Interjeras, pakibęs tarp debesų

Nijolė STORYK 2012-05-08 06:14

Nijolė STORYK

2012-05-08 06:14
Gy­ven­ti ar­čiau dan­gaus, dan­go­rai­žy­je - vien tai yra ori­gi­na­lu ir ne­tra­di­ciš­ka. Jei dar ir na­mų erd­vės in­ter­je­ras ne­pap­ras­tai eks­tra­va­gan­tiš­kas, tai jau kur kas dau­giau, nei bu­vo ga­li­ma ti­kė­tis.

Inovatiškumas - tai kažkas nauja, atnaujinta, kas nors kitaip nei buvo. Pats žodis "inovacija" mus nukelia net į XV amžiaus Prancūziją. Iš ten pačios naujausios idėjos paplito po visą pasaulį. Tačiau laikas neturi reikšmės tokiems dalykams - kaip ir šių dienų inovatyviausiam interjerui.

XXI amžiuje daug kas, kas anksčiau buvo ekstravagantiška, tapo lyg ir "normalu". O šiandien avangardas - vėl nauji dalykai.

Gyventi kitaip nei kaimynai

Vilnietė architektė Mingailė Marcinė nepaprastai susižavėjusi inovacinėmis interjero idėjomis. Gyventi kitaip nei kaimynai - toks jos kūrybos kredo. "Metų interjero" konkurse architektės įgyvendintas projektas pakliuvo į inovatyviausio interjero kategoriją kaip pats geriausias darbas.

Tai nėra įprasta keturių sienų "dėžutė". Viskas kitaip jau vien dėl to, kad tas butas yra dangoraižyje. Daug spalvotų vingiuotų linijų, kurios yra tarsi plunksninių debesų tąsa.

Gyvenimas vyksta labai arti dangaus. Kaip tie plunksniniai debesys interjeras taip pat sudaro lengvumo ir švelnumo įspūdį. Čia būti labai gera. Siekdama dar labiau pagyvinti interjerą autorė sumaniai žaidžia ne tik daiktų ir baldų formomis, bet ir spalvomis. Dangaus mėlis ir geltoni saulės spinduliai tarsi įsiveržė į vidų net nepravėrus langų.

Be "dėžutės" įspūdžio

- Kaip jūs apibūdintumėte inovatyviškumo reiškinį interjere? Kas tai?

- Manau, tai pabėgimas nuo nusistovėjusių standartų ir siekis savo kūrybą atskleisti nematytomis, netikėtomis, kartais gal net šokiruojančiomis idėjomis. Toks "išsišokimas" - savotiškas, bet jo prasmė gera. Kas bėgant metams tampa norma ir standartu, šiandien tie dalykai gerokai pralenkia laiką.

- Kokie kriterijai lėmė jūsų pergalę "Metų interjero" konkurso inovatyviausio interjero kategorijoje?

- Man sunku atsakyti už autoritetingą tarptautinę komisiją. Manau, tai - tiesiog netipinis interjeras. Plačiąja prasme - išsiveržimas iš nusistovėjusių "kampų".

Man artimos futuristinės idėjos. Dinamiškumas, lengvas linijų srautas, kai nėra "dėžutės" įspūdžio. Manau, tai buvo nauja ir netikėta, ypač lietuviškame interjere. Švarus, stilingas, minimalistinis, bet jaukus ir šiltas interjeras. Atviras ne tik išore, bet ir vidumi, kai visas gyvenimas vyksta vidinėje erdvėje ir tuo pat metu yra tarsi miesto šurmulio dalis.

- "Metų interjero" konkurse nesate naujokė. Jau buvote ne kartą pastebėta ir įvertinta. Ar šiemet toks įvertinimas jus nudžiugino?

- Šis apdovanojimas be galo nudžiugino. Visų pirma, tokio įvertinimo dar nebuvau pelniusi (šypsosi - aut.).

Jei rimtai, kurdama šį interjerą įdėjau savęs daugiau, nei galėjau pati duoti. Galiu drąsiai pasakyti, kad tai buvo iššūkis ne tik man, bet ir žmonėms, padėjusiems šį projektą įgyvendinti.

Nuo pat mūzos apsilankymo jaučiau, kad šis mano darbas neliks nepastebėtas.

