Kulautuvoje, pušų paunksnėje

Nijolė STORYK 2009-08-25 00:00
Nijolė STORYK 2009-08-25 00:00
Kauno Raudonojo kryžiaus ligoninės vadovas K.Mazurkevičius su žmona Narute patyrė naujakurių rūpesčius, kai nugriovė tėvo statytą seną vasarnamą ir šalia pradėjo statyti modernų namą. Nuotrauka: ©"Lietuvos žinios"
Kau­no Rau­do­no­jo Kry­žiaus li­go­ni­nės di­rek­to­rius ir vy­riau­sia­sis gy­dy­to­jas Kęs­tu­tis Ma­zur­ke­vi­čius su žmo­na, tei­si­nin­ke ir pe­da­go­ge Na­ru­te, sa­vo ap­sisp­ren­di­mą gy­ven­ti Ku­lau­tu­vo­je va­di­na lem­tin­gu. Tai iš es­mės pa­kei­tė jų gy­ve­ni­mą.

Vos tik šeima su dviem mažametėmis dukrelėmis Vilte ir Narute įsikėlė į pastatytą naują namą, dar kvepiantį dažais, naujakuriai sulaukė staigmenos - jų sodyba Kulautuvoje buvo pripažinta gražiausia ne tik kurorto statusą siekiančiame susigrąžinti miestelyje prie Nemuno, bet ir visame Kauno rajone.

Prieš tris savaites Kauno Raudonojo Kryžiaus ligoninei pradėjęs vadovauti K.Mazurkevičius šypsodamasis prisipažino, jog ryžosi dalyvauti konkurse šiai darbo vietai gauti dar ir todėl, kad nereikėtų vos ne kasdien važinėti į darbą Vilniuje. Iki tol jis daug metų dirbo Vilniaus universiteto ligoninės Santariškių klinikose projektų vadovu, tad norėjo daugiau laiko praleisti su šeima jaukiuose namuose Kulautuvoje ir tikėjosi šiek tiek ramesnio gyvenimo.

Traukė graži gamta

Kulautuvoje, Mokyklos gatvėje, nebėra senosios mokyklos. Neasfaltuotoje mažoje gatvelėje išlikusi krepšinio lenta - lyg senų laikų relikvija. Krepšinio kamuolį dabar retsykiais pamėto tik vietos gyventojai.

Vos už kelių metrų, paėjėjus nuo kalnelio, teka Nemunas. Aplink namus - vien šimtametės pušys linguoja, lieknais stiebais vos ne remdamos dangų. Tikras kurortas, esantis už 20 km nuo Kauno važiuojant Jurbarko link. Turtingi kauniečiai pamėgo Kulautuvą dar tarpukariu. Pirko miestelyje vasarnamius ir poilsiavo su šeimomis kiekvieną vasarą.

Mediko K.Mazurkevičiaus tėvas, paviliotas gražios gamtos, padarė tą patį - įsigijo 12 arų sklypą su nedideliu mediniu nameliu. Šeimoje augo trys vaikai, bet visi jame išsitekdavo.

Šį vasarnamį iš tėvų paveldėjo sūnus Kęstutis. Tuo metu jis gyveno Vilniuje, daugiabutyje, tad kurį laiką į Kulautuvą atvažiuodavo tik vasaroti. Šios vietos, kėlusios gražius vaikystės prisiminimus, K.Mazurkevičius nenorėjo prarasti.

Vieną kartą Kęstutis ryžosi galutinai apsigyventi su šeima netoli Kauno. Nedidelį tėvų vasarnamį teko nugriauti. Dabar toje sodybos vietoje stovi akmuo su užrašu - atminimas provaikaičiams.

Pasielgė netradiciškai

Kaip tarp tų pušų įsprausti naują namą, kad statybininkai nepakirstų medžiams šaknų? Vien Mazurkevičių sodyboje auga kelios dešimtys senų pušų. Pasak šeimininko, siekiant išsaugoti unikalią gamtą daugelį darbų teko atlikti rankomis. "Nors tai apsunkino statybas, kitos išeities nebuvo. Tarp medžių neišsisukdavo technika, o kirsti jų buvo negalima", - pasakojo K.Mazurkevičius.

