Įbristi į tą pačią upę verta

Nijolė STORYK 2010-07-27 00:00
Nijolė STORYK 2010-07-27 00:00
Ant dešiniojo Neries upės kranto išdygęs vieno aukšto namas tobulai prisišliejo prie aukšto šlaito. "Vilius ir partneriai" studijos nuotrauka
Koks tu­ri bū­ti na­mas gy­ven­vie­tė­je, ku­ri la­biau pri­me­na kai­mą nei jud­rų mies­tą, nors tos gy­ven­vie­tės kai­mu ne­pa­va­din­si? Kai­mo tro­ba ar mo­der­nus na­mas? O gal dva­ras? Do­mei­ka­va - ne­to­li Kau­no ir ši vie­ta kar­tais va­di­na­ma di­džiau­siu Lie­tu­vos kai­mu, esan­čiu vos aš­tuo­ni ki­lo­me­trai nuo mies­to.

"Būstas turi būti toks, kad jame visų pirma būtų patogu gyventi tiems, kurie tą namą statosi", - sako šių metų "Individualių namų architektūros" parodos-konkurso "Oskarais" tapusios "Vitruvijaus" statutėlės autoriai, "Vilius ir partneriai" architektai Vida Vyšniauskienė bei Vilius Adomavičius. Šį apdovanojimą jie pelnė už geriausiai įgyvendintą individualaus namo idėją.

Dovana - staigmena.

Kad būtų patogu gyventi?! Ar tai svarbu tiems, kurie kuria namus? Būtent ši mintis nedavė ramybės kūrybingiems architektams V.Vyšniauskienei ir V.Adomavičiui. Todėl jie pamėgino du kartus įbristi į tą pačią upę: tada, kai jau buvo nubraižytas namo Domeikavoje projektas, kauniečiai parengė kitą jo variantą, tam skyrę papildomai laiko. Apie naują projektą nieko nesakė būsimiems būsto šeimininkams: jeigu jiems patiksią, tai bus jų dovana - staigmena.

Naujas projektas ant dešiniojo Neries upės kranto buvo visiškai kitoks: vieno aukšto namas tobulai prisišliejo prie aukšto šlaito, prie jo atsirado dar ir apžvalgos aikštelė. Jokios užuominos apie tai, kad šis darbas patobulintas ar šiek tiek pataisytas.

Lūkesčiai pasiteisino keleriopai - individualių namų architektūros konkurse architektai pelnė pirmą vietą projektų realizacijos kategorijoje.

Kuria ne dėl paukščiuko

Vis dėlto kartais verta įbristi į tą pačią upę dar kartą, net ir žinant, kad teks papildomai padirbėti be užmokesčio. Pirmasis namo variantas šeimininkams lyg ir patiko - jau buvo ketinama pradėti jį statyti. Būsimasis pastatas iš dalies labiau priminė amfiteatrą nei gyvenamąjį namą: įspūdingas didelis stogas, du aukštai, mansarda ir visa kita - didingas ir modernus neogotikos stilius.

"Architektūriniu požiūriu pastatas gana originalus, bet vargu ar savininkams būtų patogu tame name gyventi. Tai supratau iš jų užuominos, kad jiems patinka nedideli ir neaukšti namai, kokius neseniai matė viešėdami Skandinavijoje", - pasakojo V.Adomavičius.

Architektai patys atsisakė savo projekto ir tai buvo teisingas jų pasirinkimas. "Projektus kuriame ne tam, kad pasidėtume paukščiuką ar anūkams parodytume, ką padarėme. Kiekvienas mūsų darbas užtrunka po kelerius metus, tad norisi, kad savininkai būtų juo patenkinti. Juk jie tame name gyvens. O jei tą darbą pastebi dar ir kiti bei skiria už tai prizą, vadinasi, pasirinkome teisingą kelią", - pasidžiaugė architektas.

Lyg kiškis krūmuose

Domeikavos gyventojai taip ir nepamatė pirmojo varianto -ekstravagantiškos architektūros pastato. Šio projekto maketas kol kas stovi architektų studijoje. Gal sumanymas prigis kitoje aplinkoje?! Kol kas tai nėra aktualu patiems kūrėjams.