- Inovatiškumas - lyg ir tam tikra riba: šiandien nauja, o rytoj jau paseno. Ar toks požiūris teisingas?

- Nebūtinai. Viskas labai priklauso nuo to, kaip pavyksta perteikti idėjas, kiekvieną kartą vis naujais prieskoniais, vis kitu amplua.

- Kaip atrandate inovatyvias idėjas?

- Idėjos - kaip sparnai, gali pakelti aukštyn ir, priešingai, skaudžiai panardinti žemyn. Svarbu, kad tuo metu, kai aplanko vizija, po ranka būtų pieštukas. Gerų idėjų kyla savaime, paskui jas būtina paversti tikrove.

Mano mūza įkvėpėja - žymi pasaulyje britų architektė Zaha Hadid, kilusi iš Irako. Jos kūryba - tobula! Be galo žaviuosi kiekvienu šios architektės darbu. Yra daug menininkų, kurie kuria futuristine linkme. Tai - kūrybos ateitis. Šioje srityje noriu dirbti jau šiandien.

Moteris su lagaminėliu

Architektė M.Marcinė džiaugiasi tuo, kuo ji yra ir ką daro. Menininkės optimizmo niekas negali palaužti, nes jai paprasčiausiai sekasi.

- Gana originaliai save pristatote - nuotraukoje matome linksmą moterį, ji smagiai nusiteikusi basa eina kaimo keliuku, rankoje nešasi lagaminėlį - lyg savo kūrybos bagažą. Ta moteris kažkam mojuoja balionais - lyg atsisveikindama, o gal, priešingai, ji tuoj su kažkuo susitiks... Ta moteris - romantikė, jai visas pasaulis švyti pačiomis gražiausiomis spalvomis. Ar tiesa?

- Esu teigiamas personažas. Šypsena man ne svetima. Nepasakyčiau, kad esu romantikė. Greičiau pasiutusi eksperimentuotoja. Mano gyvenimo šūkis: "Gyvenime reikia patirti kuo daugiau pirmojo karto įspūdžių!" Tai gali būti vaiko gimimas arba šuolis parašiutu, arba pasodinta obelis. O gal pirmasis apdovanojimas už inovatyviausią interjerą... Visada gera patirti pirmojo karto

džiaugsmą.

- Ar jums patinka daryti kitaip nei kiti?

- Man patinka išsiskirti iš aplinkos, ypač kai tai susiję su kūryba. Taip gyventi daug įdomiau negu plaukti pasroviui. Smagu kitus stebinti ir šokiruoti. Svarbu nebūti pilka pelyte.

- Ar kūryba jums yra smagus gyvenimo džiaugsmas?

- Kūryba man ir hobis, ir darbas, ir didžiulis džiaugsmas. Kai kuriu, jaučiu, jog gyvenu.

- Gal kūryba jums yra ieškojimų kelias?

- Galbūt galima ir taip pasakyti. Niekada nežinai, ką atrasi kelio pabaigoje pagavusi idėją už uodegos.

- Jei tai ne paslaptis, kas yra tame lagaminėlyje, kurį nešate?

- Lagaminas nėra toks reikšmingas, tiesiog buvo tokia nuotraukos idėja. Tai, kas sena, yra puiki pradžia naujam lengvumui.

- Koks buvo jūsų kelias į architektūrą?

- Nuo vaikystės esu nenuorama ir mėgstu kurti. Tai pastebėjo mama ir nuvedė mane į dailės būrelį. Ačiū jai už tai! Paskui buvo dailės mokykla, Vilniaus dailės akademijoje - architektūros studijos.

Džiaugiuosi tuo, kas esu, ir tuo, ką darau. Esu klaipėdietė ir tuo labai didžiuojuosi. Nors daug metų gyvenu Vilniuje, bet mano siela vis dar yra ten - vaikystės mieste. Jūra - tarsi įkvėpimo šaltinis ir ramybės oazė. Ten stengiuosi sugrįžti, kad pajusčiau vidinę laisvę ir polėkį.

Pagal horoskopą esu ugnies ženklas. Man raudona spalva - būtina palydovė. Mano šviesiuose ir jaukiuose namuose dominuoja raudoni akcentai.

Duoklė futuristinėms idėjoms

- Inovatyviausias interjeras nepanašus į tradicinę "dėžutę" su svetaine, virtuve ir miegamuoju. Lyg tai būtų keistas spalvų ir formų labirintas. Kam šis būstas skirtas - šeimai ar vienišam žmogui?

