Yra tokia "tinginio" diena

Nijolė STORYK 2009-03-24 00:00
Nijolė STORYK 2009-03-24 00:00
Vytauto Tamoliūno nuotrauka
Nė vie­na­me ka­len­do­riu­je ne­pa­mi­nė­ta "tin­gi­nio" die­na. Kau­no me­ro And­riaus Kup­čins­ko šei­mo­je to­kia die­na at­si­ra­do. Ne be rei­ka­lo. Ta­čiau tin­gi­nys­tė šiuo­se na­muo­se tu­ri ki­tą pra­smę.

Vien tai, kad nors vienos dienos per savaitę vakarą po darbo meras gali skirti šeimai, ne tik jam, bet ir žmonai Jurgitai yra pati geriausia "tinginystė". Bet ir tada niekas netinginiauja - visas laikas skiriamas sportui ir pramogoms su vaikais.

Geras jausmas būti kartu.

"Kartą atsitiktinai išsprūdo, jog trečiadienis - "tinginio" diena. Prigijo, iš pusės žodžio su vyru žinome, kad tos dienos ritualo negalime keisti. Koks geras jausmas, kai vakaras šiek tiek laisvesnis ir visi esame kartu", - sako politiko žmona J.Kupčinskienė.

Per dvejus metus, kai A.Kupčinskas yra Kauno miesto meras, Jurgitai pavyko įtikinti savo vyrą, kad kol abu vaikai - sūnus Jokūbas ir dukrelė Gertrūda - yra maži, jiems reikia didesnės tėvo globos ir meilės.

"Suprantu, mano vyras eina aukštas pareigas, bet visada galima viską tobulai suderinti, kad dėl darbo nenukentėtų šeima. Andrius yra rūpestingas tėvas. Man ir vaikams tikrai netrūksta jo dėmesio", - tikina mero žmona.

Vaišės - naminiai sausainiai

Žvelgiant iš šalies, politiko žmonai trečiadienis - jokia "tinginystė" (LŽ tą dieną svečiavosi Kupčinskų namuose - aut.). Moteris po darbo skubėjo paimti vaikų iš darželio. Meras ketino su sūnumi eiti į Sporto halę, kur vyko Europos rankinio čempionato 7-osios atrankos grupės varžybos - Lietuvos rankinio rinktinė susitiko su Pekino olimpiados bronzos medalininke Ispanijos rinktine. Kadangi užtruko savivaldybėje ir nespėjo sugrįžti į namus paimti sūnaus Jokūbo, žmonos paprašė, kad vaiką atvežtų jam į darbą.

Jurgita pajuokavo, kad kartais tenka būti ne tik vyro vairuotoja, bet ir sekretore. Namie visada yra įjungtas televizorius, kai transliuojamos žinios. Ji įdėmiai jas išklauso ir svarbiausias naujienas praneša vyrui.

Kai moteris sugrįžo namo, puolė į virtuvę kepti sausainių, įdarytų vyšniomis ir obuoliais. Iš pradžių pamanėme, kad gardėsius pagamino vyro gimtadienio proga. Buvo ne taip. Savo keptais sausainiais ji vaišino LŽ žurnalistus.

Priminė savus namus

Kupčinskų namai kvepėjo vanile ir cukrumi. Sausainiai ką tik baigė kepti orkaitėje. Kai Jurgita sudėjo gardėsius į lėkštę, skanus kvapas atgaivino iš vaikystės prisiminimų sugrąžintą gerą jausmą. Kaip smagu sugrįžti į namus, kur tvyro gera nuotaika, šiluma ir artumas, kur yra paprasčiausiai gera būti. Ar prisimenate, kokie gardūs buvo mamos kepti sausainiai, į kuriuos ji sudėjo visą savo meilę. Tokius namus visi kitados turėjome ir jų niekada neužmiršime.

Ta gera dvasia dvelkė ir šiuose namuose, kuriuose pats didžiausias turtas - geri artimųjų santykiai, kur vienas kitu rūpinamasi iš didelės meilės ir pagarbos vienas kitam.

Nebuvo prasmės klausti Jurgitos, kodėl ji šiais laikais kepa naminius sausainius, kai konditerijos parduotuvėje yra tiek gatavų kepinių, ir tą laiką, sugaištą prie viryklės, galėtų skirti sau.

