Naujam gyvenimui prikelta sovietinė gamykla

RASA PAKALKIENĖ   2007-08-07 00:00
RASA PAKALKIENĖ
 
2007-08-07 00:00
Tai bu­vo niū­ri ka­ri­nė ga­myk­la, so­vie­ti­niais lai­kais va­din­ta "pa­što dė­žu­te" ar­ba "pe­tior­ka". Anuo­met lai­ky­ta pa­slap­ty­je, kas jo­je ga­mi­na­ma. Pa­sta­rai­siais me­tais čia ne­ty­la sta­ty­bų triukš­mas. "Da­bar pa­tal­pos tiks ir gy­ven­ti, ir kur­ti", - sa­ko me­ni­nin­kas Vai­do­tas Žu­kas, ro­dy­da­mas an­tra­me ga­myk­los aukš­te įren­gia­mus va­di­na­muo­sius lof­tus.

Buvusios karinės gamyklos patalpose Vilniaus naujamiestyje verda darbai. Vienose iš didelio pastato patalpų jiems vadovauja dailininkas ir žurnalistas V.Žukas. 300 kvadratinių metrų plote, padalytame į atskirus butus-studijas, įsikurs V.Žukas ir trys suaugę vaikai.

Kai buvusios gamyklos aukštose patalpose įrengė antrus aukštus, bendras plotas padidėjo iki 450 kvadratinių metrų. Norėdami turėti naują būstą šeimos nariai ėmė banko kreditą. "Paskolų daug, bet jos atsiperka", - sako V.Žukas, rodydamas šviesias ir erdvias patalpas.

Laikas keisti aplinką

Kol kas Žukų šeima įsikūrusi sostinės centre netoli Neries upės. Namai - dideli, įrengti mansardoje. Regis, vietos pakankamai. Kam tada tie "loftai"? "Atėjo laikas keisti aplinką. Ten buvo gerai, bet vyresnieji vaikai nori gyventi savo gyvenimą, nori turėti erdvę savai kūrybai ir visus laikyti po vienu stogu nelabai "fasonas", - aiškina V.Žukas. Todėl tėvai nusprendė senąjį būstą parduoti, įsigyti mažesnį butą Žvėryne ir kurtis buvusios gamyklos patalpose. "Loftų" idėjos autorė buvo žmona Auksė, vykdytojas - Vaidotas. Visus reikalus sprendžia abu sutuoktiniai, bet kai kalbama interjero klausimais lemiamą žodį taria scenografė A.Žukienė.

Penkios gimimo dienos

Žukų šeima Latvijos kaime Nidoje ant jūros kranto turi pusę sodybos. Ten jie įpratę atostogauti. Šiais metais pailsėti nebuvo daug laiko. Pajūryje V.Žukas su šeima prabuvo net ne visą liepos savaitę. "Apskritai sodybos šeimininkui ilsėtis yra mažai laiko: reikia pjauti žolę, kasti duobes stulpams, tvarkyti keliukus, nes rudenį ir pavasarį vienus audros užneša, kitus atidengia. Taip kad visą laiką reikia tvarkytis", - pasakoja didelės šeimos galva.

Jis sako, kad tos dienos prie jūros buvo gražios, šeimyniškiai daug maudėsi, sportavo, šventė gimtadienius.

"Mūsų šeimai liepos mėnuo ypatingas, penkios gimimo dienos: liepos pirmąją - dukros Veronikos, penktąją - žmonos Auksės, penkioliktąją - dukros Mildutės, aštuonioliktąją - žento Tomo, o dvidešimt ketvirtąją - maniškė", - išvardija pašnekovas.

V.Žukas teigia, kad jų šeima turi ilgamečių tradicijų, mėgsta būti kartu, bet tėvai ir vaikai nėra vieni prie kitų "prilipę". "Vieni kitiems padedame, paglobojame. Todėl niekas neprieštaravo, kad gamyklos patalpose šalia mano studijos būtų dar keli vaikai, - vėl mintimis į naują būstą grįžta pašnekovas. - Gal dar anūkų pasipils? Visiems bus labai gerai, galės palikti pažiūrėti seneliui ar močiutei, lėkti į kūrybines stovyklas, mokytis ar disertacijų gintis. Čia yra keturi atskiri būstai, kurie turės vieną stiklinį įėjimą."

