Tas žavus laikinumas Kenijoje

Nijolė STORYK 2008-06-17 00:00
Nijolė STORYK 2008-06-17 00:00
Verslininkas S.Hansenas, jo žmona aktorė E.Aukštakalnytė-Hansen ir sūnus Mikas atsisveikino su ištikimais tarnais, gyvenusiais jų namuose. Nuotrauka iš asmeninio albumo
Ko­kie yra lai­ki­ni na­mai, ku­riuo­se gy­ve­na vers­li­nin­kai, at­sto­vau­jan­tys sa­vo fir­mai ki­to­se ša­ly­se? Lyg ir to­kie pa­tys kaip ti­krie­ji na­mai, bet vis dėl­to šiek tiek ki­to­kie - lai­ki­nu­mo jaus­mas nie­ka­da ne­ap­lei­džia tuo­se na­muo­se gy­ve­nan­čių žmo­nių.

Aktorė Eglė Aukštakalnytė-Hansen, matyt, niekada negalės ramiai gyventi, kol jos vyras danų verslininkas Sorenas Hansenas vadovaus "Coca-Colos" įmonėms įvairiose pasaulio šalyse. Iš pradžių buvo Rusija, tolimas Uralas, Jekaterinburgas, o paskui - egzotiškoji Afrika, Kenija. Ir taip visus tuos devynerius metus. Penkis kartus kraustėsi ir pradėjo gyvenimą laikinai iš naujo.

Iš Kenijos - į Kiniją

Verslininkas tikėjosi, jog Afrikoje dirbs dar kelerius metus. Juo labiau, kad apie jokį kraustymąsi nebuvo net kalbos, kai Kenijoje vyko politiniai bruzdėjimai, per kuriuos žuvo daug žmonių. Dėl neramumų šalyje buvo pavojinga gyventi užsieniečiams. Kai viskas aprimo ir gyvenimas sugrįžo į įprastą ritmą, Hansenus užgriuvo kraustymosi rūpesčiai.

Po beveik dešimties metų, praleistų Afrikoje, šeima vėl turi palikti šią netikėtų atradimų kupiną šalį. Verslininkui S.Hansenui buvo pasiūlyta važiuoti į Pietų Kiniją. Tačiau šį kartą jo šeima, ypač dešimtmetis sūnus Mikas, skaudžiai sutiko tokią naujieną. Vaikas nenorėjo palikti draugų ir eiti į kitą mokyklą.

Afrikos robinzonė

Beveik pusmetį E.Aukštakalnytė-Hansen gyveno kraustymosi nuotaikomis. Ji turėjo surasti naujus namus kitoje nepažįstamoje šalyje (iš Kenijos į Kiniją skrido keletą kartų), sūnui - gerą mokyklą, dar reikėjo sudėti į dėžes visus daiktus - nuo baldų iki egzotiškų Afrikos statulėlių. Jau šį rudenį verslininko šeima žada įsikurti pramoniniame Šanchajaus mieste.

Dėl tokio gyvenimo būdo ir nuolatinio kraustymosi aktorė kartais save vadina robinzone. Jai ne tas pat, kur gyvens šeima. Svarbu turėti gerus namus ir gerus kaimynus, gerus vietinius draugus, ir žinoma, gerus tarnus (ypač kai gyveno Afrikoje). Kad šeimai nieko nestigtų, paprastai Eglei pačiai tenka viskuo pasirūpinti. Vyro ji neapkrauna tokiais iš pirmo žvilgsnio menkais darbais kaip namo paieška ar daiktų pakavimas.

Kraustydamasi Eglė jaučiasi kaip tikra ekspertė. Dar nebuvo tokio atvejo, kad ji apsiriktų. Vyras Sorenas visada likdavo patenkintas žmonos pasirinkimu. Ne tik vieta, bet ir namas atitikdavo verslininko šeimos poreikius.

