­nį pra­ne­šė te­be­tę­sian­ti bom­bar­da­vi­mo kam­pa­ni­ją Si­ri­jo­je, ne­pai­sy­da­ma JAV pers­pė­ji­mo, kad Va­šing­to­nas nu­trauks de­ry­bas dėl šio konf­lik­to, jei­gu Mask­va nesustabdys Ale­po puo­li­mo.
An­tra­die­nį Anykš­čiuo­se, ant Šei­my­niš­kė­lių pi­lia­kal­nio, pra­de­da­ma sta­ty­ti medinė Vo­ru­tos pi­lis.
1893 me­tų rugp­jū­tį Vil­niu­je įvy­ko IX Ru­si­jos im­pe­ri­jos ar­cheo­lo­gų su­va­žia­vi­mas. Ruo­šian­tis jam rink­ta in­for­ma­ci­ja apie lie­tu­viš­kų gu­ber­ni­jų – Šiau­rės va­ka­rų kraš­to is­to­ri­ją. Tam bu­vo [...]
Spa­lio 1 ir 2 die­no­mis Pa­ne­vė­žio Juo­zo Mil­ti­nio dra­mos tea­tre įvyks iš­skir­ti­nė prem­je­ra – gar­saus len­kų ki­no ir tea­tro re­ži­sie­riaus, sce­na­ris­to, pro­diu­se­rio Krzysz­to­fo Zanussio „Hyb­ris (Pui­ky­bė)“. [...]
Ka­dai­se, so­viet­me­čiu, tai bu­vo mies­te­lio ar kai­mo kul­tū­ros na­mai, ku­riuos sta­tant bu­vo sie­kia­ma už­gož­ti vie­tos baž­ny­čią. Da­bar kai ku­rie jų te­be­vei­kia, ki­ti ap­leis­ti, o kai kurių pa­tal­po­mis nau­do­ja­si [...]
Grum­da­ma­sis su pra­stu oru ir prieš­prie­ši­niu vė­ju prieš 180 me­tų iš Ka­ra­liau­čiaus į Klai­pė­dą vy­kęs bur­lai­vis ga­be­no žmo­gų, il­gai­niui ta­pu­sį vie­nu žy­miau­siu XIX amžiaus kom­po­zi­to­rių, pa­sku­ti­nį­jį [...]
Lie­tu­vos na­cio­na­li­nia­me ope­ros ir ba­le­to tea­tre spa­lio 1 d. ro­do­ma Lud­wi­go van Beet­ho­ve­no ope­ra „Fi­de­li­jus“ – ypa­tin­gas spek­tak­lis, mat tą va­ka­rą įvyks net trys de­biu­tai. 
Rug­sė­jo 29 d., ket­vir­ta­die­nį, du­ris ofi­cia­liai at­vė­rė de­ši­nia­ja­me Ne­ries kran­te įsi­kū­ręs vers­lo mies­tas „Quad­rum“, į ku­rį Nor­ve­gi­jos įmo­nių gru­pė „Scha­ge Group“ investavo 100 mln. [...]
Trims Bal­ti­jos ša­lims po il­gų ir su­dė­tin­gų de­ry­bų pa­sie­kus su­si­ta­ri­mą, kad eu­ro­pi­nės ge­le­žin­ke­lio ve­žės pro­jek­to „Rail Bal­ti­ca“ ran­gos kon­kur­sai bū­tų skel­bia­mi ne tik per bend­rą įmo­nę, [...]
Vil­niu­je ket­vir­ta­die­nį pra­dė­jus šil­dy­mo se­zo­ną, ki­ti di­die­ji Lie­tu­vos mies­tai kol kas neketina šil­dy­ti na­mų.
Tau­ra­gės kraš­to mu­zie­jus pri­sta­to so­viet­me­čio pra­džią Lie­tu­vo­je pri­me­nan­čią NKVD būs­ti­nę su au­ten­tiš­ko­mis su­lai­ky­mo, tar­dy­mo ka­me­ro­mis ir kar­ce­riu. Mu­zie­jaus lan­ky­to­jams bus su­tei­kia­ma pro­ga [...]