- Šis būstas - jauniems žmonėms, kurie yra labai tvarkingi, net pedantiški ir labai novatoriški. Tai žmonės, kurie savo požiūriu į gyvenimą pralenkė savo laikotarpį.

- Kodėl šiam būstui buvo reikalingas būtent toks interjeras?

- Galbūt nereikėtų sakyti, kad "buvo reikalingas" toks interjeras. Tiesiog norėjau sukurti ką nors išskirtinio. Pats pastatas, kuriame yra šis butas, padiktavo tam tikras kūrybos taisykles.

- O sienos. Jų tarsi nėra. Kodėl erdvę padalijote keistomis linijomis?

- Manau, atidaviau duoklę pastato architektams.

Jei norima, kad namo išorė būtų išskirtinė, toks pats principas galioja ir jo vidui. Visas interjeras turėjo būti lengvas tarsi plaukiantis tarp debesų. Todėl visos pertvaros - banguotų formų. Tiesių linijų nėra.

- Kol prie interjero neprisiliečia specialistas, būstas yra paprasčiausia "dėžutė". Nuo ko pradedate "dėžutę" pildyti, kad joje būtų galima jaukiai gyventi? Koks jūsų kūrybos kredo?

- Idėjos gyvos erdvėje - taip galėčiau apibūdinti savo darbą. Kūryba prasideda nuo pat pirmojo pokalbio su užsakovais. Kartais vienas žodis lemia, koks bus projektas. Svarbu suspėti tai užfiksuoti potėpiais popieriaus lape.

- Pirmas įspūdis toks, kad šiame būste nėra daiktų. Tik originalūs gražūs baldai?

- Daiktų nėra. Jie tiesiog nereikalingi. Tai, kas reikalinga, sumaniai paslėpta, kad išliktų švaros ir stilingumo įvaizdis. Buities daiktai neturi dominuoti interjere. Tai - paslėpta mūsų gyvenimo dalis.

- Kokie yra svetainės, virtuvės ir miegamojo ypatumai? Kas sieja šias erdves?

- Pagrindinė šių erdvių idėja - bendra jungtis. Visas būstas vientisas. Žmogus, esantis šiame bute, yra svarbiausia veiksmo dalis. Daiktai ir baldai neturi trukdyti gyventi. Tokia yra stiklinių pertvarų ir erdvių praėjimų paskirtis.

- Ar šis projektas buvo įgyvendintas taip, kaip jūs sumanėte?

- Viskas vyko taip, kaip ir sumaniau. Užsakovai buvo kantrūs ir manimi pasitikėjo. Esu jiems už tai dėkinga.

- Kodėl interjere dominuoja ryškios spalvos?

- Tokių spalvų pageidavo būsto užsakovai. Jie norėjo turėti stilingus, šiltus ir jaukius namus. Interjere nemažai detalių iš medžio. Kontrastas - juoda ir balta. Kad namie būtų kuo daugiau šilumos, buvo pasirinktos geltona ir auksinė spalvos - įvairios detalės, šviestuvai, vonios plytelės ir stiklas. Geltonos spalvos palydovės - violetinė ir pilka.

- Kaip apibūdintumėte baldų inovatiškumą?

- Minkšti baldai - tai naujas prancūzų kūrinys. Savo formomis jie puikiai įsilieja į aplinką. Miegamojo lovos dizainas sudaro lengvumo įspūdį. Atrodo, tarsi baldas sklando ore. Visas interjeras toks, kad būtų lengva ir malonu gyventi.

- Kas svarbiausia šiame bute - patogumas, funkcionalumas ar originalumas?

- Viskas kartu. Šiame bute gyvenantys jauni žmonės labai vertina patogumą, funkcionalumą ir originalumą. Jie čia jaukiai įsikūrė.

- Ar norėtumėte gyventi bute, kuriam atidavėte dalelę savęs?

- Visi mano sukurti interjerai yra dalelė manęs. Galėčiau gyventi visur, kur tik esu prisilietusi.

Naujo mano namo interjeras bus labai panašus į šį projektą. Jau turiu naują viziją. Daug ką iki smulkmenų apgalvojau. Tačiau dar teks šiek tiek palaukti, kol galėsiu vėl nustebinti savo darbu (šypsosi - aut.).