Pigesnis būstas

Maždaug prieš 10 metų tokių negyvenamų patalpų kvadratinis metras kainavo 400 litų. Žukai, "loftus" pirkę prieš metus, mokėjo po 1700 litų. Pigu palyginti su gyvenamojo būsto kainomis. Tiesa, "loftams" įrengti papildomai reikia išleisti nemažai pinigų. "Kai įrengėme santechniką, šildymo sistemą, ventiliaciją, apšvietimą, kaina, aišku, padidėjo", - sako V.Žukas.

Gyventi čia bus stengiamasi taupiai, nes viskas izoliuota, sienos ir lubos apšildintos. Šildyti "loftus" radiatoriais bus galima tik tada, kai tikrai šalta. Šeima įrengė skandinaviškus inverterius. Žiemą jie šildo, vasarą - vėsina patalpas. "Praėjusią žiemą dar vyko statyba, todėl inverterių dar neišbandėme. Kiekvienas inverteris pagal instrukciją apšildo 100 kvadratinių metrų plotą", - pasakojo menininkas. Žukų šeima "loftuose" turės šalto vandens, jį galės pašildyti.

Liftas - net automobiliui

Žukų šeimos įrengiamuose "loftuose" yra krovininis liftas. "Šiuo metu mes jį naudojome užkelti sąramoms, blokeliams, skiediniui, metalo sijoms, kitoms statybinėms medžiagoms", - sako pašnekovas. Anot menininko, liftas tinka ne tik žmonėms, daiktams ar baldams kelti. Juo galima viršun gabenti kelis dviračius, motociklą ir net nedidelį automobilį. Mat lifto keliamoji galia - iki penkių tonų. Taigi buvusioje sovietinėje gamykloje patogumų galima susigalvoti daugiau negu pačiame naujausiame, moderniausiame gyvenamajame name.

Girtuoklius išvijo

V.Žukas ištisus metus ir statyboms vadovavo, ir paveikslus bei kitus meno darbus kūrė. "Prižiūrėjau statybininkus, darbininkus. Skirsčiau, kas ką turi dirbti. Kontroliavau, kad būtų gerai atlikta. Taip pat, kad nebūtų daroma pernelyg nuglaistytai, nes mums reikia gana paprasto dekoro, persistengti nebūtina", - pasakoja menininkas. Architektams, kurie lankėsi įrengiamose mūsų patalpose, patiko erdvių padalijimas ir rupi baltų sienų faktūra.

V.Žukas prisimena, kad nebuvo paprasta rasti gerų darbininkų. "Girtuokliams ir apsivogėliams teko spirti į užpakalį ir juos keisti kitais", - vaizdingai apie rūpesčius aiškina menininkas. Įpusėjus statybos ir remonto darbams, Žukai pakvietė bičiulius iš Aukštaitijos. Ir mano, jog labai pasisekė. "Viską daro greičiau ir geriau negu vietiniai pasipūtėliai, kuriuos samdėme iki tol", - tvirtina V.Žukas.

Akcentai

Dabar, kai įrengti "loftus" padeda darbšti komanda, vaizdas keičiasi greitai. Svariausią žodį, kaip ką įrengti, turi tėvai. "Žinoma, pasitariame ir su vaikais", - sako dailininkas.

Žukų "loftuose" - originalios meniškos kolonos. Tiksliau, dabar tai galima vadinti kolonomis. "Čia buvo metaliniai stulpai, laikantys antro aukšto perdangas. Aš juos apvilkau metaliniu tinklu, prikrėčiau cementinio skiedinio. Kai išdžiūvo, kai kurias puses užklijavau senomis plytelėmis, kurias, keisdamas grindų paviršių, išlupau iš didelio gamyklinio dušo, tik nušveičiau, apdorojau. Likusias puses užklijavau supjaustytais savo keramikos fragmentais", - kūrybos metamorfozes atskleidžia V.Žukas.

