Namai traukia taip pat kaip banguojanti jūra

Nijolė STORYK 2011-03-08 00:00
Nijolė STORYK 2011-03-08 00:00
Š.Šaltenės svajonė turėti jaukius namus išsipildė daug greičiau nei kitas noras - nuvykti buriuoti į Adrijos ar Viduržemio jūras. Asmeninio archyvo nuotrauka
Kai po il­go bu­ria­vi­mo Ka­na­ruo­se, Ta­ri­fo­je ir Egip­te jū­ros vė­jų nu­gai­rin­ti vil­nie­čiai bu­riuo­to­ja Ša­rū­nė ir Au­re­li­jus Šal­te­niai su­grįž­ta į jau­kius ne­tra­di­ci­nius sa­vo na­mus sos­ti­nės Sa­pie­gos gat­vė­je, jiems sa­va pa­sto­gė to­kia pat svar­bi, kaip ir daug me­tų trun­kan­ti jū­ros trau­ka.

Šeimos svajonė turėti jaukius namus išsipildė daug greičiau nei kitas noras - nuvykti buriuoti į Adrijos ar Viduržemio jūras. Buriavimo paviliotiems žmonėms buvo svarbu beveik miesto viduryje surasti jaukų būstą gamtos kampelyje. Ar tai įmanoma?

Būstą sostinės Sapiegos gatvėje Šalteniai surado po ilgokai užtrukusios paieškos. "Kiekvieną kartą, kai rinkomės vis naujus namus, tikėjomės, kad juose ilgai gyvensime. Kol suradome dabartinį šeimos būstą, jau turėjome ne vienus savo namus", - sakė Š.Šaltenė.

Namai apsupti gamtos. Aplink Sapiegų parkas, šalia Trinitorių vienuolynas.

Vienintelis langas - lyg vitrina

Šarūnė - interjero dizainerė. Įvyko tai, ko ji pati galbūt nesitikėjo: jaunos moters suprojektuotas šeimos butas tapo jos kūrybos vizitine kortele.

Butas pailgas kaip traukinys, nutįsęs dvylika metrų. Šarūnė rado išeitį - kai kur "nukirto" stačius kampus tose vietose, kurios trukdė į vidų veržtis šviesai. Netradicinio suplanavimo miegamasis ir virtuvė buvo sumažinti, siekiant išsaugoti didelę svetainę. Viskas sukosi aplink vienintelį vitrininį langą.

Tas vienintelis langas, esantis per visą sieną, atveria nuostabius Vilniaus vaizdus, kuriuos lyg apsaugos šydas slepia medžių viršūnės. "Todėl vasarą nuolat atlapoti mūsų buto langai, pro juos vidun gaiviai skverbiasi šiluma, o čiulbantys paukščiai užburia taip, jog visiškai užsimirštame, kad gyvename miesto centre", - pasakojo šeimininkė.

Pro vienintelį langą besiveržianti dienos šviesa pasiekia net toliausiai už septynių metrų be lango esantį miegamąjį.

Šarūnei būtų keblu vienu žodžiu apibūdinti, koks yra jos buto interjero stilius. Interjero dizainerė neteikia itin didelės reikšmės kuriai nors krypčiai. "Viskas, kas dera tarpusavyje, kur vyrauja harmonija ir juntamas jaukumas, man yra artima. Skirtingos interjero stiliaus kryptys yra savotiškai įdomios, metančios vis naujus iššūkius ir reikalaujančios kruopštaus darbo, siekiant viską tarpusavyje suderinti", - tvirtino ji.

Švelnumas vaikystės lovelei

- Kiekvienas atėjome iš savo vaikystės namų ir susikūrėme svajonių namus. Apie ką jūs svajojote?

- Vaikystėje svajojau būti princesė ir norėjau gyventi dideliuose rūmuose. Bėgant gyvenimui keičiasi požiūris į namus. Dabar man svarbu, kad namai būtų pilni jaukumo ir gerumo, kad juose nieko netrūktų. Apie tokį būstą svajoja daugelis. Šiuo metu kaip tik gyvenu tokiuose namuose, kuriuos galėčiau vadinti svajonių namais. Čia erdvu ir patogu, o svarbiausia - labai jauku. Viskas suprojektuota pagal poreikius, norus ir svajones. Čia yra "svajonių židinys", pro didelį langą matau nuostabų gamtos vaizdą.