Tavo komentaras
Vardas: * El.paštas:
Komentaras: *
Komentarai
vrg  78.62.75.16 2012-05-09 22:41:54
yra geras pasakymas NAUJA TAI UZMIRSTA SENA
2 0  Netinkamas komentaras
Vyte  84.32.59.230 2012-05-08 22:02:35
Puiku nuostabu talentinga sekmes
2 0  Netinkamas komentaras
Vi­du­ti­nio nuo­to­lio nor­ve­giš­koms ir ame­ri­kie­tiš­koms oro gy­ny­bos sis­te­moms NA­SAMS Lie­tu­va pla­nuo­ja iš­leis­ti dau­giau nei 100 mln. eu­rų.
Lie­tu­vos pi­lie­ti, keis­ki­mės ir pa­keis­ki­me sa­vo at­ei­tį Lie­tu­vo­je. Są­ži­nin­gai at­li­ki­me par­ei­gą Lie­tu­vai ir dėl sa­vęs 2016 me­tų LR Sei­mo rin­ki­muo­se. 
Bu­da­peš­te šeš­ta­die­nį vė­lai va­ka­re Bu­da­peš­to cen­trą su­krė­tė stip­rus „ne­ži­no­mos kil­mės“ spro­gi­mas, nuo ku­rio nu­ken­tė­jo du pro šalį ėję po­li­ci­nin­kai.
Jor­da­ni­jos sos­ti­nė­je sek­ma­die­nį nu­šau­tas įžy­mus ra­šy­to­jas Na­he­das Hat­ta­ras; iš­puo­lis įvy­ko Ama­ne prie teis­mo, ku­ria­me jam ke­tin­ta par­eikš­ti kal­ti­ni­mus is­la­mo įžei­di­mu, padarytu da­li­jan­tis ka­ri­ka­tū­ra, [...]
JAV pre­zi­den­tas Ba­rac­kas Oba­ma šeš­ta­die­nį per ce­re­mo­ni­ją Na­cio­na­li­nė­je alė­jo­je per­kirps kas­pi­ną ir ati­da­rys Smit­so­no af­roa­me­ri­kie­čių is­to­ri­jos ir kultūros na­cio­na­li­nį mu­zie­jų.
1943 me­tų rug­sė­jo 23 die­ną na­ciai ir jų tal­ki­nin­kai ga­lu­ti­nai lik­vi­da­vo Vil­niaus ge­tą. Prieš 22 me­tus ši da­ta ofi­cia­liai įtei­sin­ta kaip Lie­tu­vos žy­dų ge­no­ci­do au­kų at­mi­ni­mo die­na. Šį kar­tą [...]
Vie­na di­džiau­sių ša­lies kul­tū­ros bend­ruo­me­nių Lie­tu­vos kul­tū­ros cen­trų aso­cia­ci­ja kvie­čia siū­ly­ti pre­ten­den­tus pres­ti­ži­niam ap­do­va­no­ji­mui „Auksinis fe­nik­sas“ gau­ti.
Vil­niaus se­na­mies­ty­je, Vo­kie­čių gat­vė­je, ne­se­niai du­ris at­vė­rė „I­liu­zi­jų mu­zie­jus“. To­kių vi­sa­me pa­sau­ly­je yra vos ke­li, bet ir tie – la­biau moks­li­nės pa­krai­pos, o lie­tu­viš­ka­me iliu­zi­jų [...]
Vil­niaus se­na­mies­ty­je, Bokš­to ir Onos Ši­mai­tės gat­vių san­kir­to­je, bai­gia­mi iš­kal­ti Čes­lo­vo Mi­lo­šo ei­lių frag­men­tai lie­tu­vių ir len­kų kal­bo­mis. 
Rug­sė­jo 26 die­ną Vil­niaus uni­ver­si­te­to Fi­zi­kos fa­kul­te­te vie­šės pro­fe­so­rius iš Vo­kie­ti­jos Uwe Eich­hof­fas. Sve­čias skai­tys pa­skai­tą „The Al­most Un­li­mi­ted Pos­si­bi­li­ties of NMR in Me­di­ci­ne“. 