"Loftuose" įrengiami vonios, dušo ir tualeto kambariai, antruose aukštuose - miegamieji, spintos, tualetai. Tėvas ir vaikai rinkosi patinkančias plytelių ir kitų interjero detalių spalvas, formas. Štai dukros Marijos "lofte" jau pastatytas raudonas šaldytuvas, o metalinė kolona nudažyta ryškiai geltona spalva. Dar viena patalpa skirta V.Žuko dailės darbams saugoti. Dalį jų menininkas jau pervežė, kitus dar atgabens.

Paveikslų ciklas

Kol rūpinosi "loftų" įrengimu, V.Žukas sukūrė paveikslų ciklą, kurį užsakė Mykolo Romerio universitetas. Kai kurių drobių formatas - iki 4 kvadratinių metrų, naujose erdviose ir aukštose patalpose buvo patogu kurti tokius didelius darbus. Paveikslus vienijantis bruožas - intensyvi spalvų gama: oranžinė, purpurinė, ryškiai žydra. Darbuose vaizduojamos perkeistos tvaskančios širdys, vijoklinių augalų fragmentai, baltas šuoliuojantis žirgas, angelų galvos, mėlyni dinozaurai, didelės uogos... Tapybos kūrinių ciklas papuoš aukštosios mokyklos naują, moderniai įrengtą priestatą.

"Darbus taikiau prie akademinio jaunimo aplinkos, norėjau, kad nebūtų plepaus iliustratyvumo, siekiau užkoduoti meninę kalbą, kad žmogus matytų simbolius, kurie nėra lengvai perskaitomi, bet taip pat jaustų džiaugsmą žiūrėdamas darbus", - sako V.Žukas.

Menininkų kompanija

Naujamiesčio kvartalas, kuriame kuriasi V.Žukas su keliais vaikais, dabar virsta į kultūros centrą. Nemažai dailininkų jau turi čia patalpas kurti ir gyventi, kiti dar kuriasi. Kadaise "pašto dėžute" arba "petiorka" vadinamai sovietinei karinei gamyklai vadovavo Oktiabris Burdenka, Lietuvos nepriklausomybės priešininkas. Dabar šių patalpų šeimininkai - laisvi ir nepriklausomi menininkai.

Kitame šio kvartalo name jau įsikūrė dailininkai Dalia Kaščiūnaitė, Bronius Gražys, Rytas Jakimavičius, Ramunė Vėliuvienė, virš V.Žuko kuriasi Nomeda ir Gediminas Urbonai bei kiti. Į buvusią gamyklą keliasi daug kultūros žmonių, ne tik dailininkai, bet ir muzikai, architektai, meno vadybininkai...

Pasak V.Žuko, buvusioje gamykloje lankėsi ir užsieniečiai, apžiūrinėjo parduodamas patalpas. "Užsienyje įprasta kurtis tokiose vietose, tik pas mus tai dar naujiena", - teigia menininkas.

Populiaru visame pasaulyje

Tokių kvartalų, kuriuose įsikuria menininkų bendruomenės, yra bemaž visose didžiausiose pasaulio sostinėse. Atvirų erdvių būstai arba "loftai" Vakaruose ne tik populiarūs, bet ir madingi. Anksčiau iš tikrųjų juos pirkdavo tik meno žmonės, nes tokiame būste įsikurti gerokai pigiau. Dabar net ir turčiai keliasi į "loftus", nes nori būti "ant bangos". O ta banga prasidėjo XX amžiaus šeštajame dešimtmetyje Niujorke. Apleistos gamyklos virsdavo originaliais būstais kurti ir gyventi. Vėliau vadinamieji loftai pasidarė populiarūs ir Europoje. Dabar vis daugiau Lietuvos meno žmonių ieško erdvių negyvenamų patalpų, kurias galėtų įsirengti pagal savo fantaziją ir finansines galimybes.

