Paieška
LIETUVAGIMTASIS KRAŠTASISTORIJAEKONOMIKAKOMENTARAIPASAULISŠEIMA IR SVEIKATA
TRASAŽMONĖSKULTŪRASPORTASGAMTA IR AUGINTINIAIĮDOMYBĖSMOKSLAS IR ITMULTIMEDIA
PASAULIS

Ar bus išnaudotos atsivėrusios galimybės?

2012 03 19 9:00

Ir prieš rinkimus, ir po jų buvo matyti akivaizdi Rusijos opozicijos transformacija, tačiau šio proceso sėkmė priklausys ir nuo Vladimiro Putino sugebėjimo suvaldyti bundančią rusų tautą bei sunkią ekonomikos situaciją.

Iš pirmo žvilgsnio Rusijoje įvyko tai, ko buvo laukta ir kas buvo visiškai akivaizdu - rokiruotė tarp dabartinio prezidento Dmitrijaus Medvedevo ir ministro pirmininko V.Putino, nutraukusi sąlyginio netikrumo būseną dėl tikrojo Kremliaus šeimininko. Tačiau ne apsikeitimas kabinetais buvo svarbiausias. Šių rinkimų aplinkybes pakoregavo mažėjantis valdžios partijos "Vieningoji Rusija" ir jos vadovo V.Putino populiarumas bei dar neregėtą įkvėpimą įgavusios opozicinės jėgos.

Viena vertus, 63 proc., kuriuos surinko V.Putinas pirmajame rinkimų ture, atrodo kaip nekelianti abejonių pergalė. Vis dėlto didžiausią nerimą Kremliui turėtų kelti tai, kad Maskvoje V.Putinas nesugebėjo perkopti 50 proc. ribos, o politinės patirties neturintis oligarchas Michailas Prochorovas surinko daugiau nei 20 proc. balsų. "Jamestown Foundation" analitikas Pavelas Falgenhaueris pažymi, kad neramiais laikais centralizuotų diktatūrų sostinėse vyraujančios nuotaikos yra vienas veiksnių, lemiančių valdžios išsilaikymo sėkmę. Režimas išties bijo stiprėjančio visuomenės nepasitenkinimo, tai rodo faktas, kad po rinkimų Maskvoje buvo dislokuota net ketvirtadalis visos šalies specialiųjų policijos pajėgų.

Galiausiai nepriklausomos sociologinių tyrimų įstaigos, Levados centro, direktorius Levas Gudkovas teigia, kad 35 proc. Rusijos piliečių V.Putino išrinkimą laiko neteisėtu, o Maskvoje šis nepasitenkinimas gali būti dar didesnis.

Opozicijos galimybės

Blogėjanti ekonomikos padėtis, minėtas arogantiškas aukščiausių valdžios postų keitimasis per "Vieningosios Rusijos" suvažiavimą, prieš Dūmos rinkimus, kurie buvo įžūliai sufalsifikuoti valdžios partijos naudai gruodžio mėnesį, įkvėpė opoziciją bei nepatenkintą visuomenę dar neregėtiems (kartais netgi šimtatūkstantiniams) protesto mitingams prieš putinišką diktatūrą. Vis dėlto derėtų pastebėti, kad valdžia į protestuotojų reikalavimus neatsižvelgė, o tik dar labiau iššiepė dantis brutaliai dorodamasi su protestuotojais. Tai pasireiškė ir V.Putino retorikoje prieš rinkimus bei po rinkimų. Joje vyravo ne siekis atsižvelgti į nepatenkintųjų reikalavimus, o pabrėžti V.Putino viršpolitinę svarbą, susiejant jo pergalę su visų piliečių pergale prieš vakariečių pinigais remiamą opoziciją, kurios tikslas destabilizuoti tvirtą Rusijos valstybę.

Toks kontekstas netruko duoti savo vaisių ir romantinis tūkstantinių protestų periodas pradėjo strigti, pirmiausia išskiriant mažėjančius protestuojančiųjų skaičius. Akivaizdu, kad bundanti vidurinė klasė pamatė, jog šiais protestais realių pokyčių valdžioje tikėtis neverta. Kaip pastebi kai kurie iškilūs opozicionieriai ir politikos ekspertai, rusai turės rasti naujų idėjų bei kelių siekdami demokratinių reformų Rusijoje.