Penk­ta­die­nį ir šeš­ta­die­nį Jo­na­vo­je vyks 22-ą kar­tą ren­gia­mas tarp­tau­ti­nis mo­te­rų tink­li­nio tur­ny­ras „A. Ogo­naus­ko at­mi­ni­mo tau­rė“. Ja­me var­žy­sis po dvi Lie­tu­vos ir Lat­vi­jos ko­man­das.
Žir­gų lenk­ty­nės Lie­tu­vo­je vis po­pu­lia­rė­ja, o šį spor­tą pa­ma­tę žiū­ro­vai lie­ka su­ža­vė­ti – taip tei­gia lenk­ty­nių Lie­tu­vo­je or­ga­ni­za­to­rė Eve­li­na Kol­bas­nik. Pir­mą sezoną lenk­ty­nes ren­gu­si [...]
Shi­mo­nas Pe­re­sas, ku­ris mi­rė tre­čia­die­nį bū­da­mas 93 me­tų, du­kart ėjo prem­je­ro par­ei­gas ir, at­si­sa­kęs sa­vo anks­tes­nių ka­rin­gų pa­žiū­rų, ini­ci­ja­vo pa­stan­gas siek­ti taikos su pa­les­ti­nie­čiais, [...]
Kas­kart į Lie­tu­vą ar­ti­mų­jų, gi­mi­nių ir bi­čiu­lių ap­lan­ky­ti at­vyks­tan­ti ži­no­mo po­li­ti­ko, vi­suo­me­ni­nin­ko, gy­dy­to­jo Ka­zio Bo­be­lio naš­lė Da­lia Bo­be­lie­nė iš­vys­ta ge­rų po­ky­čių. Šįsyk ją itin [...]
Rug­sė­jo pra­džio­je Eko­no­mi­nio bend­ra­dar­bia­vi­mo ir plė­tros or­ga­ni­za­ci­ja (EB­PO) pa­skel­bė kas­me­ti­nį švie­ti­mo duo­me­nų lei­di­nį „Žvilgs­nis į švie­ti­mą“ (anlg. Edu­ca­tion at a Glan­ce), ku­ria­me pir­mą [...]
Pi­gi ir leng­vai pa­ga­mi­na­ma sin­te­ti­nė kau­lų me­džia­ga, im­plan­tuo­ta žiur­kių stu­bu­ruo­se ir bež­džio­nių kau­ko­lė­se, sti­mu­liuo­ja kau­li­nio au­di­nio vys­ty­mą­si, trečiadienį pra­ne­šė moks­li­nin­kai.
Žvar­bus ūžau­jan­tis vė­jas, snie­go pus­nys, ap­šar­mo­ję lan­gai ir... kak­tu­sai? Ne, tai ne fan­ta­zi­jos, o vi­siš­kai rea­lus vaiz­das: lie­tu­viš­ką žie­mą iš­tve­rian­tys ir lau­ke vi­sus metus ga­lin­tys aug­ti [...]
Pa­si­bai­gus mau­dy­mo­si se­zo­nui ir api­bend­ri­nus mau­dyk­lų van­dens ko­ky­bės ty­ri­mų re­zul­ta­tus, nu­sta­ty­ta, kad šį mau­dy­mo­si se­zo­ną šva­riau­sias van­duo bu­vo Tau­ra­gės ir Tel­šių aps­kri­ty­se.
Pra­si­dė­jo tarp­tau­ti­nė Par­yžiaus (Pra­ncū­zi­ja) au­to­mo­bi­lių par­oda, o be­ne svar­biau­sia jos nau­jie­na – kon­cep­ci­nis elek­tro­mo­bi­lis „Volks­wa­gen I.D. Con­cept“, ku­rio se­ri­ji­nė versija pa­si­ro­dys, de­ja, [...]
Spe­cia­lis­tai ra­gi­na gy­ven­to­jus, nu­spren­du­sius įsi­gy­ti nau­do­tą au­to­mo­bi­lį, ne­pa­si­ra­ši­nė­ti su­tar­čių, ku­rios su­da­ro­mos ne­va su už­sie­nio pi­lie­čiais, nors au­to­mo­bi­lio pre­kei­vis yra vie­ti­nis gy­ven­to­jas.