- Kokie buvo jūsų tėvų namai? Ką išsaugojote visam gyvenimui ir prisimenate iš vaikystės namų?

- Vaikystėje kiekvienam vaikui ar paaugliui svarbiausia yra jo privati erdvė. Kiekvienas norėjome turėti savo kambarį, bet ne visada tai buvo įmanoma. Dabar, kai projektuoju vaikų kambarius, konsultuojuosi su mažaisiais jų gyventojais. Tik konkrečiai žinodama, ko reikia vaikui, galiu sukurti tokią vaikiško pasaulio erdvę, kurioje jis galėtų pasinerti į savo svajonių pasaulį. Šiuo metu yra daug priemonių gražiai ir įdomiai dekoruoti kambarius. Didesnę savo gyvenimo dalį su tėveliais ir sesute gyvenome paprastame trijų kambarių bute, daugiaaukštyje. Savo kambaryje nuolat dariau tvarką - iš savo vietų judėjo lova, stalas ir kiti baldai, tik spintos negalėjau pajudinti - buvo labai didelė.

- Ar kas nors išliko dabartiniame jūsų būste iš tėvų namų?

- Kai baigiau mokyklą ir palikusi tėvų namus Šilutėje išvažiavau studijuoti į Vilnių, pasiėmiau tik baigimo diplomą ir reikalingiausius daiktus. Gerokai vėliau atsivežiau savo vaikystės lovą į studentų bendrabutį. Miegoti ant geležinės spyruoklinės buvo itin nepatogu. Vėliau besikraustydama iš vienos vietos į kitą veždavausi tą savo lovytę, kol vieną dieną nusprendžiau ją padovanoti vaikų globos namams.

Daiktus dovanoja kitiems

- Jūsų bute - labai mažai daiktų. Yra tik tai, kas reikalinga. Kaip jums pavyksta atsikratyti to, ko nereikia?

- Daiktų kaupimas - tam tikras gyvenimo būdas ir įprotis. Mes taip pat esame prikaupę nemažai daiktų, tik viskas mūsų namuose turi konkrečias vietas. Ko nenaudojame, bandome atsisakyti - paprasčiausiai kam nors padovanojame. Neperkrautas interjeras, mano manymu, daug šviesesnis, lengvesnis ir erdvesnis. Namus kuriame tokius, kuriuose būtų gera. Bet tai yra labai individualu - kiekvienas daiktas turi savo istoriją ir savaip brangus.

- Kaip paskirstėte savo būsto erdves, kad būtų jauku ir patogu gyventi?

- Sunku paskirstyti erdves, nes norų daugiau nei galimybių. Juk sienų nepastumsi ir būsto nepraplėsi, nors daugelis norėtų, kad taip būtų galima padaryti (šypsosi - aut.). Pirmiausia stengiausi lyg lentynėlėje sudėlioti norus ir prioritetus, vėliau svarsčiau, kokios ir kokio dydžio turi būti pagrindinės erdvės. Didžiausia - svetainė, ji sujungta su virtuve. Būtent čia daugiausia laiko praleidžiame su šeima ir draugais.

Todėl miegamajame liko nedaug vietos, bet šis kambarys toks pat jaukus ir patogus, kaip ir visas butas. Dar vienas mūsų noras buvo turėti atskirą vonią. Todėl papildomai suprojektavau svečiams skirtą sanitarinį mazgą.

- Būsto zonos netradicinės. Kuo jos ypatingos?

- Miegamasis neturi lango, bet puikiausiai viską matome, kas vyksta už jo. Tai netradicinis sprendimas (šypsosi - aut.). Miegamąjį priglaudžiau prie galinės būsto sienos, todėl ši vieta liko be lango, bet turi didelę stiklinę sieną, kurią, esant reikalui, galima uždengti stumdoma širma.

Aplink - šviesios spalvos

- Butas pailgas lyg traukinys. Bet puikiai susitvarkėte su gana nelengva situacija - patalpos ilgio nejaučiama. Ar tai buvo sunku padaryti?

