Vaikų kambarys - erdvė žaisti ir svajoti

Nijolė STORYK 2012-10-03 12:02

Nijolė STORYK

2012-10-03 12:02
Asmeninio albumo nuotraukos Mažosios princesės interjeras - vaikiškai spalvotas ir romantiškas.
Vai­kų kam­ba­rys - erd­vė žais­ti ir svajoti

"Eik į savo kambarį žaisti ir netrukdyk suaugusiesiems", - taip tėvai paprastai nurodo savo atžalai, kai ši įkyriai maišosi tarp svečių ir smalsiai klausosi nevaikiškų kalbų.

Vaiko kambarys - būtinybė ar prabanga? Kokia turi būti ta erdvė, kad mažasis žmogus joje jaustųsi jaukiai ir neatskirtas nuo šeimos gyvenimo?

Dekoratorė J.Jankauskienė pastebėjo, kad vaikas, kuris turi savo kambarį, yra kūrybingesnis ir atviresnis, laisviau reiškia savo mintis ir pageidavimus.

Tėvai skatina savarankiškumą

Vilnietė interjero dekoratorė Jovita Jankauskienė pastebėjo, kad vaikas, kuris turi savo kambarį, yra kūrybingesnis ir atviresnis, laisviau reiškia savo mintis ir pageidavimus. Suaugusieji paprastai mano, kad vaikai nieko nenusimano apie interjerą, nes jiems neva tai kol kas nerūpi. Tai klaidinga tėvų nuomonė. Jie turbūt jau pamiršo, kad būdami maži turėjo daug svajonių, taip pat ir apie savo jaukų kampelį.

"Pirmiausia tėvai skatina mus, interjero specialistus, kurti jų vaikams gražią ir jaukią aplinką. Tai lemia šeimos tradicijos ir papročiai. Kai vaikai paauga, tėvai patys pastebi, kad jiems reikalinga atskira erdvė. Pati auginu sūnų, norėjau, kad mano vaikas gerai jaustųsi suaugusiųjų aplinkoje, būtų saugus ir žinotų, kur jis gali būti vienas, ir niekam netrukdytų žaisti, nuo mažens priprastų savarankiškai prižiūrėti savo daiktus, rūpintis tvarka savo kambaryje", - aiškino J.Jankauskienė.

Skoningoje aplinkoje augantis vaikas nuo mažens estetiškai lavinamas - ne tik matyti aplinkui grožį, bet ir pačiam tą grožį puoselėti, ugdyti. Jis kitaip vertina savo daiktus, kurie yra jo aplinkoje, juos saugo.

Tačiau ne visi vaikai gali turėti po atskirą kambarį. Tai lemia daug aplinkybių, viena jų - kuklios tėvų galimybės. "Daugelis vaikų gyvena su tėvais nedideliame bute. Apie atskirą kambarį, o dar, kad tas kambarys būtų moderniai įrengtas, nė pasvajoti negali. Tačiau svarbu ir tai, kad mažiems vaikams gera ir jauku būti ten, kur yra jų tėvai, jie nemėgsta vienumos. Vaikas nevertina savo kambario taip, kaip suaugusieji. Tik vėliau, kai užauga, suvokia tokios erdvės išskirtinumą ir būtinumą", - sakė vilnietė.

Todėl nebūtinai vaikui turi būti įrengtas atskiras kambarys - jam namie pakanka nedidelio jaukaus kampelio. Čia jis galėtų laikyti žaislus, čia turėtų būti pastatytas rašomasis stalas, pakabinta lentynėlė jo knygoms.

"Vaiko aplinką sukuria jo žaislai. Daugiau tarsi jam nieko nereikia. Jis gali žaisti, ir to jam pakanka. Tačiau vaikams augant keičiasi ir jų požiūris į gyvenimą, didėja norai ir poreikiai", - pažymėjo dizainerė.

Paauglės erdvė - šiek tiek paslaptinga.

Vaikiški stereotipai

Dekoratorė aiškino, kad jos specializacija nėra vien tik vaiko kambario interjeras. Tiesiog tėvai paprašo, kad tuo pačiu metu, kai tvarkomas visas būstas, būtų įrengti ir jų atžalų kambariai. Tam skiriama dalis namų erdvės.