Sodybos šeimininkai pasielgė netradiciškai - užuot pradėję statyti namą, pirmiausia sutvarkė aplinką. Ją apželdino, įrengė poilsio vietas sau ir dukrelėms. Sodybos kampe vietinis meistras sukalė žaidimų namelį. Pačiame sklypo centre pastatė židinį, o šalia jo - medines sūpuokles, tinkančias ir suaugusiesiems pasisupti.

Kai Kulautuvoje vyksta bardų festivalis "Akacijų alėja", į sodybą suplūsta būrys draugų pasisvečiuoti. Sūpuoklėse, kaip lovoje, galima trumpam net prigulti, pailsėti po atviru dangumi.

Primena prezidento rezidenciją

Eidami pro šalį poilsiautojai negaili pagyrimų išradingiems ir meninę gyslelę turintiems sodybos šeimininkams. Kai kam šis namas ir dailiai sutvarkyta aplinka primena net prezidento rezidenciją.

"Mums tai pats didžiausias viso triūso ir pastangų įvertinimas. Dabar kartais pajuokaujame, kad be darbo neliksime. Statydami namą įgijome įvairios patirties", - sakė N.Mazurkevičienė. Moteriai teko daugiausia rūpintis statybomis, nes K.Mazurkevičius tuo metu dirbo Vilniuje.

"Kai parvažiuodavau namo, neturėdavau kada ilsėtis. Skubėdavau prie darbų. Daug ką darėme patys, atsisakėme kai kurių specialistų paslaugų. Dabar jau žinau, kur ir ko ieškoti parduotuvėse, - prisiminė medikas. - Nuo vaikystės augau gražios gamtos apsuptyje. Miestas paviliojo, kai studijavau ir pradėjau dirbti. Bet visada norėjau sugrįžti ten, kur prabėgo jaunystė. Mudu su žmona šiuo klausimu sutarėme. Pardavėme beveik visą nekilnojamąjį turtą, kokį turėjome, ir pasistatėme namą Kulautuvoje."

Balkonas nepasiteisino

Namas gana erdvus ir didelis. Iš išorės nudažytas geltonai, tad net apniukusią dieną kieme šviesu ir jauku - lyg šviestų saulė. Tokia pati spalva vyrauja ir viduje. Ir vėl saulėta bei šviesu. Pirmame aukšte esantys odiniai baldai taip pat geltoni. Gyvenant beveik miške ši spalva itin dera prie žalios aplinkos. Kai orai atvėsta, smagu sėdėti svetainėje prie didelio lango - rudenėjant spygliuočių grožis nė kiek nenublanksta.

Šeimininkai norėjo turėti daug erdvės ne tik kieme, bet ir name, tad jos pirmame ir antrame aukštuose išties pakanka. "Šiek tiek nepasiteisino balkonas. Kai šilta, būname kieme. Kai vėsoka, sėdime namie. Taip ir nėra kada parymoti balkone", - kalbėjo Kęstutis. Balkone pastatyti pinti baldai - gal kada nors kils noras čia atsisėsti ir paskaityti knygą...

Nors aplinka, regis, gražiai sutvarkyta ir namas pastatytas, jau lyg ir būtų galima ramiai pagyventi, tačiau Kęstutis su Narute nenurimsta, vis ieško naujovių kiemo aplinkai pagražinti. Tai persodina senuosius spygliuočius, tai naujų augalų perka ir vėl juos sodina.

"Žinoma, būtų galima viską palikti taip, kaip buvo prieš penkerius metus, kai įsikėlėme čia gyventi. Bet pastebėjau, kad kai kurie augalai pradėjo džiūti. Matyt, nepatiko vieta. Teko juos persodinti - tada prigijo", - aiškino Narutė.