Ji šypsosi ir sako: "Juk tai labai paprasta. Viens du, ir iškepi." Bet tuoj pat pati klausia: "Argi naminiai sausainiai ne skanesni už pirktinius?"

Žinoma, prieštarauti Jurgitai nevertėjo, jai pritarėme. Jos iškepti sausainiai tiesiog tirpo burnoje. Jauna moteris, auginanti du vaikus, visada stengiasi savo šeimą palepinti pačios pagamintais valgiais.

Kol ji triūsia, virtuvėje abi šnekučiuojamės apie šį bei tą. Mažoji Gertrūda aplink sukinėjasi. Už lango dar šėlsta žiema, gal jau paskutinį kartą drėbdama sunkų ir šlapią sniegą.

Ant palangės dega trys žvakutės. Kaip per Kalėdas su garuojančiais sausainiais!

Nėra poreikio turėti namą

"Kai manęs klausia, kas man yra namai, į tai turiu labai aiškų atsakymą: svarbiausia, kad juose gyvenantys žmonės būtų laimingi, mylėtų vienas kitą ir vienas kitam gerumo nepagailėtų", - sako mero žmona.

Kas, jei ne artimiausi žmonės, turi palaikyti gerą namų dvasią, kurios užtektų ne tik jiems, bet ir kitoms kartoms. Jei to nebus, namai bus šalti, ir jų nešildys kambarių sienos, net jei jos blizgėtų spindinčiu auksu.

Kauno miesto meras A.Kupčinskas su šeima gyvena Žaliakalnyje, privači namų rajone, daugiabučiame name. Keturių kambarių bute, į kurį įsikėlė prieš septynerius metus, kai gimė sūnus Jokūbas.

Nors dabar šeima padidėjo, joje jau auga ir dukrelė Gertrūda, tad gal reikėtų didesnės erdvės, bet kol kas Kupčinskai nežada keltis iš savo pirmojo nuosavo buto. Priežastys tam gan svarios.

Kol vaikai nedideli, Jurgitai daug patogiau gyventi mieste. Čia pat prie namų - darželis, sūnus pradėjo lankyti Rytų dvikovų treniruotes.

"Jei gyventume už miesto, daug laiko užtrukčiau vien vaikus vežiodama pirmyn ir atgal. Kol kas mums nėra poreikio turėti nuosavą namą. Be to, namo statyba man reikėtų vienai rūpintis, Andrius yra labai užsiėmęs", - sako ji.

Griovė sieną ypatingu metu

Žinodama, kad "tinginio" trečiadienį Jurgita niekur neskuba, ramiai šnekučiavomės ir laukėme, kol iš rankinio varžybų sugrįš meras su sūnumi.

- Kai jūsų vyras tapo meru, ar ir tada nepagalvojote, kad šeimai reikėtų didesnio būsto?

- Šiandien - meras, rytoj - ne, o gyventi toliau reikės. Aukštos vyro pareigos nepakeitė mūsų gyvenimo būdo, poreikių ir tradicijų.

- Kas tuomet yra svarbu?

- Geri santykiai, šiluma ir paprastumas. Visa tai paveldėjome iš savo tėvų, kurie yra paprasti ir darbštūs žmonės. Namuose visada bus jauku, kai juose vyraus darna ir supratimas.

- Ar mėgstate keisti namų aplinką?

- Butas daug metų buvo toks, į kokį atsikėlėme. Keturi atskiri gyvenamieji kambariai, virtuvė ir vestibiulis. Kai į šį pasaulį tuoj turėjo ateiti Gertrūda, man kilo mintis pradėti remontą.

- Tokiu metu?! Remontas!

- Ir vyras bandė man prieštarauti - kad gal ne pats geriausias metas namuose kelti dulkes. Savo tėvams apie sumanymą nesakėme, nes tikrai mums būtų nepritarę. Aš svarsčiau, kad gimus dukrelei tuo labiau bus sunku pradėti remontą. Iš pradžių norėjome išgriauti sieną, esančią prie virtuvės, kad būtų daugiau erdvės.

Bet šios minties atsisakėme. Man didelės erdvės nepatinka.

Virtuvė yra mano erdvė. Kai gaminu valgyti, mėgstu užsidaryti duris, kad man niekas netrukdytų.

