Horizonte nubrėžtos dvi linijos

Nijolė STORYK 2010-11-23 00:00
Nijolė STORYK 2010-11-23 00:00
"Norėjome, kad namas minkštai nutūptų į šlaitą, kad būtų kuo mažesnė intervencija į gamtą ir miesto aplinką" "Laimos ir Ginto projektų" archyvo nuotrauka
Vie­ni na­mai, kaip dan­go­rai­žiai, stie­bia­si iki pat dan­gaus, ki­ti tar­si su­si­lie­ja su ho­ri­zon­tu lyg nu­brėž­tas erd­vė­je brūkš­nys ar iš­temp­ta it sty­ga tie­si li­ni­ja. Ar­chi­tek­tas Gin­tau­tas Vie­ver­sys pa­si­rin­ko pa­sta­rą­ją kryp­tį - su­pro­jek­ta­vo du būs­tus - na­mą-li­ni­ją Šiau­liuo­se ir na­mą-brūkš­nį Ma­ri­jam­po­lė­je.

Marijampolėje įsikūrusios architektų studijos "Laimos ir Ginto projektai" vadovas G.Vieversys pasakoja, kad namo-linijos projektas buvo kurtas kartu su studijos kolege architekte Laima Tumyniene, kuri pernai liepą žuvo su savo vyru Arūnu ir dar vienu alpinistu iš Kauno, kai leidosi nuo Monblano kalno Prancūzijoje.

Kolegės atminimui

"Dirbome kartu su Laima daugiau nei dvidešimt metų. Mus vienijo bendros kūrybinės idėjos, viena jų buvo namas-linija. Kolegės architektės vardas išliks studijos pavadinime, kaip ir jos sukurti architektūros projektai Marijampolėje ir kituose Lietuvos miestuose. Dabar man tenka vienam pristatyti mūsų darbą, kurį ne taip seniai brandinome dviese", - sakė G.Vieversys.

Namas-brūkšnys ir namas-linija - pasikartojanti horizontali kompozicija - tai apibendrina abiejų būstų architektūrą. Gamtoje linijos neatsitiktinės.

"Miestas ir gamta. Aukštas ir žemas. Uždaras ir atviras. Didelis ir mažas. Tai tam tikros ribos, kurių lyg ir negalima peržengti", - G.Vieversys dėstė kūrybos koncepciją.

Namo-linijos idėją architektas pratęsė sukūręs namą-brūkšnį. Prie projekto dirbo ir G.Vieversio žmona architektė Asta.

Namas - gyvenimo filosofija

Kartą architektas riedėjo dviračių taku palei rytinį Šešupės krantą. Ši upė skiria Suvalkijos sostinę į dvi dalis, kurias jungia 6 tiltai. Didžioji miesto dalis yra būtent rytiniame upės krante. Gintauto žvilgsnis tada užkliuvo ties ta vieta, kur ant iškilusio upės šlaito buvo pradėti mūryti namo pamatai. Tačiau kažkodėl prasidėję statybos darbai buvo nutraukti. Tai suintrigavo architektą - vieta rami, namas stovėtų miesto pakraštyje, o vos už kelių metrų teka Šešupė.

"Man ši vieta pasirodė itin unikali ir išskirtinė moderniam būstui. Taip atsirado namo-brūkšnio idėja. Ji su kaupu pasitvirtino", - prisipažino architektas. Jis dėkingas likimui, kad pamatė apleisto namo pamatus ant Šešupės kranto. Namą-brūkšnį architektas projektavo lyg ir sau, ketindamas su šeima jame gyventi.

Pasak Gintauto, šis statinys yra beveik ties riba tarp miesto ir gamtos. Namas-brūkšnys - lyg siena tarp triukšmo ir tylos. "Tokį pavadinimą lėmė namo architektūra ir jo kompozicija", - sakė G.Vieversys. Jo namas - kaip gyvenimo ir kūrybos filosofija. Namas-brūkšnys lyg įstrigusi linija, kuri atkartoja šalia tekančios upės vingį, bet neužgožia gamtos. Didelės aštuonios langų plokštumos ir atvira garažo terasa - viskas atsukta į upės pusę ir susilieja į darnią visumą.