Apsauginė zona - vanduo

Virš poilsiavietės, įrengtos žaliojoje vejoje, prie židinio, aukštai pušyje stuksena genys. "Gydo išdžiūvusią šaką", - patikslino medikas, žvilgtelėjęs aukštyn. Voljere nenurimsta vilkšunis Bardas - barškina dubenėlius su vandeniu lyg muštų būgnus. Tačiau sodyboje kur kas įspūdingesnį garsą skleidžia gaiviai čiurlenantis vandens krioklys - reginys tiesiog stulbinamai žavus. Net šeimininkų katytė slampinėdama aplink nenuleidžia akių, lyg pakerėta grožio.

K.Mazurkevičius šypsodamasis pasakojo, kad rausiant namo pamatus kieme susikaupė didokas kalnelis smėlio. "Jam išvežti vieno sunkvežimio nepakako. Pamanėme, kad tame dirbtiniame kalnelyje galima įrengti krioklį. Čiurlenantis vanduo - kaip apsauginė zona, sugerianti garsus. Šalia gyvenantiems kaimynams netrukdome, jei mūsų kieme kyla šurmulys, kai suplūsta svečių", - dėstė Kęstutis.

Norėdami turėti žalią veją šeimininkai ne tik smėlio kalnelį, bet ir visą 23 arų kiemą (Kęstutis padidino tėvo sodybą, nupirkęs iš kaimynų dar 11 arų) užpylė juodžemiu. Jo prireikė beveik 50 sunkvežimių.

Veja svarbesnė už namą

Erdvus dviejų aukštų namas su dideliais langais iki pat žemės stovi kiemo pakraštyje, arti kaimynų tvoros. Tad iš kiemo pusės lyg ant delno, ypač esant balkone, matyti žalia veja, nuo pat vartelių tarp pušų kamienų vingiuojantys raudonų trinkelių takeliai, spygliuočių "darželiai".

Pasak Kęstučio, jei namas stovėtų senoje vietoje, kur buvo vasarnamis, kiemo erdvė būtų mažesnė. "Nebūtų to grožio, koks yra dabar. Kai rudenį nukrenta medžių lapai, matyti Nemuno vingis. Kieme erdvės pakanka. Namas neužgožia pušų kaimynystės", - sakė jis.

Žalia veja idealiai prižiūrima - neišvysi nukritusio net menkiausio spygliuko, trinkelės taip švariai nušluotos, lyg eitum raudonu kilimu. "Aplinkos priežiūra atima daugiau laiko nei kambarių tvarkymas. Ypač pavasarį, kai viskas aplink pageltonuoja nuo žydinčių pušų. Tuomet tik spėk šluoti takus! O rudenį pradeda kristi spygliai. Ir vėl šluok. Žolė stiebiasi tarp trinkelių - tenka grandyti prižėlusius tarpelius", - vardijo Narutė.

Tačiau tokie rūpesčiai šeimininkams malonūs ir nė kiek jų nevargina. Gyventi pušų paunksnėje Mazurkevičiams gera ir ramu, todėl šeima jokiu būdu nenorėtų sugrįžti atgal į triukšmingą miestą.