Tavo komentaras
Vardas: * El.paštas:
Komentaras: *
Lie­tu­vos pi­lie­ti, keis­ki­mės ir pa­keis­ki­me sa­vo at­ei­tį Lie­tu­vo­je. Są­ži­nin­gai at­li­ki­me par­ei­gą Lie­tu­vai ir dėl sa­vęs 2016 me­tų LR Sei­mo rin­ki­muo­se. 
Du Lie­tu­vos Kraš­to ap­sau­gos sa­va­no­rių pa­jė­gų bū­riai šį sa­vait­ga­lį da­ly­vau­ja Lat­vi­jo­je vyks­tan­čio­se lau­ko tak­ti­nė­se pra­ty­bo­se, pra­ne­šė Krašto ap­sau­gos mi­nis­te­ri­ja.
Bu­da­peš­te šeš­ta­die­nį vė­lai va­ka­re Bu­da­peš­to cen­trą su­krė­tė stip­rus „ne­ži­no­mos kil­mės“ spro­gi­mas, nuo ku­rio nu­ken­tė­jo du pro šalį ėję po­li­ci­nin­kai.
Jor­da­ni­jos sos­ti­nė­je sek­ma­die­nį nu­šau­tas įžy­mus ra­šy­to­jas Na­he­das Hat­ta­ras; iš­puo­lis įvy­ko Ama­ne prie teis­mo, ku­ria­me jam ke­tin­ta par­eikš­ti kal­ti­ni­mus is­la­mo įžei­di­mu, padarytu da­li­jan­tis ka­ri­ka­tū­ra, [...]
JAV pre­zi­den­tas Ba­rac­kas Oba­ma šeš­ta­die­nį per ce­re­mo­ni­ją Na­cio­na­li­nė­je alė­jo­je per­kirps kas­pi­ną ir ati­da­rys Smit­so­no af­roa­me­ri­kie­čių is­to­ri­jos ir kultūros na­cio­na­li­nį mu­zie­jų.
1943 me­tų rug­sė­jo 23 die­ną na­ciai ir jų tal­ki­nin­kai ga­lu­ti­nai lik­vi­da­vo Vil­niaus ge­tą. Prieš 22 me­tus ši da­ta ofi­cia­liai įtei­sin­ta kaip Lie­tu­vos žy­dų ge­no­ci­do au­kų at­mi­ni­mo die­na. Šį kar­tą [...]
Vie­na di­džiau­sių ša­lies kul­tū­ros bend­ruo­me­nių Lie­tu­vos kul­tū­ros cen­trų aso­cia­ci­ja kvie­čia siū­ly­ti pre­ten­den­tus pres­ti­ži­niam ap­do­va­no­ji­mui „Auksinis fe­nik­sas“ gau­ti.
Vil­niaus se­na­mies­ty­je, Vo­kie­čių gat­vė­je, ne­se­niai du­ris at­vė­rė „I­liu­zi­jų mu­zie­jus“. To­kių vi­sa­me pa­sau­ly­je yra vos ke­li, bet ir tie – la­biau moks­li­nės pa­krai­pos, o lie­tu­viš­ka­me iliu­zi­jų [...]
Vil­niaus se­na­mies­ty­je, Bokš­to ir Onos Ši­mai­tės gat­vių san­kir­to­je, bai­gia­mi iš­kal­ti Čes­lo­vo Mi­lo­šo ei­lių frag­men­tai lie­tu­vių ir len­kų kal­bo­mis. 
„Skry­bė­lai­čių ka­ra­lie­nė“ – tai is­to­ri­ja apie pa­grin­di­nės vei­kė­jos gy­ve­ni­mo ke­lio­nę ir jos virs­mą, kai drą­sa ir ryž­tas pa­de­da įveikti di­džiau­sius iš­ban­dy­mus.
Len­ki­jai 2,5 me­tų ati­dė­jus bend­ro du­jo­tie­kio pro­jek­to (GIPL) įgy­ven­di­ni­mo pa­bai­gą, Lie­tu­vos du­jų per­da­vi­mo bend­ro­vė „Am­ber Grid“ tu­rės nu­trauk­ti jau pa­skelb­tus vamz­džių pirkimo ir du­jo­tie­kio [...]