Nutupdė minkštai į šlaitą

Architektas minėjo, kad šalia esantys namai neaukšti. Tad jeigu jo suprojektuotas namas būtų aukštai iškilęs ant stataus šlaito, jis būtų lyg svetimkūnis aplinkoje, kurioje daug kas ribojasi su horizonto linija, mat statinio aukštis - maždaug šeši metrai.

"Norėjome, kad namas minkštai nutūptų į šlaitą, kad būtų kuo mažesnė intervencija į gamtą ir miesto aplinką. Manau, kad tai pavyko padaryti", - sakė architektas. Aukštame šlaite buvo iškasta beveik trijų metrų įduba, į kurią namas buvo įsodintas tarsi medis į žemę.

Vienoks tas pats namas atrodo iš miesto pusės, ir kitoks - iš upės pusės. Žiūrint iš miesto pusės, namas-brūkšnys yra vieno aukšto, mažas, jo beveik nematyti, o žiūrint nuo upės - tai dviejų aukštų pastatas, atviras gamtos grožiui, kurį paryškina dideli langai vitrinos. Urbanistinis kontekstas šiuo atveju neišardytas.

Bet tai dar ne viskas. Pasak architekto, namas tiek iš miesto pusės, tiek iš upės pusės yra prie pat žemės. "Kontaktas su žeme yra svarbus šiuolaikiniam žmogui. Jo nepraradome", - pasakojo G.Vieversys.

Žemyn - į miegamąjį

Namo vidus - kambarių išdėstymas ir interjeras - yra netradicinis ir tai primena išvirkščią drabužio pusę. Čia taip pat buvo atsižvelgiama į gamtą: upės tėkme galima gėrėtis ir virtuvėje, ir miegamajame, ir vonios kambaryje.

Namo viduje, kaip ir išorėje, galioja tas pats principas: uždara - atvira, didelis - mažas. Miegamieji yra apatiniame aukšte, tai yra įdubos erdvėje. Į juos lipama laiptais ne aukštyn, kaip tai yra tradiciškai, bet leidžiamasi žemyn. "Miegamojo ramybės netrikdo gatvės triukšmas. Žemė itin gerai izoliuoja garsą", - namo-linijos išvirkščios pusės pranašumus aiškino projekto autorius.

Pirmojo aukšto, tai yra miegamojo langai vitrinos siekia vos ne žemę palei terasą uždaroje erdvėje. Žalia veja - lyg kilimas, nutiestas iki pat upės, kuri yra vos už 50 metrų. Langų stikluose - vien tik gamtos atspindžiai. Tai itin sušvelnina būsto santykį su žalia aplinka.

Primena degalinę

Kuriame namo aukšte labiau verda gyvenimas?

Iš gatvės pusės namas yra visiškai uždaras, matyti vien tik aklina tvirta akmens tvora. Tai visiškai nepanašu į gyvenamąjį būstą. Stogo kraštas ir tvora labiau primena... degalinę.

Architektas šypteli dėl tokio palyginimo ir sako, kad toks įspūdis tikrai susidaro, bet jis nė kiek negadina tos miesto dalies vaizdo. Rudos spalvos akmens plokščių tvora yra šiek tiek atokiau nuo gatvės. Specialiai palikta žalia zona - tai sudaro jaukų kontrastą namo gelžbetoninėms, monolitinėms plokštumoms.

Per tambūrą patenkama į bendrą gyvenamąją erdvę - svetainę, iš kurios galima patekti į atvirą terasą virš miegamųjų. Šioje dalyje yra įvažiavimas į garažą, kuris turi atvirą langą į upę. Čia yra tik stogas. Ar kur nors matėte tokį vaizdą?

Autorius ir vėl atsižvelgė į gamtą, projektuodamas tokią ne itin reikšmingą būsto dalį. "Garažas yra namo-brūkšnio architektūros dalis. Automobilis irgi atsuktas į upę. Šiuo atveju garažui uždara siena tikrai netiktų", - neabejojo Gintautas.