Tavo komentaras
Vardas: * El.paštas:
Komentaras: *
Sei­mas tre­čia­die­nį po pie­tų ke­ti­na pri­im­ti pir­mą­sias dar ne­įsi­ga­lio­ju­sį nau­ją­jį Dar­bo kodeksą to­bu­li­nan­čias pa­tai­sas.
Ap­lin­kos mi­nis­te­ri­ja vi­saip kra­to­si įsta­ty­mais jai nu­ma­ty­tos prie­vo­lės pri­žiū­rė­ti, kaip ša­ly­je vyk­do­ma ap­lin­ko­sau­gos vals­ty­bi­nė kon­tro­lė, ir no­ri, kad tai da­ry­tų ko­kia nors pa­val­di ins­ti­tu­ci­ja.
In­do­ne­zi­jos gel­bė­to­jai tre­čia­die­nį dėl ug­ni­kal­nio iš­si­ver­ži­mo iš vie­nos po­pu­lia­riau­sių žy­gių vie­tų eva­ka­vo apie 400 tu­ris­tų, dau­giau­siai už­sie­nie­čių, pranešė vie­nas par­ei­gū­nas.
Pa­sau­lio ban­ko val­dy­ba vien­bal­siai pri­ta­rė, kad šios or­ga­ni­za­ci­jos pre­zi­den­tas Ji­mas Yong Ki­mas dirb­tų an­trą ka­den­ci­ją, an­tra­die­nį pa­skel­bė šis pa­sau­li­nis sko­lin­to­jas.
An­tra­die­nį Anykš­čiuo­se, ant Šei­my­niš­kė­lių pi­lia­kal­nio, pra­de­da­ma sta­ty­ti medinė Vo­ru­tos pi­lis.
1893 me­tų rugp­jū­tį Vil­niu­je įvy­ko IX Ru­si­jos im­pe­ri­jos ar­cheo­lo­gų su­va­žia­vi­mas. Ruo­šian­tis jam rink­ta in­for­ma­ci­ja apie lie­tu­viš­kų gu­ber­ni­jų – Šiau­rės va­ka­rų kraš­to is­to­ri­ją. Tam bu­vo [...]
Šv. Je­ro­ni­mo pre­mi­ja už nuo­sek­lų, kryp­tin­gą dar­bą, ve­dan­tį lie­tu­vių skai­ty­to­jus į pra­ncū­zų ir fran­ko­fo­niš­ko­sios li­te­ra­tū­ros lo­by­ną ir su­bti­liai jį at­ve­rian­tį tur­tin­ga lietuvių kal­ba šie­met [...]
Vie­nas di­džiau­sių ir gar­bin­giau­sių do­ku­men­ti­nio ki­no ren­gi­nių pa­sau­ly­je – tarp­tau­ti­nis Ams­ter­da­mo do­ku­men­ti­nio ki­no fes­ti­va­lis ID­FA – pa­kvie­tė pri­sta­ty­ti nau­jau­sią režisieriaus Aud­riaus Sto­nio [...]
Spa­lio vi­du­ry­je pra­si­dė­sian­tis 10-asis „Ne­pa­to­gus ki­nas“ ža­da pa­kvies­ti į spe­cia­lią re­tros­pek­ty­vą iš tie­sų ne­pa­to­gia te­ma – „Ho­lo­kaus­tas: at­min­tis ekra­ne“ – taip va­di­na­si kartu su Ber­ly­no [...]
Šie­met fes­ti­va­lio pa­grin­di­nis šū­kis yra „Į akis kren­tan­tis ki­nas“, tai yra toks, ku­ris žiū­ro­vo ne­pa­lie­ka abe­jin­go, ku­ris ge­ba pra­juo­kin­ti, pra­links­min­ti, lai­ky­ti įtam­po­je, bet ir su­jau­di­na [...]
Uos­ta­mies­tis tu­ris­ti­nį se­zo­ną pra­de­da ir bai­gia krui­zi­nių lai­vų vi­zi­tais, ta­čiau ge­rė­jan­tys tu­riz­mo ro­dik­liai men­kai te­vei­kia to­liau nuo uos­to esan­tį Va­ka­rų Lie­tu­vos re­gio­ną. Ap­jun­gu­sios iš­tek­lius [...]