- Tuomet kokią sieną griovėte?

- Išgriovėme ne sieną, bet tik svetainės kampą prie vestibiulio. Bet ir tai ne visą - apatinę jos dalį palikome, kad pravėrus buto lauko duris vidun skersvėjis neįsisuktų.

- Ar toks sumanymas pasitvirtino?

- Žinoma. Likusi sienelė kaip stabdys - kad vaikai tiesiai iš lauko neįgriūtų į svetainę ant balto kilimo purvinomis kojomis (juokiasi). Be to, daugiau erdvės ir šviesiau svetainėje, kurioje paprastai visi vakarojame. Nors vaikai turi savo atskirą kambarį, jiems patinka su mumis būti ir čia žaisti.

Originaliai pasveikino

Abu Kupčinskai yra tikri kauniečiai. Mero senelis Juozas Kupčinskas buvo gydytojas, paskutinio pokario metais veikusio Kauno valstybinio universiteto (1940-1950) rektorius, pirmojo Kauno medicinos instituto direktorius. Tėvas Rytas Kupčinskas - Seimo narys.

Jurgitos tėvai, išėję į pensiją, išvažiavo gyventi į kaimą Zarasų rajone.

"Mes neturime savo sodybos. Tas kaimas, kur dabar gyvena tėvai, nėra mano gimtinė. Labai smagu, kad vasarą su vaikais turime kur ištrūkti iš miesto", - užsimenaė mero žmona.

Kaip ir anksčiau, Kupčinskai vasarą daug keliauja po Lietuvą, su draugais vyksta į pažintines keliones. Tokia tradicija tęsiama per mero gimtadienį. Praėjusį savaitgalį Jurgita pakvietė savo vyrą ir šeimos draugus į pažintinę kelionę po Dzūkiją.

"Jei vyras būtų atsisakęs šios kelionės, būtume be jo keliavę. Taip jam ir pasakiau", - pasakoja Jurgita. Bet taip neatsitiko. Meras šventė savo gimtadienį su šeima ir draugais.

Ypatingas trečiadienio vakaras

Vakaras. Mero vis dar nebuvo namuose, nors, kaip minėjo jo žmona, "tinginio" trečiadienis yra šeimos diena. Varžybos Sporto halėje šiek tiek užtruko.

Laukiame. Pagaliau pirmas pro duris įžengė sūnus Jokūbas. Vaikas labai džiaugėsi, kad su tėveliu buvo rungtynėse. Juk taip nutinka ne kiekvieną dieną. Meras atsiprašė, kad gali bendrauti keletą minučių. Žmona jį išleido į krepšinio treniruotę, tad tokios progos nenori praleisti. Skubame visus kartu nufotografuoti, bet mažoji Gertrūda nemėgsta pozuoti.

Mero skubu paklausti, gal tame pačiame name gyvenantys žmonės sulaukė lengvatų, tarkim, mažiau moka už šildymą, o gal per tuos metus aplink buvo sutvarkytos gatvės?

A.Kupčinskas nepasiduoda "provokacijoms" ir sako, kad šiais laikais niekam negali suteikti jokių lengvatų. Kaimynai turbūt nelabai patenkinti tokiu meru (juokiasi), nes jis nesutvarkė šalia esančios gatvelės, kuria į darbą važinėja.

Teiraujuosi, kokiuose būstuose turėtų gyventi kauniečiai. "Visų pirma tų žmonių namai turi būti jaukūs ir dvasingi. Ne prabanga diktuoja gyvenimo pilnatvę", - sako Kauno meras.

Trumpai pabuvęs namuose, jis susikrovė sportinį krepšį ir išėjo į krepšinio treniruotę.

Tad toks "tinginio" vakaras J. ir A. Kupčinskų namuose.