Ilgėsis lyg mamos

Tačiau su "mama" Afrika (taip Eglė pavadino egzotišką šalį savo knygoje "Mama Afrika") verslininko šeima visiškai neatsisveikina. Pietų Afrikos Respublikoje jie turi safario lodžiją "Koffylaagte". Dėl verslo reikalų Hansenams teks dar ne kartą sugrįžti į Afriką - tokią tolimą, bet savaip artimą lyg mamą.

Be to, aktorė E.Aukštakalnytė-Hansen dar nespėjo baigti daug savo kūrybinių darbų, susijusių su Afrika. Prie jų moteris tikisi sugrįžti tada, kai gyvens Kinijoje.

Pažino afrikietiškus ypatumus

Pasak Eglės, komforto sąvoka Afrikoje ir Europoje pernelyg skiriasi, todėl beprasmiška kaitinti aistras prisimenant buitinius civilizuoto pasaulio pranašumus ir patogumus. Kol įsikūrė laikinuose namuose Nairobyje, šeima tris mėnesius gyveno viešbutyje. Beje, viešbučiai - taip pat nuolatinio persikraustymo dalis.

"Susikurti patogų gyvenimą padeda tik didžiulė kantrybė ir fantazija. Neišsenkanti kantrybė remontuoti ir eksperimentuoti, nes vis kas nors lūžta, dūžta, perdega, dingsta. Pačiai reikia mokytis santechniko, elektriko, buhalterio darbo - taip sutaupysi laiko ir nervų, nes nereikės mokyti bei prižiūrėti kitų. Vienus užsieniečius tokia padėtis stumia į neviltį, kitiems tai puikus universitetas gyvenimui ir žmonėms pažinti. Niekada nenuobodu!" - pasakojo Eglė, per tuos metus pažinusi afrikietiško gyvenimo ypatumus.

Pranašumas - didelis sodas

Laikino būsto paieška Nairobyje, kaip ir Šanchajuje, taip pat yra darbas. Lietuvė apėjo daugiau kaip dvidešimt gyvenamųjų namų, bet nesugebėjo rasti to "savojo". Saugaus ir patogaus visai šeimai.

"Nairobyje apžiūrėjau daugybę patalpų - nuo kuklių namukų labai prestižiniuose gyvenamuosiuose rajonuose iki tiesiog rūmų su marmurinėmis indų dievybių statulomis ant marmurinių grindų ir trykštančiais fontanais hole. Nuo dviejų kambarių tarnams iki dvylikos kambarių namų tarnams ir sodo prižiūrėtojams. Čia, Kenijoje, pagal kolonistų tradicijas visi pastatai turi vadinamąjį tarnų fligelį", - dėstė aktorė.

Namas dar turi būti erdvus, kad jame būtų galima rengti priėmimus. Toks gyvenimo būdas gana populiarus Nairobyje. "Priėmimai savo namuose - vienas pagrindinių būdų užmegzti pažintis ir leisti laisvalaikį. Man svarbiausi motyvai - saugumas, atstumas iki sūnaus mokyklos, tvirtas stogas, vanduo ir sodas su baseinu. Gal skamba kiek prašmatniai, bet juk gyvenu Afrikoje, kur ištisus metus šviečia saulė. Be to, galiu save ir šeimą palepinti, kai šioje šalyje nuolat tyko pavojai. Tad žydintis sodas ir baseinas - tikra atgaiva", - užsiminė Eglė.

Spalvų žaismas

Lietuvė net po penkerių metų prisimena remonto vargus, kuriuos patyrė Nairobyje. Darbininkai nudažė keturias kambario sienas trimis skirtingais baltos spalvos atspalviais! "Dar darbo pradžioje bandžiau juodaodžius dažytojus perspėti, kad visų dažų dėžių numeriai skirtingi, vadinasi, ir spalvos skirtingos. Man buvo paaiškinta, esą jie žino, ką daro. Juk tai balta spalva", - prisiminė ji.

Balta, tai balta, bet iš kur tiems žmonėms žinoti, kad balta turi begalę atspalvių. Tačiau Eglė neketino "meistrams" nusileisti. Ji pasikvietė dažymo kompanijos vadovų konsiliumą spalvai patikrinti.