Len­ki­jai 2,5 me­tų ati­dė­jus bend­ro du­jo­tie­kio pro­jek­to (GIPL) įgy­ven­di­ni­mo pa­bai­gą, Lie­tu­vos du­jų per­da­vi­mo bend­ro­vė „Am­ber Grid“ tu­rės nu­trauk­ti jau pa­skelb­tus vamz­džių pirkimo ir du­jo­tie­kio [...]
Po už­sie­nio ša­lis ke­lia­vę tu­ris­tai iš Lie­tu­vos pir­mą­jį šių me­tų pus­me­tį ten iš­lei­do 409,7 mln. eu­rų – 15,6 proc. dau­giau nei 2015 me­tų sau­sio-bir­že­lio mė­ne­siais. Po Lietuvą su vie­na [...]
Sos­ti­nės ta­ry­bai ne­pri­ta­rus Vil­niaus kli­ni­ki­nės li­go­ni­nės reor­ga­ni­za­ci­jai, jos fi­lia­le An­ta­kal­nio li­go­ni­nė­je vis­tiek tu­rė­tų įsi­kur­ti Ge­ria­tri­jos cen­tras,  skir­tas su senėjimo pro­ce­sais su­si­ju­sioms [...]
Ru­si­jos am­ba­sa­do­rius Alek­sand­ras Udal­co­vas ne­įti­ki­no Šiau­lių va­do­vy­bės, kad cen­tri­nė­je mies­to aikš­tė­je rei­kė­tų pa­lik­ti sovietmečiu sta­ty­tą pa­mink­lą.
Ne­leng­vą per­ga­lę „Te­te-a-Te­te Ca­si­no-LKL“ čem­pio­na­te iš­ko­vo­jo „Žal­gi­rio“ krep­ši­nin­kai. Kau­nie­čiai na­muo­se 90:70 palaužė „Ju­ven­tus“ eki­pą.
Šeš­ta­die­nį Klai­pė­do­je ir Šiau­liuo­se star­ta­vo nau­ja­sis 2017m.Lie­tu­vos mo­te­rų rankinio ly­gos var­žy­bos.
Dvi jau­nos mer­gi­nos iš Ka­ma­jų mies­te­lio (Ro­kiš­kio r.) Li­na Ma­tiu­kai­tė ir Ie­va Ki­lie­nė su­ma­nė, par­ašė ir iš­lei­do pa­sa­kų vai­kams kny­ge­lę, ku­rios pa­grin­di­niai he­ro­jai – skai­čiai. Mer­gi­nos sie­kia [...]
Sep­ty­nių vai­kų ma­ma, dvie­jų anū­kų mo­čiu­tė, tink­la­raš­čio 7tas­kai.lt au­to­rė, rek­la­mos agen­tū­ros „Ad­ca­cao“ įkū­rė­ja ir kū­ry­bos va­do­vė, pro­jek­to „Kūrybinės par­tne­rys­tės“ da­ly­vė, [...]
Ang­lų kal­bos mo­ky­ma­sis tarp Lie­tu­vos moks­lei­vių pa­pli­tęs tiek pat, kiek vi­du­ti­niš­kai Eu­ro­pos Są­jun­go­je (ES). Pa­gal ru­sų kal­bos mo­ky­mą­si Bal­ti­jos ša­lys smar­kiai len­kia kitas Eu­ro­pos vals­ty­bes.
Spe­cia­lių­jų ty­ri­mų tar­ny­bos (STT) par­ei­gū­nai, iš­ana­li­za­vę tei­sės ak­tus, reg­la­men­tuo­jan­čius pri­ėmi­mą į Lie­tu­vos di­džių­jų mies­tų mo­kyk­las, pa­da­rė iš­va­das, jog būtina to­bu­lin­ti tei­sės [...]
Pir­mą­jį spa­lio sa­vait­ga­lį gam­tos my­lė­to­jai vi­so­je Eu­ro­po­je kvie­čia­mi pri­si­jung­ti prie kas­met gau­sė­jan­čio ste­bė­to­jų bū­rio iš­ly­dė­ti iš­skren­dan­čius pa­ukš­čius. Tūks­tan­čiai žmonių 36 ša­ly­se [...]
Lie­tu­vos Zoo­lo­gi­jos so­das pri­sta­to elek­tro­ni­nį bi­lie­tą – jį lan­ky­to­jai ga­lės įsi­gy­ti in­ter­ne­tu ir taip iš­veng­ti ei­lių prie Kau­ne įsi­kū­ru­sio zoologijos so­do var­tų.