Bet atsitiko tai, ko nenumatė net patys architektai. Modernus, bet kuklus ir paprastas pastatas ant upės šlaito taip pat neliko nepastebėtas.

Aplinkos, pastato formos ir turinio harmonija tiesiog kalba pati už save. "Pastatas yra itin gražioje gamtoje. Tos harmonijos negalima suardyti. Man tas būstas primena kiškį, tupintį krūmuose.

Pastato kaip ir nėra, bet jis yra", - sako Vilius.

Išskirtinė vieta kiemo teritorijoje - apžvalgos aikštelė ant šlaito ties upe. Romantiška ir svajinga! "Toje vietoje turėjo stovėti namas. Bet kai pastatas buvo patrauktas toliau nuo šlaito, atsirado tuščias plotas būtent apžvalgos aikštelei", - užsiminė pašnekovas.

Mersedesas ir feraris

Pasak architekto V.Adomavičiaus, daug sunkiau, kai reikia keisti jau anksčiau įgyvendintas kitų autorių idėjas.

"Pagyvenę kurį laiką žmonės nori permainų savo name, bet patys nežino, kaip tai padaryti. Paprastai jie pageidauja dalinės pastato rekonstrukcijos ir tą užduotį tenka paversti realybe. Kartais užsakovams tenka daug aiškinti, kad vienoks namas ir jo interjeras bus iš rąstų, kitoks - iš betono. Tas pats atsitinka ir su apdailos spalva. Kad būtų aiškiau, tokiais atvejais kaip pavyzdį pateikiu automobilius. Tarkim, prabangus mersedesas ir sportinis feraris. Kas tinka vienam, netinka kitam. Kažkaip viskas susistato į vietas", - šypteli kaunietis architektas.

Ar naujasis statinys neištuštino savininkų piniginės labiau, nei buvo numatyta pagal pirmąjį projekto variantą?

Apskritai individualios architektūros pastatai nėra pigūs. Tačiau naujasis projektas Domeikavoje nebuvo brangesnis už pirmąjį.

"Nors teko padirbėti dvigubai, už viršvalandžius nieko negavome. Bet kai kada daug svarbesnis yra pats kūrybinis procesas", - prisipažino V.Vyšniauskienė.

Harmonija lyg magnetas

Pastatas, kaip ir upė, turi savo vingius. Moderniame name tų vingių netrūksta. "Kai kas nusistebi, kaip prie vingiuotos sienos bus galima pastatyti baldus. Viskas yra įmanoma. Tie vingiai yra architektūros detalė ir jų nėra ten, kur turi stovėti svetainės ar miegamojo baldai", - pasakojo V.Vyšniauskienė.

Pastato interjeras - lyg dvynys to, kas yra išorėje. Tamsiai ruda spalva dominuoja beveik visuose kambariuose, išskyrus vaikų.

"Interjero dizainas - itin individuali kūryba. Beveik visuose savo projektuose laikomės dėsningumo, kad harmonija turi vyrauti visur - ir išorėje, ir viduje. Šis žodis - kaip magnetas. Ne tik sienų apmušalai, bet ir kitos detalės tarpusavyje dera. Tačiau ne viską pavyko padaryti iki galo. Būtina palikti laisvės tiems, kurie tame name gyvens", - sako V.Vyšniauskienė.

Pasak architektės, šiame name pavyko įrengti itin modernų apšvietimą ("Metų interjeras 2010" konkurse architektai už apšvietimo projektą pelnė pagrindinį prizą - aut.), todėl kai kurios detalės išnyksta šviesos erdvėje ir nėra tokios ryškios. "Bet tai tik interjero pliusas", - sako ji.

Nekeps gardžių bandelių

- Prieš kelerius metus Aukštaitijoje su kolege V.Vyšniauskiene suprojektavote namą pagal etnografines tradicijas. Šis projektas taip pat buvo puikiai įvertintas specialistų. Kaip jūsų kūryboje "susikalba" modernios idėjos ir lietuviškos architektūros palikimas?