Ne­praė­jus nė mė­ne­siui, kai da­lis pre­ky­bi­nin­kų ėmė­si ini­cia­ty­vos iš vi­sų al­ko­ho­lį per­kan­čių var­to­to­jų rei­ka­lau­ti as­mens ta­pa­ty­bę liu­di­jan­čio do­ku­men­to, Sei­mas jau nutarė įsta­ty­mu su­stab­dy­ti [...]
Tre­čia­die­nį Klai­pė­dos skulp­tū­rų par­ke vyks Ger­la­chų šei­mos paminklo ati­den­gi­mo iš­kil­mės.
Ber­čiū­nuo­se ne­tru­kus du­ris at­vers dva­si­nis cen­tras. Jis veiks pir­mo­jo Pa­ne­vė­žio vys­ku­po Ka­zi­mie­ro Paltaroko val­dy­to­je poil­sia­vie­tė­je.
An­tra­die­nį pra­si­dė­jo an­tro­jo tu­ro ko­vos UE­FA Čem­pio­nų ly­go­je, o cen­tri­nė­je dvi­ko­vo­je su­si­ti­ko Dort­mun­do „Bo­rus­sia“ ir Mad­ri­do „Real“.
Ute­nos „Ju­ven­tus“ krep­ši­nin­kai per­ga­lin­gai pra­dė­jo FI­BA Čem­pio­nų ly­gos at­ran­kos eta­pą. An­ta­no Si­rei­kos ko­man­da vė­lų an­tra­die­nio va­ka­rą sve­čiuo­se 83:81 (26:26, 23:18, 17:22, 17:15) pa­lau­žė [...]
Shi­mo­nas Pe­re­sas, ku­ris mi­rė tre­čia­die­nį bū­da­mas 93 me­tų, du­kart ėjo prem­je­ro par­ei­gas ir, at­si­sa­kęs sa­vo anks­tes­nių ka­rin­gų pa­žiū­rų, ini­ci­ja­vo pa­stan­gas siek­ti taikos su pa­les­ti­nie­čiais, [...]
Ho­li­vu­do ak­to­riai Lie­vas Schrei­be­ris ir Nao­mi Watts po 11 drau­ge nu­gy­ven­tų me­tų su­ka kiekvienas sa­vo ke­liu.
„Šel­pia­me var­gin­giau gy­ve­nan­čius vo­kie­čius, – iro­ni­za­vo Lie­tu­vos ener­ge­ti­kos ins­ti­tu­to (LEI) di­rek­to­riaus pa­va­duo­to­jas dr. Ro­lan­das Ur­bo­nas. – Ir per anks­tes­nę sep­ty­ne­rius metus vyk­dy­tą Eu­ro­pos [...]
Kos­mi­nis te­les­ko­pas „Hubb­le“ pa­ste­bė­jo iki 200 km aukš­čio van­dens čiurkš­les, trykš­tan­čias vie­na­me apledėjusiame Ju­pi­te­rio pa­ly­do­ve.
Ap­lin­kos mi­nis­te­ri­jos gam­ti­nin­kai gre­ti­ma­me kie­me, su­ta­rę su gy­ven­to­jais, va­kar nu­pjo­vė ten au­gu­sias uo­sia­la­pio kle­vo at­ža­las ir no­ri dar kar­tą par­agin­ti žmo­nes ko­vą su invazinėmis rū­ši­mis, kad [...]
De­vy­ni iš 10 žmo­nių vi­sa­me pa­sau­ly­je kvė­puo­ja pra­stos ko­ky­bės oru, an­tra­die­nį pa­skel­bė Pa­sau­li­nė svei­ka­tos or­ga­ni­za­ci­ja (PSO) ir par­agi­no im­tis dra­ma­tiš­kų veiks­mų prieš tar­šą, nu­le­mian­čią [...]
Kas an­trus me­tus ru­de­nį Ha­no­ve­ry­je (Vo­kie­ti­ja) vyks­tan­ti di­džiau­sia Eu­ro­po­je ko­mer­ci­nio trans­por­to par­oda IAA su­bu­ria stam­biau­sius leng­vo­jo, su­nkio­jo bei spe­cia­li­zuo­to komercinio trans­por­to ga­min­to­jus [...]