Vis dėlto negalima teigti, kad tam tikrų teigiamų poslinkių nesama. Štai, pavyzdžiui, būsimas šalies premjeras D.Medvedevas kartu su valdančiąja partija pažadėjo tam tikrų reformų, kurios reikš, jog ateityje rinkimai bus laisvesni. Konkrečiai kalbant, jis iškėlė idėjas grąžinti regionų valdytojų rinkimus bei didesnę laisvę suteikti politinėms partijoms registruojantis vietos ir nacionaliniuose rinkimuose. Kaip teigiama dienraštyje "Financial Times", opozicija negali praleisti tokių galimybių, kurios Rusijoje tebuvo atsiradusios Boriso Jelcino vykdytų demokratinių reformų metu.

Kita vertus, pastaruoju metu regimas opozicijos jėgų skaldymosi procesas. Tai yra akivaizdu, nes ryškiausių opozicionierių politinės pažiūros driekiasi nuo kraštutinės kairės iki rinkos ekonomikos šalininkų. Natūralu, kad nusivylusi masinių protestų teikiama abejotina nauda politinė opozicija turi persigrupuoti ir, pasinaudodama galbūt lengvėsiančiomis sąlygomis dalyvaujant vietos bei nacionaliniuose rinkimuose (jau dabar į Maskvos miesto savivaldą netikėtai pateko margos opozicinės publikos), kurti politines partijas, atstovaujančias skirtingoms ideologinėms nuostatoms. Daugelis Rusijos opozicionierių ir Vakarų ekspertų sutaria, kad tik išbandymas valdžia ir konkrečiai artikuliuoti politiniai reikalavimai, o ne masiniai protestai, kurių vienintelė aiški politinė žinutė yra "Šalin Putiną", turi galimybių pakeisti Rusijos politinį paveikslą.

Politinis klimatas Rusijoje

Kol opozicija ieško naujų veikimo formų, Rusija toliau gyvena kreivų veidrodžių karalystėje. Daugybę metų už naftos ir dujų importą gautais pinigais pirkdavęs žmonių toleranciją valdžiai V.Putinas klaidingai įsivaizduoja, kad ši taktika ir toliau pasitvirtins. Prieš rinkimus jis Rusijos liaudį pamaitino pažadais apie mokytojų ir gydytojų atlyginimų kėlimą bei subsidijas vaikams ir studentams, nors jau dabar aišku, kad nepakilus naftos kainoms iki 130-150 JAV dolerių už barelį (šiuo metu kaina yra 107 JAV doleriai) tokie įsipareigojimai pasmerkti žlugti.

Kad sovietinis metodas - juoda pateikti kaip balta (ir prireikus - priešingai) - įvaldytas, rodo rinkimuose V.Putino įžūliai naudota socialinio teisingumo korta, kuri realybėje kardinaliai kirtosi su valdžios korumpuota, į centralizmą ir antiegalitarizmą orientuota politika. Jos rezultatas - krašto sostinėje Maskvoje skaičiuojama daugiau milijardierių negu bet kuriame kitame pasaulio mieste.

Kaip pastebi kitas "Jamestown Foundation" ekspertas Pavelas K. Baevas, paradoksalu, tačiau šitoks valdžios atotrūkis nuo realijų gali padėti politinei opozicijai neprarasti energijos ir vienybės. Šioje įtampos atmosferoje opozicijai svarbiausia netapti Baltarusijos opozicijos atitikmeniu, kur ši atlieka triukšmadarių, o ne realių politikos reformatorių vaidmenį. Vis dėlto ar Rusijoje protesto balsas taps politiniu balsu, ko gero, gali atsakyti tik laikas. Galimybė, kad ir kokia nedidelė, yra.

DALINKIS:
0
0
SPAUSDINTI
PASAULIS
Rubrikos: Informacija:
EkonomikaGamta ir augintiniaiGimtasis kraštasĮdomybėsKontaktai
IstorijaJurgos virtuvėKomentaraiKonkursaiReklaminiai priedai
KultūraLietuvaMokslas ir ITPasaulisPrenumerata
SportasŠeima ir sveikataTrasaŽmonėsKarjera
Visos teisės saugomos © 2013-2017 UAB "Lietuvos žinios"