V.Adomavičius. Abu esame modernios architektūros atstovai, tačiau jei tenka daryti tai, kas mums nebūdinga, gelbsti kūrybiškumas ir novatoriškumas. Kai teko suprojektuoti kaimo trobą, moderniojo kūrėjo prigimtis tūnojo viduje ir tarsi kuždėjo, kaip visa tai turi būti.

Tradicinė architektūra nesibaido modernumo apraiškų, kai tai daroma skoningai ir kūrybiškai. Ypač daug ką pasako išradingai pritaikytos šiuolaikinės interjero detalės. Ši sritis - mano kolegės darbas.

V.Vyšniauskienė. Namas Aukštaitijoje ypatingas tuo, kad buvo pastatytas iš rąstų. Lyg sugrįžome į lietuviškos architektūros praeitį, bet ne visiškai. Laikydamiesi savo kūrybinio braižo, tradiciniam namui įkvėpėme modernumo dvasios.

V.Adomavičius. Kartais kūryboje ko nors nežinoti yra gerai. Taip buvo ir tada. Projektuoti rąstų namą teko pirmą kartą, bet, kaip paaiškėjo, pro šalį neprašovėme. Tapome vos ne pagrindiniais rąstinių namų žinovais, nors tokie tikrai abu su kolege nesijaučiame (šypsosi - aut.). Suprojektavome vos du rąstų namus ir dar pusę, įskaitant ir pirtelę.

- O kur kūrybinis džiaugsmas?

V.Adomavičius. Kokia gali būti kūryba be džiaugsmo (abu šypsosi - aut)! Kai tas džiaugsmas būna toks didelis, tada supranti, kad ne piniguose laimė. Su Vida kuriame kartu daugiau nei dešimt metų. Meno prioritetas architektūroje mums yra gana svarbus. Prie projekto daug dirbame, kol įsitikiname, kad padarėme gerai. Išsilaikėme pačiu sunkiausiu metu. Kito darbo turbūt jau nesiimsime, nors galbūt daug lengviau būtų kepti gardžias bandeles (juokiasi - aut.).