- Iš tiesų teko gerokai pasėdėti prie brėžinių, kol gimė būsto planas, nes pailgo buto išdėstymas yra labai nelengvas uždavinys. Šiuo atveju reikėjo labai nestandartinio sprendimo. Siekiant sumažinti traukinio vagono sindromą, miegamasis buvo suprojektuotas prie galinės sienos. Svetainė išliko su langu į gamtą. Kad šviesa patektų iki galinės sienos (iki kurios net 12 metrų), buvo "nukirsti� sienų kampai, todėl net ir į koridorių sklinda natūrali šviesa pro vienintelį būsto langą.

- Jūsų namai šviesūs, sienos ir baldai pastelinių spalvų. Daug ramybės. Ką jums reiškia pasteliniai tonai? Kokios spalvos vengiate?

- Esu didelė šviesių spalvų interjero gerbėja. Lietuva yra lietaus šalis, ir tų dienų, kai šviečia saulė, ne tiek daug, kiek norėtųsi. Šviesus interjeras padeda geriau jaustis, kai už lango siaučia neramūs orai. Šviesios spalvos - tai ramybė, kuri mums taip reikalinga namuose, kai į juos sugrįžtame po dienos darbų.

Keletas detalių apie jūrą

- Šiuolaikinio būsto neįsivaizduojame be židinio. Židinys yra ir jūsų bute. Ar gyvenimas sukasi būtent apie židinį? Ar turite laiko ramiai pasėdėti prie jo vakarais?

- Ugnies liepsna visada traukia žvilgsnį, padeda atsipalaiduoti, suteikia namams jaukumo.

Net vasarą, kai už lango lietus, būna smagu užsikurti židinį ir tiesiog smagiai pavakaroti su šeima ar draugais.

- Miegamasis. Ši vieta jūsų bute neįprasta - be lango, bet šviesos čia gana daug.

- Nors miegamasis nuo pagrindinio lango nutolęs beveik septynis metrus, jame netrūksta šviesos. Jame yra stiklinė siena, o miegamojo lova pasukta 45 laipsnių kampu. Pro veidrodines spintos duris, net gulint lovoje, galima mėgautis vaizdu pro vienintelį langą.

- Nors jūsų namuose vos keli daiktai, tačiau atsirado vietos laivų maketams. Vis dėlto tų interjero detalių neatsisakėte?

- Laivo modelis ir kriauklių kolekcija atsirado ne šiaip sau. Kadangi esame buriuotojų šeima ir daug laiko praleidžiame su vėju ir jūra, tai šis kampelis atspindi ir primena mums malonias akimirkas, praleistas ant vandens.

- Kai po dienos darbų ar po tolimos kelionės pavargusi sugrįžtate į savo namus, kokia pirmiausia mintis dingteli? Ar namai jums yra, anot anglų, tvirtovė, kurioje jaučiamės saugūs?

- Kai sugrįžtame namo, pirmiausia mus aplanko nuostabus jausmas - kaip gera čia būti. Esame aplankę daug gražių, įdomių, egzotiškų vietų, bet namie mus visada pasitinka ta pati miela šiluma ir jaukumas. Namai mums tiesiogine to žodžio prasme yra tvirtovė, kur galime nusiraminti po visų darbų ir rūpesčių. Vėl norime bendrauti, kurti ir tiesiog būti kartu su mums brangiais žmonėmis.