Po už­sie­nio ša­lis ke­lia­vę tu­ris­tai iš Lie­tu­vos pir­mą­jį šių me­tų pus­me­tį ten iš­lei­do 409,7 mln. eu­rų – 15,6 proc. dau­giau nei 2015 me­tų sau­sio-bir­že­lio mė­ne­siais. Po Lietuvą su vie­na [...]
Sos­ti­nės ta­ry­bai ne­pri­ta­rus Vil­niaus kli­ni­ki­nės li­go­ni­nės reor­ga­ni­za­ci­jai, jos fi­lia­le An­ta­kal­nio li­go­ni­nė­je vis­tiek tu­rė­tų įsi­kur­ti Ge­ria­tri­jos cen­tras,  skir­tas su senėjimo pro­ce­sais su­si­ju­sioms [...]
Ru­si­jos am­ba­sa­do­rius Alek­sand­ras Udal­co­vas ne­įti­ki­no Šiau­lių va­do­vy­bės, kad cen­tri­nė­je mies­to aikš­tė­je rei­kė­tų pa­lik­ti sovietmečiu sta­ty­tą pa­mink­lą.
Ne­leng­vą per­ga­lę „Te­te-a-Te­te Ca­si­no-LKL“ čem­pio­na­te iš­ko­vo­jo „Žal­gi­rio“ krep­ši­nin­kai. Kau­nie­čiai na­muo­se 90:70 palaužė „Ju­ven­tus“ eki­pą.
Šeš­ta­die­nį Klai­pė­do­je ir Šiau­liuo­se star­ta­vo nau­ja­sis 2017m.Lie­tu­vos mo­te­rų rankinio ly­gos var­žy­bos.
Dvi jau­nos mer­gi­nos iš Ka­ma­jų mies­te­lio (Ro­kiš­kio r.) Li­na Ma­tiu­kai­tė ir Ie­va Ki­lie­nė su­ma­nė, par­ašė ir iš­lei­do pa­sa­kų vai­kams kny­ge­lę, ku­rios pa­grin­di­niai he­ro­jai – skai­čiai. Mer­gi­nos sie­kia [...]
Sep­ty­nių vai­kų ma­ma, dvie­jų anū­kų mo­čiu­tė, tink­la­raš­čio 7tas­kai.lt au­to­rė, rek­la­mos agen­tū­ros „Ad­ca­cao“ įkū­rė­ja ir kū­ry­bos va­do­vė, pro­jek­to „Kūrybinės par­tne­rys­tės“ da­ly­vė, [...]
Ang­lų kal­bos mo­ky­ma­sis tarp Lie­tu­vos moks­lei­vių pa­pli­tęs tiek pat, kiek vi­du­ti­niš­kai Eu­ro­pos Są­jun­go­je (ES). Pa­gal ru­sų kal­bos mo­ky­mą­si Bal­ti­jos ša­lys smar­kiai len­kia kitas Eu­ro­pos vals­ty­bes.
Spe­cia­lių­jų ty­ri­mų tar­ny­bos (STT) par­ei­gū­nai, iš­ana­li­za­vę tei­sės ak­tus, reg­la­men­tuo­jan­čius pri­ėmi­mą į Lie­tu­vos di­džių­jų mies­tų mo­kyk­las, pa­da­rė iš­va­das, jog būtina to­bu­lin­ti tei­sės [...]
Pir­mą­jį spa­lio sa­vait­ga­lį gam­tos my­lė­to­jai vi­so­je Eu­ro­po­je kvie­čia­mi pri­si­jung­ti prie kas­met gau­sė­jan­čio ste­bė­to­jų bū­rio iš­ly­dė­ti iš­skren­dan­čius pa­ukš­čius. Tūks­tan­čiai žmonių 36 ša­ly­se [...]
Lie­tu­vos Zoo­lo­gi­jos so­das pri­sta­to elek­tro­ni­nį bi­lie­tą – jį lan­ky­to­jai ga­lės įsi­gy­ti in­ter­ne­tu ir taip iš­veng­ti ei­lių prie Kau­ne įsi­kū­ru­sio zoologijos so­do var­tų.