Tavo komentaras
Vardas: * El.paštas:
Komentaras: *
Prieš 70 me­tų pir­mą­jį spek­tak­lį su­vai­di­nęs Lie­tu­vos Ru­sų dra­mos tea­tras (LRDT) nu­spren­dė ne­švęs­ti šios ju­bi­lie­ji­nės da­tos. Aiš­ki­na­ma, kad šven­tei nė­ra jo­kios pro­gos, o ju­bi­lie­jus tė­ra [...]
Vals­ty­bi­nės mais­to ir ve­te­ri­na­ri­jos tar­ny­bos va­do­vo Jo­no Mi­liaus at­lei­di­mo klau­si­mas iš­brauk­tas iš pir­ma­die­nio Vyriausybės po­sė­džio dar­bot­var­kės.
Kuo per pa­sta­ruo­sius du de­šimt­me­čius la­biau­siai pa­si­žy­mė­jo Cen­tri­nės Azi­jos ša­lys? Svar­biu vaid­me­niu pa­sau­li­nė­je eko­no­mi­ko­je? O gal iki gy­vos gal­vos val­dan­čiais pre­zi­den­tais? Apie tai „Lie­tu­vos [...]
JAV Res­pub­li­ko­nų par­ti­jos kan­di­da­tas į pre­zi­den­tus Do­nal­das Trum­pas sek­ma­die­nį per su­si­ti­ki­mą su Iz­rae­lio prem­je­ru Ben­ja­mi­nu Ne­ta­nya­hu pa­ža­dė­jo pri­pa­žin­ti Je­ru­za­lę „nedaloma“ žy­dų vals­ty­bės [...]
JAV pre­zi­den­tas Ba­rac­kas Oba­ma šeš­ta­die­nį per ce­re­mo­ni­ją Na­cio­na­li­nė­je alė­jo­je per­kirps kas­pi­ną ir ati­da­rys Smit­so­no af­roa­me­ri­kie­čių is­to­ri­jos ir kultūros na­cio­na­li­nį mu­zie­jų.
1943 me­tų rug­sė­jo 23 die­ną na­ciai ir jų tal­ki­nin­kai ga­lu­ti­nai lik­vi­da­vo Vil­niaus ge­tą. Prieš 22 me­tus ši da­ta ofi­cia­liai įtei­sin­ta kaip Lie­tu­vos žy­dų ge­no­ci­do au­kų at­mi­ni­mo die­na. Šį kar­tą [...]
Liu­ci­jos Jū­ra­tės Kry­že­vi­čie­nės „Kū­ry­bi­nės trans­for­ma­ci­jos“ – teks­ti­lė, ak­va­re­lė, mo­no­ti­pi­jos, pro­jek­tai, tri­ma­čiai erd­vi­niai ob­jek­tai vie­no­je par­odo­je. Pa­sak pačios au­to­rės, trans­for­ma­ci­jos [...]
Vie­na di­džiau­sių ša­lies kul­tū­ros bend­ruo­me­nių Lie­tu­vos kul­tū­ros cen­trų aso­cia­ci­ja kvie­čia siū­ly­ti pre­ten­den­tus pres­ti­ži­niam ap­do­va­no­ji­mui „Auksinis fe­nik­sas“ gau­ti.
Ke­tu­ris mė­ne­sius po Lie­tu­vos re­gio­nus ke­lia­vęs „Ki­no pa­va­sa­rio“ edu­ka­ci­nis pro­jek­tas „Ki­no ka­ra­va­nas“ bai­gi­nė­ja šių me­tų marš­ru­tą. Li­ko du mies­tai, trys sean­sai. Rug­sė­jo 28 die­ną Tel­šiuo­se [...]
Rug­sė­jo 26 die­ną Vil­niaus uni­ver­si­te­to Fi­zi­kos fa­kul­te­te vie­šės pro­fe­so­rius iš Vo­kie­ti­jos Uwe Eich­hof­fas. Sve­čias skai­tys pa­skai­tą „The Al­most Un­li­mi­ted Pos­si­bi­li­ties of NMR in Me­di­ci­ne“. 
„Twit­ter“ ar­ti­miau­siu me­tu ga­li su­lauk­ti for­ma­lių pa­siū­ly­mų dėl ak­ci­jų pir­ki­mo, pra­ne­šė CNBC. Tarp pre­ten­den­tų – „Goog­le“ ir „Sa­les­for­ce.com“. Pa­skel­bus šią ži­nią, „Twit­ter“ [...]