Pasak Jovitos, vaikai greitai auga, jų norai ir pageidavimai sparčiai keičiasi. Todėl gana svarbu, jog mažojo šeimos nario kambarys būtų įrengtas taip, kad kuo ilgiau jam tiktų tas interjeras. Jei vėliau reikėtų ką nors keisti, kad tai būtų lengva ir paprasta.

Prieš pradėdama įrengti vaiko kambarį J.Jankauskienė visas detales aptaria ne tik su tėvais, bet ir su jų atžalomis - visada nori sužinoti, kas pačiam vaikui patinka, kuo jis domisi. Vaiko aplinka turi atspindėti jo pasaulį.

Pasak Jovitos, tarp mergaičių ir berniukų vyrauja tam tikri interjero stereotipai. Mažosioms princesėms patinka gėlių, dažnai rožių, ir drugelių motyvai, o mažiesiems princams - vaizdai, susiję su kosmonautika, sportu ir piratais.

Spinta būtų nuobodus baldas paauglės kambaryje. Todėl drabužinė išradingai paslėpta - ji atskirta siena nuo bendros patalpos.

Spintos čia nereikia

Ūgtelėjus pasaulio supratimas pamažu keičiasi. Mergaitė jau žino, kas jai patinka, ir be tėvų pagalbos pati apibūdina, koks turėtų būti jos kambarys - spalvotas lyg žydinčių gėlių laukas. Kuo daugiau spalvų ir gėlių, tuo smagiau jame būti.

Jovita įsiklauso į mažosios užsakovės norus - jos dekoruotas kambarys jaukus ir vaikiškai spalvotas. Nedidelė erdvė neperkrauta baldais ir daiktais. Čia yra tik tai, kas būtina patogiam vaiko gyvenimui, kad būtų jauku žaisti ir svajoti.

Vilnietė dekoratorė pabrėžia, kad paauglio norai bei pageidavimai jau yra didesni ir konkretesni negu vaiko. Jo kambario interjeras kitoks, tačiau dar toks pat vaikiškai patrauklus ir romantiškas.

Interjero dekoratorei teko renovuoti du kambarius privačiame name - paauglės mergaitės ir jos tėvų. Abu kambariai - gana erdvūs ir šviesūs. Autorė siekė, kad interjeras sudarytų prabangos įspūdį.

Lovos akcentas - pagalvėlės su tais pačiais raštais kaip ir užuolaidos.

Paauglės erdvė - šiek tiek paslaptinga ir drovi. Mergaitė išaugo iš mažylės vizijų apie drugelius ir rožytes. Ji pageidavo netipiško interjero - vienoje erdvėje turėjo būti miegamasis ir svetainė, stovėti stalelis su patogia kėde, kad ji galėtų prisėsti ir pamąstyti.

Be to, paauglė pageidavo, kad jos kambaryje būtų atskira drabužinė. Mat jei čia stovėtų spinta, toks nuobodus baldas sugadintų interjero viziją. Taigi drabužinė yra, bet jos nematyti toje aplinkoje. "Paslėpta drabužinė - paauglės kambario interjero privalumas. Tai privati mergaitės erdvė, kurios nemato jos draugės, atėjusios į svečius", - šyptelėjo Jovita.

Mergaitės kambario interjeras dizainerei kėlė tam tik sunkumų. Ar jai patiks ta pati aplinka, tarkim, po metų? Juk vaikų norai taip greitai keičiasi, jie siekia vis ko nors naujo. Vaikiški žaidimai ir žaislai tampa ne tokie svarbūs. Suaugusiųjų pasaulis jau braunasi į paauglio kambario erdvę.

Dekoratorė pasakojo, kad šio paauglės kambario interjero projekto visumą lėmė gėlėtos užuolaidos. Kambario langas - asimetriškas, trikampio formos. Užuolaidos pagyvino pastelinės spalvos kambarį. Tokio paties rašto ir pagalvėlės ant lovos. Kėdės gobelenas - ryškios spalvos.

Kambaryje yra dar vienas langas - apskritas lyg laivo kajutėje. Jam specialiai buvo nedekoruota užuolaida, kad būtų matyti jo savita forma.

Jaukumo įspūdį sudaro bendroje erdvėje esanti svetainės dalis - minkšta sofa, prie lango pastatytas stalas ir kėdė, aptraukta ryškiu gobelenu.