Iškilo du tūriai

Kitas įgyvendintas projektas - namas-linija yra gana judrioje miesto dalyje, prie pat gatvės. Be to, tas namas . Gamtos aplinkos čia taip pat nėra.

Tad buvo sumanyta gamtos zoną sukurti pačiame name. Jame yra gana didelės vandens ir meditacijų erdvės, gyvenamoji ir ūkinė dalis.

Kaip sujungti šias skirtingas zonas, kad jos tarpusavyje sietųsi ir derėtų?

"Kai atsirado namo-linijos idėja, funkcijų chaotiškumas priblėso. Būtent linija sujungė virš jos iškilusius du tūrius, kuriuose skirtingos funkcinės zonos", - dėstė namo-linijos koncepciją architektas. Tačiau visų pirma reikėjo namą atskirti nuo gatvės triukšmo. Apsauginė zona - iš skelto lietuviško dolomito pagaminta tvora.

Už tvoros - ne vienuolynas

Namas uždaras iš abiejų pusių. Tvora saugo žmogaus privatumą. Bet už jos - ne vienuolynas. Čia gyvenimas pulsuoja, yra gyvas ir judrus. Šalia nėra upės, tad atsirado didelis baseinas. Pasak architekto, vieni reikalavimai, kai projektas yra netradicinėje erdvėje, kiti - kai ta erdvė standartinė ir ribota. Būtent tokioje vietoje atsirado namas-linija, kuris tapo išskirtinis individualių sklypų aplinkoje.

"Ar būstas lyg tvirtovė yra šiuolaikinio žmogaus gyvenimo būtinybė, ar tokiame name jam gera būti - į šiuos klausimus nelengva atsakyti. Tai itin individualu. Man, architektui, svarbu ne pats namas, bet žmogus, kuris jame gyvena. Geras namas turi atitikti aukštos gyvenimo kokybės reikalavimus", - aiškino savo poziciją marijampolietis.