"Tie žmonės ištisas 15 minučių suahelių kalba ginčijosi, kol išrėžė: "Kambarį perdažyti! Mano pergalė! Bet kokia kaina! Kiek praradau laiko ir sugadinau nervų dėl tos baltos spalvos. Tačiau grumtynės su dažytojais tuo nesibaigė. Po to ginčo jie vis vengė perdažyti sienas. Mat įsižeidė, kad baltaodė moteris jiems nurodinėja", - vaizdžiai pasakojo E.Hansen.

Remontas - kaip prakeiksmas

Puolimo taktika padėjo. Netekusi kantrybės Eglė tam pačiam vadovų konsiliumui įsakmiai išrėžė, kad darbininkai nešdintųsi iš jos namų ir kad už darbą neketinanti mokėti. Kitą dieną sienos buvo perdažytos.

"Remontas ir Lietuvoje - kaip koks prakeiksmas. Tačiau Afrikoje tai daugiau negu prakeiksmas. Tai lyg bausmė. Tačiau šioje situacijoje atradau gerą dalyką - pažinau vietos žmones", - sakė ji.

Po penkerių metų, kai Hansenai vėl sugrįžo į Nairobį, Eglės laukė tos pačios remonto bėdos. Tik tą kartą iš keturių kambario sienų dvi buvo nudažytos baltai, kitos dvi - ryškiai geltonai.

Atsisveikino su Afrika

Remonto nemalonumai neužgožė Eglės meilės Afrikai. Ta šalis tiesiog užbūrė ją - čia gyvendamas gali nuolat džiaugtis nesibaigiančia vasara. Ne taip kaip Lietuvoje. Net per "Expo 2008" parodą Saragosoje Lietuva pastatė lietaus namus. Vaiski žaluma ir įvairiaspalvės gėlės žydi namų sode po langais.

Pasak Eglės, egzotika svaigina, bet ji slepia ir daugybę pavojų. Nors lietuvė gali dažnai mirkti šilto Indijos vandenyno bangose, jai smagiau plaukioti baseine. "O maloniausia bristi į šaltą Baltijos jūrą, kurios smėlyje niekas neįkąs, neįgels, nenudegins jūros žvaigždė. Didžiausios yra trys baimės: maliariniai uodai, mango musės ir nesaugumas", - kalbėjo Eglė.

Tačiau šis laikinas gyvenimas lyg ir praeityje. Šią savaitę Hansenai išsikėlė gyventi į viešbutį. Daiktai, sudėti į konteinerius, keliauja į Šanchajų. Ir jie patys netrukus skirs lėktuvu į Kiniją. Nepažįstamą ir tolimą šalį. Laikinas šeimos gyvenimas vėl prasideda iš naujo. Su "mama" Afrika Hansenai atsisveikino!