Ant sienos - ryklys

J.Jankauskienė, mažo berniuko mama, puikiai žino, kokie sūnelio pomėgiai. Tad įrengdama jo kambarį ji atsižvelgė į tai, kas sukasi jo galvelėje. Berniukas domisi jūrų gyvūnais. Jis turi žaislų krepšį, skirtą žaislinėms žuvims ir kitiems jūrų gyvūnams. Tad Jovita, norėdama paskatinti vaiką toliau tuo domėtis, jo kambario sieną išklijavo tapetais su jūros gyvūnų motyvais. "Jei sūnaus paklausčiau, koks piešinys turėtų būti pavaizduotas tapete, jis tikriausiai man atsakytų - ryklys", - sakė vilnietė.

Ji neabejojo, kad sūnelis gerai jaučiasi būdamas savo kambaryje. "Man pačiai patinka tas kambarys, jame tikrai jauku. Jaučiu, kad jam čia taip pat gera būti. Nuo pat mažų dienų jis žino, kur yra jo lovelė, rūbeliai ir žaislai. Savo daiktus jis saugo ir tvarkingai sudeda į vietą. Jis įprato tai daryti kasdien", - pasakojo vaikų interjero autorė.

Kambarys lyg sodas su čiulbančiais paukščiukais ir rožytėmis.

Pažintis su pasauliu

Jovita pažymėjo, kad vaikų pomėgiai būna labai skirtingi. Šiuo metu ji rengia naują interjero projektą, o jo užsakovai augina berniuką. Dekoratorė pasidomėjo, ar tėvai skirs savo vaikui kambarį. Kai paaiškėjo, kad toks kambarys bus, vilnietei kilo mintis toje erdvėje dalį sienos išklijuoti tapetu su pasaulio žemėlapio vaizdu. Vaikas geriau pažintų įvairių šalių miestų geografiją, jo akiratis plėstųsi net ir tuomet, kai jis neišeina iš savo namų. Šis sumanymas patiko būsto savininkams.

Pasak Jovitos, vaikų kambarius tinka gražinti įvairiomis detalėmis ir akcentais, kurie turi pažintinę prasmę.

Ji pasakojo, kad net ir tuomet, kai būsto šeimininkai yra jauna šeima ir dar neturi vaikų, jie iš anksto apgalvoja, kur turėtų būti jų vaiko kambarys. Bent jau sienas prašo ten nudažyti švelniomis spalvomis. Kai šeima jau turi vaikų, daug paprasčiau jiems įrengti kambarius. Tuomet galima atsižvelgti į jų norus.

Pasak Jovitos, vaikai yra patys geriausi užsakovai. Jie moka džiaugtis ir būna patenkinti, kai pamato savo kambaryje nors mažą smulkmeną, kuri atitinka jo svajones. Dekoratorei smagu matyti spindinčias iš susižavėjimo akis, kai vaikas pamato savo įrengtą kambarį. Vaikų kambario interjeras - improvizacija ir kūrybinė laisvė. Jovita pati pasijunta atsidūrusi vaikiškame pasaulyje, kuriame yra tiek daug svajonių ir fantazijos.

J.Jankauskienė pagal profesiją yra teisininkė. Tačiau ji pasinėrė į savo pomėgį - dekoruoti namų erdves, šis darbas labai patinka jaunai kūrybingai moteriai. Pasak Jovitos, interjero dekoravimas - gana įdomi veiklos sritis, kurią netikėtai pati atrado. "Viskas prasidėjo nuo mūsų namų interjero. Pati įrengiau savo būstą, paskui manęs paprašė draugai, kad jiems padėčiau. Jiems patiko mano darbas. Dabar sulaukiu vis daugiau užsakymų iš nepažįstamų žmonių", - pasidžiaugė Jovita.

