Savamokslis konstruktorius "pasikinkė" saulę ir vėją

FELIKSAS ŽEMULIS 2009-03-10 00:00
FELIKSAS ŽEMULIS 2009-03-10 00:00
Šį šilumos siurblį P.Dargis sumeistravo pats. Autoriaus nuotrauka
Šal­tis dar ne­si­trau­kia ir sąs­kai­tos už būs­to šil­dy­mą ne­ma­žė­ja, tad dau­ge­lis su vil­ti­mi dai­ro­si į dan­gų - grei­čiau at­sku­bė­tų pa­va­sa­ris!

Šilalės rajono Kaltinėnų miestelio gyventojo Petro Dargio nelabai jaudino nei žiema, nei visuotinai linksniuojama ekonominė krizė. Jo sodybą net dabar šildo saulė ir už tai nereikia mokėti nė cento.

Panaudojo senus langus.

Dar praėjusią vasarą P.Dargis prie pietinių ir vakarinių sodybos pastato sienų sumontavo senus langus su stiklais, paliko tarp jų ir sienos kelių centimetrų tarpą.

Tokių medinių langų dabar, kai žmonės juos keičia į plastikinius, galima gauti veltui. 54 metų žemaitis niekam nereikalingų langų prisirinko ir parsivežė pilną lengvojo automobilio priekabą.

Savamokslis konstruktorius ėmėsi darbo. Prieš tai tas gyvenamojo namo sienos dalis, kurias uždengs stiklai, vienur nudažė juoda, kitur - ruda spalva, o visą pastatą paliko geltoną, koks ir buvo.

Dabar, kai saulutė dažniau šviečia, P.Dargio name net per šilta, nereikia kūrenti krosnies. Saulė per stiklus įkaitina sienas, o šios atiduoda šilumą kambariams. Paprastas fizikos dėsnis - stiklas ultravioletinius saulės spindulius paverčia šiluminiais infraraudonaisiais spinduliais, kaip šiltnamyje.

Krosnis - valgiui išsivirti

Paskutinį vasario savaitgalį, kai lankiausi Petro sodyboje, buvo saulėta, bet ne itin šilta. Pavėsyje termometras rodė 3 laipsnius šalčio, po kojomis gurgždėjo sniego pluta. O namo siena saulės atokaitoje po stiklu buvo įkaitusi iki 40 laipsnių šilumos. Troboje - šilta, nors krosnies šeimininkas nekūreno. "Kai šviečia saulė, man nereikia kurti krosnies - nebent valgiui išsivirti", - patvirtino kaltinėniškis.

Net apniukusiomis gruodžio ir sausio dienomis sienos po stiklu būdavo dešimčia laipsnių šiltesnės negu kitur. Tai liudijo termometrų davikliai. Mat oro tarpas tarp sienos ir stiklo veikia kaip izoliacinė medžiaga.

Kaip ir tikėtasi, labiausiai saulė įkaitina juodai dažytus sienos plotus, menkiau - geltonus. "Beveik taip pat gerai įkaitinami ir rudieji plotai po stiklais, tad nebūtina sienų dažyti juodai", - aiškino Petras.

Beje, juodai ir rudai nudažyti saulės kolektorių kvadratai ant nykios baltų plytų sienos gali atrodyti net žaismingai, o ant stogo įrengti saulės kolektoriai apskritai nekrenta į akis - jie panašūs į stoglangius.

Vakare namo sienos atvėsta. P.Dargio nuomone, jei jos būtų mūrinės, dieną sukauptą šilumą laikytų ilgiau. "Mūrinius namus dar labiau verta įstiklinti negu medinius", - tikino Kaltinėnų gyventojas.

Pigus šilumos siurblys

Po kai kuriais stiklais P.Dargis kaip spiralę suraitė ir prie sienos pritvirtino plastikinį vamzdį. Dabar jis tuščias - šaltomis naktimis vanduo užšaltų. Tačiau vasarą vanduo čia įkaista iki 50 laipsnių. "Maudomės, indus plauname nemokamai ir kiek tik norime", - gyrėsi jis.

