Paieška
LIETUVAGIMTASIS KRAŠTASISTORIJAEKONOMIKAKOMENTARAIPASAULISGYNYBAŠEIMA IR SVEIKATA
ŠVIETIMASŽMONĖSKULTŪRASPORTASGAMTA IR AUGINTINIAIĮDOMYBĖSMOKSLAS IR ITMULTIMEDIJA
EKONOMIKA

Permatomo stiklo sienos - nuo svetainės iki vonios kambario

 
2011 05 10 0:00
"Prusta" archyvo nuotrauka
"Prusta" archyvo nuotrauka

Erdvus namas su originaliomis vidinėmis stiklinėmis pertvaromis - nuo svetainės iki vonios kambario bei atskiros modernios SPA zonos - šiuolaikinio būsto vizija.

Vilnietės architektės Eglė Prunskienė ir Ieva Prunskaitė tarsi perspėjo: privataus namo Kauno rajone, Vytėnuose, interjeras skirtas jaunai šeimai, mėgstančiai ekstravagantišką modernumą, originalumą ir gaivius proveržius.

Interjero projekto autorės - architektės mama ir duktė - kartu projektuoja jau ne vieni metai. Šis nestandartinis kūrybinis duetas, kuriame darniai susilieja patirtis ir jaunystė, buvo pastebėtas ir šiemet "Metų interjeras 2010" konkurse. Vonios kambario interjero kategorijoje pagrindinis prizas atiteko E.Prunskienei ir I.Prunskaitei už Vytėnų namo vonios interjerą.

Kai kam gana drąsus ir intriguojantis projektas gali nepatikti, kai kas gali nepritarti kai kuriems autorių sumanymams. Tačiau jokiu būdu negalima būtų nuneigti, jog tai padaryta neprofesionaliai, neišradingai ir nesumaniai.

Iš išorės - uždaras, viduje - atviras

Jauniems būsto šeimininkams nebuvo būtinybės saugoti privatumo toje erdvėje, kurioje gyvena. Kas kita - būsto prieigos. Čia viskas kitaip - namas gana uždaras. Architektė E.Prunskienė užsiminė, kad būtent tokio būsto norėjo jo šeimininkai: kad iš išorės būtų saugomas jų gyvenimo privatumas, o viduje būtų gan atviras ir erdvus. Toks kontrasto principas paskatino atverti beveik visas vidaus patalpas - gana originaliai panaudotos permatomos stiklinės pertvaros - nuo svetainės iki vonios kambario bei SPA patalpos.

Jauna pora pageidavo originalaus būsto, kuriame būtų patogu ir jauku gyventi. Kai architektės projektavo namo interjerą, į tai abi itin kruopščiai atsižvelgė. Viduje esančios stiklinės pertvaros ir lenktos linijos - tarsi kodas, kuris iš esmės pakeitė tradicinę sampratą apie gyvenamąjį būstą.

Viduje daugiau šviesos ir erdvės, praplėstos ir tos patalpos, kurios visada mums asocijavosi su nejudinama zona. Atrodo, jog pati gamta veržiasi pro stiklines užtvaras į stilingus namus, suteikdama čia gyvenantiems žmonėms dvasinės ramybės ir šilumos.

Pasak E.Prunskienės, šis interjero projektas išskirtinis tuo, jog namas buvo jau kitų autorių suprojektuotas ir pastatytas.

"Paprastai namą projektuojame ir projektą įgyvendiname nuo pradžios iki pabaigos. Taip jau atsitiko, kad šį kartą mums teko užbaigti pradėtą statyti būstą. Labai norėjome padidinti vidaus erdvę, kad joje būtų daugiau šviesos. Kai kurie pakeitimai buvo tiesiog būtini", - aiškino E.Prunskienė.

Pertvaros atsirado kitoje vietoje. Vidinės sienos - stiklinės. Vienur stiklas skaidrus ir permatomas, kitur - matinis. Pro jį sklinda šviesa, bet kas yra už stiklinės sienos, nematyti. Stiklo kontrastas interjerą pagyvino. Durų angos taip pat buvo pakeistos.

Šviesos ir erdvės žaismas

Laiptai į antrą aukštą - toks pat originalus interjero akcentas, kaip ir visa kita, kas yra viduje. Svarstant pirminį variantą laiptai buvo kitoje vietoje. Jie perkelti, siekiant padidinti gyvenamąją zoną. Laiptų dizainas - stilingas ir modernus. Jų konstrukcija lengva ir patogi. Siena yra atramos taškas. Laiptai tarsi susilieja su mūro plokštuma.