Tavo komentaras
Vardas: * El.paštas:
Komentaras: *
Komentarai
MŠ  213.226.131.133 2013-01-11 00:39:50
Šaunuolė! :) Visada žinojau, kad esi kūrybos, o ne DOC'inis žmogus. Laikykis ir varyk toliau!
2 0  Netinkamas komentaras
Prieš 25 me­tus įvy­kęs So­vie­tų Są­jun­gos žlu­gi­mas, pir­mo­jo fak­ti­nio Lie­tu­vos va­do­vo Vy­tau­to Lands­ber­gio tei­gi­mu, Eu­ro­pos is­to­ri­jo­je bus pa­žy­mė­tas kaip ne­ei­li­nis įvy­kis.
Iš Lie­tu­vos iš­vy­ko dar vie­na pa­bė­gė­lių šei­ma. Tai si­rai: du su­au­gę ir trys vai­kai, pranešė LNK Ži­nios.
Eu­ro­pos Są­jun­ga pra­de­da vyk­dy­ti 348 mln. eu­rų ver­tės pa­gal­bos pro­jek­tą, pa­gal ku­rį pa­žei­džia­miau­siems pa­bė­gė­liams Tur­ki­jo­je bus skiriamos tie­sio­gi­nės iš­mo­kos.
Di­džio­ji Bri­ta­ni­ja, Pra­ncū­zi­ja ir Jung­ti­nės Vals­ti­jos sek­ma­die­nį Jung­ti­nė­se Tau­to­se už­si­puo­lė Ru­si­ją dėl au­gan­čio žudynių mas­to Si­ri­jo­je.
1893 me­tų rugp­jū­tį Vil­niu­je įvy­ko IX Ru­si­jos im­pe­ri­jos ar­cheo­lo­gų su­va­žia­vi­mas. Ruo­šian­tis jam rink­ta in­for­ma­ci­ja apie lie­tu­viš­kų gu­ber­ni­jų – Šiau­rės va­ka­rų kraš­to is­to­ri­ją. Tam bu­vo [...]
JAV pre­zi­den­tas Ba­rac­kas Oba­ma šeš­ta­die­nį per ce­re­mo­ni­ją Na­cio­na­li­nė­je alė­jo­je per­kirps kas­pi­ną ir ati­da­rys Smit­so­no af­roa­me­ri­kie­čių is­to­ri­jos ir kultūros na­cio­na­li­nį mu­zie­jų.
Liu­ci­jos Jū­ra­tės Kry­že­vi­čie­nės „Kū­ry­bi­nės trans­for­ma­ci­jos“ – teks­ti­lė, ak­va­re­lė, mo­no­ti­pi­jos, pro­jek­tai, tri­ma­čiai erd­vi­niai ob­jek­tai vie­no­je par­odo­je. Pa­sak pačios au­to­rės, trans­for­ma­ci­jos [...]
Vie­na di­džiau­sių ša­lies kul­tū­ros bend­ruo­me­nių Lie­tu­vos kul­tū­ros cen­trų aso­cia­ci­ja kvie­čia siū­ly­ti pre­ten­den­tus pres­ti­ži­niam ap­do­va­no­ji­mui „Auksinis fe­nik­sas“ gau­ti.
Vil­niaus se­na­mies­ty­je, Bokš­to ir Onos Ši­mai­tės gat­vių san­kir­to­je, bai­gia­mi iš­kal­ti Čes­lo­vo Mi­lo­šo ei­lių frag­men­tai lie­tu­vių ir len­kų kal­bo­mis. 
Pir­ma­die­nio va­ka­rą rau­do­nas ki­li­mas bus iš­ties­tas nau­jo lie­tu­viš­ko ki­no fil­mo „Se­ne­kos die­na“ kū­ry­bi­nei gru­pei. Pir­mą kar­tą ša­lies is­to­ri­jo­je žiū­ro­vams pri­sta­to­mas fil­mas, prie ku­rio kū­ri­mo [...]
Vi­du­ti­nė elek­tros kai­na „Nord Pool“ bir­žos Lie­tu­vos pre­ky­bos zo­no­je pra­ėju­sią sa­vai­tę, rug­sė­jo 19–25 d., bu­vo 36 eu­rai už me­ga­vat­va­lan­dę (EUR/MWh). Tai 8 proc. dau­giau nei anks­tes­nę sa­vai­tę [...]