Kai orai sušils, žemaitis vėl užpildys šią sistemą vandeniu ir turės karšto vandens nuo gegužės iki lapkričio. Tik už tai šilumos ir elektros tarnyboms nemokės nė cento.

Trobos kamaroje, kurioje dabar įrengta vonia, pastatė šilumos siurblį. Tokie įrenginiai šiandien populiarūs - jie šaltą vandenį paverčia šiltu. Juo galima praustis, skalbti, šildyti kambarius. Daugelis naujakurių, ypač tie, kurie gyvena individualiuose namuose ir kotedžuose, perka tokius šilumos siurblius. Beje, jie kainuoja tūkstančius litų.

Petro siurblys kur kas pigesnis. Meistras jį pasidarė su sūnumi Vincu, Šiaulių pedagoginio universiteto studentu. "Darbavomės daugiau kaip dvi savaites. Esame savamoksliai, tad klaidų nepavyko išvengti", - prisipažino jis.

Spustelėjo mygtuką, siurblio variklis negarsiai suūžė. Netrukus termostato rodyklė sustojo ties 40 laipsnių padala - tokios temperatūros vanduo bėga iš siurblio į šilumokaitį ir sušildo vandentiekio vandenį. Buities poreikiams pakanka.

Šilumos siurblį sudaro du bakeliai, tarp jų įtaisytas šaldytuvo kompresorius. "Prietaisas šaldo vandenį, kuris atbėga iš tvenkinio ir teka per apatinį bakelį. Šaldant gaminama šiluma. Kompresorius ją perkelia į viršutinį bakelį, kuriuo cirkuliuoja šildymo sistemos vanduo", - dar paaiškino vyras.

Bakeliams Petras panaudojo automobilio dujų balionus, į jų vidų įmontavo varinius "gyvatukus", kuriais cirkuliuodamas freonas šaldo tvenkinio vandenį, o šilumą atiduoda namo šildymo sistemai. Brangiausia siurblio dalis - kompresorius, bet ir tas paimtas iš didelio šaldytuvo. Kainavo beveik tūkstantį litų. Dar keletą šimtinių teko pakloti už elektronines detales - termostatus, laiko reles.

Tiksliai apskaičiavo

Šilumą Petro namui siurblys ima iš netoliese esančio gilaus tvenkinio. Nuo namo iki vandens telkinio po žeme nutiestas plastikinis vamzdis, apie šimtą metrų jo paklota ir tvenkinio dugne. Atitekėjęs iki čia vanduo sušyla (dugne net žiemą būna iki 8 laipsnių šilumos) ir tokiu pat vamzdžiu grįžta į namą. Vandens cirkuliaciją uždaroje sistemoje palaiko nedidelio galingumo cirkuliacinis siurbliukas.

Skaičiavimas buvo toks: atšaldžius tvenkinio vandenį name būtų galima sukaupti nemažai šilumos, vis papildant ją nuolatos tekančio vandens šiluma. Taip ir atsitiko - šilumos siurblio atšaldytas vanduo, pabuvęs tvenkinio dugne, į namą atkeliauja vėl sušilęs beveik iki 4 laipsnių. "Jis būtų buvęs dar šiltesnis, jei būčiau apšiltinęs žemėje užkastą vamzdį", - apgailestavo P.Dargis.

Štai toks vanduo patenka į šilumos siurblį, o ten atiduoda šilumą namo sistemai. Šilumos siurblį suka 1 kilovato galingumo elektros variklis. P.Dargis sako pats meistravęs nedidelį siurblį, kad neišeikvotų daug elektros energijos. "Tačiau vienas kilovatas elektros pagamina tris kilovatus šilumos energijos", - skaičiavo sodybos šeimininkas. Patogu įjungti siurblį prieš kur nors išvykstant - grįžęs rasi šiltus namus.