Sek­ma­die­nį Lie­tu­vo­je mi­ni­ma Ke­liau­jan­čių­jų ir vai­ruo­to­jų die­na.
Vie­šie­ji pir­ki­mai vi­sa­da ke­lia ne­ma­žai ais­trų – vie­niems ne­įtin­ka kon­kur­so są­ly­gos, ki­ti ne­su­si­tai­ko su pra­lai­mė­ji­mu ir pro­ce­dū­ras stab­do teis­muo­se. „Kur di­de­li pi­ni­gai, ten ir in­tri­gos“, [...]
Dar ne­sup­la­nuo­ti sa­vait­ga­liai ir dau­gu­mo­je Eu­ro­pos mies­tų ru­de­nį vis dar vy­rau­jan­tys ma­lo­nūs orai per­ša tik vie­ną min­tį – ne­dve­jo­da­mi ga­li­me leis­tis į ke­lių dienų nuo­ty­kius sve­tur.
Ryž­tis pi­lig­ri­mys­tei pa­ska­ti­no ūmai užp­lū­dęs il­ge­sys ke­liau­ti su kup­ri­ne ant pe­čių. Svar­biau­sia, at­ro­dė, ei­ti. Ir net ne­la­bai svar­bu bu­vo, kur tas ke­lias ves­tų.
Ki­ni­jos mi­li­jar­die­riaus sū­nus nu­pir­ko sa­vo šu­niui aš­tuo­nis nau­jau­sio modelio „iP­ho­ne“ te­le­fo­nus.
Ket­vir­tus me­tus iš ei­lės, Kau­no se­na­mies­čio bend­ruo­me­nė kvie­čia gy­vū­nų my­lė­to­jus pa­mi­nė­ti Šv. Pra­nciš­kaus, gyvūnų glo­bė­jo, die­ną. 
Nau­jas in­ter­ne­to var­to­to­jų ty­ri­mas at­sklei­dė, kad nuo in­ter­ne­to pri­klau­so­mi as­me­nys ga­li tu­rė­ti ir dau­giau psichikos svei­ka­tos prob­le­mų.
Ru­duo dar tik pra­si­dė­jo, ta­čiau per­ša­li­mo li­gos jau ima plis­ti. Per­mai­nin­gi orai ir ne­pa­kan­ka­mas rū­pi­ni­ma­sis sa­vo bei šei­mos na­rių svei­ka­ta daž­nai le­mia vie­ną ne­ma­lo­niau­sių ir su­nkiau­siai prog­no­zuo­ja­mų [...]
Bū­ti­ny­bė kas­dien kel­tis ir dirb­ti nuo de­vin­tos va­lan­dos yra la­biau­siai pa­pli­tu­si kan­ki­ni­mo for­ma šiuo­lai­ki­nė­je vi­suo­me­nė­je, tei­gia­ma Oks­for­do uni­ver­si­te­to pro­fe­so­riaus Pa­ulo Kelley at­lik­to ty­ri­mo [...]
„Šno­be­lio“ pre­mi­jos įteik­tos moks­li­nin­kams, ku­rie ty­ri­nė­jo me­la­gius, žiur­kėms už­mo­vė kel­nes ar­ba gyveno kaip žvė­rys.
Komentarai
Dienos klausimas
horoskopai
SVARSTYKLĖS

SVARSTYKLĖS

Pir­mo­je sa­vai­tės pu­sė­je už­siim­ki­te nau­jo vers­lo pro­jek­tais ar ne­kil­no­ja­mo­jo tur­to rei­ka­lais. Jums ga­li bū­ti pa­siū­ly­tas iš tie­sų pers­pek­ty­vus pla­nas, bet sa­vo as­me­ni­nių pi­ni­gų ver­čiau ne­in­ves­tuo­ki­te. An­tro­je sa­vai­tės pu­sė­je pa­sis­ten­ki­te bū­ti ko­mu­ni­ka­bi­lus ir drau­giš­kas. Kuo dau­giau nau­jų pa­žįs­ta­mų įgy­si­te šio­mis die­no­mis, tuo ge­riau.

Daugiau

Komentuojami