Žvilgt žemyn, žvilgt aukštyn - toks pats interjero piešinys grindyse ir lubose. Vientisa harmonija viena kitą papildo. Čia taip pat pasikartoja lenktos formos. Baldai - tamsūs, aplinka - šviesi. Kontrasto principas supa visą namo erdvę.

Kodėl namo viduje atsirado lenktos linijos? Vilnietėms teko atsižvelgti į esamus griežtus statiškus tūrius. Plastiškos lenktos linijos pastatui suteikė dinamiškumo ir elegancijos. Tos linijos, besitęsiančios tiek į plotį, tiek į viršų, pasikartoja beveik visoje patalpoje.

Vidaus vientisumą architektės pasiekė gan paprastu būdu: interjere naudojo tas pačias natūralias apdailos medžiagas, kurios buvo derinamos kontrasto principu. Marmuras ir travertinas - prabangus akmuo buvo panaudoti grindų ir židinio apdailai. Šiek tiek elegantiškai blizgantis travertino paviršius suteikė namams iškilmingumo.

"Eksperimentuoti dėl stilingumo ir originalumo nėra prasmės. Tokio tikslo niekada nesiekiame. Visada stengiamės atsižvelgti į užsakovų pageidavimus. Juk tame name jie gyvens! Kai pavyksta suderinti su užsakovais dar ir savo sumanymus bei juos įgyvendinti, tuomet iš tiesų yra kuo pasidžiaugti", - sėkmės detales vardijo architektė.

Stilingas būstas šiais laikais neįsivaizduojamas be židinio. Dažnai jis tampa vos ne pagrindine interjero ašimi. Pasak architektės, židinys - gana stambus daiktas namų erdvės stilingoje aplinkoje. "Vis dėlto suradome tinkamą variantą. Ugnis asocijuojasi su šiluma ir jaukumu. Į židinį įstatėme stiklinę kapsulę. Pro permatomą stiklą liepsna sklinda iš trijų pusių ir yra matoma iš bet kurios svetainės vietos. Toks židinys pasiteisino - atsirado lengvumo pojūtis, nors vietos užima tiek pat, kaip ir tradiciniai židiniai", - sakė E.Prunskienė.

Vonia - kaip svetainės "baldas"

Vonios kambarys - lyg ir ne pati svarbiausia būsto vieta, kuriai būtų galima skirti ypatingą dėmesį. Paprastai beveik visuose, net ir naujausiuose namuose ši patalpa - aklinai uždara, tamsi, dažnai ir maža. Iš dalies tokia vonios paskirtis - kai prausiamės, mums reikalinga uždara erdvė, kad niekas negalėtų pamatyti kasdien atliekamo ritualo. Tai itin privatu ir net intymiau, nei būti dviese miegamajame.

Tačiau kalbant apie šiuolaikinį vonios kambario interjerą pamažu ryškėja kitos tendencijos. Garsūs baldų dizaineriai kuria modernią, aukščiausios kokybės ir dizaino vonios įrangą, tad nėra reikalo gražių daiktų kišti į uždarą patalpą - juos reikia rodyti, kaip ir visa kita, kas yra namie. Vonia graži kaip ir svetainės sofa.

Kol kas lietuviai laikosi konservatyvaus požiūrio, jiems labiau patinka tradicinės uždaros vonios patalpos. Tačiau kituose kraštuose pastebima priešinga tendencija. Vonia yra kasdienio gyvenimo dalis, vandens procedūros - jokia paslaptis sutuoktiniams, ypač jei modernaus būsto savininkai yra jauna pora.

Matoma, kas buvo nematoma

Tačiau interjero dizaineris, norėdamas įrengti modernią vonią, atsiduria užburtame rate. Uždara patalpa, vietos nedaug, kartais ir vonios nėra kur pastatyti. Santechninė įranga ištobulėjo, tačiau vonios patalpa išliko standartinė, kokia buvo vos ne anais laikais, maža ir tamsi.

Kaip padaryti, kad būtų matoma tai, kas iki šiol buvo nematoma? Architektė E.Prunskienė su dukra ryžosi gan netikėtam žingsniui - suprojektavo atvirą ir matomą vonios kambarį. Šalia jo esantį miegamąjį skiria skaidri stiklinė plokštuma. Už permatomos sienos patalpos centre lyg balta gulbė patupdyta modernaus dizaino vonia.

Žiūrint iš vonios - vėl toks pat atviras vaizdas. Pro miegamojo langą matyti gamtos grožis - atrodo, jog čia pat ranka pasiekiamas dangus, medžiai ir skraidantys paukščiai.

Stiklinė plokštuma padidino erdvę - vonios kambarys didesnis, šviesus ir modernus. Skaidrios permatomos sienos nedengia užuolaidos nei iš miegamojo, ne iš vonios pusių. Viskas atvira ir perregima.