Tavo komentaras
Vardas: * El.paštas:
Komentaras: *
Komentarai
hDnTxCyEWIuS  109.230.217.166 2013-03-26 16:03:06
I can't believe I've been going for years wihoutt knowing that.
2 0  Netinkamas komentaras
Gediminas K  78.62.28.34 2013-03-26 16:03:06
Sovietmečiu tokius (net nežinau kaip pavadinti) prie kapinių statydavo. Gal ką negero užvalgei, Viliau?
2 0  Netinkamas komentaras
kaimynas  193.219.37.18 2013-03-26 16:03:06
tokioj gražioj vietoj subudavojo tokį baisų paviljoną ir dar džiaugiasi,premiją gavo...
2 0  Netinkamas komentaras
next  62.212.214.37 2013-03-26 16:03:06
degalinė?
2 0  Netinkamas komentaras
Lie­tu­va penk­ta­die­nį ati­duo­da duo­klę ve­lio­niui Iz­rae­lio prezidentui Shi­mo­nui Pe­re­sui.
Prieš ket­ve­rius me­tus Eli­gi­jaus Ma­siu­lio ir Val­de­ma­ro To­ma­ševs­kio va­do­vau­ja­mas par­ti­jas Sei­mo rin­ki­muo­se pa­lai­kė maž­daug 200 tūkst. rin­kė­jų. Ne­di­de­lės, ta­čiau stabilų elek­to­ra­tą tu­rin­čios [...]
Veng­rai sek­ma­die­nį vyk­sian­čia­me re­fe­ren­du­me ti­kriau­siai at­mes pa­bė­gė­lių pa­skirs­ty­mo Eu­ro­pos Są­jun­go­je pa­gal pri­va­lo­mas kvo­tas pla­ną ir šiuo žings­niu ga­li dar su­stip­rin­ti griežtai prieš im­ig­ran­tus [...]
Ukrai­nos na­cio­na­li­nis an­ti­ko­rup­ci­jos biu­ras (UNAB) vei­kia jau be­veik de­šimt mė­ne­sių. Per šį lai­ką jis pra­dė­jo dau­giau nei 200 kri­mi­na­li­nių ty­ri­mų, su­si­ju­sių su įsigalėjusia ša­ly­je ko­rup­ci­ja. [...]
Prieš 77 me­tus, 1939-ųjų rug­sė­jo 28 die­ną, Vo­kie­ti­jos ir SSRS pa­si­ra­šy­tas va­di­na­mo­jo Mo­lo­to­vo-Rib­ben­tro­po pa­kto pa­pil­do­mas slap­ta­sis pro­to­ko­las ga­lu­ti­nai nu­lė­mė Lie­tu­vos li­ki­mą. Ta­čiau są­moks­lo [...]
An­tra­die­nį Anykš­čiuo­se, ant Šei­my­niš­kė­lių pi­lia­kal­nio, pra­de­da­ma sta­ty­ti medinė Vo­ru­tos pi­lis.
Šį tea­tro se­zo­ną tea­tro­lo­gas, kri­ti­kas, spek­tak­lių pro­diu­se­ris Aud­ro­nis Liu­ga pra­dė­jo Vals­ty­bi­nia­me jau­ni­mo tea­tre. Jo da­bar­ti­nis va­do­vas sie­kia nau­jin­ti tea­trą, bū­si­mos prem­je­ros – tiek jau­nų, [...]
Gal­būt net ne vi­si vil­nie­čiai ži­no, kur va­ka­rais ga­li­ma pa­bėg­ti nuo ne­oni­nių var­to­to­jų kul­tū­ros lem­pu­čių ir ras­ti ne to­kią triukš­min­gą, tru­pu­tį nos­tal­gi­jos dul­kė­mis nusėtą ra­my­bės oa­zę.
Grum­da­ma­sis su pra­stu oru ir prieš­prie­ši­niu vė­ju prieš 180 me­tų iš Ka­ra­liau­čiaus į Klai­pė­dą vy­kęs bur­lai­vis ga­be­no žmo­gų, il­gai­niui ta­pu­sį vie­nu žy­miau­siu XIX amžiaus kom­po­zi­to­rių, pa­sku­ti­nį­jį [...]
Lie­tu­vos na­cio­na­li­nia­me ope­ros ir ba­le­to tea­tre spa­lio 1 d. ro­do­ma Lud­wi­go van Beet­ho­ve­no ope­ra „Fi­de­li­jus“ – ypa­tin­gas spek­tak­lis, mat tą va­ka­rą įvyks net trys de­biu­tai. 