Ra­mia­ja­me van­de­ny­ne pa­bi­ru­sias Ga­la­pa­gų sa­las bio­lo­gai va­di­na gy­vu evo­liu­ci­jos mu­zie­ju­mi. Ek­va­do­rui pri­klau­san­tį sa­ly­ną, per tūks­tan­tį ki­lo­me­trų nu­to­lu­sį nuo Pie­tų Ame­ri­kos že­my­no, su­da­ro 19 [...]
Lan­ky­to­jai, no­rin­tys pa­ma­ty­ti gar­sią­ją Ro­mos Boc­ca del­la Ve­rità (Tei­sy­bės bur­ną), nuo šiol tu­rės su­si­mo­kė­ti. Už 2 eu­rų mo­kes­tį smal­suo­liai ga­lės iš­vys­ti šį objektą ir nu­si­fo­tog­ra­fuo­ti [...]
Šis mar­gas­pal­vė drau­gu­tė ma­nais į jū­sų mei­lę ar­tė­jant šal­tu­kui ga­li pa­siū­ly­ti sa­vo ši­lu­mą, darbš­čias „ma­sa­žo“ le­te­nė­les bei ra­my­bės su­tei­kian­tį mur­ki­mą. Mėlynakei smul­ku­tei ka­ty­tei [...]
Ki­ni­jos mi­li­jar­die­riaus sū­nus nu­pir­ko sa­vo šu­niui aš­tuo­nis nau­jau­sio modelio „iP­ho­ne“ te­le­fo­nus.
Įtam­pa, stre­sas, prieš­iš­ku­mas, pyk­tis, dep­re­si­ja, ne­ri­mas, pa­vy­das. Ko­kią įta­ką svei­ka­tai da­ro vi­sos šios ne­igia­mos emo­ci­jos? Jos – tar­si kli­jai, la­šas po lašo užk­li­juo­jan­tys  šir­dį [...]
Moks­li­niai ty­ri­mai ro­do, kad net apie treč­da­lis vi­sų nėš­tu­mų bai­gia­si per­si­lei­di­mu, be to, pa­si­tai­ko at­ve­jų, kai jis įvyks­ta taip anks­ti, kad mo­te­ris nė ne­spė­ja su­ži­no­ti, kad lau­kė­si. To­kių [...]
Pe­ru pie­tuo­se pa­upį tvar­kę dar­bi­nin­kai ap­ti­ko da­lį se­no­vės in­kų al­to­riaus, ku­ris bu­vo lai­ko­mas din­gu­siu, tre­čia­die­nį pranešė Kul­tū­ros mi­nis­te­ri­ja.
Aji Cha­ra­pi­ta rū­šies ai­trio­ji pa­pri­ka yra maž­daug žir­nio dy­džio. Kaip skel­bia­ma, ki­log­ra­mas šių prie­sko­nių ga­li kainuoti tūks­tan­čius eu­rų.
Komentarai
Dienos klausimas
Ar išvados dėl numušto Malaizijos keleivinio lėktuvo pakeis Vakarų politiką Rusijos atžvilgiu?
Taip. Vakarai su Rusija elgsis griežčiau
Ne. Toliau bus vykdoma "dialogo ir kompromiso paieškos" politika
Išvados dar labiau išgąsdins Vakarus. Pozicija Maskvos atžvilgiu taps švelnesnė
Man nerūpi
horoskopai
SVARSTYKLĖS

SVARSTYKLĖS

Vi­są sa­vai­tę ka­muos sa­vi­raiš­kos prob­le­mos. Ypač skaus­min­gai rea­guo­si­te į vi­so­kiau­sio plau­ko su­var­žy­mus ir ap­ri­bo­ji­mus. Iš ap­lin­ki­nių ga­li­te ti­kė­tis tik įvai­riau­sių ban­dy­mų kaip nors pa­si­nau­do­ti ju­mis sa­viems tiks­lams. Penk­ta­die­nis - ri­bi­nė die­na. Daug kas baig­sis ir daug kas pra­si­dės.

Daugiau

Komentuojami