Tavo komentaras
Vardas: * El.paštas:
Komentaras: *
Lie­tu­va penk­ta­die­nį ati­duo­da duo­klę ve­lio­niui Iz­rae­lio prezidentui Shi­mo­nui Pe­re­sui.
Prieš ket­ve­rius me­tus Eli­gi­jaus Ma­siu­lio ir Val­de­ma­ro To­ma­ševs­kio va­do­vau­ja­mas par­ti­jas Sei­mo rin­ki­muo­se pa­lai­kė maž­daug 200 tūkst. rin­kė­jų. Ne­di­de­lės, ta­čiau stabilų elek­to­ra­tą tu­rin­čios [...]
Veng­rai sek­ma­die­nį vyk­sian­čia­me re­fe­ren­du­me ti­kriau­siai at­mes pa­bė­gė­lių pa­skirs­ty­mo Eu­ro­pos Są­jun­go­je pa­gal pri­va­lo­mas kvo­tas pla­ną ir šiuo žings­niu ga­li dar su­stip­rin­ti griežtai prieš im­ig­ran­tus [...]
Ukrai­nos na­cio­na­li­nis an­ti­ko­rup­ci­jos biu­ras (UNAB) vei­kia jau be­veik de­šimt mė­ne­sių. Per šį lai­ką jis pra­dė­jo dau­giau nei 200 kri­mi­na­li­nių ty­ri­mų, su­si­ju­sių su įsigalėjusia ša­ly­je ko­rup­ci­ja. [...]
Prieš 77 me­tus, 1939-ųjų rug­sė­jo 28 die­ną, Vo­kie­ti­jos ir SSRS pa­si­ra­šy­tas va­di­na­mo­jo Mo­lo­to­vo-Rib­ben­tro­po pa­kto pa­pil­do­mas slap­ta­sis pro­to­ko­las ga­lu­ti­nai nu­lė­mė Lie­tu­vos li­ki­mą. Ta­čiau są­moks­lo [...]
An­tra­die­nį Anykš­čiuo­se, ant Šei­my­niš­kė­lių pi­lia­kal­nio, pra­de­da­ma sta­ty­ti medinė Vo­ru­tos pi­lis.
Šį tea­tro se­zo­ną tea­tro­lo­gas, kri­ti­kas, spek­tak­lių pro­diu­se­ris Aud­ro­nis Liu­ga pra­dė­jo Vals­ty­bi­nia­me jau­ni­mo tea­tre. Jo da­bar­ti­nis va­do­vas sie­kia nau­jin­ti tea­trą, bū­si­mos prem­je­ros – tiek jau­nų, [...]
Gal­būt net ne vi­si vil­nie­čiai ži­no, kur va­ka­rais ga­li­ma pa­bėg­ti nuo ne­oni­nių var­to­to­jų kul­tū­ros lem­pu­čių ir ras­ti ne to­kią triukš­min­gą, tru­pu­tį nos­tal­gi­jos dul­kė­mis nusėtą ra­my­bės oa­zę.
Grum­da­ma­sis su pra­stu oru ir prieš­prie­ši­niu vė­ju prieš 180 me­tų iš Ka­ra­liau­čiaus į Klai­pė­dą vy­kęs bur­lai­vis ga­be­no žmo­gų, il­gai­niui ta­pu­sį vie­nu žy­miau­siu XIX amžiaus kom­po­zi­to­rių, pa­sku­ti­nį­jį [...]
Lie­tu­vos na­cio­na­li­nia­me ope­ros ir ba­le­to tea­tre spa­lio 1 d. ro­do­ma Lud­wi­go van Beet­ho­ve­no ope­ra „Fi­de­li­jus“ – ypa­tin­gas spek­tak­lis, mat tą va­ka­rą įvyks net trys de­biu­tai. 
Įmo­nėms, ku­rios Vil­niu­je ne tik žen­gė pir­muo­sius žings­nius, bet ir skai­čiuo­ja čia veik­los de­šimt­me­čius ar šimt­me­tį, mies­to pra­na­šu­mai na­tū­ra­liai nu­sve­ria trū­ku­mus: lo­gis­ti­kos iš­šū­kiai [...]
Rug­sė­jo 29 d., ket­vir­ta­die­nį, du­ris ofi­cia­liai at­vė­rė de­ši­nia­ja­me Ne­ries kran­te įsi­kū­ręs vers­lo mies­tas „Quad­rum“, į ku­rį Nor­ve­gi­jos įmo­nių gru­pė „Scha­ge Group“ investavo 100 mln. [...]