Ypač ekonomiška būtų naudotis šiuo įrenginiu naktį, kai elektros energija kainuoja pigiau. Žinoma, reikia turėti dvinarį elektros skaitiklį. Neseniai savamokslis konstruktorius sumąstė dar pigesnį būdą. Namą jis tikisi šildyti visai už dyką.

Abu su sūnumi pradėjo konstruoti vėjo jėgainę. Vietą jai išrinko ant kalvelės netoli sodybos. Vietoj generatoriaus pritaikys skalbimo mašinos variklį. Tiesa, vėjai toje vietoje permainingi, nes aplink daug kalvų ir medžių, tad teks montuoti ne įprastą propelerį, o vertikalią turbiną. Tokios turbinos mentės sukasi lėčiau, tačiau yra patvarios, dirba stabiliai, panaudoja vėjo sūkurių energiją.

Meistras tikisi, kad vėjo jėgainės pagamintos elektros energijos pakaks šilumos siurbliui maitinti. Tada šio žemaičio namą, vandenį šildys saulė ir vėjas.

Kam paranku?

Kodėl "žalioji" energija taip lėtai plinta kaimuose ir miestuose? Saulės kolektoriai, šilumos siurbliai, vėjo jėgainės ir kiti ekologiškos energijos įrenginiai Lietuvoje vis dar brangūs.

"JAV ir kai kuriose kitose šalyse ši įranga pigi, tačiau ją importuojančios bendrovės užsiplėšia didžiulę kainą, kad kuo greičiau gautų didelį pelną", - piktinosi P.Dargis.

O pasidaryti tokį įrenginį sugeba toli gražu ne kiekvienas, be to, trūksta brėžinių ir kitokios techninės dokumentacijos. Nemanykite, jog tai aptiksite internete. "Rasite tik šilumos siurblio dėžės nuotrauką, o panorėję išsiaiškinti techninius dalykus pamatysite užrašą: "Kreipkitės į bendrovės konsultantus." Tačiau šie gamybos paslapčių neatskleidžia, o neretai ir nežino", - dėstė kaltinėniškis.

Vis dėlto, jo nuomone, susikonstruoti saulės kolektorių, kuris vasarą šildytų vandenį, o žiemą - namo sienas, galėtų kone kiekvienas vyras. Tereikia noro ir šiek tiek drąsos. "Ne vienas žmogus lankėsi pas mane, apžiūrėjo įrenginius, pritarė, kad daug ką nesunkiai pasidarytų ir patys. Tačiau - kaip atrodys namas, gal kaimynai juoksis? Ne visi linkę ką nors keisti savo būste, o energetikų monopolijos tuo naudojasi - diktuoja didžiules kainas ir trukdo atsisakyti jų paslaugų", - svarstė nagingas žemaitis.