Tavo komentaras
Vardas: * El.paštas:
Komentaras: *
Komentarai
Basanavičius  88.222.120.74 2013-03-26 16:03:06
Puikus žmogus ir architektas.
2 0  Netinkamas komentaras
C  188.28.228.132 2013-03-26 16:03:06
O man namas LABAI patinka.
2 0  Netinkamas komentaras
labai  89.116.66.173 2013-03-26 16:03:06
idomu ir kartu smagu,kad yra tokiu talentingu architektu.sekmes.
2 0  Netinkamas komentaras
gabrielius  86.38.204.176 2013-03-26 16:03:06
gal ir grazu bet nieko naujo , tokiu projektu pilna sveicarija, dar vietoj laiptu buna liftai
2 0  Netinkamas komentaras
zita  82.135.202.58 2013-03-26 16:03:06
iki upės 50 metrų. ar dar prisimenat potvynius europoje, kai patvina upės ir išsilieja. taigi nestatykit namų taip arti upės
2 0  Netinkamas komentaras
Baž­ny­ti­nio pa­vel­do mu­zie­jus (BPM) aiš­ki­na­si ga­li­my­bes į mū­sų ša­lį at­vež­ti eks­po­nuo­ti ypa­tin­gą re­lik­vi­ją – Lie­tu­vos glo­bė­jo šv. Ka­zi­mie­ro re­lik­vi­jo­rių, sau­go­mą Flo­ren­ci­jo­je, šv. Lau­ry­no [...]
Vi­du­ti­nio nuo­to­lio nor­ve­giš­koms ir ame­ri­kie­tiš­koms oro gy­ny­bos sis­te­moms NA­SAMS Lie­tu­va pla­nuo­ja iš­leis­ti dau­giau nei 100 mln. eu­rų.
Jor­da­ni­jos sos­ti­nė­je sek­ma­die­nį nu­šau­tas įžy­mus ra­šy­to­jas Na­he­das Hat­ta­ras; iš­puo­lis įvy­ko Ama­ne prie teis­mo, ku­ria­me jam ke­tin­ta par­eikš­ti kal­ti­ni­mus is­la­mo įžei­di­mu, padarytu da­li­jan­tis ka­ri­ka­tū­ra [...]
Sek­ma­die­nį švei­ca­rai bal­suo­ja dėl to, ar su­teik­ti nau­jų ga­lių ša­lies žval­gy­bos tar­ny­boms, – tei­sę sek­ti veik­lą in­ter­ne­te, ti­krin­ti elek­tro­ni­nį pa­štą ir klau­sy­tis telefono po­kal­bių, kad [...]
JAV pre­zi­den­tas Ba­rac­kas Oba­ma šeš­ta­die­nį per ce­re­mo­ni­ją Na­cio­na­li­nė­je alė­jo­je per­kirps kas­pi­ną ir ati­da­rys Smit­so­no af­roa­me­ri­kie­čių is­to­ri­jos ir kultūros na­cio­na­li­nį mu­zie­jų.
1943 me­tų rug­sė­jo 23 die­ną na­ciai ir jų tal­ki­nin­kai ga­lu­ti­nai lik­vi­da­vo Vil­niaus ge­tą. Prieš 22 me­tus ši da­ta ofi­cia­liai įtei­sin­ta kaip Lie­tu­vos žy­dų ge­no­ci­do au­kų at­mi­ni­mo die­na. Šį kar­tą [...]
Liu­ci­jos Jū­ra­tės Kry­že­vi­čie­nės „Kū­ry­bi­nės trans­for­ma­ci­jos“ – teks­ti­lė, ak­va­re­lė, mo­no­ti­pi­jos, pro­jek­tai, tri­ma­čiai erd­vi­niai ob­jek­tai vie­no­je par­odo­je. Pa­sak pačios au­to­rės, trans­for­ma­ci­jos [...]
Vie­na di­džiau­sių ša­lies kul­tū­ros bend­ruo­me­nių Lie­tu­vos kul­tū­ros cen­trų aso­cia­ci­ja kvie­čia siū­ly­ti pre­ten­den­tus pres­ti­ži­niam ap­do­va­no­ji­mui „Auksinis fe­nik­sas“ gau­ti.
Ke­tu­ris mė­ne­sius po Lie­tu­vos re­gio­nus ke­lia­vęs „Ki­no pa­va­sa­rio“ edu­ka­ci­nis pro­jek­tas „Ki­no ka­ra­va­nas“ bai­gi­nė­ja šių me­tų marš­ru­tą. Li­ko du mies­tai, trys sean­sai. Rug­sė­jo 28 die­ną Tel­šiuo­se [...]