Jei ku­ris nors vil­nie­tis sa­vęs pa­klaus­tų, o ka­da jis, kaip iš sve­tur at­vy­kęs tu­ris­tas, sky­rė lai­ko tie­siog pa­vaikš­čio­ti po Vil­nių ir įdė­miai pa­siž­val­gy­ti, pa­jus­ti jo dva­sią, gy­ve­ni­mo rit­mą, [...]
Birš­to­no me­ri­ja ofi­cia­liai at­sip­ra­šė kū­rė­jos Il­zės But­ku­tės už teks­tus, nu­si­ra­šy­tus iš jos tink­la­raš­čio. Ta­čiau au­to­rė krei­pė­si į ad­vo­ka­tus, nes jos kū­ry­ba sa­vi­na­ma­si jau ne pir­mą kar­tą.
Šią sa­vai­tę su­kan­ka 20 me­tų, kai Lon­do­no „Ar­se­nal“ fut­bo­lo klu­bą tre­ni­ruo­ja prancūzas Ar­se­ne'as Wen­ge­ras.
Po tri­jų Lie­tu­vos krep­ši­nio ly­gos (LKL) tu­rį vien­val­dis ly­de­ris yra Vil­niaus „Lie­tu­vos ry­tas“. Per­ga­lės sko­nio šį se­zo­ną dar ne­pa­ju­to ša­lies vi­ce­čem­pio­nas Klai­pė­dos „Neptūnas“ ir be­ne [...]
Vil­niu­je ga­li­ma ska­nau­ti ko­ne vi­sų pa­sau­lio vir­tu­vių pa­tie­ka­lų. Čia ne­trūks­ta ir tra­di­ci­nės lie­tu­viš­kos vir­tu­vės res­to­ra­nų, ku­riuos daž­nai ren­ka­mės, kai at­vy­ku­siems svečiams no­ri­si pri­sta­ty­ti [...]
Shi­mo­nas Pe­re­sas, ku­ris mi­rė tre­čia­die­nį bū­da­mas 93 me­tų, du­kart ėjo prem­je­ro par­ei­gas ir, at­si­sa­kęs sa­vo anks­tes­nių ka­rin­gų pa­žiū­rų, ini­ci­ja­vo pa­stan­gas siek­ti taikos su pa­les­ti­nie­čiais, [...]
Jau penk­tus me­tus iš ei­lės vyks­tan­ti IT pa­slau­gų bend­ro­vės „Tie­to Lie­tu­va“ IT ta­len­tų ug­dy­mo prog­ra­ma „Mė­nuo su IT“ šie­met pir­mą kar­tą su­lau­kė itin daug par­aiš­kų ne tik iš Lie­tu­vos, [...]
Rug­sė­jo pra­džio­je Eko­no­mi­nio bend­ra­dar­bia­vi­mo ir plė­tros or­ga­ni­za­ci­ja (EB­PO) pa­skel­bė kas­me­ti­nį švie­ti­mo duo­me­nų lei­di­nį „Žvilgs­nis į švie­ti­mą“ (anlg. Edu­ca­tion at a Glan­ce), ku­ria­me pir­mą [...]
Žvar­bus ūžau­jan­tis vė­jas, snie­go pus­nys, ap­šar­mo­ję lan­gai ir... kak­tu­sai? Ne, tai ne fan­ta­zi­jos, o vi­siš­kai rea­lus vaiz­das: lie­tu­viš­ką žie­mą iš­tve­rian­tys ir lau­ke vi­sus metus ga­lin­tys aug­ti [...]
Pa­si­bai­gus mau­dy­mo­si se­zo­nui ir api­bend­ri­nus mau­dyk­lų van­dens ko­ky­bės ty­ri­mų re­zul­ta­tus, nu­sta­ty­ta, kad šį mau­dy­mo­si se­zo­ną šva­riau­sias van­duo bu­vo Tau­ra­gės ir Tel­šių aps­kri­ty­se.
Jau ry­toj, spa­lio 1 die­ną, Lie­tu­vo­je pra­dės veik­ti iš­ma­nio­ji mo­kes­čių ad­mi­nis­tra­vi­mo sis­te­ma (i.MAS) – vi­si pri­dė­ti­nės ver­tės mo­kes­čio (PVM) mo­kė­to­jai pri­va­lės teikti elek­tro­ni­nes sąs­kai­tas [...]