Tavo komentaras
Vardas: * El.paštas:
Komentaras: *
Du Lie­tu­vos Kraš­to ap­sau­gos sa­va­no­rių pa­jė­gų bū­riai šį sa­vait­ga­lį da­ly­vau­ja Lat­vi­jo­je vyks­tan­čio­se lau­ko tak­ti­nė­se pra­ty­bo­se, pra­ne­šė Krašto ap­sau­gos mi­nis­te­ri­ja.
At­sis­vei­kin­ti su žmo­gu­mi be pyk­čio ir Lie­tu­vos švie­suo­liu va­din­tu pro­fe­so­riu­mi mi­nios žmo­nių į VDU Di­džią­ją au­lą plūdo dvi die­nas.
Pra­ncū­zi­jos pre­zi­den­tas Fran­cois Hol­lan­de'as iš­reiš­kė vil­tį, kad par­ei­gū­nams ar­ti­miau­sias ke­le­tą sa­vai­čių pa­vyks per­kel­ti iki 9 tūkst. mig­ran­tų iš skur­džios sto­vyk­los Ka­lė į pri­ėmi­mo cen­trus [...]
Es­ti­jos rin­ki­kų ko­le­gi­jai šeš­ta­die­nį per an­trą­jį bal­sa­vi­mą ne­pa­vy­ko iš­rink­ti pre­zi­den­to Too­mo Hend­ri­ko Il­ve­so įpė­di­nio, nes nei vie­nas kan­di­da­tas ne­su­rin­ko pa­pras­tos balsų dau­gu­mos, to­dėl [...]
JAV pre­zi­den­tas Ba­rac­kas Oba­ma šeš­ta­die­nį per ce­re­mo­ni­ją Na­cio­na­li­nė­je alė­jo­je per­kirps kas­pi­ną ir ati­da­rys Smit­so­no af­roa­me­ri­kie­čių is­to­ri­jos ir kultūros na­cio­na­li­nį mu­zie­jų.
1943 me­tų rug­sė­jo 23 die­ną na­ciai ir jų tal­ki­nin­kai ga­lu­ti­nai lik­vi­da­vo Vil­niaus ge­tą. Prieš 22 me­tus ši da­ta ofi­cia­liai įtei­sin­ta kaip Lie­tu­vos žy­dų ge­no­ci­do au­kų at­mi­ni­mo die­na. Šį kar­tą [...]
Vil­niaus se­na­mies­ty­je, Vo­kie­čių gat­vė­je, ne­se­niai du­ris at­vė­rė „I­liu­zi­jų mu­zie­jus“. To­kių vi­sa­me pa­sau­ly­je yra vos ke­li, bet ir tie – la­biau moks­li­nės pa­krai­pos, o lie­tu­viš­ka­me iliu­zi­jų [...]
Vos prieš ke­le­tą sa­vai­čių iš di­džiau­sio pa­sau­ly­je me­nų fes­ti­va­lio Ško­ti­jos sos­ti­nė­je Edin­bur­ge su spe­cia­liuo­ju pri­zu grį­žęs AAT | Ar­tū­ro Arei­mos tea­tras nau­ją tea­tro sezoną pra­de­da prem­je­ra [...]
Kiek­vie­na mums su­teik­ta aki­mir­ka yra ne­įkai­no­ja­ma. Vie­nos iš­nyks­ta vos blyks­te­lė­ju­sios, o ki­tos, re­gis, tę­sia­si am­ži­ny­bę. Ta­čiau kiek­vie­no­je sly­pi ne­iš­ma­tuo­ja­mos ga­li­my­bės: vos per aki­mir­ką [...]
Vil­niaus se­na­mies­ty­je, Bokš­to ir Onos Ši­mai­tės gat­vių san­kir­to­je, bai­gia­mi iš­kal­ti Čes­lo­vo Mi­lo­šo ei­lių frag­men­tai lie­tu­vių ir len­kų kal­bo­mis. 
Len­ki­jai 2,5 me­tų ati­dė­jus bend­ro du­jo­tie­kio pro­jek­to (GIPL) įgy­ven­di­ni­mo pa­bai­gą, Lie­tu­vos du­jų per­da­vi­mo bend­ro­vė „Am­ber Grid“ tu­rės nu­trauk­ti jau pa­skelb­tus vamz­džių pirkimo ir du­jo­tie­kio [...]