Įmo­nėms, ku­rios Vil­niu­je ne tik žen­gė pir­muo­sius žings­nius, bet ir skai­čiuo­ja čia veik­los de­šimt­me­čius ar šimt­me­tį, mies­to pra­na­šu­mai na­tū­ra­liai nu­sve­ria trū­ku­mus: lo­gis­ti­kos iš­šū­kiai [...]
Rug­sė­jo 29 d., ket­vir­ta­die­nį, du­ris ofi­cia­liai at­vė­rė de­ši­nia­ja­me Ne­ries kran­te įsi­kū­ręs vers­lo mies­tas „Quad­rum“, į ku­rį Nor­ve­gi­jos įmo­nių gru­pė „Scha­ge Group“ investavo 100 mln. [...]
Jei ku­ris nors vil­nie­tis sa­vęs pa­klaus­tų, o ka­da jis, kaip iš sve­tur at­vy­kęs tu­ris­tas, sky­rė lai­ko tie­siog pa­vaikš­čio­ti po Vil­nių ir įdė­miai pa­siž­val­gy­ti, pa­jus­ti jo dva­sią, gy­ve­ni­mo rit­mą, [...]
Birš­to­no me­ri­ja ofi­cia­liai at­sip­ra­šė kū­rė­jos Il­zės But­ku­tės už teks­tus, nu­si­ra­šy­tus iš jos tink­la­raš­čio. Ta­čiau au­to­rė krei­pė­si į ad­vo­ka­tus, nes jos kū­ry­ba sa­vi­na­ma­si jau ne pir­mą kar­tą.
Šią sa­vai­tę su­kan­ka 20 me­tų, kai Lon­do­no „Ar­se­nal“ fut­bo­lo klu­bą tre­ni­ruo­ja prancūzas Ar­se­ne'as Wen­ge­ras.
Po tri­jų Lie­tu­vos krep­ši­nio ly­gos (LKL) tu­rį vien­val­dis ly­de­ris yra Vil­niaus „Lie­tu­vos ry­tas“. Per­ga­lės sko­nio šį se­zo­ną dar ne­pa­ju­to ša­lies vi­ce­čem­pio­nas Klai­pė­dos „Neptūnas“ ir be­ne [...]
Vil­niu­je ga­li­ma ska­nau­ti ko­ne vi­sų pa­sau­lio vir­tu­vių pa­tie­ka­lų. Čia ne­trūks­ta ir tra­di­ci­nės lie­tu­viš­kos vir­tu­vės res­to­ra­nų, ku­riuos daž­nai ren­ka­mės, kai at­vy­ku­siems svečiams no­ri­si pri­sta­ty­ti [...]
Shi­mo­nas Pe­re­sas, ku­ris mi­rė tre­čia­die­nį bū­da­mas 93 me­tų, du­kart ėjo prem­je­ro par­ei­gas ir, at­si­sa­kęs sa­vo anks­tes­nių ka­rin­gų pa­žiū­rų, ini­ci­ja­vo pa­stan­gas siek­ti taikos su pa­les­ti­nie­čiais, [...]
Jau penk­tus me­tus iš ei­lės vyks­tan­ti IT pa­slau­gų bend­ro­vės „Tie­to Lie­tu­va“ IT ta­len­tų ug­dy­mo prog­ra­ma „Mė­nuo su IT“ šie­met pir­mą kar­tą su­lau­kė itin daug par­aiš­kų ne tik iš Lie­tu­vos, [...]
Rug­sė­jo pra­džio­je Eko­no­mi­nio bend­ra­dar­bia­vi­mo ir plė­tros or­ga­ni­za­ci­ja (EB­PO) pa­skel­bė kas­me­ti­nį švie­ti­mo duo­me­nų lei­di­nį „Žvilgs­nis į švie­ti­mą“ (anlg. Edu­ca­tion at a Glan­ce), ku­ria­me pir­mą [...]
Žvar­bus ūžau­jan­tis vė­jas, snie­go pus­nys, ap­šar­mo­ję lan­gai ir... kak­tu­sai? Ne, tai ne fan­ta­zi­jos, o vi­siš­kai rea­lus vaiz­das: lie­tu­viš­ką žie­mą iš­tve­rian­tys ir lau­ke vi­sus metus ga­lin­tys aug­ti [...]
Pa­si­bai­gus mau­dy­mo­si se­zo­nui ir api­bend­ri­nus mau­dyk­lų van­dens ko­ky­bės ty­ri­mų re­zul­ta­tus, nu­sta­ty­ta, kad šį mau­dy­mo­si se­zo­ną šva­riau­sias van­duo bu­vo Tau­ra­gės ir Tel­šių aps­kri­ty­se.