Patogumo ir sveikatos labui

Miesto žmogui, kai šalia nėra vandens telkinio, maudynes gamtoje pakeičia name įrengta maža šeimai skirta moderni SPA zona. Sakysite, tai didelė prabanga ir toks malonumas ne kiekvienai šeimai prieinamas?

Architektė E.Prunskienė mano kitaip: vanduo yra energijos ir sveikatos šaltinis. Tam nereikėtų taupyti pinigų. Šeima, turinti SPA savo name, sutaupo dar ir laiko. Viskas čia pat, niekur nereikia važiuoti. Vandens procedūros tampa kasdieniu malonumu.

Skeptikai vis tiek prieštarauja: gyvenamajame name kiekvienas centimetras yra svarbus. Kaip atsirado vietos SPA?

Vytėnų namo stiklinio interjero vientisumą sudaro SPA patalpos, esančios pirmame aukšte. Čia taip pat netrūksta stiklo, kuris kai kur yra matinis. Pasak E.Prunskienės, stiklas - tai erdvės ir šviesos pojūtis. Jo niekada nebūna per daug. "Mums taip pat reikėjo branginti kiekvieną centimetrą, kad galėtume įrengti SPA. Šiuo atveju stiklas labai padėjo padidinti patalpas", - pasakojo autorė ir užsiminė, kad gan ilgokai užtruko kūrybiniai ieškojimai, kol pavyko iki galo užbaigti gan sudėtingą projektą.

Trijų moterų komanda

- Koks yra mamos ir dukters kūrybinis bendradarbiavimas? Ar šiuo atveju patirtis netrukdo jaunystės veržlumui ir polėkiui?

- Mudu su vyru užauginome dvi dukras ir sūnų. Vyras - statybininkas, aš - architektė. Į šeimos verslą pamažu įsitraukė ir mūsų dukros. Ieva, kaip ir aš, yra architektė ir dizainerė. Mums abiem įdomu dirbti. Jaunesnioji duktė Eglė taip pat šliejasi prie mūsų kūrybiniais sumanymais. Ji baigė interjero dizaino studijas. Kol kas sūnus Vasaris dar yra moksleivis, tad mūsų komandai nepriklauso. Dukroms niekada neprimetu savo sumanymų, vertinu jų idėjas ir užmojus. Vienos kitoms stengiamės netrukdyti, priešingai - viena kitą norime papildyti. Tad šiuo atveju mano patirtis ir jaunystės veržlumas yra tobula moteriška kūrybinė sąjunga.

- Ar jūsų pavardė turi giminystės ryšį su žinoma politike?

- (Linksmai juokiasi.) To dažnai mūsų klausinėja kiti žmonės. Ne kartą esu patekusi į kurioziškas situacijas dėl savo pavardės. Nežinau, ar tai gerai, ar blogai, bet nesame nei artimi, nei tolimi garsios politikės giminaičiai.

- Kodėl taip atsitiko, jog vieni autoriai suprojektavo namą, o kitiems reikia užbaigti jų pradėtą statybą?

- Pastatas Vytėnuose buvo be langų, tik tuščios sienos, kai užsakovai mus susirado. Jie pageidavo tokių pat jaukių namų, kokius turi jų draugai. Nežinojome, kad žmonės, kuriems buvome suprojektavę būstą, mus ir rekomendavo. Gyvas pavyzdys dažnai būna pats geriausias pasirinkimas. Konkurse nebuvo atsižvelgta į tai, kad namo projektą parengė ne mūsų komanda. Komisijai tai nesvarbu - vertinamas galutinis variantas. Namo interjeras yra gana sudėtingas procesas. Kol vyksta vidaus darbai, dažnai pasijuntu, jog tuo metu pati ten "apsigyvenu" - nė per žingsnį nesitraukiu, siekdama, kad būtų viskas padaryta taip, kaip buvo sumanyta ir sutarta su šeimininkais. Visada galima tikėtis gero rezultato, kai pavyksta susikalbėti abiem šalims. Šiuo atveju taip ir buvo - pasitikėjimas buvo abipusis. Dirbti buvo lengva ir malonu.

DALINTIS:
 
SPAUSDINTI
EKONOMIKA
Rubrikos: Informacija:
EkonomikaGamta ir augintiniaiGimtasis kraštasGynybaKontaktai
ĮdomybėsIstorijaJurgos virtuvėKomentaraiReklaminiai priedai
KonkursaiKultūraLietuvaMokslas ir ITPrenumerata
PasaulisSportasŠeima ir sveikataŠvietimasKarjera
TrasaŽmonės
Visos teisės saugomos © 2013-2017 UAB "Lietuvos žinios"