Rug­sė­jo 26 die­ną Vil­niaus uni­ver­si­te­to Fi­zi­kos fa­kul­te­te vie­šės pro­fe­so­rius iš Vo­kie­ti­jos Uwe Eich­hof­fas. Sve­čias skai­tys pa­skai­tą „The Al­most Un­li­mi­ted Pos­si­bi­li­ties of NMR in Me­di­ci­ne“. 
Eu­ro­pos Ko­mi­si­ja at­si­sa­kė anks­čiau dek­la­ruo­tų pla­nų nai­kin­ti mo­bi­liai­siais te­le­fo­nais tei­kia­mo tarp­tink­li­nio ry­šio (roa­ming, – angl.) mokesčius ke­liau­jan­tiems eu­ro­pie­čiams.
Len­ki­jai 2,5 me­tų ati­dė­jus bend­ro du­jo­tie­kio pro­jek­to (GIPL) įgy­ven­di­ni­mo pa­bai­gą, Lie­tu­vos du­jų per­da­vi­mo bend­ro­vė „Am­ber Grid“ tu­rės nu­trauk­ti jau pa­skelb­tus vamz­džių pirkimo ir du­jo­tie­kio [...]
Rug­sė­jo 28-ąją tu­rė­tų pa­aiš­kė­ti, ar at­si­ras mai­ti­ni­mo įmo­nė, ga­lin­ti ir no­rin­ti šie­met rū­pin­tis Kau­no „Ži­bu­rio“ mo­kyk­los auk­lė­ti­nių mai­ti­ni­mu. Kol mies­to val­di­nin­kai suka gal­vas, kaip [...]
Tik šie­met baig­tas sta­ty­ti, prieš be­veik mė­ne­sį dėl slen­kan­čių šlai­tų pla­čiai ap­ta­ri­nė­tas aukš­čiau­sias ša­ly­je pės­čių­jų ir dvi­ra­ti­nin­kų til­tas Aly­tu­je ta­po naujų dis­ku­si­jų ob­jek­tu [...]
Sek­ma­die­nį Elek­trė­nuo­se Lie­tu­vos le­do ri­tu­lio čem­pio­nai Elek­trė­nų „E­ner­gi­jos“ le­do ri­tu­li­nin­kai sto­jo į ko­vą Bal­ta­ru­si­jos aukš­čiau­sio­sios ly­gos rung­ty­nė­se su sve­čiais iš Bres­to. Elek­trė­nie­čiai [...]
Dvi­ra­ti­nin­kas Ai­dis Kruo­pis („Ve­ran­da's Wil­lems“) sek­ma­die­nį Bel­gi­jo­je lai­mė­jo 13-ąsias lenk­ty­nes „Gooik­se Pijl“ (1.2 ka­te­go­ri­ja). Už per­ga­lę 29-erių me­tų lie­tu­viui atiteko 40 pa­sau­lio [...]
Dr. Mal­go­ža­ta Ste­fa­no­vič, len­kai­tė iš Vil­niaus, Kro­ku­vo­je bai­gu­si po­li­to­lo­gi­jos ir so­cio­lo­gi­jos stu­di­jas, da­bar Kro­ku­vos Jo­gai­lai­čių uni­ver­si­te­te va­do­vau­ja Lie­tu­vos studijų cen­trui. „Ste­bė­da­ma [...]
Dvi jau­nos mer­gi­nos iš Ka­ma­jų mies­te­lio (Ro­kiš­kio r.) Li­na Ma­tiu­kai­tė ir Ie­va Ki­lie­nė su­ma­nė, par­ašė ir iš­lei­do pa­sa­kų vai­kams kny­ge­lę, ku­rios pa­grin­di­niai he­ro­jai – skai­čiai. Mer­gi­nos sie­kia [...]
Gy­ve­ni­mas iš­ban­do mū­sų dva­si­nę stip­ry­bę, kai ma­žiau­siai to ti­ki­mės. Ti­krą dva­si­nę stip­ry­bę at­sklei­džia tai, ką da­ro­me, ko ne­da­ro­me ir ko nie­ka­da ne­da­ry­tu­me. Kuo di­des­nis iš­šū­kis, tuo su­nkiau [...]
Šiuo­lai­ki­nia­me pa­sau­ly­je na­cio­na­li­nės bib­lio­te­kos tu­ri per­mąs­ty­ti sa­vo vaid­me­nį ir tap­ti vals­ty­bės so­cia­li­nio, tech­no­lo­gi­nio pro­ce­so da­li­mi. Tai lem­ta ir Na­cio­na­li­nei Martyno Maž­vy­do bib­lio­te­kai, [...]
Pir­mą­jį spa­lio sa­vait­ga­lį gam­tos my­lė­to­jai vi­so­je Eu­ro­po­je kvie­čia­mi pri­si­jung­ti prie kas­met gau­sė­jan­čio ste­bė­to­jų bū­rio iš­ly­dė­ti iš­skren­dan­čius pa­ukš­čius. Tūks­tan­čiai žmonių 36 ša­ly­se [...]