Jau ry­toj, spa­lio 1 die­ną, Lie­tu­vo­je pra­dės veik­ti iš­ma­nio­ji mo­kes­čių ad­mi­nis­tra­vi­mo sis­te­ma (i.MAS) – vi­si pri­dė­ti­nės ver­tės mo­kes­čio (PVM) mo­kė­to­jai pri­va­lės teikti elek­tro­ni­nes sąs­kai­tas [...]
Pra­si­dė­jo tarp­tau­ti­nė Par­yžiaus (Pra­ncū­zi­ja) au­to­mo­bi­lių par­oda, o be­ne svar­biau­sia jos nau­jie­na – kon­cep­ci­nis elek­tro­mo­bi­lis „Volks­wa­gen I.D. Con­cept“, ku­rio se­ri­ji­nė versija pa­si­ro­dys, de­ja, [...]
Ra­mia­ja­me van­de­ny­ne pa­bi­ru­sias Ga­la­pa­gų sa­las bio­lo­gai va­di­na gy­vu evo­liu­ci­jos mu­zie­ju­mi. Ek­va­do­rui pri­klau­san­tį sa­ly­ną, per tūks­tan­tį ki­lo­me­trų nu­to­lu­sį nuo Pie­tų Ame­ri­kos že­my­no, su­da­ro 19 [...]
Lan­ky­to­jai, no­rin­tys pa­ma­ty­ti gar­sią­ją Ro­mos Boc­ca del­la Ve­rità (Tei­sy­bės bur­ną), nuo šiol tu­rės su­si­mo­kė­ti. Už 2 eu­rų mo­kes­tį smal­suo­liai ga­lės iš­vys­ti šį objektą ir nu­si­fo­tog­ra­fuo­ti [...]
Rū­pi­ni­ma­sis vo­kie­čių bok­se­re Vė­tra pa­ska­ti­no vil­nie­čius Ža­ną ir Ta­dą Pen­kaus­kus pra­dė­ti šei­mos vers­lą: įkur­ti pre­kės ženk­lą „Dog Punk“ val­dan­čią bend­ro­vę „Penki šu­nys“. Idė­ją [...]
Šis mar­gas­pal­vė drau­gu­tė ma­nais į jū­sų mei­lę ar­tė­jant šal­tu­kui ga­li pa­siū­ly­ti sa­vo ši­lu­mą, darbš­čias „ma­sa­žo“ le­te­nė­les bei ra­my­bės su­tei­kian­tį mur­ki­mą. Mėlynakei smul­ku­tei ka­ty­tei [...]
Įtam­pa, stre­sas, prieš­iš­ku­mas, pyk­tis, dep­re­si­ja, ne­ri­mas, pa­vy­das. Ko­kią įta­ką svei­ka­tai da­ro vi­sos šios ne­igia­mos emo­ci­jos? Jos – tar­si kli­jai, la­šas po lašo užk­li­juo­jan­tys  šir­dį [...]
Moks­li­niai ty­ri­mai ro­do, kad net apie treč­da­lis vi­sų nėš­tu­mų bai­gia­si per­si­lei­di­mu, be to, pa­si­tai­ko at­ve­jų, kai jis įvyks­ta taip anks­ti, kad mo­te­ris nė ne­spė­ja su­ži­no­ti, kad lau­kė­si. To­kių [...]
Pra­ncū­zi­jo­je skan­da­lą su­kė­lė žur­na­lis­tas, pa­si­pik­ti­nęs bu­vu­sios tei­sin­gu­mo mi­nis­trės Ra­chi­dos Da­ti dukrai duo­tu var­du.
Net pei­liu gink­luo­tas plė­ši­kas ne­pri­vers at­si­sa­ky­ti puodelio ar­ba­tos Ang­li­jo­je.
Komentarai
Dienos klausimas
Ar ukrainiečiams pavyks sumažinti korupcijos lygį šalyje?
Taip. Pastangos įveikti korupciją nenueis veltui
Ne. Korupcija Ukrainoje per giliai įsišaknijusi
Man nerūpi
horoskopai
SVARSTYKLĖS

SVARSTYKLĖS

Vi­są sa­vai­tę ka­muos sa­vi­raiš­kos prob­le­mos. Ypač skaus­min­gai rea­guo­si­te į vi­so­kiau­sio plau­ko su­var­žy­mus ir ap­ri­bo­ji­mus. Iš ap­lin­ki­nių ga­li­te ti­kė­tis tik įvai­riau­sių ban­dy­mų kaip nors pa­si­nau­do­ti ju­mis sa­viems tiks­lams. Penk­ta­die­nis - ri­bi­nė die­na. Daug kas baig­sis ir daug kas pra­si­dės.

Daugiau

Komentuojami