Eu­ro­pos Ko­mi­si­ja at­si­sa­kė anks­čiau dek­la­ruo­tų pla­nų nai­kin­ti mo­bi­liai­siais te­le­fo­nais tei­kia­mo tarp­tink­li­nio ry­šio (roa­ming, – angl.) mokesčius ke­liau­jan­tiems eu­ro­pie­čiams.
Vyks­tant nuo Kau­no au­tos­tra­da Že­mai­ti­jos link,  už Cin­kiš­kio san­kry­žos, kiek dau­giau kaip ki­lo­me­tras, prie miš­ko yra ro­dyk­lė „Ša­ra­vų ąžuo­las. „Pa­va­žia­vus keletą ki­lo­me­trų nuo­ro­dos [...]
Rug­sė­jo 28-ąją tu­rė­tų pa­aiš­kė­ti, ar at­si­ras mai­ti­ni­mo įmo­nė, ga­lin­ti ir no­rin­ti šie­met rū­pin­tis Kau­no „Ži­bu­rio“ mo­kyk­los auk­lė­ti­nių mai­ti­ni­mu. Kol mies­to val­di­nin­kai suka gal­vas, kaip [...]
Vil­niaus „Eag­le Team-Fre­ga“ ko­man­dos de­biu­tas ma­žo­jo fut­bo­lo EMF Čem­pio­nų ly­go­je Ma­ri­bo­re ne­bu­vo sėk­min­gas. Gru­pės var­žy­bo­se Vil­niaus fut­bo­lo mė­gė­jų eki­pa 1:3 pripažino bos­nių „Lu­nar [...]
Sek­ma­die­nį Elek­trė­nuo­se Lie­tu­vos le­do ri­tu­lio čem­pio­nai Elek­trė­nų „E­ner­gi­jos“ le­do ri­tu­li­nin­kai sto­jo į ko­vą Bal­ta­ru­si­jos aukš­čiau­sio­sios ly­gos rung­ty­nė­se su sve­čiais iš Bres­to. Elek­trė­nie­čiai [...]
Dr. Mal­go­ža­ta Ste­fa­no­vič, len­kai­tė iš Vil­niaus, Kro­ku­vo­je bai­gu­si po­li­to­lo­gi­jos ir so­cio­lo­gi­jos stu­di­jas, da­bar Kro­ku­vos Jo­gai­lai­čių uni­ver­si­te­te va­do­vau­ja Lie­tu­vos studijų cen­trui. „Ste­bė­da­ma [...]
Dvi jau­nos mer­gi­nos iš Ka­ma­jų mies­te­lio (Ro­kiš­kio r.) Li­na Ma­tiu­kai­tė ir Ie­va Ki­lie­nė su­ma­nė, par­ašė ir iš­lei­do pa­sa­kų vai­kams kny­ge­lę, ku­rios pa­grin­di­niai he­ro­jai – skai­čiai. Mer­gi­nos sie­kia [...]
Gy­ve­ni­mas iš­ban­do mū­sų dva­si­nę stip­ry­bę, kai ma­žiau­siai to ti­ki­mės. Ti­krą dva­si­nę stip­ry­bę at­sklei­džia tai, ką da­ro­me, ko ne­da­ro­me ir ko nie­ka­da ne­da­ry­tu­me. Kuo di­des­nis iš­šū­kis, tuo su­nkiau [...]
Šiuo­lai­ki­nia­me pa­sau­ly­je na­cio­na­li­nės bib­lio­te­kos tu­ri per­mąs­ty­ti sa­vo vaid­me­nį ir tap­ti vals­ty­bės so­cia­li­nio, tech­no­lo­gi­nio pro­ce­so da­li­mi. Tai lem­ta ir Na­cio­na­li­nei Martyno Maž­vy­do bib­lio­te­kai, [...]
Pir­mą­jį spa­lio sa­vait­ga­lį gam­tos my­lė­to­jai vi­so­je Eu­ro­po­je kvie­čia­mi pri­si­jung­ti prie kas­met gau­sė­jan­čio ste­bė­to­jų bū­rio iš­ly­dė­ti iš­skren­dan­čius pa­ukš­čius. Tūks­tan­čiai žmonių 36 ša­ly­se [...]
Lie­tu­vos Zoo­lo­gi­jos so­das pri­sta­to elek­tro­ni­nį bi­lie­tą – jį lan­ky­to­jai ga­lės įsi­gy­ti in­ter­ne­tu ir taip iš­veng­ti ei­lių prie Kau­ne įsi­kū­ru­sio zoologijos so­do var­tų.