Po už­sie­nio ša­lis ke­lia­vę tu­ris­tai iš Lie­tu­vos pir­mą­jį šių me­tų pus­me­tį ten iš­lei­do 409,7 mln. eu­rų – 15,6 proc. dau­giau nei 2015 me­tų sau­sio-bir­že­lio mė­ne­siais. Po Lietuvą su vie­na [...]
Sos­ti­nės ta­ry­bai ne­pri­ta­rus Vil­niaus kli­ni­ki­nės li­go­ni­nės reor­ga­ni­za­ci­jai, jos fi­lia­le An­ta­kal­nio li­go­ni­nė­je vis­tiek tu­rė­tų įsi­kur­ti Ge­ria­tri­jos cen­tras,  skir­tas su senėjimo pro­ce­sais su­si­ju­sioms [...]
Ru­si­jos am­ba­sa­do­rius Alek­sand­ras Udal­co­vas ne­įti­ki­no Šiau­lių va­do­vy­bės, kad cen­tri­nė­je mies­to aikš­tė­je rei­kė­tų pa­lik­ti sovietmečiu sta­ty­tą pa­mink­lą.
Ne­leng­vą per­ga­lę „Te­te-a-Te­te Ca­si­no-LKL“ čem­pio­na­te iš­ko­vo­jo „Žal­gi­rio“ krep­ši­nin­kai. Kau­nie­čiai na­muo­se 90:70 palaužė „Ju­ven­tus“ eki­pą.
Šeš­ta­die­nį Klai­pė­do­je ir Šiau­liuo­se star­ta­vo nau­ja­sis 2017m.Lie­tu­vos mo­te­rų rankinio ly­gos var­žy­bos.
Dvi jau­nos mer­gi­nos iš Ka­ma­jų mies­te­lio (Ro­kiš­kio r.) Li­na Ma­tiu­kai­tė ir Ie­va Ki­lie­nė su­ma­nė, par­ašė ir iš­lei­do pa­sa­kų vai­kams kny­ge­lę, ku­rios pa­grin­di­niai he­ro­jai – skai­čiai. Mer­gi­nos sie­kia [...]
Sep­ty­nių vai­kų ma­ma, dvie­jų anū­kų mo­čiu­tė, tink­la­raš­čio 7tas­kai.lt au­to­rė, rek­la­mos agen­tū­ros „Ad­ca­cao“ įkū­rė­ja ir kū­ry­bos va­do­vė, pro­jek­to „Kūrybinės par­tne­rys­tės“ da­ly­vė, [...]
Ang­lų kal­bos mo­ky­ma­sis tarp Lie­tu­vos moks­lei­vių pa­pli­tęs tiek pat, kiek vi­du­ti­niš­kai Eu­ro­pos Są­jun­go­je (ES). Pa­gal ru­sų kal­bos mo­ky­mą­si Bal­ti­jos ša­lys smar­kiai len­kia kitas Eu­ro­pos vals­ty­bes.
Spe­cia­lių­jų ty­ri­mų tar­ny­bos (STT) par­ei­gū­nai, iš­ana­li­za­vę tei­sės ak­tus, reg­la­men­tuo­jan­čius pri­ėmi­mą į Lie­tu­vos di­džių­jų mies­tų mo­kyk­las, pa­da­rė iš­va­das, jog būtina to­bu­lin­ti tei­sės [...]
Lie­tu­vos Zoo­lo­gi­jos so­das pri­sta­to elek­tro­ni­nį bi­lie­tą – jį lan­ky­to­jai ga­lės įsi­gy­ti in­ter­ne­tu ir taip iš­veng­ti ei­lių prie Kau­ne įsi­kū­ru­sio zoologijos so­do var­tų.
Bang­la­de­šo zoo­lo­gi­jos so­do pri­žiū­rė­to­jai tre­čia­die­nį su­ren­gė dviem liū­tams iš­kil­min­gas „ves­tu­ves“, ku­rio­se bu­vo ba­lio­nų ir net šir­dies pavidalo mė­sos py­ra­gas.