Pra­si­dė­jo tarp­tau­ti­nė Par­yžiaus (Pra­ncū­zi­ja) au­to­mo­bi­lių par­oda, o be­ne svar­biau­sia jos nau­jie­na – kon­cep­ci­nis elek­tro­mo­bi­lis „Volks­wa­gen I.D. Con­cept“, ku­rio se­ri­ji­nė versija pa­si­ro­dys, de­ja, [...]
Ra­mia­ja­me van­de­ny­ne pa­bi­ru­sias Ga­la­pa­gų sa­las bio­lo­gai va­di­na gy­vu evo­liu­ci­jos mu­zie­ju­mi. Ek­va­do­rui pri­klau­san­tį sa­ly­ną, per tūks­tan­tį ki­lo­me­trų nu­to­lu­sį nuo Pie­tų Ame­ri­kos že­my­no, su­da­ro 19 [...]
Lan­ky­to­jai, no­rin­tys pa­ma­ty­ti gar­sią­ją Ro­mos Boc­ca del­la Ve­rità (Tei­sy­bės bur­ną), nuo šiol tu­rės su­si­mo­kė­ti. Už 2 eu­rų mo­kes­tį smal­suo­liai ga­lės iš­vys­ti šį objektą ir nu­si­fo­tog­ra­fuo­ti [...]
Rū­pi­ni­ma­sis vo­kie­čių bok­se­re Vė­tra pa­ska­ti­no vil­nie­čius Ža­ną ir Ta­dą Pen­kaus­kus pra­dė­ti šei­mos vers­lą: įkur­ti pre­kės ženk­lą „Dog Punk“ val­dan­čią bend­ro­vę „Penki šu­nys“. Idė­ją [...]
Šis mar­gas­pal­vė drau­gu­tė ma­nais į jū­sų mei­lę ar­tė­jant šal­tu­kui ga­li pa­siū­ly­ti sa­vo ši­lu­mą, darbš­čias „ma­sa­žo“ le­te­nė­les bei ra­my­bės su­tei­kian­tį mur­ki­mą. Mėlynakei smul­ku­tei ka­ty­tei [...]
Įtam­pa, stre­sas, prieš­iš­ku­mas, pyk­tis, dep­re­si­ja, ne­ri­mas, pa­vy­das. Ko­kią įta­ką svei­ka­tai da­ro vi­sos šios ne­igia­mos emo­ci­jos? Jos – tar­si kli­jai, la­šas po lašo užk­li­juo­jan­tys  šir­dį [...]
Moks­li­niai ty­ri­mai ro­do, kad net apie treč­da­lis vi­sų nėš­tu­mų bai­gia­si per­si­lei­di­mu, be to, pa­si­tai­ko at­ve­jų, kai jis įvyks­ta taip anks­ti, kad mo­te­ris nė ne­spė­ja su­ži­no­ti, kad lau­kė­si. To­kių [...]
Pra­ncū­zi­jo­je skan­da­lą su­kė­lė žur­na­lis­tas, pa­si­pik­ti­nęs bu­vu­sios tei­sin­gu­mo mi­nis­trės Ra­chi­dos Da­ti dukrai duo­tu var­du.
Net pei­liu gink­luo­tas plė­ši­kas ne­pri­vers at­si­sa­ky­ti puodelio ar­ba­tos Ang­li­jo­je.
Komentarai
Dienos klausimas
Ar ukrainiečiams pavyks sumažinti korupcijos lygį šalyje?
Taip. Pastangos įveikti korupciją nenueis veltui
Ne. Korupcija Ukrainoje per giliai įsišaknijusi
Man nerūpi
horoskopai
SVARSTYKLĖS

SVARSTYKLĖS

Vi­są sa­vai­tę ka­muos sa­vi­raiš­kos prob­le­mos. Ypač skaus­min­gai rea­guo­si­te į vi­so­kiau­sio plau­ko su­var­žy­mus ir ap­ri­bo­ji­mus. Iš ap­lin­ki­nių ga­li­te ti­kė­tis tik įvai­riau­sių ban­dy­mų kaip nors pa­si­nau­do­ti ju­mis sa­viems tiks­lams. Penk­ta­die­nis - ri­bi­nė die­na. Daug kas baig­sis ir daug kas pra­si­dės.

Daugiau

Komentuojami