Sek­ma­die­nį Lie­tu­vo­je mi­ni­ma Ke­liau­jan­čių­jų ir vai­ruo­to­jų die­na.
Vie­šie­ji pir­ki­mai vi­sa­da ke­lia ne­ma­žai ais­trų – vie­niems ne­įtin­ka kon­kur­so są­ly­gos, ki­ti ne­su­si­tai­ko su pra­lai­mė­ji­mu ir pro­ce­dū­ras stab­do teis­muo­se. „Kur di­de­li pi­ni­gai, ten ir in­tri­gos“, [...]
Dar ne­sup­la­nuo­ti sa­vait­ga­liai ir dau­gu­mo­je Eu­ro­pos mies­tų ru­de­nį vis dar vy­rau­jan­tys ma­lo­nūs orai per­ša tik vie­ną min­tį – ne­dve­jo­da­mi ga­li­me leis­tis į ke­lių dienų nuo­ty­kius sve­tur.
Ryž­tis pi­lig­ri­mys­tei pa­ska­ti­no ūmai užp­lū­dęs il­ge­sys ke­liau­ti su kup­ri­ne ant pe­čių. Svar­biau­sia, at­ro­dė, ei­ti. Ir net ne­la­bai svar­bu bu­vo, kur tas ke­lias ves­tų.
Ki­ni­jos mi­li­jar­die­riaus sū­nus nu­pir­ko sa­vo šu­niui aš­tuo­nis nau­jau­sio modelio „iP­ho­ne“ te­le­fo­nus.
Ket­vir­tus me­tus iš ei­lės, Kau­no se­na­mies­čio bend­ruo­me­nė kvie­čia gy­vū­nų my­lė­to­jus pa­mi­nė­ti Šv. Pra­nciš­kaus, gyvūnų glo­bė­jo, die­ną. 
„Ma­no sū­nus šau­nus ir pro­tin­gas vai­kas, ta­čiau mo­kyk­lo­je jam ne­si­se­ka ir jis gau­na blo­gus pa­žy­mius“, – šiuos žo­džius ne­re­tai ga­li­ma iš­girs­ti iš nu­si­vy­lu­sių tė­ve­lių. 
Vi­si ži­no, kad ta­ba­ko ga­mi­niai ken­kia svei­ka­tai, ir net nau­jo­sios e-ci­ga­re­tės ga­li tu­rė­ti kenks­min­gų tok­si­nų. Ta­čiau Tek­sa­so A&M uni­ver­si­te­to moks­li­nin­kų ty­ri­mas at­sklei­dė, kad pats ni­ko­ti­nas [...]
Vie­nas por­tu­ga­las 43 me­tus be rei­ka­lo pra­lei­do sė­dė­da­mas in­va­li­do ve­ži­mė­ly­je dėl klai­din­gos me­di­kų diag­no­zės. Į penk­tą de­šim­tį įko­pu­siam vy­riš­kiui te­ko iš naujo mo­kin­tis vaikš­čio­ti.
Kai ku­rie žmo­nės už­mo­kė­tų ge­rus pi­ni­gus už bet ką, kas su­si­ję su ve­lio­niu ra­šy­to­ju Tru­ma­nu Ca­po­te, net ir jo pe­le­nus.
Komentarai
Dienos klausimas
Kaip manote, kokie dabar yra Lenkijos ir Lietuvos santykiai?
Geri, bet reikėtų gerinti
Geri, gerinti nereikia
Atšalę visapusiškai
Neturiu nuomonės
horoskopai
SVARSTYKLĖS

SVARSTYKLĖS

Pir­mo­je sa­vai­tės pu­sė­je už­siim­ki­te nau­jo vers­lo pro­jek­tais ar ne­kil­no­ja­mo­jo tur­to rei­ka­lais. Jums ga­li bū­ti pa­siū­ly­tas iš tie­sų pers­pek­ty­vus pla­nas, bet sa­vo as­me­ni­nių pi­ni­gų ver­čiau ne­in­ves­tuo­ki­te. An­tro­je sa­vai­tės pu­sė­je pa­sis­ten­ki­te bū­ti ko­mu­ni­ka­bi­lus ir drau­giš­kas. Kuo dau­giau nau­jų pa­žįs­ta­mų įgy­si­te šio­mis die­no­mis, tuo ge­riau.

Daugiau

Komentuojami