Tavo komentaras
Vardas: * El.paštas:
Komentaras: *
Komentarai
lelia  193.41.197.153 2013-03-26 16:03:06
AHA. ZURNALISTE VISKA NURASE IS KNYGOS
2 0  Netinkamas komentaras
skaiste  88.118.137.247 2013-03-26 16:03:06
as juos pazistu. lb faini zmones:)
2 0  Netinkamas komentaras
siaip  195.14.190.181 2013-03-26 16:03:06
zurnaliste dali straipsnio nurase is knygos.....
2 0  Netinkamas komentaras
Prieš 25 me­tus įvy­kęs So­vie­tų Są­jun­gos žlu­gi­mas, pir­mo­jo fak­ti­nio Lie­tu­vos va­do­vo Vy­tau­to Lands­ber­gio tei­gi­mu, Eu­ro­pos is­to­ri­jo­je bus pa­žy­mė­tas kaip ne­ei­li­nis įvy­kis.
Iš Lie­tu­vos iš­vy­ko dar vie­na pa­bė­gė­lių šei­ma. Tai si­rai: du su­au­gę ir trys vai­kai, pranešė LNK Ži­nios.
Eu­ro­pos Są­jun­ga pra­de­da vyk­dy­ti 348 mln. eu­rų ver­tės pa­gal­bos pro­jek­tą, pa­gal ku­rį pa­žei­džia­miau­siems pa­bė­gė­liams Tur­ki­jo­je bus skiriamos tie­sio­gi­nės iš­mo­kos.
Di­džio­ji Bri­ta­ni­ja, Pra­ncū­zi­ja ir Jung­ti­nės Vals­ti­jos sek­ma­die­nį Jung­ti­nė­se Tau­to­se už­si­puo­lė Ru­si­ją dėl au­gan­čio žudynių mas­to Si­ri­jo­je.
1893 me­tų rugp­jū­tį Vil­niu­je įvy­ko IX Ru­si­jos im­pe­ri­jos ar­cheo­lo­gų su­va­žia­vi­mas. Ruo­šian­tis jam rink­ta in­for­ma­ci­ja apie lie­tu­viš­kų gu­ber­ni­jų – Šiau­rės va­ka­rų kraš­to is­to­ri­ją. Tam bu­vo [...]
JAV pre­zi­den­tas Ba­rac­kas Oba­ma šeš­ta­die­nį per ce­re­mo­ni­ją Na­cio­na­li­nė­je alė­jo­je per­kirps kas­pi­ną ir ati­da­rys Smit­so­no af­roa­me­ri­kie­čių is­to­ri­jos ir kultūros na­cio­na­li­nį mu­zie­jų.
Liu­ci­jos Jū­ra­tės Kry­že­vi­čie­nės „Kū­ry­bi­nės trans­for­ma­ci­jos“ – teks­ti­lė, ak­va­re­lė, mo­no­ti­pi­jos, pro­jek­tai, tri­ma­čiai erd­vi­niai ob­jek­tai vie­no­je par­odo­je. Pa­sak pačios au­to­rės, trans­for­ma­ci­jos [...]
Vie­na di­džiau­sių ša­lies kul­tū­ros bend­ruo­me­nių Lie­tu­vos kul­tū­ros cen­trų aso­cia­ci­ja kvie­čia siū­ly­ti pre­ten­den­tus pres­ti­ži­niam ap­do­va­no­ji­mui „Auksinis fe­nik­sas“ gau­ti.
Vil­niaus se­na­mies­ty­je, Bokš­to ir Onos Ši­mai­tės gat­vių san­kir­to­je, bai­gia­mi iš­kal­ti Čes­lo­vo Mi­lo­šo ei­lių frag­men­tai lie­tu­vių ir len­kų kal­bo­mis. 
Pir­ma­die­nio va­ka­rą rau­do­nas ki­li­mas bus iš­ties­tas nau­jo lie­tu­viš­ko ki­no fil­mo „Se­ne­kos die­na“ kū­ry­bi­nei gru­pei. Pir­mą kar­tą ša­lies is­to­ri­jo­je žiū­ro­vams pri­sta­to­mas fil­mas, prie ku­rio kū­ri­mo [...]
Vi­du­ti­nė elek­tros kai­na „Nord Pool“ bir­žos Lie­tu­vos pre­ky­bos zo­no­je pra­ėju­sią sa­vai­tę, rug­sė­jo 19–25 d., bu­vo 36 eu­rai už me­ga­vat­va­lan­dę (EUR/MWh). Tai 8 proc. dau­giau nei anks­tes­nę sa­vai­tę [...]