Lie­tu­vos Zoo­lo­gi­jos so­das pri­sta­to elek­tro­ni­nį bi­lie­tą – jį lan­ky­to­jai ga­lės įsi­gy­ti in­ter­ne­tu ir taip iš­veng­ti ei­lių prie Kau­ne įsi­kū­ru­sio zoologijos so­do var­tų.
Sek­ma­die­nį Lie­tu­vo­je mi­ni­ma Ke­liau­jan­čių­jų ir vai­ruo­to­jų die­na.
Vie­šie­ji pir­ki­mai vi­sa­da ke­lia ne­ma­žai ais­trų – vie­niems ne­įtin­ka kon­kur­so są­ly­gos, ki­ti ne­su­si­tai­ko su pra­lai­mė­ji­mu ir pro­ce­dū­ras stab­do teis­muo­se. „Kur di­de­li pi­ni­gai, ten ir in­tri­gos“, [...]
Dar ne­sup­la­nuo­ti sa­vait­ga­liai ir dau­gu­mo­je Eu­ro­pos mies­tų ru­de­nį vis dar vy­rau­jan­tys ma­lo­nūs orai per­ša tik vie­ną min­tį – ne­dve­jo­da­mi ga­li­me leis­tis į ke­lių dienų nuo­ty­kius sve­tur.
Ryž­tis pi­lig­ri­mys­tei pa­ska­ti­no ūmai užp­lū­dęs il­ge­sys ke­liau­ti su kup­ri­ne ant pe­čių. Svar­biau­sia, at­ro­dė, ei­ti. Ir net ne­la­bai svar­bu bu­vo, kur tas ke­lias ves­tų.
Ki­ni­jos mi­li­jar­die­riaus sū­nus nu­pir­ko sa­vo šu­niui aš­tuo­nis nau­jau­sio modelio „iP­ho­ne“ te­le­fo­nus.
Ket­vir­tus me­tus iš ei­lės, Kau­no se­na­mies­čio bend­ruo­me­nė kvie­čia gy­vū­nų my­lė­to­jus pa­mi­nė­ti Šv. Pra­nciš­kaus, gyvūnų glo­bė­jo, die­ną. 
„Ma­no sū­nus šau­nus ir pro­tin­gas vai­kas, ta­čiau mo­kyk­lo­je jam ne­si­se­ka ir jis gau­na blo­gus pa­žy­mius“, – šiuos žo­džius ne­re­tai ga­li­ma iš­girs­ti iš nu­si­vy­lu­sių tė­ve­lių. 
Vi­si ži­no, kad ta­ba­ko ga­mi­niai ken­kia svei­ka­tai, ir net nau­jo­sios e-ci­ga­re­tės ga­li tu­rė­ti kenks­min­gų tok­si­nų. Ta­čiau Tek­sa­so A&M uni­ver­si­te­to moks­li­nin­kų ty­ri­mas at­sklei­dė, kad pats ni­ko­ti­nas [...]
Vie­nas por­tu­ga­las 43 me­tus be rei­ka­lo pra­lei­do sė­dė­da­mas in­va­li­do ve­ži­mė­ly­je dėl klai­din­gos me­di­kų diag­no­zės. Į penk­tą de­šim­tį įko­pu­siam vy­riš­kiui te­ko iš naujo mo­kin­tis vaikš­čio­ti.
Kai ku­rie žmo­nės už­mo­kė­tų ge­rus pi­ni­gus už bet ką, kas su­si­ję su ve­lio­niu ra­šy­to­ju Tru­ma­nu Ca­po­te, net ir jo pe­le­nus.
Komentarai
Dienos klausimas
Kaip manote, kokie dabar yra Lenkijos ir Lietuvos santykiai?
Geri, bet reikėtų gerinti
Geri, gerinti nereikia
Atšalę visapusiškai
Neturiu nuomonės
horoskopai
SVARSTYKLĖS

SVARSTYKLĖS

Pir­mo­je sa­vai­tės pu­sė­je už­siim­ki­te nau­jo vers­lo pro­jek­tais ar ne­kil­no­ja­mo­jo tur­to rei­ka­lais. Jums ga­li bū­ti pa­siū­ly­tas iš tie­sų pers­pek­ty­vus pla­nas, bet sa­vo as­me­ni­nių pi­ni­gų ver­čiau ne­in­ves­tuo­ki­te. An­tro­je sa­vai­tės pu­sė­je pa­sis­ten­ki­te bū­ti ko­mu­ni­ka­bi­lus ir drau­giš­kas. Kuo dau­giau nau­jų pa­žįs­ta­mų įgy­si­te šio­mis die­no­mis, tuo ge­riau.

Daugiau

Komentuojami