„Twit­ter“ ar­ti­miau­siu me­tu ga­li su­lauk­ti for­ma­lių pa­siū­ly­mų dėl ak­ci­jų pir­ki­mo, pra­ne­šė CNBC. Tarp pre­ten­den­tų – „Goog­le“ ir „Sa­les­for­ce.com“. Pa­skel­bus šią ži­nią, „Twit­ter“ [...]
Kul­tū­ros pa­vel­do de­par­ta­men­te prie Kul­tū­ros mi­nis­te­ri­jos (KPD) pra­ėju­sios sa­vai­tės pa­bai­go­je vy­ku­sia­me dvi­ša­lia­me Lie­tu­vos-Bal­ta­ru­si­jos pa­si­ta­ri­me nu­tar­ta kreip­tis dėl tolimesnio fi­nan­sa­vi­mo Rad­vi­lų [...]
Vyks­tant nuo Kau­no au­tos­tra­da Že­mai­ti­jos link,  už Cin­kiš­kio san­kry­žos, kiek dau­giau kaip ki­lo­me­tras, prie miš­ko yra ro­dyk­lė „Ša­ra­vų ąžuo­las. „Pa­va­žia­vus keletą ki­lo­me­trų nuo­ro­dos [...]
Pir­ma­die­nį Bal­ta­ru­si­jos aukš­čiau­sio­sios le­do ri­tu­lio ly­gos rung­ty­nė­se Elek­trė­nų „E­ner­gi­ja“ na­muo­se po at­kak­lios ko­vos 3:4 (0:0, 2:4, 1:0) nu­si­lei­do „HC Brest“ eki­pai ir čem­pio­na­te pa­ty­rė [...]
Sa­vait­ga­lį Lie­tu­vos par­odų ir kong­re­sų cen­tre „Li­tex­po“ šur­mu­lia­vo Vil­niaus spor­to fes­ti­va­lis. Di­džiau­sia­me spor­to ir svei­ka­tin­gu­mo ren­gi­ny­je sa­vo veik­lą pri­sta­tė virš šim­to įvai­riau­sių [...]
Dr. Mal­go­ža­ta Ste­fa­no­vič, len­kai­tė iš Vil­niaus, Kro­ku­vo­je bai­gu­si po­li­to­lo­gi­jos ir so­cio­lo­gi­jos stu­di­jas, da­bar Kro­ku­vos Jo­gai­lai­čių uni­ver­si­te­te va­do­vau­ja Lie­tu­vos studijų cen­trui. „Ste­bė­da­ma [...]
Dvi jau­nos mer­gi­nos iš Ka­ma­jų mies­te­lio (Ro­kiš­kio r.) Li­na Ma­tiu­kai­tė ir Ie­va Ki­lie­nė su­ma­nė, par­ašė ir iš­lei­do pa­sa­kų vai­kams kny­ge­lę, ku­rios pa­grin­di­niai he­ro­jai – skai­čiai. Mer­gi­nos sie­kia [...]
Vil­niaus uni­ver­si­te­to moks­li­nin­kai (VU) kar­tu su par­tne­riais iš Fe­de­ra­li­nio tech­no­lo­gi­jos ins­ti­tu­to Ciu­ri­che da­ro prie­lai­dą, kad da­bar­ti­nius duo­me­nų įra­šy­mo ir sau­go­ji­mo įrenginius at­ei­ty­je pa­keis [...]
Gy­ve­ni­mas iš­ban­do mū­sų dva­si­nę stip­ry­bę, kai ma­žiau­siai to ti­ki­mės. Ti­krą dva­si­nę stip­ry­bę at­sklei­džia tai, ką da­ro­me, ko ne­da­ro­me ir ko nie­ka­da ne­da­ry­tu­me. Kuo di­des­nis iš­šū­kis, tuo su­nkiau [...]
Pir­mą­jį spa­lio sa­vait­ga­lį gam­tos my­lė­to­jai vi­so­je Eu­ro­po­je kvie­čia­mi pri­si­jung­ti prie kas­met gau­sė­jan­čio ste­bė­to­jų bū­rio iš­ly­dė­ti iš­skren­dan­čius pa­ukš­čius. Tūks­tan­čiai žmonių 36 ša­ly­se [...]
Lie­tu­vos Zoo­lo­gi­jos so­das pri­sta­to elek­tro­ni­nį bi­lie­tą – jį lan­ky­to­jai ga­lės įsi­gy­ti in­ter­ne­tu ir taip iš­veng­ti ei­lių prie Kau­ne įsi­kū­ru­sio zoologijos so­do var­tų.