„Twit­ter“ ar­ti­miau­siu me­tu ga­li su­lauk­ti for­ma­lių pa­siū­ly­mų dėl ak­ci­jų pir­ki­mo, pra­ne­šė CNBC. Tarp pre­ten­den­tų – „Goog­le“ ir „Sa­les­for­ce.com“. Pa­skel­bus šią ži­nią, „Twit­ter“ [...]
Kul­tū­ros pa­vel­do de­par­ta­men­te prie Kul­tū­ros mi­nis­te­ri­jos (KPD) pra­ėju­sios sa­vai­tės pa­bai­go­je vy­ku­sia­me dvi­ša­lia­me Lie­tu­vos-Bal­ta­ru­si­jos pa­si­ta­ri­me nu­tar­ta kreip­tis dėl tolimesnio fi­nan­sa­vi­mo Rad­vi­lų [...]
Vyks­tant nuo Kau­no au­tos­tra­da Že­mai­ti­jos link,  už Cin­kiš­kio san­kry­žos, kiek dau­giau kaip ki­lo­me­tras, prie miš­ko yra ro­dyk­lė „Ša­ra­vų ąžuo­las. „Pa­va­žia­vus keletą ki­lo­me­trų nuo­ro­dos [...]
Pir­ma­die­nį Bal­ta­ru­si­jos aukš­čiau­sio­sios le­do ri­tu­lio ly­gos rung­ty­nė­se Elek­trė­nų „E­ner­gi­ja“ na­muo­se po at­kak­lios ko­vos 3:4 (0:0, 2:4, 1:0) nu­si­lei­do „HC Brest“ eki­pai ir čem­pio­na­te pa­ty­rė [...]
Sa­vait­ga­lį Lie­tu­vos par­odų ir kong­re­sų cen­tre „Li­tex­po“ šur­mu­lia­vo Vil­niaus spor­to fes­ti­va­lis. Di­džiau­sia­me spor­to ir svei­ka­tin­gu­mo ren­gi­ny­je sa­vo veik­lą pri­sta­tė virš šim­to įvai­riau­sių [...]
Dr. Mal­go­ža­ta Ste­fa­no­vič, len­kai­tė iš Vil­niaus, Kro­ku­vo­je bai­gu­si po­li­to­lo­gi­jos ir so­cio­lo­gi­jos stu­di­jas, da­bar Kro­ku­vos Jo­gai­lai­čių uni­ver­si­te­te va­do­vau­ja Lie­tu­vos studijų cen­trui. „Ste­bė­da­ma [...]
Dvi jau­nos mer­gi­nos iš Ka­ma­jų mies­te­lio (Ro­kiš­kio r.) Li­na Ma­tiu­kai­tė ir Ie­va Ki­lie­nė su­ma­nė, par­ašė ir iš­lei­do pa­sa­kų vai­kams kny­ge­lę, ku­rios pa­grin­di­niai he­ro­jai – skai­čiai. Mer­gi­nos sie­kia [...]
Vil­niaus uni­ver­si­te­to moks­li­nin­kai (VU) kar­tu su par­tne­riais iš Fe­de­ra­li­nio tech­no­lo­gi­jos ins­ti­tu­to Ciu­ri­che da­ro prie­lai­dą, kad da­bar­ti­nius duo­me­nų įra­šy­mo ir sau­go­ji­mo įrenginius at­ei­ty­je pa­keis [...]
Gy­ve­ni­mas iš­ban­do mū­sų dva­si­nę stip­ry­bę, kai ma­žiau­siai to ti­ki­mės. Ti­krą dva­si­nę stip­ry­bę at­sklei­džia tai, ką da­ro­me, ko ne­da­ro­me ir ko nie­ka­da ne­da­ry­tu­me. Kuo di­des­nis iš­šū­kis, tuo su­nkiau [...]
Pir­mą­jį spa­lio sa­vait­ga­lį gam­tos my­lė­to­jai vi­so­je Eu­ro­po­je kvie­čia­mi pri­si­jung­ti prie kas­met gau­sė­jan­čio ste­bė­to­jų bū­rio iš­ly­dė­ti iš­skren­dan­čius pa­ukš­čius. Tūks­tan­čiai žmonių 36 ša­ly­se [...]
Lie­tu­vos Zoo­lo­gi­jos so­das pri­sta­to elek­tro­ni­nį bi­lie­tą – jį lan­ky­to­jai ga­lės įsi­gy­ti in­ter­ne­tu ir taip iš­veng­ti ei­lių prie Kau­ne įsi­kū­ru­sio zoologijos so­do var­tų.