Vie­šie­ji pir­ki­mai vi­sa­da ke­lia ne­ma­žai ais­trų – vie­niems ne­įtin­ka kon­kur­so są­ly­gos, ki­ti ne­su­si­tai­ko su pra­lai­mė­ji­mu ir pro­ce­dū­ras stab­do teis­muo­se. „Kur di­de­li pi­ni­gai, ten ir in­tri­gos“, [...]
Pro­jek­to „Rail Bal­ti­ca“ pir­mą­ją da­lį sėk­min­gai įgy­ven­di­nu­si Lie­tu­va pir­mo­ji iš tri­jų Bal­ti­jos ša­lių pe­rei­na prie an­tro­jo eta­po: eu­ro­pi­nės vė­žės ge­le­žin­ke­lio tie­si­mo Latvijos link. „Tai [...]
Ryž­tis pi­lig­ri­mys­tei pa­ska­ti­no ūmai užp­lū­dęs il­ge­sys ke­liau­ti su kup­ri­ne ant pe­čių. Svar­biau­sia, at­ro­dė, ei­ti. Ir net ne­la­bai svar­bu bu­vo, kur tas ke­lias ves­tų.
An­tra­die­nį, rug­sė­jo 27-ąją, Vil­nius švęs Pa­sau­li­nę tu­riz­mo die­ną, to­dėl rug­sė­jo 24–25 ir 27 die­no­mis bus pa­siū­ly­ta net 20 eks­kur­si­jų ne­mo­ka­mai.
Ki­ni­jos mi­li­jar­die­riaus sū­nus nu­pir­ko sa­vo šu­niui aš­tuo­nis nau­jau­sio modelio „iP­ho­ne“ te­le­fo­nus.
Ket­vir­tus me­tus iš ei­lės, Kau­no se­na­mies­čio bend­ruo­me­nė kvie­čia gy­vū­nų my­lė­to­jus pa­mi­nė­ti Šv. Pra­nciš­kaus, gyvūnų glo­bė­jo, die­ną. 
Nau­jas in­ter­ne­to var­to­to­jų ty­ri­mas at­sklei­dė, kad nuo in­ter­ne­to pri­klau­so­mi as­me­nys ga­li tu­rė­ti ir dau­giau psichikos svei­ka­tos prob­le­mų.
Ru­duo dar tik pra­si­dė­jo, ta­čiau per­ša­li­mo li­gos jau ima plis­ti. Per­mai­nin­gi orai ir ne­pa­kan­ka­mas rū­pi­ni­ma­sis sa­vo bei šei­mos na­rių svei­ka­ta daž­nai le­mia vie­ną ne­ma­lo­niau­sių ir su­nkiau­siai prog­no­zuo­ja­mų [...]
Bū­ti­ny­bė kas­dien kel­tis ir dirb­ti nuo de­vin­tos va­lan­dos yra la­biau­siai pa­pli­tu­si kan­ki­ni­mo for­ma šiuo­lai­ki­nė­je vi­suo­me­nė­je, tei­gia­ma Oks­for­do uni­ver­si­te­to pro­fe­so­riaus Pa­ulo Kelley at­lik­to ty­ri­mo [...]
„Šno­be­lio“ pre­mi­jos įteik­tos moks­li­nin­kams, ku­rie ty­ri­nė­jo me­la­gius, žiur­kėms už­mo­vė kel­nes ar­ba gyveno kaip žvė­rys.
Komentarai
Dienos klausimas
horoskopai
SVARSTYKLĖS

SVARSTYKLĖS

Pir­mo­je sa­vai­tės pu­sė­je už­siim­ki­te nau­jo vers­lo pro­jek­tais ar ne­kil­no­ja­mo­jo tur­to rei­ka­lais. Jums ga­li bū­ti pa­siū­ly­tas iš tie­sų pers­pek­ty­vus pla­nas, bet sa­vo as­me­ni­nių pi­ni­gų ver­čiau ne­in­ves­tuo­ki­te. An­tro­je sa­vai­tės pu­sė­je pa­sis­ten­ki­te bū­ti ko­mu­ni­ka­bi­lus ir drau­giš­kas. Kuo dau­giau nau­jų pa­žįs­ta­mų įgy­si­te šio­mis die­no­mis, tuo ge­riau.

Daugiau

Komentuojami