Sek­ma­die­nį Lie­tu­vo­je mi­ni­ma Ke­liau­jan­čių­jų ir vai­ruo­to­jų die­na.
Vie­šie­ji pir­ki­mai vi­sa­da ke­lia ne­ma­žai ais­trų – vie­niems ne­įtin­ka kon­kur­so są­ly­gos, ki­ti ne­su­si­tai­ko su pra­lai­mė­ji­mu ir pro­ce­dū­ras stab­do teis­muo­se. „Kur di­de­li pi­ni­gai, ten ir in­tri­gos“, [...]
Dar ne­sup­la­nuo­ti sa­vait­ga­liai ir dau­gu­mo­je Eu­ro­pos mies­tų ru­de­nį vis dar vy­rau­jan­tys ma­lo­nūs orai per­ša tik vie­ną min­tį – ne­dve­jo­da­mi ga­li­me leis­tis į ke­lių dienų nuo­ty­kius sve­tur.
Ryž­tis pi­lig­ri­mys­tei pa­ska­ti­no ūmai užp­lū­dęs il­ge­sys ke­liau­ti su kup­ri­ne ant pe­čių. Svar­biau­sia, at­ro­dė, ei­ti. Ir net ne­la­bai svar­bu bu­vo, kur tas ke­lias ves­tų.
Ki­ni­jos mi­li­jar­die­riaus sū­nus nu­pir­ko sa­vo šu­niui aš­tuo­nis nau­jau­sio modelio „iP­ho­ne“ te­le­fo­nus.
Ket­vir­tus me­tus iš ei­lės, Kau­no se­na­mies­čio bend­ruo­me­nė kvie­čia gy­vū­nų my­lė­to­jus pa­mi­nė­ti Šv. Pra­nciš­kaus, gyvūnų glo­bė­jo, die­ną. 
Lie­tu­vo­je pik­ty­bi­niai na­vi­kai yra an­tro­ji pa­gal daž­nu­mą mir­ties prie­žas­tis po šir­dies ir krau­ja­gys­lių li­gų. Mū­sų ša­ly­je ši klas­tin­ga li­ga kas­met nu­si­ne­ša apie 8 tūkstančius gy­vy­bių. Vė­žio [...]
„Ma­no sū­nus šau­nus ir pro­tin­gas vai­kas, ta­čiau mo­kyk­lo­je jam ne­si­se­ka ir jis gau­na blo­gus pa­žy­mius“, – šiuos žo­džius ne­re­tai ga­li­ma iš­girs­ti iš nu­si­vy­lu­sių tė­ve­lių. 
Vie­nas por­tu­ga­las 43 me­tus be rei­ka­lo pra­lei­do sė­dė­da­mas in­va­li­do ve­ži­mė­ly­je dėl klai­din­gos me­di­kų diag­no­zės. Į penk­tą de­šim­tį įko­pu­siam vy­riš­kiui te­ko iš naujo mo­kin­tis vaikš­čio­ti.
Kai ku­rie žmo­nės už­mo­kė­tų ge­rus pi­ni­gus už bet ką, kas su­si­ję su ve­lio­niu ra­šy­to­ju Tru­ma­nu Ca­po­te, net ir jo pe­le­nus.
Komentarai
Dienos klausimas
Kaip manote, kokie dabar yra Lenkijos ir Lietuvos santykiai?
Geri, bet reikėtų gerinti
Geri, gerinti nereikia
Atšalę visapusiškai
Neturiu nuomonės
horoskopai
SVARSTYKLĖS

SVARSTYKLĖS

Pir­mo­je sa­vai­tės pu­sė­je už­siim­ki­te nau­jo vers­lo pro­jek­tais ar ne­kil­no­ja­mo­jo tur­to rei­ka­lais. Jums ga­li bū­ti pa­siū­ly­tas iš tie­sų pers­pek­ty­vus pla­nas, bet sa­vo as­me­ni­nių pi­ni­gų ver­čiau ne­in­ves­tuo­ki­te. An­tro­je sa­vai­tės pu­sė­je pa­sis­ten­ki­te bū­ti ko­mu­ni­ka­bi­lus ir drau­giš­kas. Kuo dau­giau nau­jų pa­žįs­ta­mų įgy­si­te šio­mis die­no­mis, tuo ge­riau.

Daugiau

Komentuojami