Sek­ma­die­nį Lie­tu­vo­je mi­ni­ma Ke­liau­jan­čių­jų ir vai­ruo­to­jų die­na.
Vie­šie­ji pir­ki­mai vi­sa­da ke­lia ne­ma­žai ais­trų – vie­niems ne­įtin­ka kon­kur­so są­ly­gos, ki­ti ne­su­si­tai­ko su pra­lai­mė­ji­mu ir pro­ce­dū­ras stab­do teis­muo­se. „Kur di­de­li pi­ni­gai, ten ir in­tri­gos“, [...]
Dar ne­sup­la­nuo­ti sa­vait­ga­liai ir dau­gu­mo­je Eu­ro­pos mies­tų ru­de­nį vis dar vy­rau­jan­tys ma­lo­nūs orai per­ša tik vie­ną min­tį – ne­dve­jo­da­mi ga­li­me leis­tis į ke­lių dienų nuo­ty­kius sve­tur.
Ryž­tis pi­lig­ri­mys­tei pa­ska­ti­no ūmai užp­lū­dęs il­ge­sys ke­liau­ti su kup­ri­ne ant pe­čių. Svar­biau­sia, at­ro­dė, ei­ti. Ir net ne­la­bai svar­bu bu­vo, kur tas ke­lias ves­tų.
Ki­ni­jos mi­li­jar­die­riaus sū­nus nu­pir­ko sa­vo šu­niui aš­tuo­nis nau­jau­sio modelio „iP­ho­ne“ te­le­fo­nus.
Ket­vir­tus me­tus iš ei­lės, Kau­no se­na­mies­čio bend­ruo­me­nė kvie­čia gy­vū­nų my­lė­to­jus pa­mi­nė­ti Šv. Pra­nciš­kaus, gyvūnų glo­bė­jo, die­ną. 
Lie­tu­vo­je pik­ty­bi­niai na­vi­kai yra an­tro­ji pa­gal daž­nu­mą mir­ties prie­žas­tis po šir­dies ir krau­ja­gys­lių li­gų. Mū­sų ša­ly­je ši klas­tin­ga li­ga kas­met nu­si­ne­ša apie 8 tūkstančius gy­vy­bių. Vė­žio [...]
„Ma­no sū­nus šau­nus ir pro­tin­gas vai­kas, ta­čiau mo­kyk­lo­je jam ne­si­se­ka ir jis gau­na blo­gus pa­žy­mius“, – šiuos žo­džius ne­re­tai ga­li­ma iš­girs­ti iš nu­si­vy­lu­sių tė­ve­lių. 
Vie­nas por­tu­ga­las 43 me­tus be rei­ka­lo pra­lei­do sė­dė­da­mas in­va­li­do ve­ži­mė­ly­je dėl klai­din­gos me­di­kų diag­no­zės. Į penk­tą de­šim­tį įko­pu­siam vy­riš­kiui te­ko iš naujo mo­kin­tis vaikš­čio­ti.
Kai ku­rie žmo­nės už­mo­kė­tų ge­rus pi­ni­gus už bet ką, kas su­si­ję su ve­lio­niu ra­šy­to­ju Tru­ma­nu Ca­po­te, net ir jo pe­le­nus.
Komentarai
Dienos klausimas
Ar reikia izoliuoti Rusiją?
Taip. Kol neišnyks Maskvos agresija, su šia šalimi negali būti bendradarbiaujama 
Ne. Izoliacija tik mažina problemų sprendimo galimybę
Neturiu nuomonės
horoskopai
SVARSTYKLĖS

SVARSTYKLĖS

Pir­mo­je sa­vai­tės pu­sė­je už­siim­ki­te nau­jo vers­lo pro­jek­tais ar ne­kil­no­ja­mo­jo tur­to rei­ka­lais. Jums ga­li bū­ti pa­siū­ly­tas iš tie­sų pers­pek­ty­vus pla­nas, bet sa­vo as­me­ni­nių pi­ni­gų ver­čiau ne­in­ves­tuo­ki­te. An­tro­je sa­vai­tės pu­sė­je pa­sis­ten­ki­te bū­ti ko­mu­ni­ka­bi­lus ir drau­giš­kas. Kuo dau­giau nau­jų pa­žįs­ta­mų įgy­si­te šio­mis die­no­mis, tuo ge­riau.

Daugiau

Komentuojami