Rug­sė­jį Lie­tu­vos „Peu­geot“ sa­lo­nus pa­sie­kė nau­jas kro­vi­ni­nis „Ex­pert“, ku­rį vai­ruo­ti taip pat ma­lo­nu, kaip ir pra­ban­gų „Mer­ce­des-Benz“ ar BMW. Ki­tas klau­si­mas, ar va­žia­vi­mo kom­for­tas [...]
Lan­ky­to­jai, no­rin­tys pa­ma­ty­ti gar­sią­ją Ro­mos Boc­ca del­la Ve­rità (Tei­sy­bės bur­ną), nuo šiol tu­rės su­si­mo­kė­ti. Už 2 eu­rų mo­kes­tį smal­suo­liai ga­lės iš­vys­ti šį objektą ir nu­si­fo­tog­ra­fuo­ti [...]
Dar ne­sup­la­nuo­ti sa­vait­ga­liai ir dau­gu­mo­je Eu­ro­pos mies­tų ru­de­nį vis dar vy­rau­jan­tys ma­lo­nūs orai per­ša tik vie­ną min­tį – ne­dve­jo­da­mi ga­li­me leis­tis į ke­lių dienų nuo­ty­kius sve­tur.
Šis mar­gas­pal­vė drau­gu­tė ma­nais į jū­sų mei­lę ar­tė­jant šal­tu­kui ga­li pa­siū­ly­ti sa­vo ši­lu­mą, darbš­čias „ma­sa­žo“ le­te­nė­les bei ra­my­bės su­tei­kian­tį mur­ki­mą. Mėlynakei smul­ku­tei ka­ty­tei [...]
Ki­ni­jos mi­li­jar­die­riaus sū­nus nu­pir­ko sa­vo šu­niui aš­tuo­nis nau­jau­sio modelio „iP­ho­ne“ te­le­fo­nus.
Moks­li­niai ty­ri­mai ro­do, kad net apie treč­da­lis vi­sų nėš­tu­mų bai­gia­si per­si­lei­di­mu, be to, pa­si­tai­ko at­ve­jų, kai jis įvyks­ta taip anks­ti, kad mo­te­ris nė ne­spė­ja su­ži­no­ti, kad lau­kė­si. To­kių [...]
Ti­kriau­siai kiek­vie­na esa­te iš­gy­ve­nu­si šo­ką, kai vie­ną die­ną svo­ris stai­ga pa­šo­ka po­ra ki­log­ra­mų, ar­ba va­ka­re sve­ria­te ge­ro­kai dau­giau nei ry­te. Šie svo­rio ki­ti­mai, kurie daž­niau­sia at­si­ran­da [...]
JAV ak­to­rius Ja­re­das Le­to pro­diu­suos fil­mą „War­ho­las“ ir vai­dins pa­grin­di­nį jo he­ro­jų. Juo­sto­je bus pa­sa­ko­ja­ma apie le­gen­di­nį po­pu­lia­rio­jo me­no pradininką An­dy War­ho­lą.
Bang­la­de­šo mui­ti­nin­kai šiukš­lių kon­tei­ne­ry­je sos­ti­nės oro uos­te ra­do 10 auk­so ly­di­nių, ku­rių bend­ras svo­ris sie­kia tris ki­log­ra­mus, pra­ne­šė Di­džio­sios Britanijos trans­liuo­to­jas BBC.
Komentarai
Dienos klausimas
Ar Jums trukdė reikalavimas rodyti asmens dokumentą, perkant alkoholį?
Taip. Žeminanti patirtis
Ne. Civilizuotas sprendimas
Seimas neturi svarbesnių reikalų
Neturiu nuomonės
horoskopai
SVARSTYKLĖS

SVARSTYKLĖS

Vi­są sa­vai­tę ka­muos sa­vi­raiš­kos prob­le­mos. Ypač skaus­min­gai rea­guo­si­te į vi­so­kiau­sio plau­ko su­var­žy­mus ir ap­ri­bo­ji­mus. Iš ap­lin­ki­nių ga­li­te ti­kė­tis tik įvai­riau­sių ban­dy­mų kaip nors pa­si­nau­do­ti ju­mis sa­viems tiks­lams. Penk­ta­die­nis - ri­bi­nė die­na. Daug kas baig­sis ir daug kas pra­si­dės.

Daugiau

Komentuojami