Sek­ma­die­nį Lie­tu­vo­je mi­ni­ma Ke­liau­jan­čių­jų ir vai­ruo­to­jų die­na.
Vie­šie­ji pir­ki­mai vi­sa­da ke­lia ne­ma­žai ais­trų – vie­niems ne­įtin­ka kon­kur­so są­ly­gos, ki­ti ne­su­si­tai­ko su pra­lai­mė­ji­mu ir pro­ce­dū­ras stab­do teis­muo­se. „Kur di­de­li pi­ni­gai, ten ir in­tri­gos“, [...]
Dar ne­sup­la­nuo­ti sa­vait­ga­liai ir dau­gu­mo­je Eu­ro­pos mies­tų ru­de­nį vis dar vy­rau­jan­tys ma­lo­nūs orai per­ša tik vie­ną min­tį – ne­dve­jo­da­mi ga­li­me leis­tis į ke­lių dienų nuo­ty­kius sve­tur.
Ryž­tis pi­lig­ri­mys­tei pa­ska­ti­no ūmai užp­lū­dęs il­ge­sys ke­liau­ti su kup­ri­ne ant pe­čių. Svar­biau­sia, at­ro­dė, ei­ti. Ir net ne­la­bai svar­bu bu­vo, kur tas ke­lias ves­tų.
Ki­ni­jos mi­li­jar­die­riaus sū­nus nu­pir­ko sa­vo šu­niui aš­tuo­nis nau­jau­sio modelio „iP­ho­ne“ te­le­fo­nus.
Ket­vir­tus me­tus iš ei­lės, Kau­no se­na­mies­čio bend­ruo­me­nė kvie­čia gy­vū­nų my­lė­to­jus pa­mi­nė­ti Šv. Pra­nciš­kaus, gyvūnų glo­bė­jo, die­ną. 
Kiek­vie­nais me­tais pa­sku­ti­nį rug­sė­jo sek­ma­die­nį Pa­sau­li­nė šir­dies die­na. Įvai­rios svei­ka­tos or­ga­ni­za­ci­jos kvie­čia at­kreip­ti dė­me­sį į šir­dies ir krau­ja­gys­lių li­gų pre­ven­ci­ją, ak­ty­ves­nį gy­ve­ni­mo [...]
Nau­jas in­ter­ne­to var­to­to­jų ty­ri­mas at­sklei­dė, kad nuo in­ter­ne­to pri­klau­so­mi as­me­nys ga­li tu­rė­ti ir dau­giau psichikos svei­ka­tos prob­le­mų.
Bū­ti­ny­bė kas­dien kel­tis ir dirb­ti nuo de­vin­tos va­lan­dos yra la­biau­siai pa­pli­tu­si kan­ki­ni­mo for­ma šiuo­lai­ki­nė­je vi­suo­me­nė­je, tei­gia­ma Oks­for­do uni­ver­si­te­to pro­fe­so­riaus Pa­ulo Kelley at­lik­to ty­ri­mo [...]
„Šno­be­lio“ pre­mi­jos įteik­tos moks­li­nin­kams, ku­rie ty­ri­nė­jo me­la­gius, žiur­kėms už­mo­vė kel­nes ar­ba gyveno kaip žvė­rys.
Komentarai
Dienos klausimas
horoskopai
SVARSTYKLĖS

SVARSTYKLĖS

Pir­mo­je sa­vai­tės pu­sė­je už­siim­ki­te nau­jo vers­lo pro­jek­tais ar ne­kil­no­ja­mo­jo tur­to rei­ka­lais. Jums ga­li bū­ti pa­siū­ly­tas iš tie­sų pers­pek­ty­vus pla­nas, bet sa­vo as­me­ni­nių pi­ni­gų ver­čiau ne­in­ves­tuo­ki­te. An­tro­je sa­vai­tės pu­sė­je pa­sis­ten­ki­te bū­ti ko­mu­ni­ka­bi­lus ir drau­giš­kas. Kuo dau­giau nau­jų pa­žįs­ta­mų įgy­si­te šio­mis die­no­mis, tuo ge­riau.

Daugiau

Komentuojami